Szerző: Szendrői Gábor A Concorde MB Partners – a Concorde Értékpapír és az Oriens vállalatcsoport közös tranzakciós tanácsadó cége – most ősszel ünnepelte megszületésének ötödik évfordulóját. Az elmúlt öt évben 51 sikeresen lezárt tranzakció körül bábáskodtunk, talán érdemes megnézni, milyen trendek láthatók, milyen következtetések vonhatók le az 51 ügylet alapján a hazai piacról. A tranzakciók összértéke 1,2 milliárd euró […]
Szerző: Szendrői Gábor
A Concorde MB Partners – a Concorde Értékpapír és az Oriens vállalatcsoport közös tranzakciós tanácsadó cége – most ősszel ünnepelte megszületésének ötödik évfordulóját. Az elmúlt öt évben 51 sikeresen lezárt tranzakció körül bábáskodtunk, talán érdemes megnézni, milyen trendek láthatók, milyen következtetések vonhatók le az 51 ügylet alapján a hazai piacról.
A tranzakciók összértéke 1,2 milliárd euró volt. Ez nagyjából 23,5 millió eurós átlagértéket ad ügyletenként (bár részt vettünk egy kiugróan magas értékű tranzakcióban, enélkül tízmillió euró az átlagos érték). Az eloszlás nem egyenletes – a tranzakciók négyötöde a tízmillió euró alatti kategóriába tartozik. Ez persze nem meglepő: a hazai magántulajdonú szektort ismerők napi élménye, hogy minél kisebb egy vállalat, annál nehezebbnek látják a tulajdonosok a cégátörökítést, ami miatt az eladás válik az egyetlen reális útjukká.
Szulló Szabina és Széll Tamás őszinték. Nagyon félnek attól, hogy mi fog történni a következő fél évben. Hitel a nyakukban, és az üzleti tervet nem úgy állították össze, hogy az év harmadában, felében zárva lesznek. Pánikot vagy bizonytalanságot mégsem lehet rajtuk érezni, sem a címlapfotózáson, ahol találkozunk, sem Bagi László interjújában. Profik, tudják, mit miért csinálnak, fegyelmezettségből és […]
Szulló Szabina és Széll Tamás őszinték. Nagyon félnek attól, hogy mi fog történni a következő fél évben. Hitel a nyakukban, és az üzleti tervet nem úgy állították össze, hogy az év harmadában, felében zárva lesznek. Pánikot vagy bizonytalanságot mégsem lehet rajtuk érezni, sem a címlapfotózáson, ahol találkozunk, sem Bagi László interjújában. Profik, tudják, mit miért csinálnak, fegyelmezettségből és kitartásból élsportolókkal veszik fel a versenyt. Az ő mesterségükben (is) ez az alap, amivel a világszint közelébe lehet jutni. Ahhoz, hogy dobogóra is álljanak a nemzetközi versenyben, szükséges még, hogy beleengedjék magukat az alkotás örömébe, és a verejtékes alapok után a művészi részt is hozzá tudják tenni. Nekik ez is ment.
Vehetjük ezt karácsonyi üzenetnek is. A nekiveselkedésnek semmi értelme, ha a harmóniát elveszítjük a végére.
Most kitartásból, feszültségtűrésből és kreativitásból vizsgáznak, ahogy teszi ezt minden vállalkozó, akinek elvitte üzlete kisebb vagy nagyobb részét a vírusválság. És ha ez sikerül, már nincs kisebb feladatunk hátra, mint arra figyelni, hogy a lényeg se vesszen ki abból, amit csinálunk. Az ország vezető séfjei számára ez a harmónia, amit minden tányéron meg szeretnének teremteni. Vehetjük ezt karácsonyi üzenetnek is. Az ünnepi készülődés amúgy is sokszor stresszes, ideges (hát még idén), de az egész nekiveselkedésnek semmi értelme, ha a harmóniát elveszítjük a végére. A decemberi számunk a legvastagabb idén, 208 oldalon, három magazinban mutatjuk meg, hogy válság ide vagy oda, mi is tudjuk, hogy merre van előre. A séfek mellett a túloldalt, fejjel lefelé (ilyet se csináltunk még!) Bánlaki D. Stella elhozta az amerikai nyugati partról Edith Eva Egert, akinek könyvéből annyian merítettek erőt és nyertek inspirációt. Középen pedig, a Forbes Nextben mások mellett a magyar dinótojásról mesél Fekete Emesének Ősi Attila, az őslénytan legelszántabb magyar kutatója. Smejkál Péter (a különszám szerkesztője) létrehozta a „30 sikeres magyar 30 alatt” lista egyik különleges verzióját: 30 programozónő 30 alatt. Igaz, hogy kevés programozónő van, de igenis vannak, és példájuk inspiráló.
