Trellay Levente az élet elrontójának a fast dolgokat tartja, szerinte a rövid távra szóló gyors és olcsó megoldások többet ártanak, mint használnak. Ruhaválasztásai is ezt tükrözik.
Karrier Építészcsaládba született, valószínűleg csak ezért nem lett belőle építész. Trellay Levente dacból más irányba indult: etológiát és tájépítészetet tanult. Bár tinédzserkorában elvágyódott itthonról (Németországban fejezte be a gimnáziumot, és kezdte el az egyetemet, majd egy rövidebb svájci kitérő után Bécsbe költözött), végül a budapesti élet egyik kikerülhetetlen alakjává vált.
A nevéhez kötődik – jobbára alapítóként – a Telep-Art Galéria, a Konyha étterem, a Budapest Bagel üzletek, az Iron & Wind, a 100 Szikra motoros társulás, az Einfach Berlin közösségi projekt, valamint az ország legpozitívabb kezdeményezéseit összegyűjtő Highlights of Hungary, utóbbinak több éve aktív kurátora.
Rengeteg dolgot csinál, és mindent maximális erőbedobással, de csak addig, amíg az nem megy valami más rovására. „Az időmet nem cserélem pénzre. Ha munkáról van szó, nekem fontosabb az egészséges egyensúly, mint az, hogy a lehető legtöbb pénzt keressem” – mondja, hozzátéve, hogy sosem egyedül állt, áll egy-egy projekt mögött, hanem mindig mindent többedmagával csinál. „Egy ember nem érthet mindenhez, viszont csapatban nagyon jó dolgokat lehet összehozni.”
A bődületes biznisszé vált top futballból Gulácsi Péter kiszedné, amit ki lehet – az európai foci krémjéhez tartozó edzők mind azt emelték ki róla a Forbesnak, hogy mindig tanulni akart, ezért jutott oda, ahol most tart. Az, hogy egy élcsapat első számú kapusa lett, ott dőlt el, ahol a jövő futballja is el fog: fejben.
Gulácsi Péter megérkezett Salzburg mellé, a Red Bull energiaital-gyártó konszern Forma–1-es istállójának tesztcentrumába. Klubja, a Liverpool háromnapos próbajátékra engedte el, most mégsem kellett átöltöznie. Egy számítógép előtt ült, és néha megnyomott egy gombot. Feszülten figyelt, a feladatra koncentrált. Hét darab háromszögről adtak be neki képeket, akkor kellett megnyomni a gombot, ha olyan képet kapott, ahol a hétből három háromszög csúcsa felfele áll.
A direkt erre a célra kifejlesztett szoftver gondosan mérte a reakcióidőt és a pontosságot – 40 percen át csak ezt kellett csinálnia. Ezenkívül még jó pár feladatot meg kellett oldania. Gulácsi eredményeit látva Hans Leitert, a Red Bull labdarúgófranchise akkori kapuskoordinátora, aki a tesztszoftver szellemi atyja is volt egyben, erősen hajlott rá, hogy meg kell szerezniük a magyart.
Leitert úgy gondolta, hogyha valaki eleve nem olyan jó abban, hogy egy zsúfolt közegben mintákat vegyen észre, akkor valószínűleg a játékosokkal megpakolt 16-oson belül sem fog jó döntéseket hozni egy beadást követően – vagy nem elég gyorsan. Olyan kapusokat keresett, akiknek a kognitív képességeire lehetett új automatizmusokat építeni.
„Salzburgban mutatkoztunk be egymásnak, nagyon normális és intelligens ember. Az volt az első benyomásom, hogy játékosként erős karaktere van, visszafogottnak tűnt, de nem azért, mert félénk lett volna. Az a fejlődés, amin azóta átment, lenyűgöző, egyértelműen csapata egyik vezére lett mára” – mondja a Forbesnak Ralf Rangnick sikeredző az első találkozásukról Gulácsival. A Red Bull-tulajdonos Dietrich Mateschitz őt bízta meg azzal, hogy teremtse meg a Red Bull globális focirészlegének alapjait. A Salzburgból megcsinálta Ausztria egyik legversenyképesebb csapatát, az ötödosztályból startoló Lipcsét pedig Bajnokok Ligája (BL) csapattá formálta.
