Vagyonba született, orvos- és ügyvéddinasztia sarja. Vagyonba házasodott, Orbán Viktor miniszterelnök elsőszülött lányát vette feleségül. Üzleti imidzsét a luxusra építi, tárházában a NER másfél évtizedének tanulságai összpontosulnak. Ízlése kifogástalan, tehetséges vadász. Arról, hogy hogyan üzletel élesben, mégis kevesen tudnak. Tiborcz István portréja.
„A következő cikkben meg azzal támadnak, hogy mennyi pénzt keresek!” – tárja szét a kezét Tiborcz István, a mozdulattól kilátszik a zakó alól az ingére hímzett monogramja. Másfél órája beszélgetünk, nem először szakad fel belőle a független – vagy ahogy ő hívja, ellenzéki – sajtó iránti ellenszenve. Most mégis itt ül velem szemben, épp ingatlanbirodalmának üzleti modelljéről kérdezem, amiről nemrég írta meg a HVG, hogy a cégek fele veszteséges. Hosszan válaszol, sűrűn újratölti a vizespoharát, viccesen megjegyzi, az a nagy problémája, hogy túl sokat beszél.
A sajtónak célzott méltatlankodás után Warren Buffett-félidézettel fordítja komolyra a szót: „Az idő a jó cégek legjobb barátja, a rossz cégeknek meg a legnagyobb ellensége. Nézd, ha én ezt az épületet el akarnám adni, már most nagyon sok pénzt tudnék keresni vele.” Ingatlanbirodalmáról szereti hangsúlyozni, hogy nem sprintet fut, hanem maratont. Most is ezt hangoztatja: hosszú távon gondolkodik, kizárólag top lokációkba fektet, és minden híresztelés, vagyonos földbirtokos családja és a miniszterelnökhöz fűződő rokoni szál ellenére a maga lábán áll.
Tiborcz valóban kilóg a kurzusmilliárdosok közül. A család tagja. Az új tőkésgeneráció által intézményesített szofisztikált vagyonszerzés és vagyonelrejtés módszereit használja. Jogilag támadhatatlan, már amennyit ez egy, a jogi környezetet politikai eszköznek is használó politikai rendszerben jelent.
Mészáros Lőrinc egybillió forint fölött szárnyal. Tiborcz István duplázott, Gattyán György visszaesett. Jellinek Dániel bevásárolt, Jászai Gellért Elon Musknál járt. Wáberer György Cápa lett, Nagy Elek kamarai elnök. Egy új szereplő százmilliárddal debütál, van, aki négy év – pereskedéssel kikényszerített – kihagyás után tér vissza. Mozgalmas év után 8,5 billió forint vagyon összpontosul az ötven leggazdagabb magyar kezében.
Vezető szerkesztő: Gólya Ági Szakmai vezető: Golovics Milán Számolta: Golovics Milán, Duzsik Virág, Földes Igor, Pelyhe Balázs Írta: Fekete Emese, Gólya Ági, Golovics Milán, Kacskovics Nándor, Kis Judit, Lits Benedek, Tóth-Biró Marianna, Vaszkó Iván, Zsiborás Gergő Illusztráció: Bethlen Júlia, Csuth Péter
1. Mészáros Lőrinc (58) Becsült vagyon: 1241,8 Mrd Ft A vagyon alapja: építőipar, energetika, agrárium, élelmiszeripar, turizmus, média, bankszektor, osztalékok A legfontosabb érdekeltségek: Opus Global Nyrt., Opus Titász Zrt., Opus Tigáz Zrt., Talentis Group Zrt., Talentis Agro Zrt., Mészáros és Mészáros Zrt., Magyar Bankholding Zrt.
Mészáros Lőrinc egyre nehezebben kibogozható érdekeltségei szárnyaltak az elmúlt évben. Extrém tőzsdei kitettsége tavaly még mínusz ötvenmilliárdot hozott a felcsúti milliárdosnak, idén azonban ez zöldbe fordult, éves szinten 107 százalékos növekedést hoztak a börzén forgó papírok. A cégcsoport privát elemei 97 százalékos növekményt hoztak, így Mészáros nagyvonalúan elhagyta az egybilliós (ezermilliárdos) határt is, megduplázva vagyonát. (Az erről szóló elemzésünket lásd a következő oldalon!)
2023-ban a Mészáros-birodalom hivatalosan is megkezdte nemzetközi terjeszkedését a bosznia-hercegovinai Lukavac Cement d.o.o. cementgyár és mészkőbánya megvásárlásával, majd Horvátország legnagyobb alma- és nektarintermelőjének bekebelezésével, a Rabo d.o.o.-val folytatta. A cementgyár felügyelőbizottságának elnöke, Németh Tamás egy bosnyák lapnak adott interjújában elmondta, hogy a Talentisnek további felvásárlási célpontjai is vannak a térségben. Miközben a Talentis csoport agrárérdekeltségeit tömörítő Talentis Agro az Agro-Várkony csoport, valamint az Aranyszarvas csoport felvásárlásával két és fél ezer hektárral növelte szántóföldi növénytermesztésre alkalmas földterületeit, addig a Talentis Group a magyar és szlovák babaáruházakat tömörítő Brendon Holding Kft.-t vásárolta meg 2024 tavaszán.
Mészáros érdekeltségeinek egyik üstököse az állami megbízások farvizén építőipari óriássá váló V-Híd Zrt., amiből a 2023-as pénzügyi év után ötvenmilliárd forint osztalékot vettek fel a tulajdonosok. A magyar építőiparban még sohasem volt példa ekkora nyereségre. A cég végzi a Budapest–Belgrád-vasútvonal építése mellett a debreceni BMW-gyár körüli infrastrukturális fejlesztések egyik legdrágább részprojektjét, a 65 milliárd forint értékű Debrecen–Füzesabony-vasútvonal korszerűsítését is.
A dollármilliárdos Mészáros extravagáns életmódjáról idén is új részleteket tudhattunk meg. Új, 9,6 milliárd forintos magánrepülőgépet kötött hozzá az Átlátszó.hu, a Talentis Alcsútdoboz külterületén lévő telephelyén pedig több millió forintot érő egzotikus állatokat, például afrikai zebrákat és Ankole-Watusi marhákat videózott le a Gulyáságyú Média.
Billió fölött Írta: Golovics Milán
Mészáros Lőrinc becsült vagyona idén több mint duplája a tavalyinak, bőven egybillió (ezer milliárd) forint fölé nőtt. Ez a 2023-as folyó áras magyarországi GDP 1,65 százaléka. Olyan évben sikerült ezt elérnie szinte kizárólag a magyar gazdaságban aktív cégeivel, amikor a hazai össztermék volumene amúgy 0,9 százalékkal csökkent. A gyarapodás hátterében nem gazdasági csoda, hanem főleg állami beruházások, kölcsönök és rafinált tulajdonrészcserék állnak.
Mészáros Lőrinc vagyonát átlátni minden évben nehéz feladat. Tőzsdén kívüli érdekeltségei a Talentis Groupban, tőzsdei részesedései az Opus Globalban futnak össze, vagyonelemeinek egy része mégis nehezen szálazható szét, mert részben a Talentis, részben az Opus tulajdonolja őket, ráadásul sokszor a nem az Opus által birtokolt részek fölött közvetlenül Mészáros Lőrinc rendelkezik.
A Mészáros csoport magánvagyon-elemei 111 százalékkal érnek többet, mint egy éve. A Talentis Group konszolidált számai alapján a csoport értéke – eszközértéken számolva – önmagában 25 százalékkal több, mint tavaly. Az agrárbefektetésekkel foglalkozó Talentis Agro becsült értéke pedig 74 százalékkal lett több mint egy éve. A Talentis cégcsoport érdekelt még számos olyan kisebb cégben, amik kívül esnek a konszolidációs körön, és tulajdonosi szerkezetükben minden évben van egy-egy kisebb-nagyobb átrendeződés, amit fontos számon tartani.
A Talentis International Construction Kft. közel kétszázmillió eurós eszközértékkel és egy 140 millió eurós kölcsönnel kezdte meg működését 2023-ban. A Mészáros adriai befektetéseit összefogó cég is radar alatt volt eddig, de miután a Talentis már csak harmincszázalékos részesedéssel van benne, kikerült a konszolidációs körből, a maradék hetven százalék pedig a Magyar Bankholding (MBH Bank) egyik alapjának tulajdona, aminek egy része szintén Mészároshoz köthető.
Mészáros egyik legfontosabb pénztermelő holdingja, az építőipari óriás V-híd Zrt. 137 milliárd forintra értékelődött fel a tavalyi 79 milliárdról. Emögött az áll, hogy az állami megrendelésekkel kitömött társaság üzemi eredménye több mint duplájára, 56 milliárd forintra nőtt. A V-híd ugyanis jelenleg két kiemelt stratégiai beruházásnak is kivitelezője: az összesen 231,6 milliárd forintból épülő Déli Körvasútnak, valamint a mintegy 800 milliárd forintból megvalósuló Budapest–Belgrád-vasútvonalnak.
Élet a tőzsdén Mészáros tőzsdei zászlóshajója, az Opus Global szárnyalt. A tavalyi listánk számításához használt 2023. december eleji 388 forintos árfolyamhoz képest 2024. november végén 504 forinton forgott a papír, ez önmagában majdnem harmincszázalékos növekedés. Csupán ez 194 milliárd forinttal járult hozzá Mészáros Lőrinc vagyonához, még úgy is, hogy a nevéhez kötődő cégek tavalyhoz képest kevesebb részvényt birtokolnak.
Tovább növelte a kimutatott értéket az is, hogy 55 százalékos részvénypakettjén felül Mészároshoz köthető további 25,55 százalékos kisebbségi tulajdonrész különböző cégeken és közvetlen tulajdonláson keresztül. Ezek a részesedések önmagukban nem érik el a feltüntetési kötelezettség BÉT által megszabott ötszázalékos határértékét.
