Michael Simon akkor indított startupokat Budapesten, amikor még a szót sem ismertük. Ott volt az Uproar, a LogMeIn és a Fathom megalapításánál és amerikai tőzsdére vitelénél, egy ideje NDVR nevű cégével akarja újraírni a vagyonkezelési piacot Bostonból, de ennek gyökerei is Pestig érnek. Duna-parti lakásában, egy pazar panorámájú Belgrád rakparti ingatlanban kérdeztük sikerreceptről, startupkultúráról, nem létező magyar unikornisokról. Közvetlen, […]
Michael Simon akkor indított startupokat Budapesten, amikor még a szót sem ismertük. Ott volt az Uproar, a LogMeIn és a Fathom megalapításánál és amerikai tőzsdére vitelénél, egy ideje NDVR nevű cégével akarja újraírni a vagyonkezelési piacot Bostonból, de ennek gyökerei is Pestig érnek. Duna-parti lakásában, egy pazar panorámájú Belgrád rakparti ingatlanban kérdeztük sikerreceptről, startupkultúráról, nem létező magyar unikornisokról. Közvetlen, kíváncsi, és hollywoodi basszbaritonján mindenkinek azt tanácsolja: az első pillanattól a világot kell akarni meghódítani.
Már a 90-es években itt volt, több hipersikeres startupot gründolt Budapestről, és most azért repült ide Bostonból, hogy átvegye a Harsányi-díjat. Azt is hihetnénk, hogy félig magyar. Vannak magyar gyökerei? Nincsenek, bár a nevem akár magyar is lehetne: Simon Mihály. A feleségem magyar, és a gyerekeimnek is van magyar útlevelük. Ők Amerikában nevelkedtek, de a nyarakat sokszor töltötték a balatoni házunkban, és egyikük épp most kezd majd egy önkéntes gyakornoki munkát egy itteni kézműves ékszerészvállalkozásnál. Kifejezetten szerencsés vagyok, hogy idesodort az élet, és ennek a díjnak is azért örülök nagyon, mert kirakatba tehetem néhány magyar üzlettársamat, globális szinten is elképesztő tudású szakembereket. Amikor a HVCA (Hungarian Venture Capital Association – a szerk.) megkérdezte, hogy ideutaznék-e átvenni ezt a díjat, azonnal rávágtam: holnap jövök! Mindig boldog vagyok, ha itt lehetek, imádom a várost, az országot.
Hogy került pont ide annak idején? Mérnök, informatikus vagyok, és épp nem sokkal a berlini fal leomlása után, 1992-ben végeztem, és szereztem MBA diplomát. Akkor az MBA Enterprise Corps program keretében vagy hetven friss diplomást Kelet-Európába küldtek Amerikából. Elsőre Csehszlovákiába irányítottak, még egy ország volt, de az utolsó pillanatban megkérdezték, nem jönnék-e inkább Budapestre. Már ott tartottam, hogy épp beiratkoztam egy cseh nyelvi kurzusra, amiből aztán magyar lett, és itt kötöttem ki. Minden a véletlenen múlott, oltári szerencsém volt.
Az élboly a globális piacon versenyez, de a feltörekvők közül többen már induláskor, lendületből nekimennek Amerikának. Az utóbbi két év gigaexitek és bomba befektetési hírek helyett a csendes építkezésről szólt (többnyire), és meg is lett az eredménye. Fontos trend az is, hogy több exitált alapító fordítja vissza új projektbe korábban megszerzett tudását, tőkéjét és kapcsolatrendszerét. Így néz ki egy fiatal […]
Az élboly a globális piacon versenyez, de a feltörekvők közül többen már induláskor, lendületből nekimennek Amerikának. Az utóbbi két év gigaexitek és bomba befektetési hírek helyett a csendes építkezésről szólt (többnyire), és meg is lett az eredménye. Fontos trend az is, hogy több exitált alapító fordítja vissza új projektbe korábban megszerzett tudását, tőkéjét és kapcsolatrendszerét. Így néz ki egy fiatal felnőtt korába érő ökoszisztéma?
