A Hold Alapkezelő tele van izgalmas karakterekkel és sztorikkal, nem kérdés, jó (és egyre jobb) üzlet, iszonyatos mennyiségű pénzt kezelnek, ami címlapon is jól mutat, a vezérigazgató pedig egykor a Forbes 30 sikeres 30 alatti fiatalt bemutató összeállításában is szerepelt. Mégsem ezért gondoltuk, hogy címlapon a helyük. Sokkal inkább azért, mert a Hold által kezelt 1200 milliárd annak is a sikermutatója, […]
A Hold Alapkezelő tele van izgalmas karakterekkel és sztorikkal, nem kérdés, jó (és egyre jobb) üzlet, iszonyatos mennyiségű pénzt kezelnek, ami címlapon is jól mutat, a vezérigazgató pedig egykor a Forbes 30 sikeres 30 alatti fiatalt bemutató összeállításában is szerepelt. Mégsem ezért gondoltuk, hogy címlapon a helyük. Sokkal inkább azért, mert a Hold által kezelt 1200 milliárd annak is a sikermutatója, hogy a belső céges kultúra milyen komoly erőforrás lehet. Ezért Fekete Emese és Gólya Ági úgy mutatja be a Holdot, ahogy eddig nem sokan ismerhették: belülről. Nem is választhattunk volna jobb időpontot ehhez: a cég legendás belső szeánszára, az agyviharra épp akkor ültek be, amikor a tőzsdék összeroppantak Trump hirtelen kitalált vámjai alatt.
A lapzártában egy középiskolás csoport is eljött hozzánk „gyárlátogatásra” – reményt adó volt hallgatnom sok okos kérdésüket. Velük beszélgetve fogalmaztam meg, hogy a vállalkozói történetek miért fontosak mindenkinek. A Forbes nem csupán sikeres, hanem leginkább magabíró emberekről akar történeteket mondani. (A magabíró emberekben a legjobban azt szeretem, hogy kifogyhatatlan mennyiségű fura és szórakoztató dolguk, ügyük, hobbijuk van, amit halálosan komolyan vesznek, erre bizony akad ebben a magazinban is jó pár példa.)
Magabíró. Szeretem ezt a kissé avítt szót, nagyon kifejező. A Hold vezéreit a szabadságvágy hajtotta az útjukra, és éppen a sajátos világ- és emberlátásuk alapozta meg, hogy a befektetői szakmában egyáltalán nem szokványos módon érjenek a csúcsra. Sok felismerés kellett, hogy ma a cégkultúra olyan legyen, amilyen, de a felismerésnél is többre tartom azt a bátorságot, amivel a gondolkozásból kieső és kétségtelenül jól hangzó mondatokat valaki képes valósággá alakítani.
Öt éve még azzal küzdött, hogy megszűnhet az alapja, harmincegy évesen rábízták a százfős Hold vezetését egybillió forinttal. Szabó Balázsról elsőre nem tudod eldönteni, hogy nagyképű vagy magabiztos, de pozíciók helyett mindig a tudás érdekelte. Nem tudok mást mondani, nekem tényleg a gazdaság és a politika a hobbim!” Már egy ideje hangosan gondolkodik, hogy mit csinál, amikor épp nem vezérigazgató, […]
Öt éve még azzal küzdött, hogy megszűnhet az alapja, harmincegy évesen rábízták a százfős Hold vezetését egybillió forinttal. Szabó Balázsról elsőre nem tudod eldönteni, hogy nagyképű vagy magabiztos, de pozíciók helyett mindig a tudás érdekelte.
Nem tudok mást mondani, nekem tényleg a gazdaság és a politika a hobbim!” Már egy ideje hangosan gondolkodik, hogy mit csinál, amikor épp nem vezérigazgató, de azt, hogy időnként fut, úszik és néha még a Netflix elé is leül, nem tekinti a személyisége igazán említésre méltó részének. Olvas, gondolkodik, beszélget, a Holdon belül és azon kívül is.
Balázs karaktere sokaknak ismerős lehet az életből. Ő volt az a srác az egyetemen, aki akkor van elemében, amikor vitázik – néha túlságosan is. Aki minden közösségben aktív, és mindig a világ dolgain töri a fejét. Akiről nem lehet azonnal eldönteni, hogy nagyképű vagy magabiztos, de az intelligenciája három mondat után nyilvánvaló.
Magáról ma már azt mondja, régebben nagyképű volt. Kicsit a maga, kicsit a mások szórakoztatására. „Volt ennek hátulütője – mondja. – Egy lépéssel mindig tovább mentem a másik meggyőződésének támadásában, mint kellett és illett volna.” Aztán igen hamar meg kellett tanulnia szelídebben kommunikálni. Életének alakulása rákényszerítette. Harmincegy éves volt, amikor rábízták egy százfős cég vezetését és egybillió forint sorsát.
Szülei is közgazdászok, mellettük az ELTE – alig tíz évet megélt, extrán matekos és elméleti – alkalmazott közgazdaságtan szaka és a Rajk László Szakkollégium formálta leginkább Balázs világlátását. „Tudtam, hogy rajkos leszek, apám is rajkos volt. Nekem ez volt a nagy ügy, a személyiségfejlődésemben ott történt a lényeg.” Konferenciákat, képzéseket szerveztek, ott volt minden buliban, tisztségeket vállalt. Míg társai gyakornoki pozíciókat vadásztak, és karrierük beindításán dolgoztak, Balázs tudatosan csak szakkolis életére fókuszált. „Kicsit úgy fogtam fel, mintha az első munkahelyem lenne.”
