Sok cégvezető várhatja aggodalommal, milyen eredményeket hoz majd a 2020-as, rendkívüli év. A Budapest Consulting ügyfeleinek viszont nem kell még hónapokat várnia arra, hogy kiderüljön a valós helyzetük. A cégnek a kkv-k igényeire fejlesztett könyvelési rendszerében szinte valós időben követhetik eredményeik alakulását. Ügyfeleiknek a teljesen legális működést is garantálják, sőt, a könyvelésen túlmutató problémáik esetén is számíthatnak segítségre.
A könyvelést a legtöbb kis- és középvállalkozásnál szükséges rosszként kezelik. Ezt Varga Csaba, a komplex könyvelési, jogi és adózási szolgáltatásokat nyújtó Budapest Consulting Kft. ügyvezetője meg is érti, de úgy gondolja, sokan nem számolnak annak a következményeivel, ha ebből kiindulva nem megfelelő felkészültségű könyvelőre bízzák cégük pénzügyeit. „Ha egy könyvelő rosszul dolgozik, nem az a kérdés, hogy probléma lesz-e. Rövid és középtávon lehet, hogy minden rendben van, de hosszú távon biztos, hogy probléma lesz. Sokan arra sem gondolnak, hogy ez hozzátesz a cég későbbi megítéléséhez, ha mondjuk kap egy bírságot, az nyomot hagy a reputációján.”
Vállalni a felelősséget
A helyzet viszont az, hogy sok a nem megfelelően felkészült könyvelő. „Sajnos a szakma nagyon felhígult. Már OKJ-s képzésen is lehet könyvelői végzettséget szerezni, és ezzel a papírral sokan rögtön önállóan, otthonról dolgoznak, pedig már az elméleti alapok is hiányosak, a megfelelő gyakorlatot pedig csak asszisztensként lehetne megszerezni – mondja el Varga Csaba. – Amikor mi új munkatársat keresünk, azt látom, hogy húsz jelentkezőből egy alkalmas. De a másik 19 is megél. Az ügyfelek felé jól el tudják magukat adni.” Viszont amikor bekövetkezik az elkerülhetetlen, és egy adóhatósági vizsgálat vagy egy bírság réme fenyeget, akkor ezek a könyvelők hajlamosak eltűnni. A Budapest Consultingnak most is három olyan ügye van, ahol a bajba keveredett ügyfelek még a cégük papírjait sem tudják visszaszerezni a könyvelőiktől, mert azok egyszerűen nem veszik fel a telefont és nem nyitnak ajtót.
Nem elsősorban üzleti orientációjú, hanem spirituális projekt, sok segítségből – ez a Hi Hekate. A páratlan szépségű, egyedi energiájú Káli-medence meditációs központjában mindenki elbújhat, hogy kibontsa magából, ami benne van, ami világra akar jönni. Sőt, elég pár óra Karsai Dina birtokán, és máris jönnek a libabőr meg a világmegváltó gondolatkezdemények.
A Káli-medence szívében, a tanúhegyek ölelésben a Bács-hegy tetején levő meditációs központ, a Hi Hekaté építészeti és belsőépítészeti értelemben is egyedi, de ha nem is lenne architektúrájában ennyire egyedülálló, azt is meg tudnánk bocsátani a lenyűgöző kilátás miatt. A tanúhegyek, a Gulács, a Tóti-hegy, a Csobánc, a Badacsony és Szent György-hegy őrzik a tájat – megtartanak, ha úgy tetszik. Percek, mire magadhoz térsz a látványtól. A kéthektáros területen három ház áll, mindegyik itt állt eredetileg is, Karsai Dina, a Hi Hekaté alapítója ezek tömegébe, a természet és az épített környezet eredeti arányába nem akart beavatkozni, érezhető, hogy a felújítás volt a célja. A legkisebb házikó, egy kőépület, a legrégebbi: az 1800-as években építhették, Dina ebben él. A hosszú ház a kommunális épület, ez ad helyet a látogatóknak, itt van a nagy konyha, valamint a közösségi tér és egy hálóterem, tizenketten szállhatnak meg benne. A födém egyik felét ennél az épületnél elbontották, így a kommunális nappali tágas légteret kapott, szinte templomszerű a hangulata.