Módszertan A lista összeállításához több mint hatvan startup adatait fésültük át. Olyan startupokat vettünk figyelembe, amelyek tíz évnél nem idősebbek, és legalább egy alapítójuk magyar. Nem volt kritérium, hogy a cég magyar bejegyzésű legyen, ez nem is jellemző a külpiacokon versengő és kockázati tőkéből működő cégekre. Öt kategóriából álló szempontrendszert állítottunk fel a pontozáshoz: diszruptivitás (mennyire számít újdonságnak, amit kitaláltak), skálázhatóság (milyen gyorsan nőnek), globális piaci jelenlét (milyen sikerekkel és milyen stratégiával lépnek külpiacokra), a csapatban összeadódó know-how egyedisége és a befektetői minőség. Utóbbit az elmúlt évek teljesítménye, vagyis a track record alapján vizsgáltuk, illetve lejjebb súlyoztuk a túlnyomó részt állami forrásokat kezelő befektetőket, mivel hatékonysági mutatóik jellemzően alacsonyabbak.
Az előzetes pontozást a Forbes szerkesztősége végezte el iparági szereplőkkel folytatott háttérbeszélgetések után, majd az így kialakult szűk listát elküldtük a zsűrinek. A zsűri tagjai: Gólya Ági és Zsiborás Gergő (Forbes), Györkő Zoltán (angyalbefektető), Biás Csongor (ügyvezető, Startup Hungary) és Eva Arh (befektetési partner, E2VC). A pontozást egymástól függetlenül végezték, pontjaikat kategóriánként átlagoltuk és összeadtuk. Az így elérhető maximális értéket száznak vettük. A listát kétévente állítjuk össze.
1. Seon Pontszám: 83,6 Alapítás éve: 2017 Alapítók: Kádár Tamás, Jendruszák Bence Irodák: Budapest, London, Austin, Jakarta Bevont tőke: 107,8 millió dollár Befektetők: Institutional Venture Partners, Creandum, Portfolion, Fiedler Capital
A kockázatitőke-piac csúcsán bevont, történelmi, 94 millió dolláros befektetésük óriási nyomással hatott az online csalásmegelőző startupra. Egy ideig futniuk kellett az értékelésük után, miután az iparági szorzójuk beesett a piaci körülmények miatt, ők pedig nem tudták megugrani azt a növekedési ütemet, amit szerettek volna.
2023 és 2024 között megnégyszereződött a bevételük, és ismét gyorsuló pályára álltak 2022-höz képest – igaz, 2023-ban csapatuk húsz százalékától meg kellett válniuk. „Meg kellett tanulnunk, mikor lépjünk a fékre” – mondta korábban a Forbes.hu-nak Kádár Tamás társalapító, aki 2023-ban mint a valaha volt legfiatalabb milliárdos került fel Az 50 leggazdagabb magyar listánkra 49,5 milliárd forintra becsült vagyonnal. Mára Tamás és társalapítója, Jendruszák Bence is Austinba költöztek, hogy személyesen is közel legyenek az ügyfelekhez. Céljuk az, hogy bevételük fele az amerikai piacról jöjjön, most járnak körülbelül harminc százaléknál. A Seon ügyfelei között ott van a Revolut, a Patreon, a NuBank, az AirFrance-KLM vagy a Sam Altman-féle WorldCoin is. A Seon májusban a Sifted nevű technológiai szaklap listáján a DACH- (Németország, Ausztria és Svájc) és a kelet-közép-európai régió száz leggyorsabban növekvő startupja között 74. lett.
