Kovács Emese és Tóth Nelli, az MN6 Energiaügynökség alapító tulajdonosai olyan nagy cégeknek adnak tanácsot energiamenedzsment kérdésekben, mint a Wizz Air, a BMW vagy az AutoWallis, korábban dolgoztak a H&M, a Lufthansa Systems és a Burberry magyarországi leányaival is.Íme néhány példa, miből adódhat a vártnál is nagyobb energia- és költségmegtakarítás, ha egy kicsit jobban odafigyelnek a vállalatok. Vagy akár mi is, otthon. […]
Kovács Emese és Tóth Nelli, az MN6 Energiaügynökség alapító tulajdonosai olyan nagy cégeknek adnak tanácsot energiamenedzsment kérdésekben, mint a Wizz Air, a BMW vagy az AutoWallis, korábban dolgoztak a H&M, a Lufthansa Systems és a Burberry magyarországi leányaival is. Íme néhány példa, miből adódhat a vártnál is nagyobb energia- és költségmegtakarítás, ha egy kicsit jobban odafigyelnek a vállalatok. Vagy akár mi is, otthon.
Rendszeres mérőóra- leolvasás
A nagyvállalatoknak azt javasolják, hogy még ha bérleményben működnek is, a bérbeadó mellett ők is olvassák le a mérőórákat. Nemcsak azért, hogy biztosan korrekt legyen az elszámolás, hanem azért is, mert az adatokból képet kaphatnak fogyasztásuk változásairól, és ezeket az információkat hatékonyságuk javítására, mérésére használhatják. Gyorsan felfedezhetnek látványos tünetekkel még nem járó műszaki hibákat (például a vízvezetékben). Ezeket érdemes jelezni a bérbeadónak.
Pazarló takarítók
Az irodaházaknál a villamosenergia-fogyasztási adatok napi lefutását is érdemes megnézni. Az MN6 praxisában előfordult, hogy ezekből látták: egy irodaházban hajnali háromtól ötig mindennap, még hétvégén is megugrott a fogyasztás. Kiderült, hogy akkor jönnek takarítani az irodaházat, de úgy, hogy az épület összes világítását felkapcsolják, és közben a takarítóeszközök is működtek.
Gyerekkori élményei miatt mereven elveti a szocializmust, élteti a szabad vállalkozást és a minél kisebb államot. Száz dollárral kezdett új életet, ma a világ harminc leggazdagabbja között van. Péterffy Tamás a második világháború alatt – a családi legendárium szerint – egy budapesti kórház pincéjében született a szovjet légitámadás idején. Anyja egyedül nevelte, apja az 56-os forradalom után disszidált, Péterffy kilenc év után […]
Gyerekkori élményei miatt mereven elveti a szocializmust, élteti a szabad vállalkozást és a minél kisebb államot. Száz dollárral kezdett új életet, ma a világ harminc leggazdagabbja között van.
Péterffy Tamás a második világháború alatt – a családi legendárium szerint – egy budapesti kórház pincéjében született a szovjet légitámadás idején. Anyja egyedül nevelte, apja az 56-os forradalom után disszidált, Péterffy kilenc év után követte. Itthon mérnöknek készült, de tanulmányait félbehagyva New Yorkba ment, de apja új családja miatt nem fogadta be.
A Forbesnak úgy emlékezett vissza, száz dollárral kezdett új életet. Sokáig műszaki rajzoló volt, aztán megismerkedett a programozással. Ez változtatta meg az életét. Jó üzleti érzéke már gyerekkorában is kiderült, például rágógumikkal seftelt az iskolában, ahol olyan osztálytársai voltak, mint Demján Sándor, a későbbi legendás üzletember.
