Pénz, technológia, énidő. Három fontos téma, és még sok másik is őszi eseményeinken. Így fest nálunk az év vége, friss infókért, jegyekért irány a Forbes.hu!
Forbes Makers Day Ki vagy mi határozza meg a napodat, hetedet, életedet? Hogyan halld meg a hangodat, találj egyensúlyt, és válaszd önmagad a zajos mindennapokban? Tabukat döntünk és bátorságot adunk idén a női egészség témájában is. Megmutatjuk, hogyan éld tudatosan az életedet. Idén először esti beszélgetéssel a nulladik napon, jön Sebestyén Balázs és Buda László. Szeptember 5-6. MOMkult (Budapest, Csörsz u. 18.)
Forbes Afterwork A jó történetek összekötnek, nem csak papíron. A személyes találkozásoknak erejük van, inspirálnak, felemelnek és formálnak. Találkozzunk a Forbes Afterworkön! Az izgalmas színpadi beszélgetéseken túl lehetőséged nyílik kapcsolódni egy pohár bor és finom falatkák mellett. Szeptember 27. DNB Budapest – Marriott Hotel (Budapest, Duna korzó 1.)
Forbes Money Summit Hová tedd a pénzed 2024 végén? Privátbankárok, befektetők és portfóliómenedzserek jönnek el, hogy az állampapírtól a befektetési alapokon, a részvényeken és az ingatlanokon át az egzotikus befektetésekig és a kriptopiacig elemezzék a lehetőségeket. Ott lesz Gauder Milán, Jaksity György, Varga Zoltán, Zsiday Viktor és a világ leggazdagabb magyarja, Péterffy Tamás. Október 15. Corinthia Hotel (Budapest, Erzsébet krt. 43-49.)
Először fordul elő, hogy a tíz legnagyobb magyar családi cég mindegyike százmilliárd forint feletti becsült értéket ér el listánkon. Már érződik a NER bő tízéves támogatása ezen a rangsoron is, leginkább abban, ahogy a Mészáros család elszakadt a mezőnytől. Van egy nagy visszatérő is.
Vezető szerkesztő: Zsiborás Gergő Szakmai vezető: Golovics Milán Cégértékelés és szócikkek: Duzsik Virág, Földes Igor, Pelyhe Balázs, valamint Golovics Milán és Zsiborás Gergő
A coviddal lezárult a páratlanul hosszú gazdasági fellendülés időszaka, ami alatt ráadásul a magyar gazdaság példátlanul hatalmas összegekhez jutott az EU-s támogatások formájában. Még így sem lenne indokolt, hogy a tíz évvel ezelőtt elindított, 25 szereplős családi listát kibővítsük, ugyanis kevés hazai szereplő zárkózott fel az élmezőnyhöz.
A legégetőbb kérdés: miért nincs több 77 Elektronika vagy Jász-Plasztik? Jól működő családi cégek bőven akadnak, de sokuk nem tudja áttörni az üvegplafont. 2010-ben vagy azután elindított cég egyáltalán nincs a listán. Akik pozícióban vannak, még nagyobbak lettek, de a generációváltás komoly feladat maradt a jellemzően a rendszerváltáskor elinduló vállalkozásoknál.
Jelek: pozíciója változott tavaly óta ∆,∇, visszatérő ->
1. Mészáros csoport A legfontosabb cégek és érdekeltségek: Opus Global Nyrt., Opus Titász, Opus Tigáz, Hunguest Hotels, Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. és az alá tartozó befektetési és magántőkealapok, Talentis Group Zrt., Talentis Agro Zrt., Fejér B.Á.L. Zrt., Mészáros Építőipari Holding, ZÁÉV* Becsült érték: 627,5 mrd ft ∆ Család: Mészáros család Generációk: 2 Központ: Felcsút, Budapest Alapítás: 2001 (A Mészáros és Mészáros Kft. alapításának éve) Tavaly Gulyás Gergely kancelláriaminiszter azon sajnálkozott, hogy „nincs Mészáros Lőrincből még harminc vagy negyven”, idén nyáron Lázár János építésügyi miniszter már egyenesen zsarolással vádolta a Déli Körvasút óriásprojekten dolgozó Mészáros-érdekeltséget, a V-Hídat. „Tetszettek volna gyorsabban, olcsóbban és jobban dolgozni!” – írta Lázár a cégnek, miután vissza akartak állni a hétvégi és esti munkavégzésre, hogy ne csússzanak ki a határidőből. Ebből akár még arra is következtethetnénk, hogy a széljárás megváltozott, de Lázárt és az általa kritizált milliárdosok történetét ismerve valószínűbb, hogy ez egy szép barátság kezdete lehet. Semmi jele ugyanis, hogy ne Mészáros Lőrinc lenne ma is a NER első számú kirakatmilliárdosa. A családi cégcsoport értéke egyetlen év alatt húsz százalékkal emelkedett: soha senki sem végzett még ekkora becsült cégértékkel családi listánk élén. Ráadásul Mészároséké az első olyan családi cégcsoport, amelyik átlépi a hatszázmilliárdos szintet.