Az utóbbi évben az Opus három részletben részvény-visszavásárlási programot hajtott végre. Első körben nyáron, június második felétől egészen augusztus végéig vásároltak vissza részvényeket, ekkor a napi volumen átlagosan húsz százalékát tette ki a sajátrészvény-tranzakciók értéke. Második ütemben, október elején tizenegy napon át vettek vissza részvényt, ekkor az átlagos napi volumen 29 százalékát érte el a bennfentes forgalom. A harmadik periódus november eleje volt, akkor hét nap alatt az átlagos napi forgalom 30,8 százaléka volt a visszavásárlás. Ez azt jelenti, hogy a saját részvényes tranzakciók jelentősen növelték nemcsak az Opus-papírok értékét, hanem Mészáros vagyonát is, és mindössze 2,3 milliárd forint elköltésével 52 milliárd forinttal növelték a részvényárfolyamot – a kedvező piaci környezet mellett.
Ami az MBH-t illeti, a bankóriás 46,27 százalékban a Mészáros csoport tulajdona. A pakett értéke majdnem 310 milliárd forint, a tavalyi 255 milliárdnál 21 százalékkal nagyobb, köszönhetően a magyar bankpiacon betöltött stabil második pozíciójának.
Mészáros Lőrinc cégcsoportjában összesen 155 milliárd forint osztalékot hagytak jóvá, ebből 142 milliárd forint Mészáros-érdekeltségekhez került. Körülbelül 73 milliárdot vehetett fel osztalékban a különböző cégeiből, és nagyjából 62 milliárd forint landolhatott a számláján, adózás után.
Hosszú távon sem látszik, hogy mi ingathatná meg pozícióit, de az állami megrendelések továbbra is magas aránya miatt a 2026-os választások miatt minden bizonnyal ő is nagyon izgul.
2. Csányi Sándor (71) Becsült vagyon: 684,8 Mrd Ft A vagyon alapja: bankszektor, agrárium, ingatlanok, osztalék A legfontosabb érdekeltségek: OTP Bank Nyrt., Bonafarm csoport, Gránit Pólus csoport
„Ólommal a cipőjében” is jól fut az OTP, a példátlan kormányzati beavatkozások ellenére is negyedévről negyedévre növekedésről számol be. 2024 harmadik negyedévében a várakozásokat meghaladva 318,5 milliárd forint adózott eredményt könyveltek el, a külföldi profit-hozzájárulás közel hetvenszázalékos volt.
A bank lábán lévő ólmos cipőt maga Csányi Sándor emlegette a Portfolio egyik konferenciáján tartott előadásában, ahol általában a kormánynak szánt keresetlen szavait osztja meg a nyilvánossággal, idén sem volt másképp. Élesen bírálta a túlzott állami beavatkozások logikátlanságát, például a lakáshitelek ötszázalékos kamatplafonját, amiért cserébe a kormány nem vállalt semmilyen inflációt leszorító kötelezettséget. Úgy fogalmazott, Európában páratlan, hogy a magyar kormány milyen magas szinten szól bele a bankrendszerbe.
A Csányi-birodalom koronaékszere ugyan mindenképp az OTP, a bankvezér vagyonának már csak kis részét teszik ki a részvényei. Legidősebb fia, Attila vezeti a család becsült vagyonának több mint felét adó Bonafarm csoportot. A cég enyhe növekedést könyvelt el, bár a korábban megnövekedett energia-és takarmányköltségek csökkentek, a madárinfluenza és az uniós piacokra belépő ukrán áru további nyomást gyakoroltak a piacra, miközben a munkaerőköltségek tovább emelkedtek. A Bonafarm csoportszinten 323,5 milliárdos forgalmat ért el 2023-ban, de közben az export majdnem tízmilliárddal zuhant. A csoport profitja 20,8 milliárdról 18 milliárdra esett vissza. 2023-ban összesen 15,5 milliárdot fordítottak fejlesztésekre és felújításokra, tavaly arról írtak alá memorandumot az üzbég agrártárcával, hogy tíz éven belül két, egyenként hatvanmillió csirke feldolgozására képes üzemet építenének fel Üzbegisztánban.
Csányi egyéb érdekeltségei közül erős évet zárt a Budai Egészségközpont. Új, 2200 négyzetméteres rendelőkomplexumot nyitottak 48 szakterülettel a budai Csalogány utcában. Az új telephely egyik különlegessége az ambuláns beavatkozó, ahol a néhány órás megfigyelést igénylő, kisebb műtéteket végzik el azonnali időpontadással.
3. Felcsuti Zsolt (53) Becsült vagyon: 487,4 Mrd Ft A vagyon alapja: ipari befektetések, alkatrész- és gépgyártás A legfontosabb érdekeltség: MPF Holding
A lista legvagyonosabb, száz százalékban self made szereplője ideje nagy részét Svájcban tölti, ide köti családi vállalkozásának legtöbb tevékenysége is. Húszas évei elején is már ott dolgozott, Magyarországra hazatérve beszállt apja fém- és műanyagipari vállalkozásába. A család sehol sem vett részt a privatizációban, és sosem üzletelt az állammal.
Az MPF a régió egyik legnagyobb ipari befektetője, három területen gyárt a világpiacra. Az egyik az iparcikkek gyártása és nagykereskedelme, termékeiket számos európai és amerikai barkácsáruházban megtaláljuk. Második területük, a hűtő-fűtő berendezések gyártása világszerte etalon, az MPF FÉG számos nagy cégnek szállít be, de komoly saját márkás portfóliója is van. Harmadik lábuk, az MPF Widenta globálisan jegyzett szerszámgyártó. Az MPF csoport megkezdte egy új hőszivattyúgyár építését, az új EU-s szabályozás ugyanis tovább élénkítette a keresletet a piacon.
A csoport konszolidált forgalma 2023-ban meghaladta az egymilliárd eurót, ennek 99 százaléka – akárcsak az előző években – exportból származott. Eredményük százmillió euró fölött volt.
4. Veres Tibor (62) Becsült vagyon: 473,3 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan, befektetések, kereskedelem, energetika, osztalék A legfontosabb érdekeltségek: Wallis Csoport, AutoWallis, Wing, Graboplast, Praktiker
Vagyonbecslésünk alapján Veres Tibor egy évvel ezelőtt került fel először a Forbes globális dollármilliárdosainak listájára. Lendületesen terjeszkedik tovább a Veres Tibor-féle Wallis csoport, a portfólióba tartozó társaságok összesített árbevétele 2023-ban meghaladta a 600 milliárd forintot, és már 17 országban vannak jelen.
Az ingatlanfejlesztő-óriás Wing 2024 szeptemberében készült el a Liget Center és a Liget Auditórium komplex felújításával, a kilencezer négyzetméter alapterületű ingatlanba az RTL Magyarország költözött be. A tervek szerint 2025 nyaráig elkészül második reptéri szállodájuk is Ferihegyen, a Tribe Budapest Airport Hotel. A varsói tőzsdén jegyzett leánycég, a Lengyelországban piacvezető Echo Investment ötezer diákszállás fejlesztését tervezi öt év alatt lengyel egyetemi városokban. A német piacon a szintén az érdekeltségükbe tartozó Bauwert AG 2024 nyarán átadta a Berliner Sparkasse új, 25 ezer négyzetméteres székházát.
Túljegyzés mellett lezártak egy 37 millió eurós kötvénykibocsátást, a forrásból jut majd az újabb fejlesztésekre is. A Wing Csoporthoz tartozó Mevinvest 33,1 százalékra növelte részesedését a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett Akko Investben. Utóbbi érdekeltsége az ingatlanüzemeltetési piac egyik meghatározó szereplője, a 2023-ban 37,9 milliárdos rekordárbevétellel záró Neo Property Services.
A Wallis barkácsáruházlánca, a Praktiker új egységet nyitott Székesfehérváron, és online is erősítette pozícióit. Ha már e-kereskedelem, a Wallis összehozott egy szép exitsztorit is, a lengyel csomagküldő Packeta ugyanis nyáron felvásárolta egyik befektetését, a Foxpostot, sőt meg is tartja a hazai piacon a magyar márkanevet. A tizenegy éve 62 beltéri automatával induló Foxpostnak mára több ezer e-kereskedelmi partnere van, felvásárlásakor 1200 automatát üzemeltetett, 2023-ban tízmillió csomagot kézbesített.
Az AutoWallis a pesti tőzsde „autós cége”, de valójában a régió egyik legnagyobb mobilitási szolgáltatója, tizenhat országban 24 autómárkát képviselnek. A cég márkakereskedések, szervizhálózatok tulajdonosa, és ők üzemeltetik a Wigo autómegosztót is. Az utóbbi egy évben erősítették pozíciójukat a Balkánon, lendületesen terjeszkedtek Csehországban, és bejelentették történetük eddigi legnagyobb akvizícióját. Felvásárolták a tavaly ötvenmilliárd forintnak megfelelő forgalommal záró cseh Milan Král Group száz százalékát.
Az üzletet december elején jóvá is hagyta a cseh versenyhatóság. Ezzel – a Mercedes Benz Truck forgalmazójaként – beléptek a nagyhaszongépjárművek piacára is, vagyis tovább diverzifikálták tevékenységüket. A nemzetközi növekedési terveket 2024 elején egy 5,7 milliárd forintos tőkeemeléssel támogatta meg a Wallis Csoport, de az AutóWallis a következő években sem lép a fékre: évi két-három felvásárlással számolnak.
5. Gattyán György (54) Becsült vagyon: 364,2 Mrd Ft A vagyon alapja: IT, ingatlanok, egyéb befektetések A legfontosabb érdekeltségek: Docler Holding, Jasmin.com
Gattyán a nemzetközi piacon új ernyőmárka, a Byborg Enterprises alá szervezte digitális birodalmát. Ugyanez a luxemburgi cég vásárolta be magát novemberben az egykor szebb napokat is megélt Playboy mögé. A Byborg még 2024 végén jelentette be az amerikai tőzsdefelügyeletnek, hogy tizenöt év alatt minden évben legalább húszmillió dollár – tehát összesen legalább 300 millió dollár (mintegy 112 milliárd forint) értékben – vásárol részvényeket a tőzsdén jegyzett Plby csoporttól, és adott szint felett nyereségrészesedést is kaphat. Van opciójuk több részvény vásárlására is, így 15 év alatt akár 29,9 százalékos részesedésig mehetnek fel. A jelenlegi tulajdonosok is bíznak a növekedésben, idén újraindulhat a 2020 januárjában megszüntetett nyomtatott kiadás is. Sokan médiacégként gondolnak még a nyuszis magazinra, valójában mára csak a nyuszi védjegy maradt meg benne, az viszont továbbra is értékes globális márka.