A forbesos keménymag mégis Magyar100 listánkat fogja értékelni leginkább. Érdemes elmélyülni a szócikkek és a vállalatértékelések adatai között, különleges áttekintést nyújt a magyar tulajdonú cégekről. Nem is lehet két nap alatt összerakni, Zsiborás Gergő és Bánáti Anna hónapokat dolgoztak rajta, ahogy teszi azt a listacsapat minden évben Gergő vezetésével. Az idei év átfogó témája a víruson kívül? Az állami beavatkozás növekvő mértéke, a szabadpiac és a verseny terének szűkülése. A szócikkekben mégsem ez köszön vissza, hanem a vállalkozói világ sokszínűsége és annak a bizonyítéka, hogy mennyi lehetőség és ötlet van a magyar gazdaságban.
Akár az esti kijárási tilalomban is meg lehet látni a lehetőséget. Úgy voltam vele, hogy ha már úgyis mindenki otthon van, érdemes egy Forbes Élő beszélgetést elindítani. Minden csütörtökön 17.30-kor 17 perc 30 másodpercig beszélgetek egy Forbes-arccal a Forbes Magyarország Facebook-csatornáján. Jó, hogy lassan vége van ennek az évnek, de 2021. január 1-jén sem lesz minden egy csapásra a régi. Szükségünk lesz a lendületre, amit ez az ünnepi szám vagy akár az élőzések nyújtanak.
*Akit mindez hidegen hagy, annak mondom a lényeget: a karácsonyi halleves Széll–Szulló-féle receptje a 30. oldalon van.
Az IMMOFINANZ folyamatosan fejlődő, az ügyfelek változó igényeit is követni képes irodakoncepciója, a myhive az egyedülálló szolgáltatások mellett a mostani helyzetben kiemelten fontos rugalmasságával is a piac előtt jár. Hamarosan egy újjávarázsolt irodatérben várják majd a bérlőket.
93 évnyi bölcsességével, hozott eleganciájával és egy hatvanéves fittségével ül le a webkamera elé, de nem hajlandó egyszerűen interjúalannyá válni: ő beszélgetni, hallgatni, és legfőképpen segíteni szeretne. Dr. Edith Eva Eger mindennap azzal a céllal kel fel, hogy adjon, hogy megváltoztassa a világot és soha többé ne kelljen senkinek átélnie, amit neki át kellett.
A külföldi cégek részesedésszerzését megnehezítő kormányrendelet és a járvány okozta bizonytalanság egyszerre okozta a száz százalékban magyar kézben lévő legnagyobb cégek leértékelődését. Persze, az is sokat elmond a válságba került magyar gazdaságról, hogy a legnagyobb növekedésre a – továbbra is felvásárlásokkal hízó – Mészáros csoport volt képes. Idén először vizsgáltuk az elnyert közbeszerzéseket is, jól látszik, hogy az államtól szakmányban kapott megbízások nem garantálják az értéknövekedést. A tudástőke ugyanakkor minden körülmények között jó befektetésnek tűnik.
Van, aki édesapjával ült először a gép elé, mást az iskolai informatika-szakkör (és nem a tanóra!) húzta be a szakmába. Valakit viszont leginkább a nagymamája inspirálja. Sokan jártak programozóiskolába, és vannak karrierváltók is. Kik a magyar programozónők? De ami talán ennél is fontosabb, és itt a bizonyíték rá: vannak magyar programozónők!