Idén júliusban a tőzsdén jegyzett Opus Global elérte a Mészáros-éra csúcsát: 446 forintot adtak egy részvényéért, miközben tavaly nyáron még 250 forint körül jegyezték. A 2023-as évet 686 milliárdos forgalom mellett 45 milliárdos profittal zárta a cég, mindkettő rekord, az eredményüket duplázni tudták. Az idei első negyedévről is rekordszámokat jelentettek. A család másik befektetési cége a tőzsdén kívüli érdekeltségeket fogja össze. A Talentis csoport ékköve, a Talentis Agro már az ország legmeghatározóbb agrárcégei között van, és az egyik legnagyobb földbirtokosnak is számít. A cégcsoport megkezdte külföldi terjeszkedését is a Balkán felé: egy horvát almatermelő mellett a 2023-as üzleti év nagy fogása egy boszniai cementgyár felvásárlása volt. A 76,3 milliárdos üzletbe besegített a magyar állam is, az összeg hetven százalékát az állami fejlesztési bank biztosította Mészároséknak. Érdekeltségeik emellett természetesen rendre ott vannak a NER legfontosabb gigaprojektjeiben is, mint a Budapest–Belgrád-vasútvonal vagy Paks 2.
A családi cégcsoport ugyanakkor mára jóval több, mint állami tendereken taroló építőipari óriás: nemcsak számos ágazatban jelent meg, de fogyasztók millióit szolgálja ma már ki. Az Opushoz tartozik a Titász és a Tigáz is, és bár a cégvásárlási lendület valamelyest alábbhagyott, étvágy még van. Áprilisban jelentették be például, hogy a Talentison keresztül a család felvásárolta a népszerű babaáruházláncot, a Brendont is.
A lista összeállításakor Mészáros Lőrinc azon cégeit vettük figyelembe, ahol – módszertanunk szerint – érvényesül a családi kontroll. A csoport ugyanakkor a nyilvános kommunikációjában nem csak ezeket érti a „Mészáros Csoport” megnevezés alatt.
2. MPF Holding MPF FÉG, Widenta, MPF Meta AG Becsült érték: 443,7 mrd ft ∆ Család: Felcsuti család Generációk: 2 Központ: Zürich Alapítás: 1998
A régió egyik legnagyobb ipari befektetője, három területen gyárt a világpiacra. Az egyik az iparcikkek gyártása és nagykereskedelme (MPF Meta, ebből nőtt ki a cégcsoport), termékeiket számos európai vagy amerikai barkácsáruházban megtaláljuk; emellett világszínvonalon gyártanak eszközöket és alkatrészeket mindenbe, amivel hűteni vagy fűteni lehet (MPF FÉG); az MPF Widenta pedig globálisan jegyzett szerszámgyártó.
A FÉG a nagyhatásfokú hőszivattyúk és egyéb fűtő- és hűtőkészülékek piacán világelsőnek számít, számos nagy cégnek szállít be, de komoly sajátmárkás termékportfólióval is rendelkezik. Az új törölközőszárító és panelradiátorok mellett hibrid, gázüzemű és elektromos fűtésre is képes konvektorok bevezetésén dolgoznak. Az MPF új hőszivattyúgyár építését is megkezdte, az új EU-s szabályozás ugyanis tovább élénkítette a keresletet ezen a piacon.
A csoport konszolidált forgalma 2023-ban meghaladta az egymilliárd eurót, ennek 99 százalékba – csakúgy, mint korábban – exportból származott, a 100 millió euró feletti eredmény mellett.
3. Bonafarm csoport Bonafarm Zrt. és KITE Zrt. Becsült érték: 366,5 mrd ft ∆ Család: Csányi család Generációk: 2 Központ: Budapest, Pécs, Szeged, Bóly, Szentes, Nádudvar, Mohács Alapítás: 2004
Csányi Sándor az agrárium legnagyobb hazai befektetője, olyan márkákkal a Bonafarmon belül, mint a Pick, a Mizo vagy a Herz – és olyan stratégiai cégekkel, mint a gazdaságok nagy részét kiszolgáló KITE. Az agrárportfóliót az OTP-vezér fia, Attila fogja össze és vezeti. A szektor komoly nehézségekkel nézett szembe az előző üzleti évben: bár a korábban megugró energia- és takarmányköltségek csökkentek, a madárinfluenza és az uniós piacokra belépő ukrán áru további nyomást gyakoroltak a piacra, miközben a munkaerőköltségek tovább emelkedtek. A Bonafarm csoportszinten 323,5 milliárdos forgalmat ért el 2023-ban, ami éves alapon enyhe bővülés, miközben az export közel tízmilliárddal visszaesett. A csoport profitja 20,8 milliárdról 18 milliárdra csökkent.