Az üzlet jól jön Gattyánnak, mert így prémiumtartalom-szolgáltatóként tudja magát definiálni, és jól jön a Playboy mögötti befektetőcsoportnak is, mert Gattyánék átveszik a márka megtöltésének terhét új, digitális tartalommal. A Plby-papírok 2021 elején ötven dollár körül is jártak, Gattyánék most 1,5 dolláros árral lettek befutók.
Befutók, hiszen a lapot alapító Hugh Hefner fia is tett egy százmillió dolláros ajánlatot a márka mögötti nagybefektetőknek, és átvette volna apja „örökségét”. Elhajtották. A Gattyán-féle üzlet kisebb kockázat mellett hozhat nagyobb hasznot, persze hosszú távon. A márka emblematikus, a múltja viszont terhelt, a tőzsdei grafikon alapján ugyanakkor Gattyánék olcsón léptek be az üzletbe. Várakozásuk szerint a profitnövekedésből finanszírozhatják majd a vállalt részvényvásárlásokat.
A Gattyán-birodalom legnagyobb pénztermelője továbbra is a LiveJasmin, a fejlesztő Docler Holding legsikeresebb – felnőtt tartalmat kínáló – online szolgáltatása, ahol webkamerával lehet kapcsolatba kerülni „modellekkel”. A szájtnak naponta legalább 45 millió látogatója és több mint tízezer modellje van, a szolgáltatás 241 országban érhető el. Gattyán portfóliójában ezenkívül számos európai és amerikai luxusingatlan is van.
6. Szíjj László (66) Becsült vagyon: 333,3 Mrd Ft A vagyon alapja: építőipar, osztalék A legfontosabb érdekeltség: Duna Aszfalt zrt.
A NER első számú építőipari nagyágyúja a Közgépet is lenyelő Duna Aszfalt köré épülő, és már a nemzetközi piacokra is pályázó Duna csoport. Nyáron adták át a Paks és Kalocsa közötti Duna-hidat, amit a kapcsolódó beruházásokkal együtt – az eredetileg tervezett 36 milliárd helyett végül – 92 milliárdért építettek fel. Nem sokáig lesz ez a legdrágább dunai átkelő, a tenderkiírás szerint a már épülő új mohácsi híd háromszázmilliárdot is felemészthet, 2028 végén adhatják át. Az építésügyi tárca a beruházást megalapozó tanulmányt ugyanakkor tíz évre titkosította, önmagában az itteni forgalom miatt eleve kérdéses egy ekkora beruházás.
2024 szeptemberében jelentették be, hogy az addigi portugál tulajdonostól megszerezték a 25 éves tapasztalattal rendelkező, 800 fős, lengyelországi Mota-Engil Central Europe (MECE) cégcsoportot. A társaságnak többek között vasúti létesítmények, villamosenergia-projektek, útkarbantartás és ingatlanfejlesztés kivitelezésében is van tapasztalata. A rekordbajnok veszprémi kézilabdaklubot is tulajdonló Duna Aszfalt célja, hogy regionális cégcsoporttá fejlődjön, az új szerzeményt át is márkázzák: Duna Polska néven folytatja.
A csoport összevont árbevétele a legfrissebb beszámolója szerint 261 milliárd forint volt, amiből egyelőre 12,5 milliárd volt exportbevétel. Az adózott eredmény ugyanakkor látványosan nőtt éves alapon: 13,2 milliárdról 41,7 milliárdra. Utóbbi nagy részét a külföldi terjeszkedésre fordítanák, nyáron erdélyi autópálya-tendereken is elindultak. A lengyel és a román piac kétségtelen előnye, hogy az ottani kormányok hozzáférnek az EU-s forrásokhoz.
7. Jellinek Dániel (48) Becsült vagyon: 297,3 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan, turizmus, kereskedelem, pénzügyi szolgáltatások, céges befektetések A legfontosabb érdekeltségek: Indotek csoport, Auchan, Appeninn Holding Nyrt.
2024 Jellinek Dániel fontos győzelmével zárult. Az Indotek csoport egyik cége felvásárolta a hazai Auchan hipermarketek ingatlanhasznosító cégeit, valamint magát az élelmiszerkereskedelmi lánc magyar leányvállalatát, az Auchan Hungary Kft.-t és a jól menő Auchan benzinkutakat üzemeltető céget is. A négy éve tartó folyamatban többször módosultak az üzlet feltételei, végül Jellinek cége a 47 százalékos, kisebbségi tulajdonrész ellenére egyedüli irányítási jogot szerzett 2024. december elsejétől.
A felvásárlással kapcsolatos terveiről azt mondta a Telexnek: „Azt szeretném, hogy a harmadik legnagyobb szereplő legyünk 15 százalékos piaci részesedéssel, ez nagyjából a jelenlegi piaci tortánk megduplázása.” Az Auchan-tranzakció a rendszerváltás utáni időszak egyik legnagyobb, állami befektetési részvétel nélküli hazai vállalatfelvásárlása.
Jellinek 2021-ben vásárolta ki az amerikai Stryker családot az Indotek csoportból, több mint húsz évig voltak társtulajdonosai. Külföldön még vannak közös befektetéseik, de Jellineknek így már 84 százaléka van a cégcsoportban. 16 százalékban tulajdonostársa volt felesége, Hermann Kamilla, a cégalapítás óta közösen építik az Indoteket, üzleti együttműködésük a különválás után is megmaradt.
Az Indotek portfóliója több mint háromszáz ingatlanból áll, tizenkét országban vannak jelen hotelekkel, irodákkal, logisztikával, ipari, kiskereskedelmi ingatlanokkal és vállalati befektetésekkel. Lengyelországban, Spanyolországban és Olaszországban a legaktívabbak. Jellinek saját bevallása szerint ideje kilencven százalékában ma már külföldi ingatlan- és cégfelvásárlási ügyletekkel foglalkozik.
Az Auchan felvásárlásával körülbelül egy időben a milliárdos egy elhúzódó NAV-ügy fordulataival került a sajtóba. A csoport két cégéhez került problémás számla miatt először az apját vádolták, később Jellinek magára vállalta az ügyet. Azt a hatóság is elismerte, hogy a NAV megkeresése előtt egy évvel már megvolt az önrevízió, és befizették az Indotek cégcsoport méretéhez képest kis összegű számla után elmaradt adót. Az eljárás néhány hónap múlva azzal zárulhat, hogy Jellineknek mint magánszemélynek pénzbüntetést kell fizetnie.
Tiborcz Istvánhoz fűződő korábbi üzleti kapcsolatairól úgy nyilatkozott, hogy az Indotek évi több száz tranzakciójából csak néhány kötődött a miniszterelnök vejéhez, már csak kevés üzleti kapcsolatuk van, de a személyes viszonyuk jó. A G7 által két éve írt a Tiborcz egyik cégéhez juttatott osztalékelsőbbségi részvényekről, ezzel kapcsolatban Jellinek először a Telexnek adott interjújában szólalt meg.
Azt mondta, hogy egy teljesen transzparens tranzakcióban osztalékot fizettek a befektetőknek egy olyan ügyletből, amihez az államnak nem volt semmi köze. „Mindenképpen szeretném eloszlatni azt a képzetet, hogy elsősorban egy család vagy egy vélelmezhető politikai háttér alapján keresünk partnereket. Én nem faji, vallási, nemzetiségi, rokoni, hanem kizárólag üzleti alapon választom meg a partnereimet.”
Az Indotek mára a legnagyobb ingatlanfejlesztők egyike, Budapesten több ezer lakást építenek, illetve terveznek. Továbbra is aktív a csoport Magyarországon és külföldön is a fedezett követelésvásárlások és strukturált pénzügyi befektetések területén. Négy gyermek édesapja, aktív filantróp, több tucat civil szervezetet és alapítványt támogat.
8. Széles Gábor (79) Becsült vagyon: 228,6 Mrd Ft A vagyon alapja: gyártás, ingatlan, ipari befektetések, osztalék A legfontosabb érdekeltségek: Videoton, Műszertechnika, Ikarus, Magyar Hírlap
Széles Gábor jól profitált a Videoton sikeres évéből, két tulajdonostársa, Lakatos Péter és Sinkó Ottó is listaszereplők. A Videoton árbevétele először haladta meg a 300 milliárd forintot, kétharmada nyugat-európai exportpiacokról származik, igaz, arányaiban visszaesett a külföldi értékesítés.
A Műszertechnikát 1981-es megalapítása óta vezeti, bár mára nem az irodatechnika teszi ki a fő tevékenységét, a cég ingatlanbefektetéssel és napelemgyártással is foglalkozik. Széles a tulajdonosa a Magyar Hírlapnak, és aktív a Békemenetet is szervező Civil Összefogás Fórumban is. Az Ikarus pedig elektromos buszok gyártásán kívül teherautó-felépítmények és vasúti alvázak gyártásával dolgozik külpiacokra.
9. Garancsi István (59) Becsült vagyon: 226,2 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan, építőipar, osztalék A legfontosabb érdekeltségek: Market Építő, Szinva, Las Vegas kaszinók, Fehérvár FC
Az ország óriásberuházásai most is szívesen landolnak Garancsi István és Scheer Sándor közös Marketjénél. A debreceni CATL akkumulátorgyár után az ácsi katódgyárat is ők építik, a cívisváros másik gigaberuházásánál, a BMW-gyárnál 150 milliárd forint értékben kaptak megbízásokat.
Budapesten olyan kivételes helyszíneken is építkeznek, mint a Dürer Park-projekt a pesti Városliget csücskén, amiről nemrég kiderült, hogy az irodaházba költöző Nemzetgazdasági Minisztérium extra igényei miatt további húszmilliárd forinttal drágul az amúgy is jóval százmilliárd feletti összegért állami tulajdonba vándorló beruházás. A Citadella túlárazott, ötmilliárd forintos zászlórúdja is Garancsi és Mészáros Lőrinc cégeinek közös projektje.
10. Demján Sándorné (80) és családja Becsült vagyon: 225,2 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan, korábbi exitek (öröklés útján) A legfontosabb érdekeltségek: Gránit Pólus csoport
A Demján-örökösök Trigránit eladás utáni ingatlanvagyonát is kezelő Gránit Pólus csoport Magyarország vezető magántulajdonban lévő ingatlan-vagyonkezelő vállalkozása. A portfólió legfontosabb eleme az évente átlagosan húszmillió látogató által felkeresett Westend bevásárlóközpont a Nyugati pályaudvar mellett. A cégcsoport olyan ingatlanokat üzemeltet még mint a Müpa vagy a Budapest Aréna.