Rangnick úgy emlékszik, 2012-ben elkeseredetten kerestek kapust, amikor képbe került a Liverpool, és megnézték maguknak Gulácsit. Miután találkoztak, egyértelmű volt számukra, hogy meg kell győzniük, váltson. Rangnick szerint egy kapus legyen legalább 188–190 magas, vívjon ki tiszteletet már azzal, ahogy a többi játékos fölé magasodik (és persze érjen oda a távoli lövésekre). Pete – ahogy a külföldi csapattársai hívják – megfelelt az alkati elvárásoknak, étrendjére tudatosan odafigyelve izmot is pakolt magára. A kognitív tesztek eredménye Rangnickot is jobban izgatta. „A foci jövője sokkal inkább szól az agyról, mint a testről” – mondja Rangnick.
Gulácsi utolsó liverpooli évében már türelmetlen volt, és nemigen látott rá esélyt, hogy – akár a kupában – lehetőséget kapjon, de az új edző, Brendan Rodgers mégsem akarta elengedni. Jó szinten volt, az öltözőben szerették, kiváló volt harmadik számú kapusnak. Új, angol ügynökével, James Lipettel tárgyalta le, hogy engedjék el, majd a két klub meg is egyezett egymással. Ha a közel hatéves angliai tartózkodás nem is úgy ért véget, ahogy remélte, a Liverpool nélkül ma nem biztos, hogy kapus lenne. Eleve nem volt egyértelmű, hogy a profi sportkarrier járható út a számára. Gyermekkorában a lakhelyükhöz legközelebbi klubba ment el játszani, a zuglói BVSC-ben magassága miatt gyorsan be is állították a kapuba. 2002-ben átment az MTK Budapest csapatához, alkata és képességei miatt már akkor felfigyeltek rá, rendre a korosztálya feletti csapatokban védett, 15 évesen pedig válogatott kerettag lett.
Vízválasztó volt, hogy az értelmiségi család (édesapja a Richter Gedeon pénzügyi igazgatója) némi dilemmázás után elengedte a jóhírű, zuglói Radnóti Miklós Gimnáziumból Agárdra, az MTK akkor elindított fociakadémiájára (ez volt az országban az első bentlakásos futballakadémia). Konkrét B terve akkor nem volt, ma azt mondja, lehet, hogy építész lett volna, mint a húga, ha a foci nem jön össze.
2007-ben, 17 évesen tíznapos próbajáték után tért haza Liverpoolból: az MTK felnőttcsapatával edzett, vagy kivillamosozott a sörgyári pályára a juniorokhoz, de nehezen talált motivációt, noha mindig szeretett edzeni. „Azt mondtam a szüleimnek, hogy ha nem hív vissza a Liverpool, abbahagyom.” Kint látta a rendszert és a koncepciót, ami itthon akkor nem volt meg. Az MTK úttörő volt a Sándor Károly Akadémia megalapításával, de a magyar közeg tudásban jóval elmaradt Nyugat-Európától. A kaput nyugatra a Kövesdi Viktor vezette CMG menedzseriroda teremtette meg, ami angliai évei alatt képviselte is Gulácsit. Mert visszahívták.
Kényelmesen vagy?
Hereford városában ma már hiába keresnénk focimeccset, a helyi klub 2014-es megszűnése óta a Cider Múzeum az egyik legígéretesebb látnivaló a nagyon brit dolgok kategóriában. 2009-ben még izgalmas futballélet volt itt, a város fiai azért küzdöttek, nehogy elbúcsúzzanak a harmadosztálytól. Ide érkezett meg északról az akkor 19 éves Gulácsi Péter, miután egy évet edzett a Liverpoolnál. Az első edzés szakadó hóeséssel kezdődött, a szertáros pedig széttárt kezekkel jelezte, ez a harmadosztály, az edzéscuccot hozod magaddal. Gulácsi egy újdonsült csapattársától kapott kölcsön rövidnadrágot és pólót, majd a tréning után visszasétált a hotelbe.