Az első valódi munkahelye a Hold lett. Elemző volt, majd alig két év után, huszonhat évesen megkapta az abszolút hozamú Hold Expedíció alapot. A próbaidőszakban egymilliárd forint kezelésével kezdett, de az alap nem indult jól, volt, hogy mínusz negyven százalékot hozott. 2020 a covid nélkül is válságos éve lett volna, meg kellett tanulnia valódi kockázatot kezelni és magában bízni. „Ebben a szakmában a pokolból a mennybe lehet jutni, majd vissza, igen rövid idő alatt” – mondta nekünk akkoriban.
Nehezen élte meg vezérigazgatóságának első hónapjait is. „Könnyen vállalok konfliktust másokhoz képest, a vezérigazgatóságnak ez szükséges minimuma. De ez nem azt jelenti, hogy ne viselne meg.” Az emberi konfliktusokon kívül sok energiája ment arra is, hogy a Holdat képviselje műsorokban, volt, hogy egy nap két interjút is vállalt. Hozott egy szabályt magának: egy héten egy interjú, év elejétől ehhez tartja magát.
Pedig élvezi a szereplést, és van is benne gyakorlata. Ahogy kollégája, Balásy Zsolt, ő is az After Hourstől lett a cég ismert arca és hangja. A covid közepén, szombatonként vették fel az adásokat, kikívánkozott belőlük. „Zsolt próbálta Lacit, Viktort, meg ilyen nagy embereket levadászni a felvételekhez, de nem mindig sikerült. Én szerettem is szerepelni, és hát nem sokan hajlandók olyan hosszan vitatkozni Zsolttal politikai korrektségről meg női egyenjogúságról, mint én.”
NÉGY KÉRDÉS
Mi a befektetési stratégiád a vámháború és az elmúlt hetek tőzsdei fordulatainak fényében? Kizárólag hosszú távra, fundamentálisan fektetek be. Többségében holdos portfóliókat és egyedi részvényeket tartok. A vámháborúban az esést kihasználva vásároltam egy lítiumbánya részvényeiből, egy olajpapírból és amerikai tőzsdeindexekből, mindegyiket több évig tervezem tartani.
Hova vezet, és milyen veszélyeket rejt Magyarország kisodródása az EU politikai és gazdasági közösségéből? Magyarországnak az EU négy szabadságelve, az áru, a szolgáltatások, a személyek és a tőke szabad mozgása elengedhetetlen. Más politikai jellegű viták, akár az EU-s források kérdése ehhez képest másodlagos. Ha ennek a négy alapelvnek bármelyike sérül, az a gazdaság gyors zuhanásához, a forint durva eséséhez vezet. Az a vezetés, amelyik ezt támogatja, a gazdasági problémák miatt erős népszerűségvesztéssel nézhet szembe. Ennek megfelelően a mostani viták ellenére abban reménykedem, hogy nem jutunk odáig.
Mi volt az utolsó meghatározó könyv- vagy filmélményed? A Musza Dagh negyven napja. Nagyon hosszú könyv, hónapokig olvastam, mire idén befejeztem. A regény az 1915-ös örmény népirtás csodálatos, szomorú, igaz története. Nekem a közösség összetartásának erejét mutatta meg.
Mi a legköltségesebb hobbid? Sokat rendelek a Woltról.
Írta és fotózta: H. Tóth Judit Mintha Az Ezeregyéjszaka legszebb meséibe vagy egy paradicsomi állapotot idéző fantasy díszletei közé csöppennél. Ramadán idején ugyanez turistatömegek nélkül. Megvolt a teljes útiterv, elintéztünk mindent, aztán véletlenül rájöttünk, hogy az egész márciusi ománi utazásunk az egy hónapos szent ünnep időszakára esik. És Ramadán idején a muszlimok napkeltétől napnyugtáig böjtölnek. A turistáknak lefordítva: gyakorlatilag bezár […]
Szabadon élek. Ki mered már mondani? Mi egy egész napot szenteltünk erre Közép-Európa legnagyobb női üzleti fesztiválján, az április eleji Forbes Power Women’s Summiton. Két nagyszínpad nyolcvannégy előadóval – ebből öt nemzetközi –, workshopok, foodtruckok, kiállítók és a szabadság mindent átható ereje.
Írta és szerkesztette: Vaszkó IvánSzámolta: Golovics Milán és Vaszkó Iván Levakarhatatlan arcok a TikTokról, médiabirodalmat építő videósok a YouTube-ról és a Twitchről, tévés főműsoridőig jutó közösségimédia-sztárok. Újra itt vannak az ország legértékesebb tartalomgyártói, azok, akik ismertségüket valós üzleti sikerré és értékké tudták kovácsolni. Kit tekintünk influenszernek?Azt a digitális tartalomgyártót, aki a magyar piacon meghatározó befolyással képes hűséges követőtáborának véleményét formálni, […]
Nem is kérhettünk volna izgalmasabb időpontban bebocsátást a holdosok legendás heti titkos gyűlésére, mint amit az élet – és Donald Trump – elénk sodort. Mit csinál egy alapkezelő csapata, amikor éppen összeomlanak a világ tőzsdéi? Hogy néz ki ez az évtizedek óta gyakorolt intellektuális szeánsz, amit úgy hívnak: agyvihar? túléltük, majd elmélyültünk az általuk kezelt alapok grafikonjaiban, […]
A Limelight munkáit elnézve nehéz nem arra gondolni, hogy az alapítók, Dávid István és Vicsek Viktor pszilocibingombás omlettel indítják a napot. Pedig történetük nem erről szól, hanem arról, hogyan jutottak el vetítéseikkel az underground bulikról az összes kontinensre.Mint a fényművészet úttörői húsz éve a világ élvonalához tartoznak. „Sokszor előfordult, hogy a potenciális külföldi megrendelő nagyon komoly csapatot meg céget vizionált […]