A legnagyobb leánycégek közül a Pick és a Mizo nyereséges évet zárt, az ország második legnagyobb vágóhídja, a mohácsi MCS Vágóhíd Zrt. két év után fordult újra mínuszba. A csoport közben továbbra is a jövőre fókuszál, 2023-ban összesen 15,5 milliárdot fordítottak fejlesztésekre és felújításokra, és négymilliárd ment új beruházások előlegére. A Bonafarm tavaly arról írt alá memorandumot az üzbég agrártárcával, hogy két, egyenként hatvanmillió csirke feldolgozására képes üzemet építenének az országban tíz éven belül. Azon a piacon egy bank felvásárlásán keresztül amúgy a Csányi vezette OTP már megjelent.
4. Duna Aszfalt Becsült érték: 209,5 mrd ft ∆ Család: Szíjj család Generációk: 2 Központ: Tiszakécske Alapítás: 1996
A Duna Aszfalt töretlenül menetel előre. Legutóbbi üzleti évüket 261 milliárd forintos forgalommal zárták, ez majdnem húszmilliárdos bővülés. Még látványosabb az adózott eredmény változása: 13,6 milliárdról nőtt 41,7 milliárdra, sohasem volt ilyen magas. Ezek után nem is meglepetés, hogy a cég becsült értéke – közel huszonöt százalékkal növekedve – először lépte át a kétszázmilliárd forintos határt. Ehhez hozzájárult az is, hogy 2023-ban több akvizíciót is végrehajtottak, a Mota-Engil Central Europe megvásárlásával például a lengyel piacon is terjeszkedtek.
Munkából és főleg állami megbízásból itthon továbbra sincs hiány, az M49-es gyorsforgalmi út második szakaszát is ők építhetik 141 milliárd forintért, azaz a kétszer két sávos műút egy kilométere nyolcmilliárdba fog kerülni. A júniusban átadott Kalocsa–Paks Duna-híd 92 milliárdba került az adófizetőknek, és ez még nem is olyan drága, ha a következő nagy projektjüket nézzük. A 756 méteres mohácsi Duna-híd – minden kapcsolódó beruházással együtt számított – összköltsége várhatóan háromszázmilliárd forint lesz.
5. Gránit Pólus csoport Becsült érték: 164,5 mrd ft ∆ Család: Demján Sándor örökösei Generációk: 2 Központ: Budapest Alapítás: 1995
A Gránit Pólus csoport az ország vezető magántulajdonú ingatlanvagyon-kezelő vállalkozása, a portfólió legfontosabb eleme kétségtelenül az évente átlagosan húszmillió látogató által felkeresett Westend bevásárlóközpont a Nyugati pályaudvar mellett. A cégcsoport kezeli azt a vagyont, ami a Trigránit eladása után maradt a Demján-portfólióban, és olyan ingatlanokat üzemeltetnek a Westend mellett, mint a Müpa vagy a Papp László Sportaréna. A cégcsoport továbbra is jelentős összegeket fordít az ingatlanok energiahatékonyságának növelésére, ennek megfelelően új vezetőket hoztak be a csoport ESG- és energiahatékonysági projektjeinek vezetésére is.
6. Budapesti Ingatlan (BIF) Nyrt. Piaci érték: 149,3 mrd ft ∆ Család: Schmidt-Ungár család Generációk: 2 Központ: Budapest Alapítás: 1995
A társaság hatalmasat ment a tőzsdén: március végén a Schmidt Mária és gyermekeinek érdekeltségében álló cég papírjainak árfolyama 785 forinton tetőzött, és ma is ötszáz forint körül mozog. A komoly ingatlanportfóliót – szállodákat, irodaépületeket, parkolóházakat, luxusingatlanokat és számos fejlesztési területet – kezelő BIF még így is majdnem ötven százalékkal ér többet, mint egy évvel ezelőtt, ez a céget a családi lista élmezőnyébe repítette. A szárnyalás mögött az elmúlt évek kiugró eredményessége áll. A Schmidt–Ungár család vagyonkezelő cége, a BIF-érdekeltséget menedzselő PIÓ-21 Kft. ennek megfelelően rekordméretű, harmincmilliárd forintos osztalékot fizetett a tulajdonosoknak.
7. Hell Energy Becsült érték: 142,7 mrd ft -> Család: Barabás család Generációk: 2 Központ: Szikszó Alapítás: 2006
A Hell az elmúlt években nagyot nőtt, a piacok, a termékpaletta és a kapacitások tekintetében is. A szikszói cég már nemcsak energiaitalokat gyárt, kínálatában vannak kávé- és tejalapú koffeines és koffeinmentes italok is, sőt már alumíniumdobozos vizet is piacra dobtak. A társaság termékei öt kontinensen kaphatók, és jelenleg Szikszón van a világ legnagyobb, magántulajdonban lévő alumínium italosdobozokat gyártó és töltő gyáregysége. A gyáróriás évente akár négymilliárd dobozt és hatmilliárd dobozolt készterméket tud előállítani. A Hell volt a Forma–1 első magyar szponzora (a Williams autóin volt látható a logójuk), két évig Bruce Willis volt az arcuk, a dobozos vízükhöz pedig most Eva Mendes hollywoodi színésznőt igazolták le.