2. Turbine Pontszám: 80,8 Alapítás éve: 2015 Alapítók: Nagy Szabolcs, Veres Dániel, Szalay Kristóf, Fekete Iván Irodák: Budapest, London Bevont tőke: 40 millió euró Befektetők: MSD Global Health Innovation Fund, Accel, Mercia Asset Management, Mass Mutual Ventures, Day One Capital, Atlantic Labs, Delin Ventures, O2h Ventures, XTX Ventures, Boston Millenia Partners, Accenture
A Turbine tanuló algoritmusa az emberi sejtek működését érti meg, hogy új gyógyszerkutatási kísérleteket tudjon szimulálni, ezzel támogatva a gyógyszerfejlesztés hosszú és kockázatos folyamatának legfontosabb döntéseit. Tíz év technológiai fejlesztés és gyógyszerkutatási validálás után most tartanak ott, hogy elkezdték becsomagolni és piacra vinni a mesterségesintelligencia-platformot, hogy a gyógyszerkutatásban széles körben használni lehessen. Fő feladataik is ezzel függenek össze, például folyamatban van a product management kultúra kialakítása a cégben, illetve készülnek a következő tőkebevonásra – legutóbb húszmillió eurót húztak be, most ennek a duplája lenne a cél.
Az MI-innovációk szédületes tempója jó hatással van a Turbine-ra. Egyfelől az újdonságokat be tudják építeni a platformjukba, másrészt a gyógyszeripar nagy szereplőit már nem kell győzködniük, hogy az általuk kitalált dolgok lehetségesek, hanem hamarosan letehetik eléjük a kész terméket. „Tavaly jelent meg egy publikáció arról, mit kell tudnia egy MI-alapú virtuális sejtnek, ha a következő pár évben lehetségessé válik – meséli Nagy Szabolcs –, és nagyon vicces, hogy a nagy pharmacégek vezetői és kutatói leírták pont azt, amit mi tíz éve beraktunk az első Turbine intro prezibe, és amit már tud a szimulációnk.”
3. Bitrise Pontszám: 79,2 Alapítás éve: 2015 Alapítók: Birmacher Barnabás, Benei Viktor, Balla Dániel IrodA: Budapest Bevont tőke: 90 millió dollár Befektetők: Insight Partners, Partech, Open Ocean, Zobito, Y Combinator, Fiedler Capital, Oktogon Ventures, Ashton Kutcher
A Bitrise terméke, egy úgynevezett DevOps platform, a teljes fejlesztési folyamatban segíti a mobilapp-fejlesztőket, és nagyvállalati felhasználók igényeihez is képes igazodni. Mostanra több mint 400 ezer mobilfejlesztő veszi igénybe szolgáltatásaikat. 2019 óta két amerikai céget is felvásároltak, 2019-ben a monitorozási és analitikai technológiát fejlesztő Outlyert, 2022-ben a Bazel-rendszerhez szükséges backendet biztosító Flare Buildet.
Két éve még egytermékes cég voltak, mostanra már négy termékük van, így hatékonyabban tudják segíteni a fejlesztőcégek munkáját, hogy csak a kódolásra kelljen összpontosítaniuk. A Bitrise működésében mindig fontos volt a pénzügyi fegyelmezettség, az alapelvárás maguktól, hogy minden évben megduplázzák bevételüket, és most már profittal üzemelnek. Amerikában két adatközponttal dolgoznak, és most már az európai piac is a látókörükben van. Birmacher Barnabás társalapító kiemelte, hogy a csapaton belül most top szinten van a morál, a cél pedig természetesen a növekedés, az európai és az amerikai piacon egyaránt.
4. Colossyan Pontszám: 77,2 Alapítás éve: 2020 Alapítók: Kovács Dominik, Kovács Zoltán (kiszállt), Szabó Kristóf (kiszállt) Irodák: Budapest, London, New York Bevont tőke: 25 millió dollár Befektetők: Lakestar, Launch Hub, Emerge Education, Day One Capital, Oktogon Ventures, APX
Az MI-alapú Colossyan platform szövegből generál videót. A felhasználói szokások elemzése után elindultak a képzési és oktatási szektor felé, jelenleg is az olyan információs videók gyártása a fő irány, amiket partnereik hetven–nyolcvan százalékos költségmegtakarítással használnak belső tréningekhez. A termék erőssége, hogy bárki képes használni, ezért mostanra már több millió vállalati videót készítettek vele. A Colossyan ügyfelei között ott van a HP, a Johnson & Johnson, a Festo, a Jaguar-Land Rover és az United Healthcare Group. Májusban a Colossyan is felkerült a Sifted nevű technológiai szaklap listájára, a DACH- és a kelet-közép-európai régió száz leggyorsabban növekvő startupja között 11. lett.
