Nézz a visszapillantó tükrödbe, Tesla! A Rivian hárommilliárd dollárt kapott az Amazontól, a Fordtól és a szaúdiaktól, hogy felpörgesse az elektromos SUV-ok és teherautók gyártását. Most már csak annyi dolga van, hogy elkerülje azokat az útakadályokat, amikbe a Tesla is kis híján belerohant. A ritkán nyilatkozó 37 éves alapító, R. J. Scaringe interjút adott az amerikai Forbesnak.
Tél van,reggel 8 óra. A hőmérséklet jócskán fagypont alatt a Chicagótól mindössze pár órányira délre fekvő, illinois-i Normalban. A Rivian Automotive összeszerelő üzeme előtt befagyott a tavacska, a gyepet dér borítja, havazást jósolnak. Az épületben sincs sokkal melegebb. A 242 ezer négyzetméteres üzemi terület csaknem egésze gyártási zóna, amit egy 750 millió dolláros felújítási projekt keretében épp az év végére készítenek fel. Az eredeti tervek szerint ekkor kezdenek elektromos teherautókat, furgonokat és SUV-okat gyártani. Szóval az olyan apróságok, mint a fűtés, nem igazán számítanak.
A második emeleten, az egyetlen befejezett területről rálátni az üzemre. Itt rendezte be igazgatósági irodáit a komplexum előző tulajdonosa, a Mitsubishi. Annak idején erre a szintre csak öltönyösök jöhettek fel. Mostanra mindenkinek elérhető hatalmas munkatér lett konyhával, csiszolt betonpadlóval és sok természetes fénnyel, csakúgy, mint Michiganben, a Rivian plymouthi kutatási-tervezési központjában. Mindkét irodánál az volt a koncepció, hogy egységesítsék az ipari és kültéri viszonyokat, ezzel is erősítve a cég márkáját – egy autógyártó, ami fenntartható járműveket gyárt úttalan utakra. A 2009-ben alapított Riviannak San Joséban és a kaliforniai Irvine-ban is van üzeme, de itt fejleszti technológiáját és akkumulátorait.
„Már kitakarítottunk, kifestettünk, és helyükre raktuk a berendezéseket” – mondja a Rivian 37 éves alapító-ügyvezetője, Robert Joseph Scaringe (vagy ahogy inkább ismerik, R. J.). „Az évtized közepére negyedmillió járművet tudunk majd legyártani évente.”
Sok mindentől omlott már recesszióba a világgazdaság a második világháború óta eltelt nyolcvan évben, de világjárványtól még nem. Most ezt is kipipáljuk. Magyarországon a hurráoptimista jegybank még növekedést remél idénre, a piac súlyos visszaesést. Rendhagyó negyedéves makrojelentés.
Február közepén Krisztalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap vezetője szomorúan jelezte, hogy a januárihoz képest csökkentenie kellett a szervezetnek az idei globális GDP-növekedésére vonatkozó becslését. A változás 0,1 százalékpont, ennél kisebb nem is lehetne, a 3,3 százalékból lett 3,2, az indoklásban a Kína egy részét megbénító koronavírus-járvány szerepelt. Három héttel később, március 5-én még szomorúbban közölte, hogy a globális növekedés várhatóan alatta marad a tavalyi 2,9 százaléknak. Újabb 17 nap alatt aztán a prognózis a következőre módosult: durva globális recesszió lesz idén, olyan, de inkább még rosszabb, mint 2008–09-ben. És néhány nap alatt már nyolcvan ország jelezte, hogy segítséget kér az IMF-től.
Ilyen gyors összeomlásra még sosem volt példa. A vírus áttelepült Európába, rohamosan kezdett terjedni Olaszországban, majd lassan az egész kontinensen. A termelési láncokban gyorsan zavar keletkezett, sorra álltak le a gyárak, a kontinens nagy része karanténba vonult, miután az ázsiai tapasztalatok megerősítették, hogy a cseppfertőzéssel gyorsan terjedő vírus ellenszere az, ha az emberek nem találkoznak egymással. Mindez kevesebb, mint egy hónap alatt.