A társaság továbbra is jelentős összegeket fordít az ingatlanjai energiahatékonyságának növelésére, ennek megfelelően új vezetőket tettek a csoport ESG- és energiahatékonysági tevékenységeinek élére is. A tőzsdére lépést évek óta a tervezik, legutóbbi nyilatkozatuk szerint a kérdés továbbra is napirenden van, az időzítésről még nem született döntés.
11. Rahimkulov Ruszlán (45) Becsült vagyon: 178,1 Mrd Ft A vagyon alapja: részvények, ingatlan A legfontosabb érdekeltségek: Kafijat Zrt., East-West Intermodális Logisztikai Zrt.
Évről évre kevesebbet látunk a Rahimkulov testvérek vagyonából. Részvényesi csoportjuk korábban meghatározó tulajdonos volt a Molban, de tulajdonrészükről 2019-ben tudtunk utoljára pontos adatot. 2022 nyarán az OTP-érdekeltségüket tulajdonló részvényesi csoport is megszűnt, a cégek különválásával már nem kell feltüntetni a pontos tulajdonrészt a tőzsdén. Tavaly a Forbes egyik forrása azt mondta, hogy a jelenség egy nagyobb szintű átstrukturálás része lehetett, ugyanis apjuk, Megdet Rahimkulov minden oroszországi érdekeltségét fiaira hagyta. Korábban 1,2 milliárd dollárra becsült portfólió összpontosult Oroszországban.
Az East-West Intermodális Logisztikai Zrt.-ben a kontinens legnagyobb, egyszerre több járművet kiszolgálni képes terminálja épül Fényeslitkén. A tervek szerint több százezer konténert pakolnak majd itt át a széles nyomtávú keleti vasútról a keskenyebb nyomtávú nyugatira, és viszont.
12. Scheer Sándor (58) Becsült vagyon: 171,5 Mrd Ft A vagyon alapja: építőipar, ingatlan, kereskedelem, vendéglátás A legfontosabb érdekeltségek: Market Építő Zrt., Progress Étteremhálózat Kft. (a hazai McDonald’sok üzemeltetője)
Scheer Sándor mint a Market Építő Zrt. társtulajdonosa került be a gazdasági elitbe, de az elmúlt években tevékenységi köre jelentősen bővült. Eddigi legnagyobb dobása a McDonald’sokat üzemeltető Progress Étteremhálózat 2019-es megvásárlása volt. A felvásárlást jelentős hitelkerettel támogatta meg először a Raiffeisen, majd az MNB refinanszírozta Növekedési Kötvényprogramjában. A cég azóta megduplázta az árbevételét, és eredményessége is jól alakul. Scheer és sógora nemrég átvette az eredetileg 2007-ben átadott Lánchíd 19 Hotel felújítási munkálatait. Az ingatlan háttere nagyon érdekes: először Matolcsy György jegybankelnök családjához kapcsolódó üzleti köröktől vette át az MNB érdekeltségének számító, ám lengyel bejegyzésű GTC Globe Trade Centre S., ahonnan végül Scheerékhez vándorolt.
13. Bárány László (72) és családja Becsült vagyon: 163 Mrd Ft A vagyon alapja: élelmiszeripar, osztalék A legfontosabb érdekeltségek: Master Good csoport, Sága
Magyarország legrégebbi, négy generáció óta aktív baromfitenyésztő dinasztiája. A Master Good csoport a Sága 2020-as felvásárlása után már a hazai baromfiállomány felét dolgozza fel, és a kiskereskedelmi láncok mellett a McDonald’snak is szállít Európa-szerte. „A tojástól az asztalig” mindent házon belül oldanak meg, még baromfitrágyát is fejlesztettek.
A családi portfólió az utóbbi évben egy újabb, az eddigiektől merőben eltérő céggel bővült, ugyanis ők vették meg Vajna Tímeától a Nobu Budapest nevű nemzetközi szinten is jó nevű luxuséttermet. Ázsia fontos szerepet játszik a Bárány család üzletében, 2019-ben ők alkalmaztak először Fülöp-szigeteki vendégmunkásokat, és ugyanebben az évben megnyitották az első Magyarországon kívüli üzemüket Vietnámban.
14. Futó Gábor (48) Becsült vagyon: 156,1 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan A legfontosabb érdekeltségek: Futureal, Cordia, HelloParks
A Futureal csoport matematikus-közgazdász végzettségű társalapítója és társtulajdonosa egy év alatt csaknem harminc százalékkal gyarapította becsült vagyonát. A cégcsoport Magyarország piacvezető ingatlanfejlesztője, az iparág tíz legnagyobb európai szereplőjének egyike. Vezetésével a cégcsoport értéke az utóbbi húsz évben több mint kétszázszorosára nőtt.
A Futó család érdekeltségébe tartozó Cordia az ország legnagyobb ingatlanberuházója, nemrég indította el Budapest egyik legkiterjedtebb városmegújítási projektjét, a Marina Cityt. Az észak-pesti Duna-parton zajló rozsdaövezeti beruházásban két és fél ezer lakás épül tizennégy hektáron. A fejlesztés része egy kilenchektáros, autómentes zöldterület kialakítása és húszmilliárd forint saját forrásból egy 1,3 km hosszúságú közvetlen partszakasz kiépítése. A Futó Gábor által 2020-ban alapított HelloParks az indulása óta az ország piacvezető ipari ingatlanfejlesztője a kezelésében lévő ingatlanok összterülete alapján (durván 400 000 négyzetméter). Megaparkjaiba nemzetközi vállalatokat hozott be bérlőknek, és több száz munkahelyet teremtett.
A Cordia mostanában azzal került a hírekbe, hogy egyik, körülbelül tizenöt éve épült épületének néhány lakója kivitelezési problémákról panaszkodott, illetve arról, hogy egyik társasházkezelő cégük nem megfelelően végezte a feladatait.
A vállalatcsoport fő piaca Magyarország mellett Lengyelország, Spanyolország, az Egyesült Királyság és Románia, de a társaság aktív befektető Németországban és az Egyesült Államokban is. A teljes cégcsoportnak mára több mint kétmillió négyzetméternyi befejezett és építés alatt álló projektje van, további majdnem kétmillió négyzetméternyi tervezett fejlesztés mellett, összértékük meghaladja a hatmilliárd eurót.
15 Tiborcz István (38) Becsült vagyon: 151,5 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan, bankszektor, logisztika A legfontosabb érdekeltségek: BDPST Zrt., Gránit Bank, Waberer’s
Egy év alatt megduplázta a vagyonát a listán tavaly megjelenő Tiborcz István, Orbán Viktor miniszterelnök veje. A listán kevesen tudnak arányaiban akkora növekedést maguk mögött tudni éves alapon, mint ő. Stratégiai befektetései, mint a hamarosan tőzsdére lépő Gránit Bank és Európa egyik legnagyobb logisztikai cége, a Waberer’s stabil eredményei nemcsak Tiborcz vagyonát növelik, hanem üzletemberimidzsét is erősítik. Utóbbit mind nagyobb odafigyeléssel, Linkedin-posztokkal és PR-interjúkkal is építi.
Tagadhatatlan, hogy a Gránit Bank minden szegmensben a bankszektor átlagát meghaladó növekedést ért el 2023-ban, 21,6 milliárd forintos profittal zárt. A Waberer’s 2024-ben megvette a Posta Biztosítókat, többségi tulajdonrészt szerzett egy jelentős vasúti logisztikai cégben, és Szerbiában is terjeszkedik. Forrásaink szerint Tiborcz ezekben az üzletekben a korábbi menedzsmentre bízza az üzleti döntéseket, nem mikromenedzsel.
A BDPST Zrt. luxusingatlan-bizniszében azonban nyakig benne van. Interjúiban az ehhez kötődő vízióit igyekszik hangsúlyozni, és feleségével, Orbán Ráhellel a magyar luxusipar reformereiként tetszelegnek. A BDPST Zrt. profitja 2023-ban 8,8 milliárd forint volt, szemben az egy évvel korábbi 21,6 milliárddal. Az árbevétel közben jelentősen nőtt, 57,9 milliárdról 120,5 milliárdra. A Hvg.hu gyűjtése szerint a cégcsoporthoz tartozó 135 társaságból 62 volt veszteséges. Tízmillió forint feletti veszteséget harminc cég hozott össze, közülük tizenhat produkált százmilliósnál is nagyobb mínuszt.
Tiborcz a BDPST-n keresztül tulajdonolja a Gellért Szállót (ezt Jellinek Dániel cégétől vette meg), a Vörösmarty téri Dorothea Hotelt és a D8 Hotelt. A Botaniq nevű luxus ernyőmárka alá tartozik az Andrássy Kúria & Spa, a Verno House, a privát Botaniq Budai Klub és a Botaniq Turai Kastély. Utóbbi megnyitása óta veszteséges, ezért átalakítják az üzleti modellt, és 2024 decemberétől már nem látogatható hotelként.
16. Száraz István (39) Becsült vagyon: 142,7 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan, média, bankszektor, befektetések A legfontosabb érdekeltségek: Dry Real Estate, Magyar Bankholding
2023 januárjában a Direkt36 – azóta eltüntetett – állami nyilvántartásból nyert adatokkal kimutatta, amit addig csak sejteni lehetett: számos magántőkealap tulajdonosai kormányközeli üzletemberek. Száraz közülük is rekorder. Például a három bank fúzióját 2023-ban lezáró Magyar Bankholding 10,8 százalékának is tulajdonosa, de az ő neve bukkant elő a Felis Magántőkealap mögött is.
Gasztronómiai (Culinaris üzletek) és turisztikai (Pine Weekendhouse) érdekeltségei is vannak. A jegybankelnöki mandátum lejáratához közeledve ugyanakkor – a Válasz Online cikke szerint – a Matolcsy György fia által fémjelzett üzleti-baráti kör jelentős vagyonátmentésbe kezdett az elmúlt egy–másfél évben – a nemzeti bank régiós multicége, a varsói tőzsdén jegyzett GTC Group közreműködésével.
