Írta és fotózta: H. Tóth Judit Mintha Az Ezeregyéjszaka legszebb meséibe vagy egy paradicsomi állapotot idéző fantasy díszletei közé csöppennél. Ramadán idején ugyanez turistatömegek nélkül. Megvolt a teljes útiterv, elintéztünk mindent, aztán véletlenül rájöttünk, hogy az egész márciusi ománi utazásunk az egy hónapos szent ünnep időszakára esik. És Ramadán idején a muszlimok napkeltétől napnyugtáig böjtölnek. A turistáknak lefordítva: gyakorlatilag bezár […]
Írta és fotózta: H. Tóth Judit
Mintha Az Ezeregyéjszaka legszebb meséibe vagy egy paradicsomi állapotot idéző fantasy díszletei közé csöppennél. Ramadán idején ugyanez turistatömegek nélkül.
Megvolt a teljes útiterv, elintéztünk mindent, aztán véletlenül rájöttünk, hogy az egész márciusi ománi utazásunk az egy hónapos szent ünnep időszakára esik. És Ramadán idején a muszlimok napkeltétől napnyugtáig böjtölnek. A turistáknak lefordítva: gyakorlatilag bezár az ország. Az üzletek, éttermek csak este nyitnak ki, nyilvános helyen étkezni és inni nem lehet. Még a munkavégzés is takarékon.
Szabó László legalább annyit tud beszélni a regeneratív mezőgazdaságról, mint a határidős tőzsdei ügyletekről. A spekuláció melletti élete több mint tíz éve: bivalyok, szántóföldek, nemnövekedés. Buszbérletet azért még kell vennem” – mondja a magát nyugdíjasnak valló, egy rövid vissza- majd újabb kitérés miatt mások szemében duplanyugdíjas Szabó László. Rögtön mondja azt is, mit ért nyugdíj alatt: már nem a pénzért dolgozik, […]
Szabó László legalább annyit tud beszélni a regeneratív mezőgazdaságról, mint a határidős tőzsdei ügyletekről. A spekuláció melletti élete több mint tíz éve: bivalyok, szántóföldek, nemnövekedés.
Buszbérletet azért még kell vennem” – mondja a magát nyugdíjasnak valló, egy rövid vissza- majd újabb kitérés miatt mások szemében duplanyugdíjas Szabó László. Rögtön mondja azt is, mit ért nyugdíj alatt: már nem a pénzért dolgozik, és azzal, amit csinál, nem a gazdasági hasznosságot maximalizálja. Mint aktív portfóliókezelő, annyira szerette a munkáját, hogy akár fizetés nélkül is csinálta volna, és amúgy is mindig többet keresett a maga szakállára végzett spekulációival.
Mindenesetre 2006 decemberében, ahogy fogalmaz, kinyitotta magát. A közgazdasági határhaszon elvének megfelelően felmérte, hogy a munka és a sikerek öröme már nem kompenzálja az időhiány okozta lemondásokat. A világ szép, színes, sok minden más is van, vonta le a következtetést, és családja, két gyereke felé fordult, kungfuzni és feleségével latin táncolni kezdett, elolvasott pár orosz klasszikust, és lassan rátalált arra, ami manapság heti több napját kitölti.
Bizonyos Pista bácsinak nagy szerepe volt benne, hogy most van körülbelül kétszáz bivalya és kétszáz–kétszázötven hektár földje a zalai dombok között. Szántóföldek, erdők, legelők. Természetes körülmények között, műtrágya és vegyszerek nélkül termeszt szántóföldi takarmánynövényeket, és hagyja, hogy bivalyai regenerálják a környezetet.
Úgy húsz évvel ezelőtt kezdett földet vásárolni az ősök Hévíz környéki szülőhelyén, ott ismerkedett a farmerélettel. Közben elolvasta, lefordíttatta, lektorálta és nonprofit céllal kiadta a regeneratív mezőgazdászok bibliáját (Gabe Brown: Porból élet), amikor is az őshonos, különleges állatokat is tartó szomszéd Pista bácsi nekiszegezte a kérdést: „Nem veszed meg a területemet?”
Így indult Laci farmja nagyjából ötven bivallyal, azóta négyszer annyian vannak. Kizárólag a húsukért tartja őket (tejfeldolgozással nem foglalkozik, az már ipar lenne), és csakis zalaköveskúti kertkapujában árulja a húst. Nagyobb igény is volna rá, de élete ezen szeletében szigorúan nemnövekedés-párti, egyrészt ökológiai megfontolásból, másrészt, hogy ne keverje az üzletet a hobbival.
És semmiképpen sem azért, mert megváltozott volna a véleménye a kapitalizmusról. Ellenkezőleg, szerinte a gazdaság és a természetközeli mezőgazdaság törvényei szinte ugyanazok, magyarul nemcsak az ember, hanem a búza is kapitalista (erről zöld podcastokban is szeret vitatkozni).