A Hell Energy a 2022-es 150 milliárd forintról 2023-ban 162 milliárdra növelte az árbevételét, ami rekord még úgy is, hogy a bővülés üteme a korábbi évekhez képest jócskán lelassult. A korrigált adózott eredmény 13 milliárdról 15,5 milliárd forintra nőtt tavaly. A tulajdonos testvérpár, Barabás Ernő és Zsolt a nulláról épített fel globális márkát, az elmúlt évekbeli brutális bővüléshez azonban már az állam bőkezű segítsége is kellett.
NÉGY ÉV CENZÚRA
Helyreigazítás Cikkünkben megtévesztő módon került megjelölésre, hogy a Hell Energy Magyarország Kft. az alapítása óta 25,3 milliárd forint állami támogatást kapott, mely helyesen az, hogy a HELL ENERGY Magyarország Kft. ténylegesen az alapítása óta 10.632.284.527.- forint összegű állami támogatásban részesült.
2024 márciusában több mint négy év után döntés született a Fővárosi Törvényszéken a Hell Energy tulajdonosai és a magyar Forbes kiadója közötti polgári perben, első fokon nekünk adott igazat a bíróság. A Barabás család a 2020-ban megjelenő gazdaglista miatt indított pert. A 2019 decemberében megindított ügyben különböző eljárási okok miatt négy évig tartott, amíg az első fokú ítélet megszületett. Addig viszont érvényben maradt a Barabásék által kért „ideiglenes intézkedés”, emiatt 2020 januárjában vissza kellett hívnunk a listás lapszámot, törölnünk kellett őket a lista online verziójából, illetve a bíróság eltiltott minket attól is, hogy személyes adatokat nyilvánosan közöljünk róluk. A tiltás miatt nem írhattuk le a Hell tulajdonosainak nevét, és a listákban sem szerepelhettek. Az ideiglenes intézkedés voltaképpen cenzúrát eredményezett egy olyan cég esetében, amelyik alapítása óta 25,3 milliárd forint állami támogatást kapott, és részt vett a Magyar Nemzeti Bank kötvényprogramjaiban is, ahol a jegybank összesen 65,5 milliárd forint értékben vett kötvényeket, vagyis ennyivel finanszírozta a céget. A családi, illetve az 50 leggazdagabb magyar listáinkhoz az elmúlt években nem végezhettük el nyilvánosan azokat a becsléseket, amiket minden más szereplőnél megteszünk, hiszen önmagában személyes adat kezelésének minősül a tulajdonos beazonosítása is. Még úgy is, hogy a tulajdonviszonnyal kapcsolatos adatok egyébként nyilvánosak, bárki elérheti őket az Igazságügyi Minisztérium honlapján, de például a cégcsoport Wikipedia-oldala sem titkolózik nagyon a tulajdonosok kilétéről.
8. Master Good csoport Becsült érték: 128,8 mrd ft ∆ Család: Bárány család Generációk: 4 Központ: Kisvárda Alapítás: 1994
A Bárány család 117 éve, négy generáción át foglalkozik baromfitenyésztéssel, Magyarország legrégibb baromfitenyésztő dinasztiája. A tradíciókra építették fel Európa egyik legmodernebb és legnagyobb baromfivágóhídját (a hazai baromfiállomány felét ők dolgozzák fel), miközben Vietnámban is nyitottak egy gyárat. A McDonald’snak és több kiskerláncnak beszállító Master Good a Sága felvásárlása után döntött úgy, hogy a cégnévből márkát épít. Teljes forgalmuk tavaly 173,6 milliárd forint volt, a nyereség tizenkétmilliárd. A Master Good a rendszeres fejlesztésekkel eljutott oda, hogy „a tojástól az asztalig” mindent házon belül oldanak meg. A csoport az elmúlt években baromfitrágyát is fejlesztett, ennek kapacitásait akarják felfuttatni a következő években.
9. Jász-Plasztik Becsült érték: 112,2 mrd ft ∇ Család: Kasza család Generációk: 2 Központ: Jászberény Alapítás: 1990
Kasza Lajos alapító és ügyvezető igazgató unokatestvérével, Kasza Jánossal a 80-as években kezdte a fröccsöntést. Ebből nőtt ki a mára szerteágazó tevékenységet folytató ipari cégcsoport. A saját termékeik között találunk csomagolóanyagokat, vakolatot (Jamix), festéket (Dekolux), hőszigetelő lemezeket (Jász-Cell), és sokunk autójában működik az ő akkumulátoruk (JP Electric Power), emellett számos multicég régi beszállítói is. A cégcsoport több ezer tonna műanyag- és akkumulátorhulladékot gyűjt vissza újrahasznosítási céllal. Itthon és külföldön hatezer embert foglalkoztatnak, hat gyárban és két országban folyik a termelés. 2023-ban 193 milliárdos forgalom mellett 4,6 milliárdos adózott eredményt értek el, mindkettő visszaesés az előző, kimagasló évhez képest.