A közelmúltban vezették be a Colossyan új NEO Avatar technológiáját, amivel minden korábbinál élethűbb avatarokat tudnak létrehozni. „Ez jelenleg gondokkal teli időszak a cégnek, mivel az MI-technológia területén különösen gyors a fejlődés, és intenzív a verseny. Az innovációs ciklusok rövidülnek, és ami ma újdonság, holnapra már alapelvárás lehet a piacon” – foglalta össze Kovács Dominik, miért nehéz most helyt állni az MI-piacon.
5. Zocks Pontszám: 76 Alapítás éve: 2022 Alapítók: Ratku Ákos, Mark Gilbert Irodák: Budapest, San Francisco Bevont tőke: 19 millió dollár Befektetők: Motiv, Lightspeed Ventures
Ratku Ákos
Ratku Ákos
A magyar–amerikai alapítású Zocks arra épít, hogy a világunkat ugyan nem fogja teljesen leuralni a mesterséges intelligencia, de egy-egy részét nagyon is. Termékük, egy teljes körű virtuális asszisztens, automatikusan jegyzetel, elküldi helyettünk a további teendőket, ígért adatokat, emlékeztetőket, kikeresi azt az egy információt, amire szükségünk van akár többhónapnyi levelezésből – mindezt adatainkra biztonságosan, titkosítottan.
A termék az utóbbi évben a nagyvállalati ügyfelekre is megérett. Vállalati rendszerekbe integrálható, teljeskörűen MI-hajtású lett, és hatszor-hétszer drágább az átlagos versenytársaknál, épp ezért a Zocks a pénzügyi szektort vette célba az értékesítéssel. Ezek jellemzően vertikálisan jól tagolt és kevésbé árérzékeny szervezetek.
A Zocks ez év tavaszán zárta 13 millió dolláros befektetési körét egy topligás amerikai befektetőcéggel. Két évvel ezelőtti listánk idején pedig rekord összegű, 5,5 millió dolláros elő-magvető kört zártak. Hangsúlyosan az amerikai piacra törekednek, a budapesti irodában a fejlesztői csapatot építik. Kezdettől voltak nyereséggel zárt hónapok, és a Forbesnak elárulták, hogy annak a táblázatnak a legfelső részén vannak, amelyik azt mutatja, hogy a cég hány hónap alatt ér el nulla bevételről az egymillió dolláros ARR-ig, azaz az évente megújuló fix bevételig.
6. Shapr3D Pontszám: 73,6 Alapítás éve: 2016 Alapító: Csanády István Irodák: Budapest, Denver Bevont tőke: 22 millió dollár Befektetők: EBRD, Creandum, Point 9 Capital, Speedinvest, Adjacent, Lifeline Ventures
A Shapr3D iPadre optimalizált 3D tervezőszoftvert fejleszt. Három éve kisebb válságot éltek meg, amikor meg kellett lépni egy tizenöt százalékos leépítést, most hatalmas lendületben vannak. „Már-már túl szépen alakulnak dolgok” – fogalmazott a cég alapítója, Csanády István. Globális terjeszkedésük újabb lépéseként irodát nyitottak a coloradói Denverben, illetve leigazoltak egy szilícium-völgyi salesgurut. Edan Gottlib már három unikornist skálázott fel hasonló szintről évi százmillió dolláros árbevétel fölé.
A kezdeti, egyéni felhasználókra épülő növekedés után a Shapr3D-nél jelenleg a nagyvállalatokra összpontosítanak, mostanra elérték, hogy a Fortune 500-as cégek harminc százaléka már Shapr-felhasználó, és sikerült bekerülniük a világ legnagyobb gyártócégeihez is. „Az elmúlt harminc évben ebben az iparágban ilyenre nem volt példa, és mindezt Budapestről vittük el idáig. Az pedig, hogy szinte profitábilisak vagyunk, nem nagyon égetünk pénzt, csak hab a tortán” – foglalta össze Csanády István a legnagyobb sikereket.