A Szabad Európa írta meg, hogy Párizsban és Londonban Szárazt elsősorban nem a NER elitjéhez kötődő üzleteiről, hanem kortárs műgyűjteményéről ismerik. A lap forrásai szerint Száraz és párjának birtokában olyan művészektől vannak darabok, mint Keserü Ilona, Keresztes Zsófia, Tót Endre, Lakner László vagy a külföldiek közül Giulia Andreani.
17. Lakatos Péter (63) Becsült vagyon: 139,1 Mrd Ft A vagyon alapja: nehézipar, informatika, vendéglátás, osztalék A legfontosabb érdekeltségek: Videoton, Bravogroup, Lupa Beach
A Videoton társ-vezérigazgatója 2024 tavaszán lett a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke. Célja, hogy egymás hibáztatása helyett a munkáltatók, a munkavállalók és a kormány együtt tegyenek a hatékonyság javulásáért, és ezzel a növekvő kereseteken át a jólét erősítéséért. Külön ráhajt a multikra, mert náluk lehet nemzetközi tapasztalatot szerezni, és anélkül nincs sikeres cégépítés.
Legfontosabb érdekeltsége, a stabilan nyereséges Videoton kimondottan jó évet zárt, ez hajtotta Lakatos vagyonnövekményét is, beleértve a busás osztalékfizetést. Második legtöbbet érő vagyoneleme a névrokonával, Lakatos Istvánnal társtulajdonolt Bravogroup is tovább javított eredményén, 2023-at 3,5 milliárd forintos profittal zárta.
18. Wáberer György (68) Becsült vagyon: 136,3 Mrd Ft A vagyon alapja: logisztika, ingatlan, magánegészségügy, befektetések, osztalék, exitek A legfontosabb érdekeltségek: High Yield, BILK, Wáberer Medical Center
Mióta Tiborcz István kivásárolta a Waberer’s logisztikai cégből, Wáberer György vagyonosodását a Budapesti Intermodális Logisztikai Központon (BILK Holding) keresztül követhetjük nyomon. 2023-as listánkon még tízmilliárd forinttal, 120 milliárdra csökkent a fuvarkirály becsült vagyona egy év alatt, majd újra növekedésbe fordult.
A 16 milliárd forintos növekményből jótékonysági célokra is futotta. A sátoraljaújhelyi vállalkozó, aki egyben a Tokaj Borvidék Fejlesztési Tanács és a Tokaj-Hegyalja Egyetem Kuratóriumának elnöke, szülővárosában másfél milliárd forinttal támogatta a róla elnevezett Wáberer Városi Uszodát. Eddigi imidzsétől némiképp meglepő módon mint cápa csatlakozik az RTL Klub Cápák között című üzleti show-műsorához a következő, nyolcadik évadban.
19. Jászai Gellért (50) Becsült vagyon: 133,8 Mrd Ft A vagyon alapja: telekommunikáció, IT A legfontosabb érdekeltség: 4iG NYRT.
Nagy változások jönnek a tőzsdei társaságnál 2025. január elseje után. One márkanév alatt egyesülnek a 4iG elmúlt éveinek legnagyobb felvásárlásai, azaz a magyar kormánnyal közös Vodafone Magyarország és Antenna Hungária, valamint a Digi és az Invitech lakossági és nagyvállalati távközlési szolgáltatásai. Emellett az informatikai portfólió külön cégként működik tovább 4iG Informatikai Zrt. néven, 2023-ban a cég bevételeinek tizenkét százaléka jött ebből a szegmensből.
A kormány jelentős támogatását élvező társaság külföldi terjeszkedése is nagyobb fordulatra kapcsolt. Egyiptom piacvezető távközlési szolgáltatójával hoztak létre közös céget, és a következő tíz évben hatszázmillió dolláros beruházással fejlesztik Egyiptom optikai hozzáférési infrastruktúráját. Albániában és Montenegróban piacvezetők, hamarosan Észak-Macedóniában is piacra lépnének. Martonvásáron komplett műholdak és űrrendszerek gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését végzik, űripari leányvállalatukba eddig 25 millió eurót fektettek be.
A 4iG műholdprogramját Jászai Orbán Viktor és Szijjártó Péter külügyminiszter társaságában mutatta be Elon Musknak Donald Trump Mar-a-Lago-i birtokán. Jászai Gellért két magántőkealapon és egy vagyonkezelő alapítványon keresztül birtokolja a cégcsoport többségi, 52,76 százalékos tulajdonrészét.
20. Rahimkulov Timur (47) Becsült vagyon: 132,9 Mrd Ft A vagyon alapja: részvények, ingatlan A legfontosabb érdekeltség: MGTR Alliance
Az apjuk révén komoly OTP- és Mol-részvénycsomaggal rendelkező Rahimkulov testvérek a magánegészségügyben is érdekeltek. Ősszel vásárolták meg a Kelen Kórház Kft. többségi részesedését, ami a Szent Magdolna-hálózat második tagja lett (az első egység a budai MOM Parkban működik, ennek a leánycége lett az új szerzemény).
2024 márciusában Ádám Zoltán, a Corvinus kirúgott docense a Jelennek adott interjújában beszélt először arról, hogy Rahimkulov Timur fiával kivételezett a Budapesti Corvinus Egyetem. Ádám akkor etikai vizsgálatot kezdeményezett, és szerinte fellépése miatt bocsátották el, a munkaügyi per azóta is tart. A modellváltáson átesett Corvinust fenntartó alapítványt Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója vezeti, az állam komoly Mol-részvénycsomagot adott az alapítvány birtokába. A nyilvánosságot kerülő Rahimkulovoknak tetemes ingatlanportfóliójuk is van.
21. Bige László (66) Becsült vagyon: 125,9 Mrd Ft A vagyon alapja: vegyipar, logisztika, agrárintegráció, ingatlan A legfontosabb érdekeltségek: Nitrogénművek, Bige Holding
A 2022-es 190 milliárd forintos forgalom után 2023-ban 134,5 milliárdos nettó árbevételt ért el a Nitrogénművek csoport szinten. Ezzel együtt a cég profitja is nagyot esett: 2022-ben még 32,7 milliárdos eredménnyel zárták az évet, 2023-ban viszont 22,5 milliárdos veszteségbe fordultak. A cégcsoportnak nagyon fájt a kormány új adója is. 2022-ben még 10,3 milliárdos bevételt realizáltak CO2-kvóták értékesítéséből, majd a kvótákra kirótt különadó (a Nitrogénművek esetében 9,8 milliárd forint) ezt szinte teljesen lenullázta.
Fontos csatát nyertek azonban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ellen 2024 októberében. Korábban kartellezés gyanúja miatt tizenegymilliárd forint bírságot szabott ki a hatóság a cégre, de a Fővárosi Törvényszék megsemmisítette a GVH határozatát.
A lapunk ellen indított perében már nem volt ilyen sikeres a műtrágyakirály. Évek óta húzódó pereskedés után a Társaság a Szabadságjogokért segítségével győzött a Forbes a Kúrián. A bíróság kimondta: nem sértette meg Bige László személyiségi jogait a Forbes azzal, ahogy feltüntette őt a 2020-as gazdaglistán.
22. Sinkó Ottó (66) Becsült vagyon: 120,2 Mrd Ft A vagyon alapja: gyártóipar, építőipar A legfontosabb érdekeltség: Videoton
Sinkó Ottó Videoton társ-vezérigazgató több mint húszszázalékos vagyongyarapodást könyvelhetett el egy év alatt, ami mögött a legnagyobb magyar tulajdonú gyártócég erős teljesítménye áll. A sajtónak gyakran nyilatkozó EU- és NATO-barát cégvezér szerint nem hatékony a kínai elektromosautó- és akkumulátor-piacra építő gazdasági stratégia, a minimálbér túlzott emelését öngyilkos megoldásnak gondolja, és tart a nem megfelelő oktatási és egészségügyi rendszer következményeitől.
23. Kasza Lajos (75) Becsült vagyon: 114,8 Mrd Ft A vagyon alapja: gyártóipar, autóipar, borászat A legfontosabb érdekeltségek: Jász-Plasztik, Jász-Plasztik Autócentrum
1994 óta foglalkoznak akkumulátorgyártással, ami egyre több figyelmet és forrást kap világszerte, azonban a magyar akkumulátorgyártónak az utóbbi évek nem alakultak túl kedvezően. A 2020-as kiugró év óta Kasza Lajos becsült vagyona évről évre csökken.
A Jász-Plasztik csoportot nehéz egy szektorhoz kötni, a már említett akkumulátorokon keresztül számos multi régi beszállítója, de foglalkozik műanyagfeldolgozással (az első fröccsöntő gépeket még az alapítók készítették 1987-ben), építőanyag-gyártással, sőt autókereskedéssel is. Több mint hatezer embert foglalkoztatnak, Jászberényben ők a legnagyobb munkaadók.
24. Varga Mihály (65) Becsült vagyon: 110,8 Mrd Ft A vagyon alapja: építőipar A legfontosabb érdekeltség: Kész csoport
Harmadik éve dönti meg rekordját a Kész csoport. 2022-ben húsz százalékkal, 200 milliárd forint fölé nőtt az árbevételük, 2023-ban további tizenöt százalékos növekedés következett: 234 milliárdos bevétel mellé 4,8 milliárd profit társult (utóbbi kissé visszaesett a 2022-es hatmilliárdról).
A vállalat részt vett olyan kiemelt beruházásokban, mint a Nemzeti Atlétikai Stadion, a 3-as metró új állomásai vagy az új Mol Campus, de nemzetközi szinten is egyre aktívabbak. A 2023 őszén erőszakosan elfoglalt Hegyi-Karabah egyik városát ők építik újjá, de dolgoznak Romániában, Szerbiában, Ukrajnában és Németországban is.
Az alapító Varga Mihály 2018-ban visszalépett az operatív feladatoktól, azóta üzemeket, munkaterületeket látogat, kollégákkal találkozik. A Varga család vagyonát bizalmi vagyonkezelő kezeli, a hosszú távú működés alapjait negyvenoldalas családi alkotmányukban fogalmazták meg.