Történetének talán legnehezebb időszakán van túl az ország legnagyobb vegyiüzemét működtető műtrágyagyártó. A Nitrogénművek értéke negyedével esett vissza, de Bige László cégcsoportja még így is a százmilliárdos mezőny tagja maradt. Nagyot esett a bevétel, a megelőző évi 190 milliárd után 2023-ban 134,5 milliárdos nettó árbevételt ért el a társaság. Ezzel együtt a profit is zuhant: 2022-ben még 32,7 milliárdos nyereséggel zártak, 2023-ban viszont 22,6 milliárdos veszteségbe fordult a Nitrogénművek Zrt.
Összeesett a műtrágyapiac, a felhasználás és az árak is látványosan csökkentek, miközben az energiaárak magasabb szinten ragadtak. A hazai gyártás tavaly év végén gyakorlatilag leállt. Külön fájdalmas volt a széndioxid-kvóták után kivetett új különadó is: csaknem tízmilliárdot fizettek be a költségvetésbe Pétről. Két hitelminősítő (Fitch Ratings, Standard & Poor’s) továbbra is magas finanszírozási kockázatokat lát a kétszázmillió eurós kötvényadósságot cipelő cégcsoport hosszú lejáratú adósságbesorolásánál. Bige Zoltán – a főtulajdonos Bige László fia – stratégiai igazgató korábban azt mondta, dolgoznak a vállalat refinanszírozási tervén, és a Nitrogénművek szerinte „vonzó szintű finanszírozási likviditással” rendelkezik.
Magyarország egyik meghatározó építőipari és technológiai vállalatcsoportja, leányvállalatain keresztül jelen van Romániában, Szerbiában, Ukrajnában és Németországban is. Olyan referenciamunkáik vannak, mint a Puskás Aréna, a 3-as metró felújított állomásai, a Mol Campus, az OTP székház, az Audi gyár és számos hotel, reptér, ipari épület. Az építőipari óriásnak az elmúlt években rendre komoly exportbevétele is volt. A legnagyobb futó projektjük az Azerbajdzsán által elfoglalt Hegyi-Karabahban lesz, Soltanli települést fogják gyakorlatilag újjáépíteni – ezt Szijjártó Péter külügyminiszter jelentette be tavaly novemberben.
A Varga Mihály (csak névrokona a pénzügyminiszternek) által negyven éve alapított cégcsoport modern nagyvállalati struktúra kialakításába kezdett. Ennek része, hogy kívülről jónevű topmenedzsereket hoztak az egyre inkább hátralépő alapító által elnökölt felügyelőbizottságba, és a biztos jövőt szolgálja, hogy családi alkotmányt is írtak. A céget már korábban egy vagyonkezelőbe szervezték, aminek egy alapítvány a tulajdonosa, így akarták elejét venni a cégvagyon szétaprózódásának.
*A tulajdonos vagyonkezelő holding valamennyi eszközét figyelembe vettük, ez a módszertani változás az oka, hogy a KÉSZ kimutatott cégértéke idén jelentősen nőtt.
12. BiotechUSA Becsült érték: 97,6 mrd ft ∆ Család: Lévai család Generációk: 2 Központ: Szada, Dunakeszi Alapítás: 1993
Igazi globális óriás lett, de igyekszik megőrizni a családi cég imázsát is az étrend-kiegészítőket gyártó BiotechUSA. Ma már 103 országban van jelen, 49 webshopot és 307 üzletet visz 4500 partnerrel. A 2022-es csúcsév után tizenöt százalékkal tudták növelni a forgalmukat, ami így 90,49 milliárd forint volt, noha a piac igen turbulens időszakon ment át. Az adózott eredmény 7,17 milliárd forintra hízott.
Kifizetődő volt a cégcsoport ötmilliárdos beruházási programja, valamint az, hogy az újonnan piacra dobott 120 termékkel gyorsan tudták lekövetni a fogyasztói igényeket. A Biotech szadai gyárában év eleje óta működő intelligens, automatizált logisztikai rendszer komoly hatékonyságjavulást hozott. A dunakeszi egységükben készülnek a korábban felvásárolt Scitec termékei, illetve a bérgyártás is itt zajlik. A saját gyárak éves kapacitása húszmillió szelet, húszezer tonna por és egymillió tabletta.
13. 77 Elektronika csoport 77 Elektronika Kft., 77 Ing Kft. Becsült érték: 82,8 mrd ft ∇ Család: Zettwitz család Generációk: 2 Központ: Budapest, Balatonfüred Alapítás: 1986
A hazai piacon leginkább vércukormérőiről híres orvosdiagnosztikai fejlesztőcég 2023-as eredménye elmaradt az előző üzleti évhez képest (visszaesett az exportjuk). A vizelet üledéktartalmának vizsgálatához létrehozott eszközük ma már szakmai etalon, hozzá igazodik a világ, a bevétel nagy részét is ez hozza. A cég csak saját fejlesztésű termékeket gyárt, nagyrészt magának, de multiknak is beszállít.
A 77 Elektronika egy fontos beszállító, a Metal-Ware Kft. felvásárlásával 2024 elején stratégiai bővítést jelentett be, illetve megkezdte a CareSens Air CGMS (fájdalommentesen felhelyezhető, csúcstechnológiás, folytonos cukormonitorozó rendszer) hazai bevezetését is. A cégcsoport rendre visszaforgatja a forgalmának hat–hét százalékát fejlesztésekbe és innovációba, enélkül ma nem lennének a világ élvonalában.