Pár órával korábban még a Liverpool második csapatában védett a Manchester United ellen, a gól nélküli meccsen kifejezetten jól mozgott. Kapusedzője kérdésére, hogyan érezte magát a pályán, kiejtette a száján a „kényelmesen” szót. Félóra múlva az irodában közölték vele, azonnal utazik Herefordba, kölcsönadják. Ki kellett zökkenteni a komfortzónájából. „Az angol kluboknál jellemző ez az eljárás, úgy hívják eye opening loan” – mondja ma, mikor visszaemlékszik. Fizikailag erős, brusztolós bajnokság az angol három, de ami a legfontosabb: már a felnőttek között húzott le egy fél szezont, 19 meccsen játszott, és jól ment a védés.
Liverpooli évei közül az első három volt az igazán meghatározó, a 2007-es BL-döntő után Gulácsi mellett egy új edző is érkezett Rafa Benítez csapatába: a göndör fürtjeiről már messziről felismerhető Xavi Valero. A valenciai kapusedző meglátta Gulácsiban azt a mentalitást, ami a legjobbak közé emelheti. „A legfontosabb, hogy a kapus értse és jól olvassa a játékot, így tud megfelelő döntéseket hozni. Ez különbözteti meg a jó játékost a kiemelkedőtől, és Pete könnyen olvasta a játékot. Hatalmas potenciál volt benne” – emlékszik vissza a liverpooli időkre Valero.
„Megvolt benne a kellő nyitottság, tanulni akart. Nagyon fiatalon került hozzánk, fizikailag és technikailag is fejlődnie kellett” – mondja Valero, aki most a Premier League-ben szereplő West Ham United kapusedzője, de korábban megfordult a Real Madridnál is. „A képességei ezen a szinten még nem, de a hozzáállása kimagasló volt, és a legjobb kezekbe került” – erősít rá akkori ügynöke, Kövesdi. „A másik két kapus, aki mellettem volt, akkor jobb volt nálam” – mondja Gulácsi. A Liverpool fel akart építeni egy kapust az akkor az 1-es számú mezt viselő Pepe Reina mögé. Valero látta, hogy Gulácsi sokkal tudatosabban dolgozik, külön is edzett vele, a magyar játékos rengeteg plusz munkát végzett. Akkori riválisai közül (Martin, Hansen, majd Itandje) senki sem ért el stabil kezdőként top szintre.
Pénz, befektetések, Gulácsi-alapítvány Már a Liverpoolnál jó szerződése volt, kiemelten jól keresett az akkori magyar közeghez képest. Az európai kupaszereplésekkel a kereseti listán még feljebb lépett. Nem akar álszerény lenni, mintha nem lenne fontos számára a pénz, nagyon is az. Befektetéseit ingatlanban tartja, a portfóliója Magyarországon van, van köztük olyan, amit direkt kiadásra, van olyan, amit későbbi értékesítésre vett. Volt pénzügyi befektetése is, egy hedge funddal próbálkozott, nem a legjobbkor szállt be, végül egy kis mínusz mellett kiszállt. Az ingatlanban hisz, ha az éves hozama le is esik, ezek tartják az értéküket hosszú távon. Külföldön egyelőre nem vásárolt, egyszerűbb a magyar portfóliót együtt kezelni, adózási szempontból is jobban jártak így. Feleségével maguk kezelik az ingatlanjaikat, amiben a családjuk és barátok is segítenek. „A világon, ha valamiben a legjobb húszban vagy, tök mindegy, mit csinálsz, valószínűleg jól fogsz élni. Ha tehetséges vagy, és élsz is vele, mindegy, hogy ügyvéd vagy orvos vagy, sok pénzt fogsz tudni azzal keresni, hogy az egyik legjobb vagy – persze a nagyságrendek mások lehetnek. Nekem a pénz a stabilitást jelenti. A családom és a körülöttünk lévők életét, jövőjét építem vele. Nagyon fontos, hogy visszaadjak valamit a társadalomnak. Ez az összeg nyilván más nagyságrend ahhoz képest, amit a szűkebb környezetünkre költünk el a feleségemmel, de az üzenete nekem nagyon fontos. A mental coachom kérdezte, hogy mi a célom az életben? Meg kellett fogalmaznom: a példamutatás. A családomon belül is, ahol én egyfajta vezető vagyok, de a cselekedeteimmel, a szakmai sikereimmel és azzal, ahogy bizonyos ügyekben segítünk, egy tágabb körben is jó példát tudok talán mutatni.” Komoly terv, hogy az aktív pályafutás után, vagy ha a foci mellett lesz rá ideje, alapítványt hozzon létre, a válogatott szereplésekért kapott pénzt most is eladományozza. Főleg Magyarországon jótékonykodnak rendezvényszervező feleségével, de Lipcsében is támogattak már projekteket. Ha a nyilvánosság előtt vállalják, hogy adakoztak, akkor azért, mert szeretnék, ha üzenet értéke lenne. Ezért is beszélt arról, mikor a járvány kitört, hogy adományt juttatott el a Szent László Kórháznak – a magyar focisták közül elsőként.