25. Leisztinger Tamás (56) Becsült vagyon: 109,2 Mrd Ft A vagyon alapja: média, ingatlan, mezőgazdaság, turizmus, ipari befektetések, pénzügyi szektor A legfontosabb érdekeltségek: Népszava, Arago csoport, Forrás Nyrt., Hotel Palota Lillafüred
A DVTK sportklub eladása után négy évvel a Honvédet megvásároló Leisztinger Tamás a veszteséges sportbefektetése ellenére is közel tízmilliárd forinttal lett gazdagabb. Keze alatt az utóbbi évtizedekben számos vállalkozás megfordult, például a jelenleg Csányi Sándor érdekeltségében lévő Pick, a Zalakerámia és az azóta Mészáros Lőrinchez vándorló Hunguest Hotels. Az viszont csak 2024-ben derült ki, hogy az állam által két évvel korábban felvásárolt bányacégéért majdnem négymilliárd forintot kapott.
26. Keszthelyi Erik (40) Becsült vagyon: 102,9 Mrd Ft A vagyon alapja: biztosításközvetítés A legfontosabb érdekeltségek: Keszthelyi Holding, Hungarikum Biztosítási Alkusz
Az ország egyik legmeghatározóbb biztosítási mágnása idén jelentős vagyonrendezésbe fogott. Érdekeltségeit – köztük a Mészáros Lőrinccel közös Hungarikum Biztosítási Alkusz és a CIG Pannónia jelentős részvénypakettjét – a nevét viselő holdingcégben konszolidálta. Keszthelyi Erik biztosításszakmai pályafutását 2005-ben, 21 évesen kezdte az osztrák GRAWE-csoporthoz tartozó MIC Biztosítási Alkusz Kft.-nél. 2010-ben tulajdonrészt szerzett az akkor még három munkavállalóval és mindössze tizenötmillió forint árbevétellel rendelkező Optimal GB Kft.-ben. 2012-ben egyedüli tulajdonosa lett a 2015 óta Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. néven működő alkuszcégnek.
A Hungarikum Biztosítási Alkusz 8,5 milliárd forint feletti adózott eredménnyel zárt 2023-ban, negyven százalékkal az előző évi felett. A lendületet kihasználva 2024 januárjában elindult a biztositaspiac.hu. Ambiciózus cél a nyolcvanszázalékos piaci részesedéssel bíró Netriskkel közvetlen versenybe szállni, de a biztosítási szakmában jártasak szerint Keszthelyitől nem áll távol az ilyesmi.
Miután többször kritizálta a hazai biztosítási piac elmaradottságát, tanácsadói testületeket szervezett, és a biztosítási szektor felrázását célzó stratégiájának kialakításához megbízta a BCG nemzetközi stratégiai tanácsadó céget is. Most megmutathatja, hogyan tudja sikerre vinni terveit egy előtte eddig ismeretlen terepen, erős ellenfelek között.
27. Sánta János (73) és családja Becsült vagyon: 102,7 Mrd Ft A vagyon alapja: dohányipar A legfontosabb érdekeltségek: Continental, Országos Dohányboltellátó
Rekordévet zártak 2023-ban a Sánta család érdekeltségei. A Continental Dohányipari Zrt. sátoraljaújhelyi dohánygyára a 2022-es 46 milliárd forintról 55 milliárdra növelte árbevételét 2023-ban, exportértékesítése pedig 17 milliárd forintról 22 milliárdra nőtt. Adózott eredménye 9,7 milliárd forint lett az előző évi 8,2 milliárd után. Csúcsra járt a 2015 óta a dohányboltok ellátásáért állami koncesszorként felelős Országos Dohányboltellátó Kft. is. A BAT multinacionális dohánykonszernnel együttműködésben üzemeltetett társaság árbevétele a 2022-es 971 milliárd forint után 1048 milliárdra nőtt 2023-ban, adózott eredménye pedig 9,5 milliárd forint lett az előző évi 8,3 milliárd után. Nőtt a Sánta család tulajdonrésze a Continental Dohányipari Csoportot tulajdonló holdingcégben, a Ventas Kft.-ben 2024 végén. Az 1996 óta fennálló tulajdoni hányadban történt a Sánta és a tulajdonostárs Veszelovszki család között változás. A Sánta család harmadik generációját képviselő Jumpy Investment Kft., illetve Caudal Investment Kft. 11,25–11,25 százaléknyi tulajdonrészt vásárolt a Veszelovszki családtól. A megegyezés után a Sánta család összesen 72,5 százaléknyi tulajdonrésszel rendelkezik a Ventas Kft.-ben.
28. Hernádi Zsolt (64) Becsült vagyon: 101,3 Mrd Ft A vagyon alapja: energetika, építőipar, ingatlan A legfontosabb érdekeltségek: Mol, Market Építő
Egyetlen év alatt több mint duplájára növelte látható vagyonát a Mol elnök-vezérigazgatója, ami elsősorban az érdekeltségei összerendezésének köszönhető. 2023 óta ugyanis több cégét a Continuum Vagyonkezelő Alapítványba vonta össze, és jelentős részvénypakettjének döntő része is innen fial.
Hernádi az a milliárdos, akinek a munkaviszonyból származó bére is rendkívüli: a Mol-csoport éves beszámolója szerint 2023-ban összesen 1,081 milliárd forintot keresett igazgatóként és az igazgatóság tagjaként. Év elején újabb 305 ezer részvényt kapott vállalatától, térítésmentesen, motiváció gyanánt.
Tavasszal szorosabbra fűzte cége viszonyát a miniszterelnök vejével, amikor a Mol Vagyonkezelő Kft. megvette a Waberer’s International Nyrt. részvényeinek 15 százalékos csomagját. Aztán a Mol több mint hatmilliárd forintért megszerezte az Újpest FC-t, később ásványvizes és műanyag-újrahasznosítási bizniszt bonyolított Mészáros Lőrinccel.
Nyáron az is kiderült, hogy nemcsak az előző évben produkált rekorderedményeket a Mol-csoport, de 2024 második negyedévében is megduplázta profitját az előző év azonos időszakához képest. Az elnök szerint a Mol legfőbb magyarországi üzletágai kevéssé járulnak hozzá a csoport pénzügyi eredményeihez, külföldön jobban hasítanak.
Hernádi idén nem mindenben könyvelhetett el sikert, hiszen a hozzá köthető – a Gran Private Equity Zrt.-n keresztül tulajdonolt – Solva II. magántőkealap elesett egy reménybeli nagy üzlettől. A spanyol kormány megvétózta a magyar tulajdonszerzést a szupervonatgyártó cégében, a Talgóban, lapértesülések szerint egyebek mellett Hernádit kompromittáló információk miatt.
29. Vida József (51) Becsült vagyon: 90,8 Mrd Ft A vagyon alapja: média, pénzügyi szektor, exitek A legfontosabb érdekeltség: TV2 csoport
Bár a pénzügyi szektorból kiszállt, az exbankár a kormányközeli TV2 Média Csoporton keresztül továbbra is jelen van a médiapiacon, és 2023-ban Vida Joe néven produceri feladatokat is vállalt a Semmelweis című filmben.
Mészáros Lőrinc tőzsdei zászlóshajója, az Opus Global igazgatóságának elnökeként meglepő módon arról beszélt egy konferencián, hogy több kommunikáció kéne az állam és a nagyvállalatok között, és panaszkodott a zavaros szabályozási környezetre. Több cég lehetséges felvásárlásával is kapcsolatba hozta a sajtó, ilyen a Tungsram újpesti fellegvára és a lengyel TVN is, utóbbiról a TV2 azt mondta, hogy nem tudnak róla, hogy eladó lenne.
30. Varga Zoltán (58) Becsült vagyon: 90,5 Mrd Ft A vagyon alapja: média, befektetések A legfontosabb érdekeltség: Central Médiacsoport (24.hu, Nők lapja, Nosalty)
A milliárdoslistások egyre hangsúlyosabb politikai kötődései nem vonatkoznak a Central Médiacsoport tulajdonosára, sőt. 2023 végén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Varga több ingatlanjában is házkutatást tartot költségvetési csalás és hűtlen kezelés gyanúja miatt, vádat azóta sem emeltek. Közben Varga Zoltán külföldre összpontosítja befektetéseinek jelentős részét, vagyonát luxemburgi vagyonkezelőjén keresztül elsősorban a lengyel piacon fekteti be. A jobboldali populista lengyel kormány leváltása után ezek a vártnál is szebb számokat hoztak.
31. Zettwitz Sándor (91) és családja Becsült vagyon: 90,4 Mrd Ft A vagyon alapja: egészségügy, ingatlan, osztalék A legfontosabb érdekeltség: 77 Elektronika csoport
A 77 Elektronika Csoport 2023-as eredménye az export visszaesése miatt elmaradt az előző évitől. A cég saját fejlesztésű és gyártású orvostechnikai eszközei etalonnak számítanak világszerte, vizeletvizsgáló eszközük a szakma csúcsa. A család a generációváltás után is újított, októberben megvalósították az első magyar gépipari beruházást Kínában, üzemükben a kínai piacra szánt berendezéseket fogják gyártani.
32. Schmidt Mária (71) Becsült vagyon: 89,1 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan, osztalék A legfontosabb érdekeltség: BIF
Bár leginkább a hanyatló nyugatról tett kultúrpolitikai megnyilvánulásaival és a visszatérő Szájer József könyvének felkarolásával került a közbeszéd középpontjába, nagy mozgásokat lehetett látni befektetései körül is. A Schmidt Máriához és gyerekeihez köthető Budapesti Ingatlanhasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (BIF) több mint 31 milliárd forint osztalékot fizetett részvényeseinek, majd megkezdte a Városmajor utcai Budai Központi Kézbesítő Posta épületének fejlesztését. A Terror Háza Múzeum főigazgatója egy év alatt másfélszeresére növelte becsült vagyonát.
33.Lévai Ferenc (64) és fiai (40, 38) Becsült vagyon: 87,7 Mrd Ft A vagyon alapja: élelmiszeripar A legfontosabb érdekeltség: BioTechUSA
Az egyik legértékesebb magyar családi cégcsoport 103 országban 49 webshoppal, 323 franchise-üzlettel, kétezernél is több termékkel bír. Tavaly turbulens piacon hoztak 90,5 milliárd forint árbevételt, éves szinten 15 százalékot nőttek. Többmilliárdos beruházásaik részeként a szadai komplexum automatizált raktárrendszerrel bővült, havi hatvanezer rendelést kezel, de csőben van egy legalább évi ötvenmillió fehérjeszeletet előállító gyártósor is.
