Tizenhárom karrierista, akik valódi hatalomra váltanák Washingtonban a megválasztott elnökhöz fűződő kapcsolatukat. Az amerikai Forbes cikke.
Írta: John Hyatt / Fordította: zsadon béla
A választás éjszakáján győzelmi beszédében Donald Trump köszönetet mondott az elképesztő politikai visszatérését elősegítőknek, mire a közönség skandálásban tört ki: E-LON! E-LON! E-LON!
„Új sztárunk van! Csillag született: Elon” – áradozott Trump, aztán négyperces tirádába kezdett a világ leggazdagabb „szuperzsenijéről”. A hetvennyolc éves megválasztott elnök roppant hatalmat ígért Musknak az amerikai politika és a szövetségi kiadások átalakításában. Trump nagy csomó új szövetségese között Musk a leghíresebb, és messze a leggazdagabb is. A Trump-összeesküvők legújabb generációjában ott van még Joe Rogan podcaster, Vivek Ramaswamy biotech milliárdos vagy Dana White UFC-elnök is. Egyesek várhatóan bekerülnek a kabinetbe. Mások még befolyásosabb szerepre esélyesek Trump legbelsőbb köreiben, ők majd a fülébe súghatnak golfozás közben, a mar-a-lagói vacsorákon vagy a Fox News műsorát nézve.
Trump és Kína, Kelet és Nyugat, forint és euró. Minden összefügg mindennel. Az év legizzasztóbb kérdései, fenyegetettségei.
1. Paratérkép A londoni kockázati és stratégiai tanácsadó, a Control Risks hőtérképe a jövő évi kiber-, politikai, szabályozási, biztonsági, integritási és működési kockázatok összegzéséről. Magyarország besorolása 10-ből 6-os.
2. Amerikai egyesületlen államok Globális szerepe változóban, a belföldi viszonyok mindennél bonyolultabbak. A visszatérő Donald Trump második ciklusát a világrend megzavarására, átalakítására használná. Az országot a gazdasági és geopolitikai ellenfeleivel szembeni közvetlenebb, agresszívebb konfrontációra készíti fel.
3. Minden összefügg mindennel Egyre átláthatatlanabbak a fordulópontok, egyik pillanatról a másikra illan el a béke, egyre magasabban a kockázattűrő készségünk. Pedig az üzleti világnak mindennél jobban kéne figyelnie, reagálnia azokra a geopolitikai vörös vonalakra, amiket már játszi könnyedséggel lépnek át szerte a világon.
Határok, amiket már átléptünk Európa: az orosz invázió, a fegyverszállítás, a légtérsértések és háborús bűnök sokasodása, a nagy hatótávolságú eszközök bevetése nem várt kockázatokkal járhat a kontinens kritikus vagy katonai infrastruktúráját tekintve.
Közel-Kelet: Izrael és Irán (valamint proxyhálózatának) konfliktusában már normálisnak hatnak a közvetlen offenzívák. A határ átlépése a térség fegyverkezésének és Irán nukleáris programjának felgyorsulását hozhatja?
Ázsia: a Tajvani-szorosban zajló hadgyakorlatok, Észak- és Dél-Korea határprovokációi, a Dél-kínai-tengeren zajló, emberáldozat nélküli összecsapások mellett a nyugati szankciókra, Trump izmozására érdemes figyelni.
4. Kereskedelmi háború Kína termelőereje, az Egyesült Államok kereskedelmi politikája és a globális iparpolitika csak növeli a kockázatokat. A versengés a pénzügyi rendszerek és az ellátási láncok széttöredeződését idézi elő, és a technológiai választásokat is megnehezíti. A nemzetbiztonság lesz a vezérelv.
5. Ha már Kína Nehéz megjósolni, hogy Trump Kínára kivetendő vámjai milyen gyorsak vagy drasztikusak lesznek, vagy hogy Kína milyen mértékű megtorlást fog alkalmazni. A kilátások bármelyik fél egyetlen megszólalására drámai fordulatot vehetnek, most már ilyen időket élünk.