A Benítez-stáb 2010-es távozása fordulópont volt Gulácsinak is, noha Roy Hodgson alatt második számú kapus lett, egyértelmű volt: védenie kell. Volt más ajánlata, de a Liverpool kérésére a „közelben” maradt, a Hull Citybe igazolt. Az angol másodosztályt többen nézik, mint a francia első osztályt, teltházas meccseket játszanak hétről hétre, amik a Premiere Leauge-et, vagyis a legmagasabb szintet idézik – de ott van még a brusztolás a harmadosztályból.
„Szimplán rossz döntés volt Hullba menni. Egyszerűen ledaráltak az első két meccsen. Nem voltam kész a Championshipre.” Ez volt karrierjének első komoly hullámvölgye. Ekkor fogalmazta meg magában az „ötmeccses szabályt”, amihez azóta is tartja magát. Az új helyen az első öt meccsen nem szabad extra kockázatot vállalni, de hibázni sem lehet: sallangmentesen le kell hozni a meccseket. Később erre már lehet építeni. „Első számú kapusként magadért is játszol. Meg kell védened a pozíciódat.”
Ezzel a stratégiával kezdett az osztrák Bundesligában egy évvel később. Az Ausztriában töltött két év két bajnoki címet és két kupagyőzelmet hozott, az első évben ráadásul sorra döntötték a rekordokat, majd húsz ponttal lettek elsők. A kimagasló első évet egy kissé hullámzóbb második követte, utólag úgy látja, az új edző, Adi Hütter részéről kevesebb bizalmat érzett, ami megzavarta a fejét. Márciusban viszont elvitték Lipcsébe, hogy nézze meg az ottani csapat egy másodosztályú meccsét.
„Mikor Salzburgba kerültem, még nem is hallottam a Lipcse-projektről, év végén lett téma, mikor nem sikerült feljutniuk elsőre.” A Red Bull központban elhatározták, hogy észszerűen, de szemmel látható összeget költenek a Lipcsére, hogy legyen német Bundesliga-csapatuk is végre. A projekthez meggyőzték Gulácsit is, akinek tetszett, hogyha fél házzal is, de rendre húszezer ember előtt játszik a csapat, és biztos volt abban is, hogy itt nem eshet meg vele, ami Liverpoolban, hogy kispadra kerül. Hát tévedett. Rangnicknak – aki ekkor vezetőedzőként átvette a Lipcsét – volt egy rutinos kapusa, Coltorti, aki kifejezetten jól kezdte a szezont, de volt egy megbízható tulajdonsága: egy idényt se húzott ki sérülés nélkül. Gulácsi osztrák kupagyőzelemmel és a döntőben bezsebelt piros lappal érkezett Németországba, az utóbbiért eltiltást is kapott, amit vitt magával, az első meccseken nem léphetett pályára. Az előszezonban Coltorti volt az első számú hálóőr, és piszok jó formába lendült az idény elejére.