14. Axiál csoport Becsült érték: 75,1 mrd ft ∇ Család: Harsányi család Generációk: 2 Központ: Baja Alapítás: 1995
Az Axiál mezőgazdasági és anyagmozgató gépeket értékesít, és övék az ország legnagyobb mezőgépszerviz-hálózata, de gépek bérbeadásával is foglalkoznak. A cégcsoport 2024-re új stratégiával fordult rá: a mezőgazdaságot is sújtja a klímaváltozás, miközben a népességnövekedés miatt nő a kereslet. Az Axiálnál ezért a fókuszpontok közé emelték a talajvédelmet, a fejlett időjárásmérési megoldások implementálását és a legmodernebb IT-technológiák és geomatika házon belüli fejlesztését. A portfóliójukat ezzel párhuzamosan racionalizálták. A 2023-as évet 144,2 milliárdos forgalom mellett 7,5 milliárdos profittal zárták, vagyis volt egy kis visszaesés az előző, rekordévhez képest.
15. Szatmári csoport Becsült érték: 72 mrd ft ∆ Család: Szatmári Család Generációk: 2 Központ: Jászberény Alapítás: 1990
Az elsősorban épületgépészeti és fürdőszoba-szakáruházairól ismert cégcsoport érdekelt a mezőgazdaságban, a malom- és tejiparban, de a Jászságban autókereskedéseik is vannak. Karcagon májusban rakták le az új – gabonamagvakat hántoló és őrlő – malomüzemük alapkövét, a beruházás 2025-re készülhet el, napi kapacitása 48 tonna lesz. A Szatmári tervei között szerepel Magyarország első bulgur-előállító üzemének felhúzása is.
16. Bárdi Autó Zrt. Becsült érték: 62,5 mrd ft ∆ Család: Bárdi testvérek Generációk száma: 4 Központ: Budapest Alapítás: 1895
A Bárdi testvérek által irányított, száz százalékban magyar tulajdonú vállalat 1997-ben, pontosan kilencven évvel az első Bárdi Autó Rt. bejegyzése után alakult meg újra részvénytársaság formájában. A vállalat több mint nyolcszáz beszállítótól érkező, hatmillió darabot meghaladó, 93 ezer négyzetméternél nagyobb helyet elfoglaló raktárkészlettel rendelkezik autóipari alkatrészekből, felszerelési cikkekből. A 2023-as évet 80,7 milliárdos forgalommal zárták, exportban is tudtak erősíteni.
17. Zwack Unicum Nyrt. Piaci érték: 52,4 mrd ft* ∆ Generációk száma: 5 Család: Zwack és Underberg család** Központ: Budapest Alapítás: 1840
Az idén 225 éves fennállását ünneplő Zwack Unicum a magyar szeszesital-piac legnagyobb szereplője. A március végén zárult üzleti évükben 36,9 milliárd forintra nőtt a forgalmuk, ennek tizenkét százaléka export, aminek java részét (85 százalék) az Unicum termékcsalád teszi ki. A minőségi és prémium termékeik forgalma szépen nőtt. Öt kontinens 35 országában vannak jelen. Az elmúlt egy évben nagyot nőtt a társaság piaci kapitalizációja, a tavalyi lista összeállításakor 18 ezer forint körül volt egy Zwack-részvény, most 24 500-nál tartott a jegyzés.
* augusztus 9-ei árfolyam alapján. Forrás: BÉT ** A Zwack Unicum Nyrt. ötven százalék feletti tulajdonán a Zwack és a német Underberg család osztozik, konszenzussal gyakorolják jogaikat. Tekintettel a márka több évszázados magyar és családi jellegű gyökerére, valamint a Zwack család befolyására a cég ügyeiben, az előző évekhez hasonlóan idén is családi cégnek tekintjük.
18. Mogyi Kft. Becsült érték: 45 mrd ft ∆ Család: Kenyeres testvérek Generációk száma: 1 Központ: Baja Alapítás: 1990
A társaság 2023-as forgalma bővült, 46,5 milliárd forint volt, a nyereségük pedig egyenesen nyolcvan százalékkal nőtt éves alapon, 3,1 milliárdra. A nyilvánosságot kerülő tulajdonos testvérpár közül Zoltánnak van egy új vállalkozása is: a Kenyeres Birtok streetfoodhálózatot épít, legújabb egységüket Budapesten nyitják.
A három évvel ezelőtt kinevezett ügyvezető igazgató, Szabados Márk csomagoló diákként kezdett anno a cégnél, tavaly a Menedzserek Országos Szövetsége az Év Fiatal Menedzsere díjjal tüntette ki.
