Abbahagyták a szántást, hogy jobb legyen a termés, kintről harminc éve nem jött be új tehén az állományba, mégsem belterjesek – a Pusztaszabolcsi Agrár Zrt. a szocializmus alatt lepusztított termelőszövetkezetből családias cég lett.
Az a rész hozzánk tartozik, ez meg itt a szomszédé, aztán jön megint a miénk – mutat a volán mögül Sziebler Péterné az út mentén elterülő földekre. Egy jó százméteres szakasz után egy másik százmétereshez nem nyúlhatnak, mert az nem az övék, aztán újból jön a gazdaság földje, aztán megint másé. Nincs kerítés, csak GPS-által meghúzott határvonalak, digitális mementói a rendszerváltás utáni földosztáskor létrejött mezőgazdasági mozaiknak, amiben nincs két egyforma méretű terület.
Pusztaszabolcson járunk, negyven perc autózásra Budapesttől, a Pusztaszabolcsi Agrár Zrt. tejüzeme felé zötyögünk annak elnökével, Sziebler Péternével (de bárkivel találkoztam, mindenki Margitkának hívja). A vállalat békeidőben egyike az ország kisebb, száz százalékban magyar tulajdonban lévő tejüzemeinek, naponta tízezer liternél is több friss tejet dolgoznak fel, amit a saját teheneik adnak. A tej normális esetben többféle verzióban – vagy a saját márkás poharakban és flakonokban, vagy a Sole-Mizo termékekben – kerül a fogyasztókhoz.
A magyar cégeknél – éppúgy, mint Európában, vagy a világon bárhol – a járvány komoly gazdasági károkat okoz. Ezek a károk továbbgyűrűznek a beszállítói láncokon keresztül, de a lakossági területen is negatív következményeik lesznek. Van ugyanakkor néhány olyan szempont, amelyek figyelembevételével csökkenthető a vállalkozások pénzügyi kitettsége. A válságot első körben gyorsan és jól kezelő cégek is kerülhetnek bajba – derül ki az OPTEN céginformáció-szolgáltató legfrissebb elemzéséből.
A cégek fizetőképességének meghatározására széleskörűen elfogadottak a céginformációs vállalkozások által statisztikai alapokon kidolgozott kockázatibesorolás-modellek és a javasolt hitelkeretmaximum-számítások. Válság idején ugyanakkor szükség van a klasszikus modellek átdolgozására. A krízis ugyanis eltérően hat a különböző cégekre. A legjellemzőbb tényezők, amelyek befolyásolják ezt a hatást: a tevékenység, a pénzügyi és a tényleges tulajdonosi háttér, az export/import relációk, a beruházásigény, az alkalmazotti létszám vagy éppen a cég életkora. Kockázatosabbá váltak azok a cégek is – mutatott rá Dr. Csorbai Hajnalka, az OPTEN stratégiai igazgatója –, amelyekben a tulajdonosok és az ügyvezetők azonosak, és életkoruknál fogva a kiemelten veszélyeztetett csoportba tartoznak.
Újrakalibrálás
Bizonyos ágazatokat primer módon érint a gazdasági hatás; ilyen például a turizmus. Vannak olyan szektorok, amelyeknél egy gyors keresleti visszaesés vagy fellendülés után várhatóan kiegyenlítődik a hatás – ez leginkább a kiskereskedelem egyes területeit érinti. Az átmeneti keresletvisszaesés, alacsony likviditási háttérrel párosítva, fizetési nehézségeket okozhat, így ezekben az esetekben számolni kell ennek veszélyével. A gyártó és feldolgozó üzemeknek – ahol a munkavállalók nem tudják „home office”-ban végezni a tevékenységüket – mindenképpen részleges vagy teljes leállással kell számolniuk. További problémát okozhatnak náluk a beszállítói láncokban megjelenő kiesések is, amelyek blokkolhatják a termelést. A csökkenő befektetői bizalom, valamint a vállalati és a lakossági nem teljesítő hitelek növekedése pedig a pénzintézeti szektor egészére hatással lesz.
A sok negatív hatással szemben hatnak a kormányzat gazdaság- és lakosságtámogató intézkedései, amelyeket szintén folyamatosan figyelembe kell venni a cégek kockázati indexének meghatározásakor.
Saját cégünk stabilitásának megőrzéséhez tehát érdemes a kockázatkezelési rendszereinket újrakalibrálni, emellett felhasználni olyan likviditást segítő megoldásokat, amelyek a hirtelen jött bevételkiesésre azonnali segítséget nyújtanak. Az RSM Hungary nemrégiben megjelent tájékoztatása szerint ilyen megoldás lehet az adókötelezettségek időbeli racionalizálása is.
Sok mindentől omlott már recesszióba a világgazdaság a második világháború óta eltelt nyolcvan évben, de világjárványtól még nem. Most ezt is kipipáljuk. Magyarországon a hurráoptimista jegybank még növekedést remél idénre, a piac súlyos visszaesést. Rendhagyó negyedéves makrojelentés.
A WING Zrt. a lengyel Echo Investment megvásárlásával egy csapásra komoly nemzetközi szereplővé vált. Ezzel új lehetőségek nyílnak meg a cég előtt, ugyanakkor a WING-nél továbbra is a már bevált stabil, értékeken és szakmai tudáson alapuló működési modellben látják a további sikerekhez vezető utat.
B+N Referencia Zrt.
2020 Április Támogatói tartalom B+N Referencia Zrt.
Miközben a saját otthonát mindenkinek takarítania kell, addig a hivatásos foglalkozásúakat övező alacsony társadalmi presztízs és a megbecsülés hiánya azt eredményezi, hogy a takarító cégek munkaerőhiánnyal küszködnek. A változás érdekében Magyarország legnagyobb takarítással is foglalkozó létesítményüzemeltető vállalata, a B+N Referencia Zrt. elindította „Vedd észre!” elnevezésű rendhagyó társadalmi érzékenyítő kampányát.
Nem mindegy, hogyan reagáltak a szüleink, nagyszüleink a traumáikra, és nem mindegy, milyen hiedelmeket adtak át nekünk, de aki most jól küzd meg a krízissel, az aranytartalékot képez a jövőjére – mondja Orvos-Tóth Noémi pszichológus, a transzgenerációs szemlélet kutatója.