7. Craft Pontszám: 71,6 Alapítás éve: 2019 Alapítók: Orosz Bálint, Páli Viktor Irodák: Budapest, London Bevont tőke: 20 millió dollár Befektetők: EBRD, Creandum, Inreach Ventures
A Craft nevű érintőképernyőre optimalizált szövegszerkesztő a munkával kapcsolatos mindennapi teendők rendszerezését segíti. Lényegében az Office Suite-ot váltja ki, és széleskörű átjárást biztosít más appokba. Az egyszerűsége a legnagyobb trükkje, kézenfekvő a használata, akár komplex folyamatok és nagy projektek, akár a napi teendők menedzselése a feladat.
Az alapító, Orosz Bálint egyszer már exitig vitte cégét: a Distinctiont a Skyscanner vásárolta fel 2014-ben, a Craftot viszont egyelőre esze ágában sincs eladni. Két éve még a B2B-ben, és az Android változat fejlesztésében látták a jövőt, azóta viszont nagyot fordult a világ. A mostani legnagyobb feladat a mesterséges intelligencia beépítése a termékbe. Az MI ugyanis szövegalkotásban jó, mondta Orosz Bálint, de nem triviális, hogyan lehet ezt a Craftban hasznosítani. A B2B helyett most már újra a B2C-re koncentrálnak. „B2B-ben a salesnek kell dominálnia, de nem gondoljuk, hogy salesben a világ legjobbjai közé tudnánk kerülni. Mi a legjobb terméket tudjuk nyújtani, nem a legjobb salest.”
7. Axoflow Pontszám: 71,6 Alapítás éve: 2023 Alapítók: Scheidler Balázs, Hernádi Ferenc, Guba Sándor, Neil Boyd Irodák: Budapest, Stamford (Connecticut) Bevont tőke: 10,6 millió dollár Befektetők: EBRD, E2VC, Credo Ventures
Egyik negyedévről a másikra megháromszorozták bevételüket, köszönhetően annak, hogy tavaly óta már több amerikai és globális nagyvállalati ügyféllel dolgoznak. Az Axoflow kezdettől csak az amerikai piacon keres ügyfeleket, egy közismert globális telekommunikációs céggel már sikerült szerződniük. Emellett pilot projektjeik futnak többek között egy amerikai egészségügyi szolgáltató cégnél és egy globális ipari konszernnél is. A csapat létszáma átlépte a harminc főt, Amerikából, Spanyolországból és Budapestről is dolgoznak náluk.
Az Axoflow technológiája nem egyszerű: a Syslog-ng, amivel dolgoznak, vállalati rendszereket érő események naplóit összegyűjti, tárolja, és szükség esetén továbbítja további feldolgozásra. Röviden az a feladatuk, hogy nagyvállalatok sok petabyte-nyi adatkupijában rendet tegyenek, lehetőleg minél gyorsabban.
Scheidler Balázs egyszer már exitig vitte az ország egyik meghatározó technológiai cégét, a Balabitot, amit 18 évig épített Györkő Zoltánnal és Wagner Endrével. Az Axoflow-val egy régi ötletét valósította meg, társalapítóival a Twitteren találtak egymásra: kiderült, hogy ugyanazt akarják felépíteni.
9. Kodesage Pontszám: 67,6 Alapítás éve: 2024 Alapítók: Dombi Gergely, Szurdi Miklós, Szilágyi György Iroda: Budapest Bevont tőke: 2,3 millió euró Befektetők: Portfolion
Dombi Gergely, Szurdi Miklós, Szilágyi György
Dombi Gergely, Szurdi Miklós, Szilágyi György
A Kodesage az IT-iparban természetes, de bosszantó jelenségre kínál megoldást. A jellemzően nagyvállalatoknál használt, belső fejlesztésű szoftverek dokumentációját állítja elő MI segítségével akár a semmiből. Navigál a kódban, jelentősen megkönnyítve annak a dolgát, akinek frissítenie vagy fejlesztenie kell úgy, hogy az eredeti fejlesztésekkor még nem volt jelen.