Ebben a helyzetben az őszinte tőzsdei elemzők azt mondják, itt most teljesen felesleges bármit is előre jelezni. Térjünk erre komolyabban vissza akkor, ha nagyjából bizonyossá válik a járvány lefutása. Addig ők is az új megbetegedések görbéit vizslatják, keresve a felfutó szakasz kifulladására utaló jeleket. Az árfolyamok ugyanis sokkal hamarabb érik majd el a mélypontjukat, mint ahogy a járvány eltűnése bizonyossá válik. A makroelemzők a rendkívüli helyzetre tekintettel felfüggesztik a hagyományos alappálya-prognózisok készítését. Átállnak arra, hogy legalább két forgatókönyv alapján számolnak várakozásokat, az egyik a gyorsan lefutó járvány, a másik az elhúzódó.
A MAGYAR GDP VÁLTOZÁSA (%)
Egy régi mondat
A gond az, hogy a legkedvezőbb forgatókönyvről, arról, hogy kevés fertőzöttel és gyorsan meg lehet állítani a koronavírus terjedését, kiderült, hogy nem reális. Az országoknak, ha nem akarják megkockáztatni, hogy egészségügyi ellátórendszerük az egyszerre rázúduló rengeteg beteg miatt összeomoljon, arra kell törekedniük, hogy időben elhúzzák a járvány lefolyását. Ez viszont ellentétben áll a gazdasági célokkal, azzal, hogy minél rövidebb legyen a gyárakban a leállás, minél kevesebb vállalkozás dőljön be a nehéz időszakban.
Március közepére lett egyértelmű, hogy igazából nem maradt választás: a fő cél az emberéletek védelme, minden eszközzel el kell kerülni, hogy mások odáig jussanak, mint Lombardia, ahol már arról kellett dönteniük az orvosoknak, hogy kinek jusson lélegeztetőgép, hogy kinek adják meg az esélyt az életben maradásra. Ezért a hónap második felében szinte mindenki a lehető legnagyobb mértékben próbálta felfuttatni az emberek tesztelését, illetve bővíteni az egészségügy eszköz- és humán ellátottságát. Másrészt, felismerve, hogy a leállás akár hosszú hónapokig tarthat, a kormányok és jegybankok soha nem látott pénzesővel próbálják életben tartani a gazdaságot.
A jegybankok a kamatcsökkentés mellett természetesen nagyon gyorsan bevetették a likviditásbővítés és az eszközvásárlás fegyverét is. A Fed másfél százalékponttal nullára vágta az irányadó rátát, eszközvásárlási programjának pedig nincs felső korlátja, bármennyi állampapírt és jelzáloglevelet megvehet. Az Európai Központi Bank a negatív kiindulópont miatt a kamaton már nemigen tud vágni, de a likviditásnövelésbe és eszközvásárlásba beszálltak. Először csak lájtosan, majd a kedvezőtlen piaci reakció nyomán keményebben, belengetve Mario Draghi ex-EKB-elnök 2012-es legendás mondatát arról, hogy „kerül amibe kerül”.
Állami gazdaságélénkítő csomagokban sincs hiány, ezek most sokkal gyorsabban érkeztek, mint 2009-ben. Most senki, még a németek se fáznak attól, hogy elszáll a hiány. Világszerte szórják a pénzt nemcsak a vállalatok megsegítésére, de a munkanélkülieknek is egyre több helyen terveznek készpénzt adni néhány hónapig. Az unió felfüggesztette a deficitszabályok megsértésének szankcionálását, úgy tűnik, tényleg bármi áron át akarják lendíteni a leállófélben levő gazdaságokat a krízisen.
A magyar válságkezelés
A magyar válságkezelés előtt még felüdülésként következzen fél bekezdésnyi kellemes nosztalgiázás. A tavalyi év végét is úgy megtolta a magyar gazdaság, hogy az előző évi 4,9 százalékkal megegyező növekedést produkált 2019-ben is. Ezzel csak azért nem lett Európa-bajnok, mert Málta is tagja az uniónak. Az idei évnek úgy futott neki az ország, hogy a növekedés 3,5 százalékig lassulhat, de még ezzel is meglehet az EU-s dobogó környéke. Innen indulva különösen döbbenetes, hogy március végén több elemzőcég sem zárja ki, hogy ötszázalékos szakadás lehet a vége – és ez még nem a legrosszabb forgatókönyv.
Az biztos, hogy márciusra lényegében leállt a turizmus, közel nullára csökkent a nemzetközi menetrend szerinti személyforgalom mind a földön, mind a levegőben. A háztartásokban napi szinten használt, illetve fogyasztott dolgokon túl a kereskedelem is bezuhant, a szórakoztatóipar megszűnt működni, sorra álltak le a nagy autógyárak és a kisebb szolgáltatóegységek. A kormány és a jegybank több mentőintézkedést is bejelentett, de ezeket a piaci szakértők többsége kevesellte.