Alapvetően műszaki beállítottságú volt, így már hamar azon agyalt, hogyan tudja a számítógépet a tőzsdei kereskedés automatizálására használni – egy olyan korban, amikor a brókerek még egymást túlkiabálva adták le megbízásaikat a Wall Streeten. 1977-ben 36 ezer dollárért vásárolt magának helyet a tőzsdén, itt már „fejben kódolt”, hogy este a gép előtt programot írjon a kereskedésre, a 80-as évektől pedig már a maga fejlesztette kézi számítógépeivel csinálta ugyanezt. Akinek ilyen masinája volt, hatalmas versenyelőnyre tett szert, gyorsabban jutott információhoz, és gyorsabban tudott üzletet kötni.
Az elgondolásra alapított – később Interactive Brokersre (IBKR) nevezett – cége így forradalmasította a tőzsdei kereskedést, megváltoztatta a Wall Streetet, ma már globális pénzügyi játékos. A 17,5 milliárd dollár saját tőkével rendelkező társaság idén kezdte meg 48. évét a tőzsdén, naponta több mint hárommillió kötés születik platformján a világ 160 országában. Magyarországon öt éve bankot is alapított volna, de a tervről végül lemondott, helyette most is aktív a régiós startupokba fektető Interactive Venture Partners.
Péterffy a republikánusok régi támogatója, volt, hogy tévéhirdetést is készíttetett az Obama-kampány ellen. Politikai nézeteit alapvetően határozza meg, hogy – gyerekkori emlékei miatt – elveti a „szocializmust”, ami a „gazdagokból lehet, hogy szegényt csinál, de a szegényekből még szegényebbek lesznek”. Nem véletlen, hogy Floridában, Palm Beachen él, közel Donald Trump mar-a-lagói birtokához. Az elnök stílusa nem, politikája nagyon is a kedvére való: a szabad vállalkozás és a minél kisebb állam hangos szószólója. Az állam egyik komoly „földesura”, több mint kétszázezer hektár erdőbirtoka van. Vagyona az amerikai Forbes szerint 63 milliárd dollár, és a leggazdagabb magyar származású a rangsorban. Ma is kiválóan beszél magyarul.
Vége az aranyláznak, rekordok és forrásbőség helyett tisztulás és építkezés jellemzi a magyar startupközeget. Ez sokkal jobbat jelent, mint elsőre gondolnánk, de azért fennáll a kérdés: mi kell a legelszántabb magyar startupok következő nagy növekedési hullámához? Egy-két éve jelentős korrekció zajlik a technológiai piacokon. 2020 után a startuppiac túlhevült, sok esetben elszálltak az értékelések, és a könnyen megszerezhető tőke hozta magával […]
Magazint készíteni 2025-ben, pláne Magyarországon, nemcsak élmény, de kiváltág is. Tudatosítom magamban, amikor tudom. Nagyon sok projekten dolgozunk, jön az első podcastunk, a júliusi szám is nagyon izgalmas lesz, és online is rengeteg újdonsággal készülünk a nyárra. Amikor ez a beköszöntő készül, mégis inkább belemenekülök a magazinkészítésbe. Jólesik. A szokásosnál talán tovább el is időzök a 60-as években egy állami […]
Cserpes István tavaly kis híján eladta több mint harmincéves munkával felépített cégét.Most viszont úgy fest, hogy jöhet a második generáció, legkisebb gyermeke, a húszéves Ruben készül továbbvinni a sajtműhelyt. Nehéz piaci helyzetben, új cégvezetővel folytatják a küzdelmet. „Olyan érzésem volt, hogy akár az ördögnek is odaadtam volna.” Gondolta volna bárki, hogy Cserpes István egyszer idáig jut a cégével kapcsolatban? […]
Kérdezett: Szalai Péter / Közreműködött: Ács Gábor Simonyi Károly még sohasem mesélte el, hogyan disszidált Magyarországról. Amerikában Charles Simonyi a Word és az Excel atyja lett, pedig nem tűnt logikusnak, hogy épp Bill Gatesszel álljon össze. Hogyan lesz a 60-as években Magyarországon egy középiskolásból egy URAL-2 számítógépre vigyázó éjjeliőr? Ez egy közismert történet a karrierje kezdetéről, de magyarázatért […]