19. Viarent csoport ÚJ Viarent Kft., Delta-Truck Kft. Becsült érték: 41,1 mrd ft Család: Stefkó család Generációk száma: 2 Központ: Szigetszentmiklós Alapítás: 1994
A 90-es évek elején Nyugat-Európából behozott használt teherautók eladásával kezdték. A DeltaTruck ma már a Ford Trucks kizárólagos hazai importőre, de számos más márkát is forgalmaznak – az értékesítés mellé pedig felnőtt a másik üzletáguk. Ha sok furgon oldalán látjuk a logójukat, nem véletlen. A Viarent kis- és nagy haszongépjárművek bérbeadásával, szervizelésével foglalkozik, ma már piacvezető, és régiós szinten is jegyzett játékos.
Flottájuk jellemzően 3,5 tonnás furgonokból, 6–18 tonnás teherautókból, különböző fuvarfeladatokra alkalmas félpótkocsikból és nyerges vontatókból áll. De ha valaki kukásautót bérelne, akkor is nyugodtan keresheti őket. A csoport harmincmilliárdos forgalommal zárt tavaly. Az elmúlt években az e-kereskedelem felfutása és annak logisztikai igénye komoly felhajtó erő volt a cég növekedésében, a flottafejlesztéssel ennek bátran elébe is mentek.
20. Alcufer Kft. Becsült érték: 38,8 mrd ft ∆ Család: Horváth testvérek Generációk száma: 2 Központ: Győr Alapítás: 1990
Az Alcufer hulladékfeldolgozással és -hasznosítással foglalkozik, a piac régi és meghatározó, szinte megkerülhetetlen szereplője, országos hálózattal rendelkezik, a MÉH-telepek is hozzá tartoznak. Az állam ugyanakkor újraosztotta a piacot, amikor 35 évre a Mol-leány Mohunak adta a hulladékkezelés koncessziós jogát. Velük az alacsony átvételi árak miatt sok szereplő nehezen tudott megegyezni, de az Alcufer – kihasználva piaci súlyát – az elsők között volt tavaly nyáron. A versenytársak egy része ezt „árulásnak” értékelte, a kilencszáz alkalmazottat foglalkoztató cég viszont inkább biztosra akart menni hosszú távon. Az Alcufer több telephelyén is napelem-kiserőművet telepített, és egy modern hulladékszeparáló berendezést is munkába állítottak. A cégcsoport százmilliárd forint feletti árbevétellel zárta a 2023-as üzleti évét, az adózott eredmény a felére esett, 3,1 milliárd forint lett.
21. Kravtex-Kühne csoport Becsült érték: 37 mrd ft ∆ Család: Krankovics család Generációk száma: 2 Központ: Győr, Mosonmagyaróvár Alapítás: 1992
A 90-es évek elején Ikarus buszok exportjával indultak, mára a Kravtex a legnagyobb magyar buszgyártóvá nőtte ki magát, a Volánbusz flottájának felét az általuk gyártott Credobusok teszik ki. A nyáron Győrben megkezdték a szuperkönnyű, fémvázas elektromos buszok tesztelését is. A buszpiac mellett a cégcsoport a Kühne Mezőgazdasági Gépgyár Zrt. révén az agráriumban és az egyedi gépgyártásban, a szolnoki Panoráma Tourist Kft.-vel pedig a személyszállítási piacon is aktív.
22. Lavet Gyógyszeripari Kft. Becsült érték: 36,3 mrd ft ∇ Család: Laczay család Generációk száma: 2 Központ: Kistarcsa Alapítás: 1992
Itthon és Európában az állatgyógyászati piac egyik meghatározó szereplője, állatvitaminokkal kezdték, onnan fordultak a gyógyszerfejlesztés felé. Az elmúlt harminc évben a nyereségük legalább kilencven százalékát visszaforgatták, így mindig hitelfelvétel nélkül tudtak fejleszteni. A Lavet 35–40 országban értékesíti termékeit, főleg az Európai Unióban, de jelen vannak Kanadától Japánon át Ausztráliáig számos más piacon, és egy ideje célkeresztben van az amerikai piac is.
23. ARH csoport Becsült érték: 34,6 mrd ft ∇ Család: Kertész testvérek Generációk száma: 1 Központ: Budapest, Perbál Alapítás: 1997
Az optikai karakterfelismerés (OCR) úttörői, a 90-es években a világon elsőként hoztak létre rendszámfelismerő rendszert. Világszínvonalú szoftver- és hardverfejlesztők, a képfelvételek rögzítéséhez és elemzéséhez gyártanak eszközöket: szupertraffipaxokat, dokumentumolvasókat, speciális karaktereket nagy hatékonysággal felismerő rendszereket.
Egy ajkai vegyesbolttal indultak, ma már országos hálózatuk van, mindig tudtak növekedni egy külföldi multik és diszkontok uralta piacon. A hatvannégy egység mellett ma már természetesen webshopot is üzemeltetnek. 2023-as üzleti évükben először lépték át a százmilliárdos forgalmat, ami mellé 7,1 milliárdos rekord profitot értek el. Nemcsak a növekedésük, de a hatékonyságuk is látványos.