Míg induláskor még humán fejlesztőknek tervezték a platformot, időközben felhasználóik közé berobbantak az MI-agentek is. „Ha jövőálló megoldást akarunk fejleszteni, akkor nekik is – sőt akár kizárólag nekik – kell fejlesztenünk a kódnavigációs eszközünket” – mondta Szilágyi György társalapító.
2024 elején a Kodesage még csak ígéretes projekt volt, egy nagyon korai fázisú prototípussal. A harmadik negyedévben elindultak az első fizetős pilotok, amiket sikerült az év végére fizető ügyfelekké konvertálniuk. Köztük van a Magyar Nemzeti Bank és a Hold Alapkezelő is.
10. OpenMeter Pontszám: 67,2 Alapítás éve: 2023 Alapítók: Marton Péter, Tóth András Irodák: San Francisco, Budapest Bevont tőke: 3 millió dollár Befektetők: Y Combinator, Sunflower Capital, Haystack
A Bitrise és a MentenAI után 2022-ben az OpenMeter (akkor még Tailfin néven) is bekerült a világ legrangosabb amerikai inkubátorprogramjába, a Y Combinatorbe, ahol annak idején a Reddit vagy az Airbnb is kezdte a pályafutását. Azóta zártak egy hárommillió dolláros magvető befektetési kört, és átpozicionálták a márkát is.
Kezdetben salesanalitikai termékükkel segítették ügyfeleik felhasználónkénti bevételnövelését, de hamar felismerték, hogy szélesebb körnek válik vonzóvá, amit tudnak, ha maguk gyűjtik be és paraméterezik az eseményeket. Emellett elindítottak egy automatikus, használatalapú számlázási platformot MI-cégek számára. Marton Péter és Tóth András kétszemélyes cége azóta öt fővel bővült, és arra nagyon büszkék, hogy több, amerikai tőzsdén jegyzett, több tízmilliárd dollár értékelésű cég bízik meg bennük.
10. Riptides Pontszám: 67,2 Alapítás éve: 2025 Alapítók: Mátyás János, Sereg Márton, Varga Zsolt és Krácser Nándor Iroda: Budapest Bevont tőke: 3,3 millió dollár Befektetők: Portfolion, Kaya
Mátyás János, Sereg Márton, Varga Zsolt és Krácser Nándor
Mátyás János, Sereg Márton, Varga Zsolt és Krácser Nándor
A Riptides által fejlesztett technológia a gépek – számítógépes rendszerek, mesterséges intelligencia, szenzorok – közötti kommunikáció biztonságát garantálja. A nem emberi felhasználók száma mára az ötvenszerese az emberieknek, mégis, ezek a rendszerek a legkevésbé védettek a vállalatoknál. A cég friss, előmagvető befektetési köre az egyik legnagyobb volt Közép- és Kelet-Európában, a magyar Portfolion és a cseh Kaya szálltak be.
Az alapítók közül Mátyás János már két sikeres exitet is maga mögött tudhat, de Sereg Márton, Varga Zsolt és Krácser Nándor is mind benne voltak szinte az első pillanattól a Banzai Cloud sztorijában. A céget a NASDAQ-on jegyzett Cisco vette meg 2021-ben, a becsléseink szerint legalább 44,5 millió dollárért.
12. DiffuseDrive Pontszám: 66,4 Alapítás éve: 2025 Alapítók: Pásztor Bálint, Pintér Roland IrodA: San Francisco Bevont tőke: 4,5 millió dollár Befektetők: E2VC, Outlander, Presto Ventures
Az alapítók a Boschnál voltak kollégák, együtt tapasztalták a rendelkezésre álló adatok hiányát és az autonóm vezetéshez szükséges szintetikus adatok korlátait. Cégük így a gépi tanulás egyik speciális ágazatában, a számítógépes képfelismerés területén old meg komoly problémát: megfelelő mennyiségű és minőségű tréningadatot generálnak gépitanulás-alapú kamerarendszerek számára.
