Még a legzöldebb forgatókönyvvel se lehet másfél fokra levinni a felmelegedést, csak ha az emberiség önként alacsonyabb életszínvonalra vált – aminek semmi jele. Varró László, a Shell globális üzleti környezetért felelős alelnöke, a globális szcenárióelemző csapat vezetője szerint a mesterséges intelligencia óriási változást hoz az energiabiztonságban is. De melyik forgatókönyv mentén érvényesülnek legjobban a zöld szempontok? Alig két év után új […]
Még a legzöldebb forgatókönyvvel se lehet másfél fokra levinni a felmelegedést, csak ha az emberiség önként alacsonyabb életszínvonalra vált – aminek semmi jele. Varró László, a Shell globális üzleti környezetért felelős alelnöke, a globális szcenárióelemző csapat vezetője szerint a mesterséges intelligencia óriási változást hoz az energiabiztonságban is. De melyik forgatókönyv mentén érvényesülnek legjobban a zöld szempontok?
Alig két év után új globális energetikai kitekintéssel rukkolt elő a Shell szcenárióelemző csapata. Ennyire sűrűn nem szoktak frissíteni, ezek szerint jelentősen változtak a világban a kilátások? A mély bizonytalanságok elemzése a feladatunk, és nincs belőlük hiány. Az utóbbi öt évben, gyakorlatilag a covid óta, rengeteg a változás. Előtte még szinte unalmas volt az életünk, aztán jött a háború és a begyorsuló technológiai változás. Negyven éve a fosszilis energiahordozók aránya az energiamixben 82 százalék volt, pár éve ebből lett 81, de még most is 80-nál tartunk. Ami viszont előttünk áll, teljesen más, még a legkonzervatívabb feltételezések mentén is gyorsuló ütemű technológiai változást látunk.
De mintha már láttunk volna hasonlót. Más a mostani, mesterséges intelligenciától várt változás, mint például amit pár éve a blockchain technológiától reméltek sokan? Ebben biztos vagyok. Öt éve láttunk nagy lelkesedést a blockchain és a metaverzum kapcsán, de az már egyértelmű, hogy az AI sokkal szerteágazóbb és nagyobb hatású. A háború felborított a második világháború óta alapvetőként kezelt dolgokat. A Krím félsziget elfoglalása után például készített az EU egy energiabiztonsági elemzést, és a sok szcenárió között annak egészen minimális esélyt adtak, hogy nem fog jönni orosz gáz Európába, de azt gondolták, ha mégis bekövetkezik, nem lehet ellene védekezni.
A Csaknekedkislány tánczenekar frontembere, Csepella Olivér mint grafikus – a Nyugat szerzőinek zombiinváziós harcáról szóló kultikus képregény, a Nyugat + zombik megalkotója – került tíz éve a 30 sikeres magyar 30 alatt listára. Akkor még a külföldre költözésen gondolkodott a politika miatt, most már inkább formálná azt. Ha régi egyetemista haverod lennék, aki tíz év után most jött haza külföldről, mit […]
A Csaknekedkislány tánczenekar frontembere, Csepella Olivér mint grafikus – a Nyugat szerzőinek zombiinváziós harcáról szóló kultikus képregény, a Nyugat + zombik megalkotója – került tíz éve a 30 sikeres magyar 30 alatt listára. Akkor még a külföldre költözésen gondolkodott a politika miatt, most már inkább formálná azt.
Ha régi egyetemista haverod lennék, aki tíz év után most jött haza külföldről, mit mesélnél, mi történt veled? Nehéz szakítás, nagy szerelem, szülőgyász, hirtelen felnőttkor, a végtelen képregényrajzolás vége, második album, terápia, csatlakozás a Szikrába, házasság a nagy szerelemmel, harmadik album, terhesség, apaság. És már itt is vagyok.
Mennyire volt meghatározó a Nyugat + zombik? Az eddigi legnehezebb munkám volt. Nagyon sokat dolgoztam, nagyon keveset pihentem, rengeteget tanultam belőle, de azért eléggé tönkre is mentem a harmadik év végére. Ki gondolta volna, hogy ennyi meló kétszáz valamennyi oldalt megírni és megrajzolni. Annyira megnyomott az az időszak, hogy évek után tudtam egyáltalán elolvasni, hogy mit is csináltam.
Hogyan változott a zenekar szellemisége az utóbbi tíz évben? És a tied, a dalszerzőé? A szellemiségünk nem, csak a témáink változtak. A legutóbbi lemezünkhöz egy csomó apaságra készülő szöveget írtam, de csak utólag vettem észre. Dalszerzésben szerintem fejlődtünk. Konsiczky Dávid gitárosunk zseniális dalszerző volt tíz éve is, úgyhogy róla nem tudom megállapítani, de én biztosan jobb szövegíró lettem mellette.
Mi az, amit tíz éve még máshogy gondoltál, de ma már hülyeségnek tartasz? A világlátásom elég sokban változott. A szépreményű kapitalista 90-es évek gyereke vagyok, volt mit kinőnöm. Tudjuk, mennyire végletesen határozza meg az ember helyét a társadalomban, hogy milyen anyagi és kulturális helyzetbe születik, és az a pofonegyszerű kérdés eléggé tökön rúgott, hogy „milyen társadalmi rendszert építenél akkor, ha nem tudnád, hogy hova születsz benne?”. Szóval elkezdtem komolyan venni, hogy olyan rendszert építsek. Három éve vagyok a Szikra mozgalom lelkes tagja.