Negyedéves összefoglalóinkban az elmúlt években többször visszatérő elem volt, hogy a piac nagy része értetlenül áll a jegybank extrém laza, a forintot folyamatosan gyengítő monetáris politikája előtt. A kritikusok most joggal mondhatják, hogy nem volt jó ötlet sem a jegybank, sem a kormány részéről konjunktúra idején mesterségesen túlpörgetni a gazdaságot, inkább prociklikusan tartalékolni kellett volna. Így most, a hirtelen beütött külső sokk okozta krachban sokkal kevesebb eszköz maradt az élénkítésre.
De lapzártánkig még ezeket sem használta agresszívan sem az MNB, sem a kormányzat. Lett törlesztési moratórium, közteherfizetések felfüggesztése, korlátlan fedezett hitel a bankoknak, de például a régióban szinte mindenhol bevezetett másodpiaci állampapír-vásárlásról nálunk nincs szó, és a munkájukat elvesztők megsegítésével kapcsolatos intézkedések is gyérek, összességében jóval kisebb a magyar mentőcsomag annál, mint amit nemzetközi összevetésben láthatunk. A jegybank ettől függetlenül is elég nehéz helyzetbe kormányozta magát azzal, hogy egyszerre kellene lazítania, hogy mérsékelje a recessziót, meg szigorítania, hogy meggátolja a forint további gyengülését. Igaz, az árfolyam eddig egyáltalán nem izgatta, nem tudni, hol van az a határ, ahol már veszélyesnek tartja a forint gyengülését.
Az biztos, hogy az MNB még március 19-én is kiemelkedően optimista volt a válság mélységét illetően. Aznap zárták le a 24-én megjelent inflációs jelentés szerkesztését, és ebben még két–három százalékos idei növekedést vártak. (A jegybank is áttért arra, hogy a hatalmas bizonytalanság miatt sávot ad meg becsléseinél.) A jelentés megjelenésének napján mindenesetre a piac már durva recesszióra számított. A GKI Gazdaságkutató „A” forgatókönyve például, amely szerint a második fél évben már stabilizálódik a magyar gazdaság, éves szinten háromszázalékos visszaeséssel számol, a pesszimista „B” verzió viszont nagyon durva, hétszázalékos zuhanással – ennél a második negyedév húszszázalékos zuhanását nem követi kilábalás, csak az omlás lefékeződése hatszázalékosra. Diagramunkon az átlag öt százalék szerepel, ugyanilyen mély recessziót vár a Morgan Stanley is.
Az, hogy ez bekövetkezik-e, a járvány megfékezésén és a mentőintézkedések hatásosságán múlik. Most vizsgázik először komolyabban az Orbán-kormány gazdaságpolitikája és válságkezelési képessége, ahogy a Matolcsy-féle unortodox monetáris politika is.
Túljárhat-e az emberi találékonyság a természet erején? Az időjárási szélsőségek megszaporodásával egyre több kihívás elé néz a mezőgazdaság – de közben egy csomó érdekes válasz is születik. A Growberry az algoritmusok erejét ötvözné a kontrollált termesztéssel.
Ritkán adódik olyan élethelyzet, amiben nagy valószínűséggel ugyanazt csináljuk – ülünk a fenekünkön otthon, munkaidőben, próbálunk vagy valami értelmes dologgal foglalkozni (kacsintás, micsoda ötlet a Gazdát olvasni!) vagy a híreken szorongani, új hobbit találni, illetve a szerencsések még tudnak dolgozni. Egy éve ilyenkor kiröhögtük volna azt, aki azt mondja, hogy 2020 első negyedéve arról szól […]
Három férfi ül a színpadon, köztük egy anyós és egy primadonna. A középső, az amorózó férj eljátssza, hogy meghal, aztán elszegődik komornyiknak a saját otthonába. A Stúdió K Színház egy százéves némafilmből csinált modern színpadi burleszket – mert ebben a pici színházban olyan dolgok vannak, amik máshol nincsenek. Tudjuk, most nem tudsz elmenni megnézni. De ha éppen nincsenek is színházi előadások, színházról akkor is jó olvasni. Sőt, akkor csak igazán.