„Odamentem Ralfhoz, és mondtam neki, van a Lipcse, és van Gulácsi Péter, és a kettő nem összeillő dolog. Valahogy, könyörgöm, engedjenek el.” Rangnick türelmet kért, azt mondta, üljenek majd le beszélni, ha megvan a feljutás. „Tudom, hogy csalódott volt, és nem volt boldog ezzel a helyzettel, de Coltorti nem hibázott, vezetőedzőként nem volt okom lecserélni” – emlékszik vissza erre akkori edzője. Az addig első számú kapus menetrend szerint lesérült a téli szünet utáni első meccsen, és eljött Gulácsi pillanata – aki azóta csupán négyet hagyott ki a tétmérkőzések közül.
A Lipcse másodikként zárt a bajnokságban egy szenzációs tavaszt követően, és feljutott az egyik legerősebb európai bajnokságba, a német Bundesligába. A Lipcse átvételekor a Red Bull célja az volt, hogy tíz év alatt jussanak el a Bundesligába, hét év alatt sikerült. Ami ezután következett, az minden várakozást felülmúlt.
Ami nem fáj, az nem is igazi bravúr
„Sosem felejtem el. Megvertük a Dortmundot, mi pedig ott sírtunk a sarokban a VIP-ben. Elvesztettük a gyerekünket.” 2016 szeptemberében a válogatott a Feröer-szigeteken játszott hétközi Eb-selejtezőt, ahonnan Gulácsi átszállással repült vissza Lipcsébe. A reptéren azonban rossz hírt kapott: felesége, Dia hívta, elvetélt. Szombaton a Dortmund ellen játszottak, ez volt a klub történetének első hazai meccse a Bundesligában. Fantasztikus sikert elérve 1-0-ra győztek, a stadion valósággal felrobbant a végső sípszó után. Gulácsi csak a meccs után, a VIP-váróban találkozhatott feleségével, aki Budapesten egyedül esett át a műtéten, majd visszarepült a meccsre Németországba.
A futball nevű iparág nem állt le, a meccsek egyre-másra jöttek, a Lipcse fantasztikus rajtot vett. „Beindult a szezon. Én nyáron kezdtem el a futball kapcsán mental coachcsal dolgozni – és később a feleségem is beszélgetett vele erről a témáról. Ez segített nekünk elengedni ezt az egészet. Azt hiszem, én csak akkor fogtam fel, min is ment keresztül, és hogy nem tudtam mindig mellette lenni.”
Ahogy az élet sok egyéb területén, arról is tudatosan döntöttek, hogy erről beszélnek a nyilvánosság előtt. Diánál policisztás ovárium szindrómát (PCOS) diagnosztizáltak, ami egy komplex anyagcserezavar, és többek között a meddőség egyik gyakori kiváltó oka is, azonban úgy látták, sok orvos nem kezeli megfelelően ezt, a „próbálkozzanak csak” pedig nem volt elég a számukra – főleg, hogy Dia másodszor is elvetélt (jóval koraibb szakaszban). „Az ember erről nem szívesen beszél, és nem is kell, mi sem akarjuk reklámozni ezt. Talán, ahogy egy fiatal focistának jó látni, hogy valaki eljut egy BL-negyeddöntőbe, úgy sok nőnek segíthet, ha látják, hogy más is keresztül megy ezen, és van megoldás.”
Az első évben csak egy volt a húsz játékosból, de ma már az öltözőben és a pályán is meghatározó a szerepe.
Kétévnyi szigorú diéta és életmódváltás hozta el az áttörést. Tavaly nyáron a felkészülés előtt szóltak Gulácsinak, hogy a klub bérel egy gépet, ha indulni kell Budapestre a szülőszobára. Ez teljesen bevett eljárás ilyenkor, és jól jelzi, hogy a futballcirkuszba az apai örömök még beleférnek, az apaszabadság már nem nagyon, a privát jet nagy előnye, hogy gyorsan viszi és hozza is a játékost. Dominik két héttel korábban született a kiírtnál, vagyis a lehető legjobb időzítéssel. Minden lemondás és a kitartó fegyelem ezerszer megérte. „Egy kapusedzőm mondta, ami nem fáj, az nem igazi bravúr.”