Nemrég lettek az FC Barcelona globális sport-táplálékkiegészítő partnerei. Lévai Bálint társtulajdonos-vezérigazgató az Indexnek adott interjújában azt mondta, bár a vállalat vonzó célpont a befektetőknek is, ők továbbra is száz százalékban magyar tulajdonú családi cégként viszik tovább a csoportot.
34. Nagy Elek (72) Becsült vagyon: 84,2 Mrd Ft A vagyon alapja: műkincs, ingatlan, osztalék A legfontosabb érdekeltségek: BÁV, Főtaxi
A budapesti iparkamara elnöki címe mellé 2024 végén 121 szavattal megkapta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöki székét. Parragh Lászlót váltotta a poszton, akivel – a Telex információi szerint – szakmai konfliktusuk évekre nyúlik vissza. A lap azt is írta, hogy Nagy már az előző, 2020-as tisztújításon is el akart indulni az MKIK elnöki pozíciójáért, de akkor végül visszalépett.
Elnökségét egy 15 pontos, a kormány gazdasági terveivel több ponton is egyező javaslatcsomag elfogadásával kezdte. Szerepel benne a kkv-k adminisztrációjának csökkentése, az egyablakos vállalkozói ügyintézés és tájékoztatás, a magyar tulajdonú vállalatok növekedési programjának támogatása.
2024 júniusában visszatért a magyar piacra az Uber, helyi partnere a piacvezető Főtaxi leánycége lett.
35. Harsányi Zsolt (56) Becsült vagyon: 82,8 Mrd Ft A vagyon alapja: mezőgép-kereskedelem és -szerviz A legfontosabb érdekeltség: Axiál
A jogelőddel együtt harminchárom éves agrárgép-értékesítő cég az erős 2022 után (152,6 milliárd forint árbevétel, 46 százalékos növekedés) 2023-ban megtorpant (144,2 milliárd forint, hatszázalékos csökkenés), és 2024 sem volt egyszerű a mezőgéppiacon. A tulajdonos-ügyvezető az Agroinform.hu-nak arról beszélt, hogy soha ilyen kevés ekét nem vásároltak tőlük, de szerinte két jó évet általában egy rosszabb követ. Harsányi bizakodó, 2024–25–re újabb pályázatok ösztönözhetik a hazai gazdákat gépbeszerzésre.
36. Paár Attila (52) Becsült vagyon: 79,7 Mrd Ft A vagyon alapja: építőipar, osztalék A legfontosabb érdekeltség: West Hungária Bau
Az építőipari mogul éve nem indult jól, a győri közterek tisztítására leadott ajánlatát az utolsó pillanatban vétózta meg a város közgyűlése, mert túl drágának találta. Azóta viszont halmozza az üzleti sikereket: a WHB korszerűsítheti a Hévíz-Balaton repteret 2,2 milliárd forintért, 110 ezer négyzetméteres csarnokot épít a kínai akkugyártó CATL-nek, és ez a cég végzi a Magyar Rádió épületeinek bontását is. Paár műkedvelő lévén már galériát is üzemeltet, a Paár Art Galéria létrehozásához 300 millió forintos állami támogatást kapott.
37. Balásy Gyula (45) Becsült vagyon: 78,8 Mrd Ft A vagyon alapja: média, reklámipar A legfontosabb érdekeltség: Lounge csoport
Tavaly szerepelt először az ötven leggazdagabb magyar között, a negyvenedik helyen. A Marketing & Media legbefolyásosabb hazai médiavezetői listájáról viszont lehúzatta magát, és nem is került vissza rá. Balásy milliárdokat akaszt le reklámcégeivel az állami propagandakommunikációs és rendezvénypiacról, a Rogán Antal-féle Miniszterelnöki Kabinetiroda tendereinek rendszeres befutója. Novemberben számolta össze az Mfor, hogy tíz év negyven kabinetirodás szerződésének összes keretösszege a nettó 223 milliárd forinthoz közelít.
Ha csak három céget nézünk a csoportból, Balásynak 21,6 milliárd forint osztalékjövedelme keletkezett az eredmények után. A csoport zászlóshajója, a New Land Media Kft. stagnáló árbevételek (2022: 78,8 milliárd, 2023: 78,6 milliárd) mellett is hizlalta adózott profitját 6,8-ról 9,5 milliárdra.
Tavasszal az inflációval emelték áraikat állami megrendelőiknél. Közben a Szabad Európa feltárta a cégek túlárazási trükkjeit, egyes szerződések miatt már fél éve nyomoznak hűtlen kezelés gyanújával. Polt Péter legfőbb ügyész novemberi kijelentése szerint még senkit sem hallgattak ki az ügyben.
38. Bolgár György (89) Becsült vagyon: 73,9 Mrd Ft A vagyon alapja: iparikerámia-gyártás, magánegészségügy, ingatlan A legfontosabb érdekeltségek: Kerox, Dr. Rose Magánkórház
A családi vállalkozás a kerámiabetétes csaptelepeket vezérlő alkatrész, azaz a kartus gyártására specializálódott, ezzel hódította meg először a német, majd az olasz piacot. Ma már világszerte több mint negyven országban vannak jelen, a kínai piacra is sikerült betörniük, 2015-ben átadott automatizált gyárukból éves szinten 25 millió kartus kerül ki. A világszerte eladott minden negyedik csaptelepben Kerox kartus van.
Bolgár nemcsak az iparikerámia-gyártásban játszik meghatározó szerepet, hanem a magánegészségügyi szektorban is: a magánkórházak között is kiemelkedő exkluzivitású Dr. Rose Magánkórház és a Pozitron-Diagnosztika tulajdonosa.
39. Barabás Zsolt és Barabás Ernő Becsült vagyon: 71,9 Mrd Ft A vagyon alapja: élelmiszeripar, ingatlan, osztalék A legfontosabb érdekeltségek: Hell Energy magyarország kft.
A Barabásék érdekeltségébe tartozó Hell Energy Magyarország Kft. az összevont, konszolidált adatok szerint 162 milliárdos forgalom – ebből 94,5 milliárd forint volt az export – mellett 15,5 milliárdos adózott eredménnyel zárta a 2023-as pénzügyi évét. A cégcsoport 2023-ig – szintén a csoportszintű adatok szerint – 25,3 milliárd forint állami támogatást kapott.
2024 májusában Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter személyesen adta át Szikszón a cég összesen nyolcvanmilliárd forintba kerülő kapacitásbővítő beruházását, 240 új munkahelyet hoztak vele létre. Szijjártó az átadón azt mondta, hogy „a Hell kiemelt fontosságú közegben, a fiatalok között népszerűsíti Magyarországot, ezért a kormány mindig támogatni fogja a cég nemzetközi terjeszkedési törekvéseit.” A Hell nemzetközi sztori: az EU-n belül Románia, Bulgária és Görögország a legnagyobb piacuk, a közösségen kívül legjelentősebb exportpiacuk India, Bosznia és az Egyesült Királyság. Barabásék érdekeltek a miskolctapolcai Avalon Park wellness- és szállodakomplexumban és mások mellett a miskolci Il Baffo étteremben is. (A társaság tulajdonosaival elhúzódó jogvitája van a Forbes kiadójának, erről a korábbi számainkban külön írtunk.)
41. Nagy György (59) Becsült vagyon: 69,7 Mrd Ft A vagyon alapja: befektetés, energiaipar A legfontosabb érdekeltség: Westbay
A jelentős portfólióval rendelkező Westbay Kft. tulajdonosa Csányi Sándor egyik meghatározó és rendszeres üzlettársa. Korábban tulajdonos volt a MET-ben, de érdekeltségei vannak a PB-gázpalackokat forgalmazó Prímagázban is, a Prímaenergia Zrt.-ben jelenleg is igazgatósági tag. Igazi csúcsbefektető, az energiaszektortól a logisztikán (Csepeli Szabadkikötő) át a PR-ig (Café-csoport) számos üzletágban felbukkant már.
Idei gyarapodásának hátterében egyebek mellett az is állhat, hogy a GVH nemrég engedélyezte, hogy a Cragmont Zrt. megszerezze az Icon Real Estate Management Kft.-ben a közvetlen irányítást és a szavazatok hatvan százalékát. A Cragmont Csányi Sándor OTP-vezér Attila fiának az érdekeltsége, míg az Icon Real Estate Management a Westbay Kft.-n keresztül Nagy Györgyé volt 2020 óta. A cég üzemeltetési portfóliójában olyan kereskedelmi ingatlanok vannak, mint a MOM Park, a Roosevelt Irodaház, a West End Business Center vagy az Aquincum Logisztikai Park.
42. Futó Péter (78) Becsült vagyon: 68,1 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan A legfontosabb érdekeltség: Futureal csoport
A matematikus végzettségű milliárdos az egykor ötszáz főt foglalkoztató Fundy nevű édesipari vállalkozással alapozta meg vagyonát. A Fundyt még 1999-ben eladta egy holland cégnek. Ezután fiával, Futó Gáborral hozta létre a Futureal befektető céget, ami fia vezetésével 2003 óta fókuszál az ingatlanpiacra. Az elmúlt húsz évben a cégcsoport önerőből, tisztán piaci viszonyok között a legnagyobb magyar ingatlanbefektetővé vált. Fő piacuk Magyarország, Románia és Lengyelország, de aktívak Spanyolországban, az Egyesült Királyságban, és vannak befektetéseik Németországban és az Egyesült Államokban is.
A cégcsoport talán legismertebb hazai projektje a Corvin sétány városmegújító fejlesztése. Másik óriás projektjük a Dél-Buda Városközpont az Etele Plazával, a Budapest One irodaházzal és a Kelenföldi pályaudvar környékének megújításával, legutóbb pedig elindult a Marina City rozsdaövezeti projekt 1,3 km-es közvetlen dunai partszakasszal és kilencvenezer négyzetméter autómentes zöldterülettel. Futó Péter 2008-tól 2024-ig, tizenhat éven át volt a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének az elnöke, jelenleg tiszteletbeli elnöke.