Autóipari pilot projektekkel kezdték, de az év elejétől fontos új iparág felé nyitottak: már hadiipari cégeknek is értékesítenek. Eljutottak egy sikeres proof-of-concept projektig a világ legnagyobb amerikai hadiipari vállalatával és több másik Fortune 500-as védelmi céggel is. Fontos piros vonal azonban, hogy mind NATO- és nyugati szövetségi rendszerben lévő cégek, Kínának nem értékesítenek.
Bálint és Roland néhány hónapja áthelyezték a székhelyüket San Franciscóba, hogy az események sűrűjében legyenek. Úgy döntöttek, a csapatot is teljesen remote építik fel, és a világ bármely tájáról vesznek fel embert, ha ő a legalkalmasabb jelölt.
13. Perciv AI Pontszám: 63,6 Alapítás éve: 2022 Alapítók: Szekeres Balázs, Pálffy András, Srimannarayana Baratam Iroda: Delft Bevont tőke: 2,5 millió euró Befektetők: Day One Capital, Keen Ventures, Vinci Venture Capital
A Perciv AI szoftvere olcsón teszi elérhetővé, hogy az automatizált rendszerek, robotok vagy járművek bármilyen körülmények között megbízhatóan észleljék környezetüket. Erre már létezik technológia, de igen drága. A cég megoldása ezt váltja ki azzal, hogy egyszerű radarokat okosítanak fel eléggé ahhoz, hogy ne gátolja őket a technológiai limitáció. A megoldásuk bármilyen radartípussal, hatótávolsággal vagy felhasználási esettel működik.
A Perciv AI-t Szekeres Balázs, Pálffy András és Srimannarayana Baratam alapította 2022 őszén. Ők Európa egyik vezető műszaki egyetemének, a TU Delftnek az öregdiákjai, a projekt gyakorlatilag innen indult, tevékenységük nagy része ma is Hollandiához köti őket. Fél év alatt megháromszorozták az ügyfélbázisukat, és tizennégy új kollégát vettek fel.
14. Qneiform Pontszám: 62,8 Alapítás éve: 2023 Alapító: Thomas Percy Irodák: Budapest, Groeningen, London Bevont tőke: 3,7 millió euró Befektetők: Day One Capital, Samen Slimmer Alliance
„Az emberi erőforrás Bloombergje” – így jellemezte Thomas Percy alapító a Qneiform termékét, ami egy MI-vezérelt platform HR-feladatokra. Komplex MI-modellek segítségével hasonlít össze jelölteket, azonosítja az erősségeiket és hiányosságaikat, hogy a vezetők jól informált döntéseket hozzanak. Használható más szervezeti feladatokra is, például a felhasználó áttekintést kaphat és nyomon követheti a munkavállalói helyzetét, és összehasonlíthatja a versenytársakéval.
Az egykori fejvadász, Thomas Percy tapasztalatai alapján építette a platformot, ami egy 2024-es 750 ezer eurós előmagvető kör után idén márciusban zárta hárommillió eurós magvető finanszírozási körét. A Qneiform ügyfelei között már ott van több nemzetközi befektetési bank és piacvezető pénzügyi cég is. Thomas brit állampolgár, de tudatosan választotta Budapestet a cég központjául. „Budapestet némileg ismertem, egyetem után töltöttem itt egy kis időt. Olyan helyszínt kerestem, ahol erős helyi egyetemi hálózat és sok tehetség van, és ahol a londoninál olcsóbban tudnék egy csapatot összerakni. Ráadásul olyan hely is, ahol szívesen élnék. Budapest elég kézenfekvő választásnak tűnt, és utólag visszatekintve tökéletesen bevált.”