A kapusok új generációja már nem kívülálló
„Emlékszem, 2014-ben a Salzburggal a Malmö ellen játszottunk otthon a BL-főtáblára jutásért, 2-0-ra vezettünk. A meccs vége fele Pete és a középhátvéd Schiemer nem értették meg egymást, Emil Forsberg (aki ma már a Lipcse játékosa – a szerk.) pedig betalált. Ilyen jelenetek az elmúlt években már nem fordulhattak elő vele. A vonalon mindig is jó volt, de ma már uralja a teljes 16-ost, ebben sokat fejlődött, akárcsak lábbal, ami abban a stílusban, ahogy játszottunk, nagyon fontos volt” – mondja Ralf Rangnick. Szerinte a pályán mutatott fejlődéshez elengedhetetlen volt, hogy a személyisége is változott. „Sokkal magabiztosabb lett. Az első évben csak egy volt a húsz játékosból, de ma már az öltözőben és a pályán is meghatározó a szerepe, egyike a csapat vezéreinek.”
Rangnick két dolgot emel ki hozzáállásából: az életmódja mindenki másnak példa lehet, odafigyel, hogy mit eszik, soha nem iszik alkoholt, a pályán kívül is profi életet él; nyitott és kíváncsi, folyamatosan azt keresi a meccsek utáni videóelemzéseken is, mit csinálhatott volna jobban. Első lipcsei szezonjában megkapta a kritikát, biztos pont, de bravúrok nélkül. Ezt ő is így látja, ezen is dolgozott, nemcsak edzéseken, a mentális felkészülésben is, a magabiztossággal aztán jöttek a látványos vetődések is.
A tavalyi szezonkezdet szintén nagyon jól sikerült, a Bundesliga médiacsapata pedig Gulácsit és bravúrjait nevezte meg – Nagelsmann edző után – mint a jó szereplés második számú okát. Új szintre emelte a Lipcsét, hogy tavasszal a Tottenhamet kiejtve továbbjutottak a BL-ben, a londoni odavágó első egy órája gyakorlatilag a kapusok párharca volt – a másik oldalon a világbajnok Llorisszal. Beszédes, hogy a Lipcse csak 11-esből tudott eredményes lenni, az angolok ki tudtak volna egyenlíteni, de Gulácsi hatalmas védéseivel meg tudták tartani az előnyüket: 1-0-ra nyertek és bejutottak a negyeddöntőbe.
Miközben sok szakma specializálódik körülöttünk, addig a kapusok szerepe sokkal komplexebb lett az elmúlt években. A top csapatok bevonják a kapust is a játékba, sokszor ő adja meg egy támadás ritmusát is. „Pete annak az új kapusgenerációnak a tagja, akik már ténylegesen a csapat tagjai. A 90-es években, 2000-es évek elején a legtöbb kapus úgy viselkedett, mintha az övé egy egyéni sportág lenne, csak hétvégente kell az a másik tíz is, hogy pályára tudjon lépni – magyarázza Rangnick. – Üvöltöztek a védőkkel, mintha nem is egy csapat lennének. A kapusok tizenöt–húsz évvel ezelőtt teljesen külön edzettek, persze a labdás gyakorlásnál beálltak az edzés utolsó tíz percére a csapatba. Az edzők új generációja ehhez már máshogyan áll hozzá, amikor csak lehet, bevonják a kapusokat az edzésmunkába is, közösen dolgozik a csapat.”
És ennek meg is van az eredménye. A BL-nyolcaddöntő visszavágóján a Lipcse 3-0-ra verte a tavalyi döntős Tottenhamet, két gól is gyakorlatilag Gulácsitól indult. A ligában a passzhatékonyága is javult, nyolcvan százalék körüli ez a mutatója, az egy az egy elleni szituációkban – amikor a kapus a legkiszolgáltatottabb – az esetek harmadában képes hárítani, miközben alig kap gólt a 16-oson kívülről. „Egy Bayern vagy egy Dortmund, akiket mi utol akarunk érni, nem fognak olyan kapust venni, aki nem tud ballal előreívelni egy labdát. Olyat fognak, aki a játék valamennyi elemében 10-ből legalább 9-es. Ez a cél, ezeket a kis előrelépéseket megtenni” – mondja Gulácsi.