Felszabadult, közvetlen, tájékozott ember, és sokszor ráérez a közelgő világégésekre. 2020 legelején még senki sem izgatta magát a covidjárvány miatt, amikor egy téli reggelen a South China Morning Post kiolvasása és az edzés után vett egy egész doboz maszkot a patikában (két hétre rá hiánycikk lett), és ugyanakkor februárban, rekordmagas tőzsdeindexeknél szinte ingyen jutott SP500 put opciókhoz (szakadásra számított, amikor a világ még nagyon nem).
Az aktív alapkezelést 2019 nyarán befejezte, de a spekizést nem. Harmincéves tőkepiaci tapasztalattal, de negyedéves megfelelési kényszer nélkül teljes intellektuális szabadságban kockáztat, ha valami nem jön be, csak magával kell elszámolnia. Április 7-én délután, két nappal a Trump-tornádó után azért felhívott: a délelőtti interjúnk közben megbeszélt piaci mintázat ismét működött, így a hajnalban vett futures-öket szép nyereséggel lezárta.
NÉGY KÉRDÉS
Mi a befektetési stratégiád a vámháború és az elmúlt hetek tőzsdei fordulatainak fényében? Sok cash, inflációkövető kötvények (nem magyar lakossági papírokra gondolok), sell the rip (add el a túlértékelt részvényeket).
Hova vezet, és milyen veszélyeket rejt Magyarország kisodródása az EU politikai és gazdasági közösségéből? Remélem, hogy ez nem következik be. A globális kereskedelem átalakulása előtérbe helyezi a különböző szövetségi blokkokon belüli kereskedelmet, így az európai szövetségi rendszerből való kilépésünk-kidobásunk drasztikus következményekkel járna. Túl szegényes a fantáziám, hogy el tudjam képzelni, ebben az esetben mi tudná megakadályozni külkereskedelmünk és gazdaságunk teljes összeomlását és az ezzel párhuzamosan kialakuló erőteljes tőkemenekítést.
Mi volt az utolsó meghatározó könyv- vagy filmélményed? Ed Yong I contain multitudes című könyve letaglózó élmény volt. Rájöttem, hogy korábban fogalmam sem volt az ökológia és az evolúció működéséről. Mióta elolvastam, más szemmel nézem a világot.
Mi a legköltségesebb hobbid? A tőzsdei kereskedés – ha rossz passzban vagyok. Ilyenkor azonban gyorsan abbahagyom, és egyébként szerencsére többször vagyok jó passzban.
A Limelight munkáit elnézve nehéz nem arra gondolni, hogy az alapítók, Dávid István és Vicsek Viktor pszilocibingombás omlettel indítják a napot. Pedig történetük nem erről szól, hanem arról, hogyan jutottak el vetítéseikkel az underground bulikról az összes kontinensre.Mint a fényművészet úttörői húsz éve a világ élvonalához tartoznak. „Sokszor előfordult, hogy a potenciális külföldi megrendelő nagyon komoly csapatot meg céget vizionált […]
A magyar, aki a Porschéról csinált bravúros reklámot – stáb, kamerák és színészek nélkül. Ajánló a Forbes.hu-ról. Már este háromnegyed kilenc van Vietnámban, amikor felhívom Gaál Lászlót. Homályosított háttér előtt ül szobájában, több mint 8500 kilométerre Budapesttől, Đà Nẵngban. „Húsz percre innen olyan tengerpartok vannak, ahol tényleg nincs senki. A kedvenc helyem egy buddhista kolostor egy szigeten, ahova hétköznap […]
A Hold Alapkezelő tele van izgalmas karakterekkel és sztorikkal, nem kérdés, jó (és egyre jobb) üzlet, iszonyatos mennyiségű pénzt kezelnek, ami címlapon is jól mutat, a vezérigazgató pedig egykor a Forbes 30 sikeres 30 alatti fiatalt bemutató összeállításában is szerepelt. Mégsem ezért gondoltuk, hogy címlapon a helyük. Sokkal inkább azért, mert a Hold által kezelt 1200 milliárd annak is a sikermutatója, […]
Mark Zuckerberg szinte minden volt már: fiatal zseni, gyíkember, progresszív cégvezető, botrányember, laza milliárdos, ketrecharcos Trump-támogató. Az azonban nem változott, hogy a világ legnagyobb közösségimédia-platformjai az ő kezében futnak össze, és felfoghatatlan mennyiségű adathoz fér hozzá. Mark Zuckerberg 2017. március 9-én a Facebook-oldalán jelenti be, hogy felesége várandós második kislányukkal. Posztjának lényege: a világnak nagyon fontos, hogy minél több […]