15. Mitzu Pontszám: 60,2 Alapítás éve: 2023 Alapító: Mészáros István Iroda: Budapest Bevont tőke: 530 ezer dollár Befektetők: Oktogon Ventures, Interactive Venture Partners, Cloudbreak
A Mitzu telített piacon mozog a termék- és adatelemző cégek között, de előnyük a versenytársaikkal szemben az, hogy nem maguknál gyűjtik az adatokat, hanem rácsatlakoznak a cégek adattárházára. Ezzel akár évi ötvenezer dollárt megspórolnak az ügyfeleknek, és sokkal több és jobb minőségű adathoz férnek hozzá. A felületet úgy alakították ki, hogy ne csak az adatelemzők igazodjanak el rajta, hanem a sales-, a marketing- és a termékcsapat is megtalálja benne, amit keres. Emellett legfeljebb öt perc alatt integrálható a már futó céges adatrendszerekbe, nem kell hozzá semmilyen külön technológiai feltétel. „Egy cég menedzsmentjének és különböző részlegeinek millió kérdésük van a felhasználóikról. Ezeket általában delegálják az adatcsapatnak, és szeretnének megoldási javaslatokat is kapni. Ez a kérdezz-felelek rengeteg időt vesz el, és nem is hatékony, mert az adatelemző nem ebben jó” – mondja Mészáros István alapító. Több amerikai és európai ezer-, kétezer fős nagyvállalatnál fut a próbaüzemük, de a csapatot tudatosan szűken tartják, jelenleg öten vannak.
Összeállította: Katherine Love / Fordította: Zsadon Béla EcuadorA Banco Guayaquil ifjú vezetőjét mutatják be. Az évszázados pénzintézet az ország negyedik legnagyobb bankja. A negyvenéves Guillermo Lasso Alcivar tizennyolc éve állt munkába, és az a vezérigazgatói főmotívuma, hogy „rendes dolgokat kell rendkívül jól csinálni”. A Banco Guayaquil eszközállománya 2024-re elérte a 8,7 milliárd dollárt, 2865 alkalmazottja és 2,5 millió ügyfele van. […]
Vágó Réka volt a 2000-es évek elején az első magyar egyedicipő-dizájner, aki önálló márkát alapított. Vagány esküvői és balerinacipői ma is messziről beazonosíthatók, és közben már vagy harmincezer Batz × Rekavago lábbeli (és több tízezer más céggel közös cipő és táska) is rohangál az utcákon. A külföldi terjeszkedésre is tett egy kísérletet kockázati tőkével, de egyelőre maradt […]
Fordította: Vaszkó Iván Az amerikai Forbes 1987 óta pásztázza a világ dollármilliárdosait. Az első évi 140 után két évtizeddel ezer fölé nőtt a számuk, 2017-ben már kétezren voltak. Most, nyolc évvel később, több mint háromezer dollármilliárdossal újabb mérföldkőhöz értünk. Rekordszámú, 3028 vállalkozó, befektető és örökös alkotja az idei rangsort, 247-tel több, mint tavaly. Gazdagabbak is lettek minden eddiginél. A globális […]
Magazint készíteni 2025-ben, pláne Magyarországon, nemcsak élmény, de kiváltág is. Tudatosítom magamban, amikor tudom. Nagyon sok projekten dolgozunk, jön az első podcastunk, a júliusi szám is nagyon izgalmas lesz, és online is rengeteg újdonsággal készülünk a nyárra. Amikor ez a beköszöntő készül, mégis inkább belemenekülök a magazinkészítésbe. Jólesik. A szokásosnál talán tovább el is időzök a 60-as években egy állami […]
Kovács Emese és Tóth Nelli, az MN6 Energiaügynökség alapító tulajdonosai olyan nagy cégeknek adnak tanácsot energiamenedzsment kérdésekben, mint a Wizz Air, a BMW vagy az AutoWallis, korábban dolgoztak a H&M, a Lufthansa Systems és a Burberry magyarországi leányaival is.Íme néhány példa, miből adódhat a vártnál is nagyobb energia- és költségmegtakarítás, ha egy kicsit jobban odafigyelnek a vállalatok. Vagy akár mi is, otthon. […]