43. Szatmári Zoltán (66) és családja Becsült vagyon: 65,7 Mrd Ft A vagyon alapja: kereskedelem, élelmiszeripar, ingatlan A legfontosabb érdekeltség: Szatmári csoport
Idősebb Szatmári Zoltánnak és feleségének vállalkozása egy kis épületgépészeti bolttal indult el 1990-ben Jászberényben. A nyilvánosságot kerülő családot és a Szatmári márkanevet ma országszerte 43 épületgépészeti és fürdőszobai szakáruházairól ismerik a legtöbben. Portfóliójukban az évek során egyre hangsúlyosabbá váltak a tejipari (Jásztej, Naszálytej), a malomipari (Szatmári Malom), valamint az autóipari (Alföld Autóház, Jász-Autóház) érdekeltségek. A második generáció, Szatmári Melinda és ifjabb Szatmári Zoltán is a cégcsoportban dolgozik.
44. Adnan Polat (71) és családja Becsült vagyon: 50,3 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan, energetika A legfontosabb érdekeltségek: Polat Hungary Kft., ADP Real Estate, RHEA Solarpark
A török üzletember családjának egyes tagjairól a Válasz Online írta meg, hogy magyar állampolgárságot kaptak, ezután tavaly kerültek fel először a milliárdoslistánkra, a 43. helyen nyitottak. Polat 2005-ben ismerkedett meg Orbán Viktorral egy Isztambulban megrendezett Bajnokok Ligája-döntőn, azóta több üzlet köti a magyar államhoz és a miniszterelnök családjához is. Napelemprojektjeiket Tiborcz István köreinek adták el, azóta újra belevágtak maguk is.
2024 nyarán Polaték vették meg a Dohány utcai Zsinagógával szomszédos épületet 18,5 millió euróért. A Soroksári úti, rozsdaövezeti akcióterületté nyilvánított beruházása a meglévő kettő után további négy ütemmel bővülne. Ott összesen 1098 lakást alakítanak ki, a két alsó szint 8300 négyzetméterén éttermek és üzletek lesznek.
45. Szabó Miklós (70) és családja Becsült vagyon: 62,9 Mrd Ft A vagyon alapja: élelmiszeripar A legfontosabb érdekeltség: Tranzit csoport
Az EY az év üzletemberévé választotta Szabó Miklóst, aki a cég Példakép Különdíját is megkapta. A debreceni vállalkozó egy helyi tévéinterjúban elmondta, hogy bár sok mindent már gyerekei csinálnak a cégben, még ő is bejár, részt vesz a stratégiai döntésekben mint felügyelőbizottsági tag. Hetven fölött hetente két-háromszor személyi edzővel edz.
A Tranzit csoport árbevétele kétmilliárd forinttal, 69 milliárdra csökkent, profitját azonban jobban megütötte az elmúlt évek energia- és inflációs válsága: a nyereség 8,3-ról 5,4 milliárdra esett vissza. A Tranzit-Food Kft. 9,5 milliárd forintos projekt keretében korszerűsíti nyírbátori csirkefeldolgozó és nyírgelsei víziszárnyas-feldolgozó üzemét.
46. Emőri Gábor (59) Becsült vagyon: 62,6 Mrd Ft A vagyon alapja: IT A legfontosabb érdekeltség: I-Cell Mobilsoft
Az I-Cell Mobilsoft korábban dolgozott a Mészáros Lőrinc-féle R-Korddal és a 4iG-vel is a háziorvosok és szakrendelések adatkezelését végző miniHIS fejlesztésén. Emőri családi vagyonkezelőjén keresztül érdekelt az intelligens parkolásmenedzsment-rendszert fejlesztő EPS Global Zrt.-ben is, a cég már Portugáliában és Kínában is piacra lépett.
47. Zombori Antal (58) Becsült vagyon: 59,9 Mrd Ft A vagyon alapja: kereskedelem A legfontosabb érdekeltség: Unix Autó
Az Unix Autó Kft. Garázscégből nőtt az ország egyik legnagyobb autóalkatrész-kereskedelemmel foglalkozó cégévé. Az 1990-ben alapított vállalkozásnak ma is Zombori a százszázalékos tulajdonosa, de kerüli a nyilvánosságot. Az Unixnak több mint 18 millió darabos raktárkészlete van, és a magyar mellett a román és a szlovák piacon is jelen vannak. Csaknem kétezer munkavállalójuk van, 2023-as árbevételük meghaladta a százmilliárd forintot.
48. Hermann Kamilla (50) Becsült vagyon: 56,6 Mrd Ft A vagyon alapja: ingatlan A legfontosabb érdekeltség: Indotek Group
Apja már a 80-as években sikeres üzletember volt: acél nagykonyhai berendezéseket gyártó vállalata lehetőséget adott Hermann Kamillának, hogy fiatalon megismerkedjen a vállalkozói léttel. Ez fontos szerepet játszott abban, hogy rögtön az egyetem után elindítsa munkaerő-közvetítő és fejvadász vállalkozását, ami együtt fejlődött Jellinek Dániel ingatlancégeivel. Hermann Kamilla kezdettől az Indotek Group kulcsembere, és az amerikai Stryker család 2021-es kivásárlása óta Jellinek Dániel többségi tulajdonrésze mellett a vállalatcsoport 16 százalékos tulajdonosa.
Ő felel az Indoteken belül a belső folyamatok összehangolásáért, a hazai és nemzetközi plázaportfólió marketingjének és arculatának kialakításáért és a társadalmi felelősségvállalási projektekért is. Pozíciója és az üzletmenetre gyakorolt hatása azután sem változott, hogy Jellinek Dániellel a magánéletben elváltak útjaik.
A négygyermekes üzletember életében a filantrópia is kiemelt szerepet játszik. Magánvagyonából jelentős összegeket fordít jótékony célokra, és az üzleti szférában szerzett tapasztalataival számos civil szervezet működését segíti személyesen is. 2023 májusától a Bátor Tábor kuratóriumának elnöke.
49. Kis-Szölgyémi Ferenc (53) Becsült vagyon: 52,5 Mrd Ft A vagyon alapja: létesítményüzemeltetés, osztalék A legismertebb érdekeltség: B+N Referencia
Kis-Szölgyémi Ferencnek nagyon szép vitorlázóeredményei vannak az utóbbi negyed századból, és volt idő, amikor Fonyó Károllyal versenyzett egy hajóban. Azzal a Fonyó Károllyal lett például harmadik Riminiben 2000-ben, majd második 2001-ben a Garda-tavi Európa-bajnokságon a Yuppie Avantgarde fedélzetén, akitől később jelenlegi cégét is megvette.
Fonyó Károly Simicska Lajos bizalmi embere volt (több egykori cégében tulajdonos vagy vezető), így a 2015-ös híres G-nap után – a magyar gazdaság simicskátlanításának egyik hullámában – ki kellett szállnia a B+N Referencia Zrt.-ből. A társaság már azokban az években is prosperált (néhány évig a NER-körökbe szintén jól beágyazott Tombor András is tolta a szekerét mint üzlettárs), de az akkori kilencmilliárdos árbevétel mostanra – durván tíz év elteltével – több mint megtízszereződött.
A különösen jól menő, nyolc–tíz százalékos nyereségrátával, hét országban 21 ezer emberrel dolgozó óriáscégnek Kis-Szölgyémi Ferenc ma egyedüli részvényese és 2013 óta vezérigazgatója. Az eredeti profil, a takarítás mellett komplex ingatlanüzemeltető céggé nőtt, és már a régióban is erős játékos. Az ország egyik legnagyobb tenderbajnoka, kórházak, MÁV, Volánbusz, reptér és hasonló állami mamutok, legújabban a Készenléti Rendőrség szolgáltatója. Kis-Szölgyémi nem veti meg az osztalékot, a 2023-as nyereség után is 2,3 milliárd forintot szavazott meg magának.
50. Lakatos Benjámin (48) Becsült vagyon: 52,5 Mrd Ft A vagyon alapja: energetika A legismertebb érdekeltség: MET csoport
Az egykori kolléga (pályája elején a Figyelő tőzsdei újságírója, bevallása – egy 2018-as Economx-interjú – szerint „csapnivaló újságíró”) ritkán tűnik fel a nyilvánosság előtt, és élete nagy részét nem is itthon tölti. Már egyetem után New Yorkba vágyott, végül a Mol lett az ugródeszka Svájcba, a MET Holdinghoz, aminek egyik alapítója, vezérigazgatója, elnöke, és 89 százalékban tulajdonosa is. A cég előtörténete igazi gazdaságtörténeti látlelet, tulajdonosai között offshore cégek, Garancsi István, Nagy György, a Mol és egy titokzatos orosz–kanadai befektető is megfordultak. A struktúra 2018-ban tisztult le, akkor szálltak ki a legtöbben, és lett Lakatos Benjámin a főtulajdonos.
Az általa vezetett, a svájci Baarban székelő integrált energiacég harminc ország gázpiacán és huszonkét nemzetközi kereskedési ponton van jelen. Novemberben a Comax France felvásárlásával beléptek a francia villamosenergia-termelői piacra is, és már nyáron jelezték, hogy többségi tulajdont vennének a legnagyobb litván magánvállalatnak és a legnagyobb litván munkáltatónak számító Achema csoportból, a Baltikum vezető nitrogénműtrágya- és vegyipari termékgyártójából.
Lakatos egyszer azt mondta, hogy amit csinálnak, az olyan, mint az élsport („le kell menni mindennap az edzőterembe, és tolni az edzést”). 2024. augusztus 20-án, ha nem is érmet, de érdemrendet vehetett át az energiaügyi minisztertől (a MET korábbi elnökétől), Lantos Csaba Magyar Érdemrend Lovagkereszttel tüntette ki volt munkatársát.
Kiváló frissítőt kortyolgatva ülsz a forró vízben, egyik irányba fordulva, közvetlenül feletted havas erdős hegyoldalt bámulsz, a másikba a fjord túloldalán nagy kopasz hegyvonulatot, oldalában mint pici pöttyök csúsznak lefelé a síelők a lefekvéshez készülődő nap fényében. Csodás, „életem végéig itt maradnék” érzés, aztán pár órával később már azt nem hiszed el, hogy majdnem pont feletted táncol az északi fény. […]
Carl Kostyálnak a svéd, a német és az olasz az anyanyelve, bár édesapja magyar volt. Felmenői között a neves Sotheby’s aukciósház egyik fejével Carl is a művészeti vonalat vitte tovább: Londonban, Stockholmban és Milánóban van galériája. És nagyon jó szeme a fiatal tehetségek megtalálásához. Közben nem feledkezett el olyan zseniális magyar festőkről sem, mint Maurer Dóra vagy Bak Imre.