25. Gallus Kft. ÚJ Becsült érték: 27,2 mrd ft Család: Szabó család Generációk: 2 Központ: Devecser Alapítás: 1991
Szabó Ákos friss diplomával helyezkedett el a Devecseri Állami Gazdaságnál a 70-es években, ahol akkor már tíz éve foglalkoztak baromfitenyésztéssel. A rendszerváltáskor kihasználta az adódó lehetőséget, és a frissen alapított Gallus Kft.-ben nekilátott víziója megvalósításának: a tojástól az asztalig mindent cégen belül menedzselni. Azóta vágóhidat is építettek (a második legnagyobb piacukon, a broilercsirke-ágazatban), és a piac meghatározó szereplői lettek. Többek között a Lidl egyik fontos beszállítói. Tavaly rekord árbevételt, 23,8 milliárd forintot értek el.
*Kétszer szerepelt a Rahimkulov testvérek cége a listán, átszervezés miatt később – definíciónk alapján – már nem vettük családi cégnek.
Módszertan Hogyan számoltunk? Tizedszer állítjuk össze a legértékesebb családi cégek listáját. Családinak vettük azokat a cégeket, ahol a tulajdonosi körben, illetve a vezető menedzsmenttagok között vérségi rokonság van (tehát a házastársak által tulajdonolt vállalkozásokat, ha más rokon nem tagja a menedzsmentnek, nem vettük számításba). A tulajdonviszonyokat tekintve legalább ötven százaléknak kell egy család kezében lennie.
A társaságokat az amerikai Forbes módszertanát alapul véve értékeltük. Ahol lehetett, az EBITDA alapján számoltunk – leginkább ez mutatja meg a cégek pénztermelő képességét. A nemzetközi vállalatértékelési gyakorlat alapján az EBITDA-t felszoroztuk egy iparági szorzóval, majd az így kapott értékből levontuk a vállalat hosszú lejáratú kötelezettségeit, és hozzáadtuk a készpénzállományát.
Nem termelő cégeknél (azaz például pénzügyi szolgáltatóknál, ingatlanfejlesztőknél) szintén az amerikai anyalap útmutatása alapján jártunk el, itt a vállalkozásban felhalmozott értékből – leginkább eszközökből – indultunk ki, és levontuk az összes kötelezettséget. Így jártunk el az állami megrendeléseknek nagy mértékben kitett vagy állami koncessziókat tulajdonló cégeknél is.
Az állami kitettséget az elmúlt három év közbeszerzésen elnyert megbízásainak összege alapján vizsgáltuk; ahol ez elérte a legfrissebb éves árbevétel legalább nyolcvan százalékát, ott nem tartottuk indokoltnak a piaci, EBITDA-alapú megközelítést, mivel a pénztermelő képesség nagyban függ az állammal kötött szerződésektől. Ugyanígy vizsgáltuk a tendergyőztesek alvállalkozóit is.
Szintén az amerikai Forbes módszertanát követve, valamint magyar M&A tanácsadókkal egyeztetve egységesen tízszázalékos likviditási diszkontot alkalmaztunk a privát cégekre. Ennek az az oka, hogy ezek a társaságok kevésbé likvidek, mint a tőzsdei cégek, eladásuk az egyre inkább jellemző hatósági engedélyeztetési eljárások miatt költségesebb is.
Tavaly a módszertant azzal frissítettük, hogy minden termelőcégnél a legfrissebb EBITDA helyett a megelőző három év EBITDA-jának átlaga alapján számoljuk ki a becsült cégértéket. Több, általunk megkérdezett M&A tanácsadó szerint a piacon – az elmúlt évek turbulenciái és a magasan ragadt infláció miatt – elterjedt metódus lett így felértékelni a cégeket. A munkánkat az Opten Kft. adatai segítették, a cégértékelésben a Concorde MB Partners munkatársai adtak tanácsot. Jogi ügyekben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segíti a munkánkat.
Milyen adatokat használtunk fel? Publikusan elérhető információkból dolgoztunk, a cégek értékelésénél a nyilvánosan elérhető legfrissebb (2023-es lezárt üzleti év, illetve az átlagolás miatt az azt megelőző évek) adatokból indultunk ki. Ahol lehetett, konszolidált adatokat használtunk, ahol ilyen nem állt rendelkezésre, magunk konszolidáltuk az eredményeket az elérhető adatok alapján. Tőzsdei cégeknél az augusztus 9-i kapitalizációt vettük figyelembe, a becsléseinket ekkor zártuk le.
Kaáli Nagy Géza a magyar lombikkezelések atyja, harmincezer gyermek születhetett meg intézeteiben. Öt éve nagy ígéretekkel adta el intézményhálózatát az államnak, de ebből a távlatból úgy látja: nem került jó kezekbe a meddőségkezelés.
Béres Csepp és gumivitamin, lócitrom és családi alkotmány, veszteségek és napelem-beruházás. Interjú apával és fiával egy magyar családi cég
második generációváltásáról.
A folytonosságban, a hagyományok őrzésében és a világ változásaihoz való éber igazodásban hisz Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a helyi vállalkozókkal való közvetlen kapcsolattartásban, a vállalkozásfejlesztés „házhoz vitelében” látja a kis- és középvállalkozások erősítésének, versenyképességük növelésének zálogát. Az elnök a területi kamarák, a helyi közösségek aktivitását mint értéket a jövőben még […]