Volt, amiben durván bebizonyosodott, hogy igazad volt? Semennyi alkoholt, cigit, drogot nem fogyasztottam egész eddigi életemben. Megvoltak ennek a szociális hátrányai, de harminc körül bebizonyosodott, hogy nem volt hülyeség.
Egyetemi osztálytársaival alapított grafikai stúdiója, a Halisten Stúdió is pont tízéves. „Minden ifjú grafikus álmát éljük azóta is. Kiállítással fogjuk megünnepelni
magunkat” – mondja Olivér.
Egyetemi osztálytársaival alapított grafikai stúdiója, a Halisten Stúdió is pont tízéves. „Minden ifjú grafikus álmát éljük azóta is. Kiállítással fogjuk megünnepelni
magunkat” – mondja Olivér.
Arra, hogy öt éven belül külföldre költözöl, tíz éve ötven százalék esélyt adtál. Azt mondtad, csak megélhetési vagy politikai okokból mennél el, de nagyon szeretsz itt élni, és érdemes az utolsókig itt maradni. Mi történt azóta? Tíz év szélsőjobboldali hegemóniaépítés Orbán Viktorral. A politikai tőkét gazdasági tőkére váltották, és médiabirodalomra, abból meg újratermelik a politikai tőkéjüket. Semmi eredetit vagy vicceset nem tudok mondani, a szegények szegényedtek, a gazdagok gazdagodtak, mostanában épp olyan fontos dolgokkal van elfoglalva a vezetőnk, hogy itthon betiltsa a Pride-ot. Ja, és közben más országok szélsőjobbos pártjainak kampányát is megtámogatja a mi pénzünkből.
Ami a megélhetési helyzetet illeti, hát igen. Pedig akkor még katás voltam, és hol volt még a horrorinfláció. Ha belekezdek abba, hogy tíz év alatt mennyivel nőtt a liter tej ára, és mennyivel nőtt a nettó keresetem, akkor gyorsan nagyon szomorú fiú leszek. A politika már más tészta, arra már nem úgy tekintek, mint ami a fejünk fölött történik. Sötétnek nagyon sötét a helyzet, de sokkal több lehetőségünk meg felelősségünk van itt a négyévente jó helyre ikszelésnél. Mármint nekünk, nem bárkinek, vannak rendesen kiszolgáltatott emberek, akiknek tényleg semmi beleszólásuk nincs. De neked meg nekem van, szóval vannak felszabadítható erőforrások, úgyhogy csináljunk jobb politikát az előző húsz évnél!
Mi az, ami nagyon itt tart? Az életem, a családjaim. A gesztenyepüré! Na jó, meg a nyelv. Nem élnék olyan helyen, ahol nem magyarul beszélnek.
Miket hallgatsz mostanában? A sötétebb téli hónapokban sok Timber Timbre-t és Michelle Gurevichet. Képzeld, tavasszal mindkettő jön Budapestre! Ha mostanság fülhallgató van a fülemben, jó eséllyel félkész CSNK-számot hallgatok, könyékig vagyunk a negyedik album munkálataiban.
Mikor került a listára? 2015-ben. Mit írtunk róla? „Ha azt írjuk, hogy Olivér a Halisten Stúdió egyötöde, valószínűleg a legtájékozottabbaknak is magyarázkodni kell, mi történik ezzel a listával, de ha hozzátesszük, hogy ő az, aki több mint 27 ezer dollárt gyűjtött az Indiegogón a Nyugat + zombik című, tökéletesen elborult képregényére, az már több helyen gyújthat fényt.” Mit mondott akkor? „Az volt a lényeg, hogy ne úgy haljak meg, hogy egyszer akartam csinálni egy képregényt, de aztán nem volt rá pénzem.”
Tóth Attilának természetes volt, hogy hétvégén fel kell hordani két tonna tápot az istállóba, és néhány naponta, még napfelkelte előtt ki kell hordani másfél tonna trágyát. Ebben nőtt fel. Főiskola alatt már tudta, hogy a családi gazdaságot szeretné továbbvinni, most harmincezer tyúkja van, és százötven partnert szolgál ki tojással. Attila szülei, amióta fiuk az eszét tudja, […]
Fehér Tamás minden túlzás nélkül fogalom az órarajongók között, művei milliárdosok nappaliját vagy dolgozószobáját díszítik. Van olyan rajza, aminek eredeti példányáért 16 ezer svájci frankot fizettek egy árverésen, egy másikat a Schumacher család őriz. Leülünk a nappaliban az asztalhoz, és hirtelen úgy érzem magam, mintha egy sokat látott sorozat díszletei közé kerültem volna. Nem véletlenül ismerős a hely, […]
Melyik az a növény, amit szezonban naponta szedni kell, öntözés nélkül bele sem érdemes vágni a termesztésébe, és kifejezetten szereti a szinte félsivataggá vált alföldi talajt? Igen, a spárga. Ilyen aszályos körülmények között is van potenciál a növényben? Bűdi Zsolt, a Homokhátságon ötven hektáron spárgát termesztő Bács-Zöldért Zrt. társtulajdonos-vezérigazgatója megmondja. A szocializmusban a megyei Zöldérteknek nagy szerepük volt a zöldség- és gyümölcstermesztésben, […]