A válogatottról és a magyar fociról Már liverpooli szerződtetése előtt szerepelt az utánpótlás-válogatottban, a felnőtt csapatban azonban csak a 2016-os fantasztikus Európa-bajnoki szereplés után jött el igazán az ő ideje. A magyar válogatott négy évvel ezelőtt meglepetésre a nyolcaddöntőig jutott, a csapatban a nagy öreg kapusikon, Király Gábor mögött ott volt Gulácsi is. „Az összetartás és a siker utáni öröm összehasonlíthatatlan a válogatott és a klubcsapat között. Engem ez a 2016-os Eb-n úgyis magával rántott, hogy nem én voltam az első számú kapus. 2016 óriási élmény volt, de egyelőre nehezen tudom elképzelni, mivel érhet fel, ha a pályán éred el. Az a célom, hogy átéljem így is.” A válogatott most pótselejtezőn vívhatja ki a részvételt a jövőre halasztott kontinensviadalon. Az ugyanakkor meglepő számára, hogy noha két magyar is ott van a BL-negyeddöntőben, a hazai futballközegből nem nagyon keresik. A Lipcse számos edzése nyílt, ilyenkor más szakemberek is bejelentkeznek hozzájuk. Edzőként nem, de a klubvezetésben vállalna szerepet az aktív évei után, már két nagyon jól felépített klubot is látott belülről. „Ha nincs modell, terv, filozófia, akkor nem fog működni a klub – egy-egy ötlet hozhat rövid távú sikereket. Az, amit a Red Bullnál megcsináltak, nem elképzelhetetlen itthon sem.” A jó minták mellett ehhez tudás kell, annak megszerzéséhez kellő nyitottság és alázat. Ennek kapcsán elmesélt egy történetet egyik volt edzőjéről. „Ralph Hasenhüttl végigjárta azokat a számára érdekes csapatokat, akik Ausztriában edzőtáboroztak. Baseballsapkában, napszemüvegben és széldzsekiben ült az edzéseken, biciklivel járt körbe. Mert érdekelte, mert tanulni akart, nem derogált neki.” Hasenhüttl két évig edzette, majd a Bundesliga után az első osztrák edző lett, akit Premiere League menedzsernek neveztek ki.
A kapusok már nem olyan kívülállók, mint ami eddigi fejlődéstörténetüket jellemezte. Maga Gulácsi azonnal a csapatot emeli ki, mikor arról kérdezem, hogyan fejlődött a passzhatékonysága. „Ha a társak nem kérik a labdát, nem tudom kinek kipasszolni, hiába van meg a technikai képzettségem hozzá.”
Még egy nagy lépés
A német Bild tavaly arról írt, a Benfica komolyan érdeklődött Gulácsi iránt, de a Sevilla is, tizenkétmillió eurót mindketten fizettek volna érte, a klub legalább húszmilliót akart – végül a Lipcse egy évvel megtoldotta szerződését, és maradt. Ugyanígy sikerült akkor megtartani a csapat góllövőjét, Wernert, kevésen múlott, hogy nem a Bayernhez szerződött, a csapattól már el is búcsúzott.
A foci az angol elitiskolákból indult világhódító útjára, kezdetben dominált benne a fizikum és a nyers erő – bő száz év alatt ez a fajta brusztolás a legfelső szinten háttérbe szorult a pályán, de a klubszékházak elegáns tárgyalóiban maradt belőle bőven. A foci elképesztő üzlet lett, a tárgyalóasztalnál pedig mindenki nyerni akar, méghozzá sokat. Itt nem az igazságosság számít, sokszor az érvek se nagyon. És ezt a piacot most tovább bonyolítja a koronavírus-járvány. Egy átigazolás többszereplős történet, és sokszor a szerencsén is múlik, hogy sikerül-e a nagy üzletet nyélbe ütni: meg kell egyeznie két klubnak (klubon belül a sportigazgatónak és az edzőnek is), a játékosnak és persze az sem árt, ha a játékos ügynöke is boldog lesz.