6. Kié a hatalom? Megszaporodtak a köztisztviselők elleni fenyegetések, különösen választások idején, egyre gyakoribbak a politikusok, másként gondolkodók, újságírók és aktivisták elleni merényletek. Célzott fenyegetések érik az üzleti világot is, a társadalom egyre inkább tolerálja az erőszakot, sőt elvárja, bátorít rá.
Mi hajtja? – a geopolitikai versenyek, konfliktusok – a politikai és társadalmi megosztottság – az egyre agresszívebb online tér és algoritmusok – a technológiák fejlődése, térnyerése
7. Súlyos rendszerhibák A központosuló technológiák, infrastruktúrák rohamosan fejlődő világában mindennél magasabb kockázatokkal kell szembenézni. A világméretű leállások, rendszerhibák, kibertámadások korát éljük, csak az marad talpon, aki gyorsan, rugalmasan reagál a veszélyekre.
5,2 milliárd dollár Ekkora kárt okozhatott a Crowdstrike nevű biztonsági cég szoftverfrissítési incidense. 8,5 millió windowsos számítógép és szerver omlott össze miatta júliusban.
8. Honnan lesz 4100 milliárd forintunk? Ekkora hézag van a jövő évi költségvetésben, a Magyar Nemzeti Bank és a Költségvetési Tanács számos kockázatra figyelmeztet. A három fő kérdés Teljesül a várt gazdasági növekedés? Mi lesz az energiaárakkal? Mi lesz az uniós forrásokkal?
9. Repül a forint, ki tudja, hol áll meg Nincs mese, a nemzetközi piacok megállás nélkül ütnek minket. Az Egyensúly Intézet szerint 2025-ben az euró-forint árfolyam várhatóan 412–419, 2026-ban pedig 418–432 között fog mozogni.
10. Ió, ció, infláció Még egy kijózanító előrejelzés: átmeneti emelkedés után 2025 közepéig csökkenni fog, majd tartós emelkedésbe kezd. Az áremelkedés háttere az Egyensúly Intézet szerint a 2026-os választási év lesz, a monetáris politika is a fogyasztás élénkítését fogja serényen célozni.
Forrás: CEIC, Chicago Council on Global Affairs, Control Risks, Egyensúly Intézet, az Egyesült Államok Népszámlálási Irodája, Eurostat, Google Finance, ING.
Gyurcsik Attila, Accorde Alapkezelő Gyurcsik Attila pályafutása alatt kétszer is úgy érezte, hogy nagyon bedobták a mélyvízbe, de „a vállalatnál az egész közeg annyira inspiráló, hogy van kedved megtanulni úszni”. Amikor mint pályakezdő a Concorde Értékpapírhoz került, azonnal több céget kellett elemeznie, öt év múlva már vezető elemző volt, újabb öt év múlva pedig azt érezte, hogy […]
Bíró Szabolcs vegyészmérnök az olajiparból nyergelt át a vitaminkészítésre, és néhány év alatt milliárdos céget épített fel étrendkiegészítő-gyártásból. Pedig azt mondja, elsősorban játszik, amikor a Wise Tree Naturals termékeket fejleszti, és csak mellesleg keres pénzt a szenvedélyével. Így az sem zavarja, ha többet kell fizetnie egy-egy összetevőért, ha az jobb minőségű. Vitaminipar című könyvében éppen arra mutat rá, hogy ezt nem minden piaci szereplő tartja fontosnak. Sőt.
Nem azért ragadt meg Budapesten, mert küzdős ember, Magyarországot más miatt szereti. Indulás a Kaukázusból, landolás egy csúnya őszi napon még éppen a rendszerváltás előtt, disznóbulik Ankarában és minőségi matracokra épített üzlet. Zaim Haluk huszonötéves biznisze és egy új bútormárka, amit már ikerlányai visznek.