Gulácsi a számok szintjén kiemelkedő 2018/19-es szezon után váltott mostani ügynökére, a regényes nevű Hassan Cetinkayára (Lindelöf és De Jong ügynöke többek között). „Voltak és vannak konkrét ajánlatai komoly kluboktól, de az is fontos, hogy tartsuk az egyensúlyt, szerződése van, épp történelmet ír a Lipcsével, ami mindig címekért küzd, és rendre ott van a BL-ben is” – mondja Cetinkaya. Abban az RB menedzsmentje biztos lehet, hogy adjon bármilyen hosszú távú szerződést is kapusának, Hassan minden transzferidőszakban oda fog ülni a tárgyalóasztalhoz. „Mint minden más üzlet esetében, a koronavírus-járvány itt is érezteti a hatását: ez a transzferidőszak talán visszafogottabb lesz. Hosszú távon nem hiszem, hogy jelentős hatása lesz: a futball a világ legnagyobb iparága” – mondja a kilátásokról a kurd származású svéd játékosügynök.
A The Athletic forrásai szerint az RB Leipzig azért is engedte el Timo Wernert, mert kivásárlási ára jövőre húszmillió euróval csökkent volna, az érte kapott hatvanmillió euróra viszont szüksége lesz a lipcseieknek. A BL augusztus közepi végjátéka előtt fel fog pörögni a piac, az UEFA és a top bajnokságok szövetségei (spanyol, olasz, német, angol) az eddigieknél is szigorúbban fogják ellenőrizni a pénzügyi fairplay betartását. Hatalmas blama lenne, ha egy esetleges második leállás miatt akárcsak egyetlen csapat is csődbe menne valamelyik top bajnokságban. A Wernerért kapott pénz erős biztosíték, lesz miből költeni.
A BL-ben érdekelt csapatok játékosait is bőven keresik a klubok, Gulácsi erre vonatkozólag csak annyit mondott, van komoly ajánlat az asztalon. „Kényelmes helyzetben vagyok. Tavaly meghosszabbítottuk a szerződésemet Lipcsében, jövőre is kiharcoltuk a BL-indulást.” Ha megy, ha marad, az elsődleges szempont, hogy védhessen a BL-ben. Ahogy korábban is, most is előrefele tekint, amint a csapat július végén megkezdte a felkészülést, onnantól csak a BL-re koncentrál. A transzferidőszak azonban egészen őszig tart majd.
„Átigazolni egyik klubból a másikba, ez egy izgalmas dolog, ha lehetőség van rá, miért ne akarnám átélni? Jól érezzük magunkat Lipcsében, megszerettük a várost, a szurkolókat, de a karrieremből szeretnék minél többet kihozni. Motivál, hogy átéljem én is, hogy bejelentenek valahol, hogy megérkezem, és várnak a reptéren.”
RB Leipzig A keret értékének változása a főszponzor Red Bull 2009-es megérkezése után. (millió euróban) 2009/2010: n. a. 2010/2011: 5,2 M 2011/2012: 6,28 M 2012/2013: 6,75 M 2013/2014: 8,35 M 2014/2015: 32,65 M 2015/2016: 41,05 M – Gulácsi leigazolása. 2016/2017: 176,28 M 2017/2018: 373,3 M 2018/2019: 479 M 2019/2020: 522 M* * Még benne van az azóta eligazolt Timo Werner értéke is. Forrás: UEFA, Transfermarkt.de, Forbes-gyűjtés
Lengyel Zsuzsi könyvelőből lett ruhatervező, aztán átállt a táskákra. Most három gyerek mellett, a húga segítségével, Mumbaiból menedzseli vállalkozását.
Kiran Mazumdar-Shaw sörfőzőmesternek tanult, 1978-ban mégis egy enzimtechnológiai cégnek lett társalapítója. Első irodája a garázsa volt, a Biocon ma már 4,4 milliárd dollárt ér, Mazumdar-Shaw pedig ezzel India leggazdagabb üzletasszonya lett. Idén ő nyerte az EY World Entrepreneur Of The Year díját, ennek apropóján exkluzív interjút adott a Forbes.hu-n.
Személyisége nem egyszerű, de Szekeres Viktor bulldogként megy előre. Átadta IT-cége vezetését, és tőzsdére vitte a Glostert. Mert az iszonyatos versenyben növekednie kell, és ezt a tőkepiacról finanszírozza.