Karsai Dinát megszólította ez a hely
A harmadik épület egykor pajta volt, ma meditációs terem, alvófülkével, külön fürdőszobával – itt zajlik minden spirituális esemény, tevékenység, ennek a térnek a tisztaságára szakrális szinten is nagy figyelmet fordítanak. Emellett a területhez tartozó erdőben idén májusban erdei kunyhó is épült, ami lehetőséget ad a természetes, de védett környezetben való elvonulásra. Nem messze tőle, a fák között körszínpad tűnik fel, itt táncolni, jógázni meditálni lehet. A cél ugyanaz volt, mint a házikóval: még jobban kapcsolódni a természethez. Ez a gondolat, vágy egyébként mindenhol ott van, az egész birtok úgy pihen, mintha része lenne a hegynek, mintha mindig itt lett volna. Ide azért jönnek az emberek, hogy kapcsolatba lépjenek a természettel és önmagukkal is. •••
Nem volt egyszerű felkészülni az interjúra, alig találtam információt a helyről, és az alapítójáról, Karsai Dináról is szinte csak egy inspiratív TED-előadást dobott ki a kereső. Azt mondja, ez nem véletlen, a zavartalanságot szeretné őrizni ezzel is. Az a tapasztalata, hogy akinek el kell ide jutnia, az ideér. Ide is érnek, még Dél-Afrikából is. A Hi Hekaté nem titkoltan nemzetközi platform, vagy ha úgy tetszik, globális helyszín, a workshopokon nagy számban vannak külföldi résztvevők is. 2019 augusztusában nyitottak, de voltak már itt a világ minden tájáról.
De menjünk csak vissza a történet elejére, úgy 2013 környékére. Egy baráti ajánlásra az enteriőrtervező Dinának ebben az időben sikerült eljutnia Brazíliába egy meditációs központba. Akkor már hosszú évek óta rendszeresen meditált, és foglalkozott például fenntartható építészettel. Szép lassan kibontakozott, hogy emberekkel szeretne foglalkozni, ezért először a Károlin, majd a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán képződött tovább lelkigondozói mesterképzés szakon. A meditációs központ ötlete ezen a dél-amerikai elvonuláson született meg hat évvel ezelőtt.
„Két hétig ültünk egy botanikus kertben, a világ minden tájáról jöttek emberek. Tudást adtunk át egymásnak zenéről, vallásról, növényekről. Ennek alapján szerettem volna egy olyan menedéket létrehozni, ahol biztonságos, megtartó közegben egyénileg vagy csoportosan van lehetőség rá, hogy meditációval, jógával, ősi, tradicionális gyógyító eljárásokkal, rítusok gyakorlásával foglalkozhassunk szemináriumok, workshopok keretében. Vagyis valamiféle intellektuális és spirituális inkubátor sejlett fel előttem. Nem elsősorban üzleti orientációjú, hanem spirituális projekt volt ez a fejemben. Most is az, marad is az.”
Nézd, milyen szép! Azon a nyáron, amikor hazajött Brazíliából, Dina kivett itt a Bács-hegyen egy házat a gyerekeivel. Nyaraltak, nyitott házat csináltak, barátok jöttek és mentek, szép napok voltak. „Egyik délután sétálni indultam Csitri kutyámmal. Megálltunk errefelé valahol, bámultuk a tájat, és egyszer csak, szinte a semmiből, mellénk lépett egy nő. Bikiniben és gumicsizmában volt, bronzbarnára sülve. »Ugye, milyen szép?« – kérdezte. Igen, válaszoltam. Nem tudja véletlenül, hogy eladó-e ez a földdarab? – kérdeztem. »Áh, magának nem ez kell. Magának a Kelemen Lajos bácsi birtoka kell« – mondta az ismeretlen nő, és azt is elmagyarázta, merre találjuk. Így hát feljöttünk ide Csitri kutyával, és egy pillanat alatt eldőlt minden.”
A közösségi tér, szinte szakrális
Legbelül hordozzuk a harmónia megteremtésének bölcsességét, és ha van hozzá tér, ha meg vagyunk tartva, akkor képesek is vagyunk elérni.
Bonyolultabb ügy volt, két évet várt, hogy meg tudja venni, és újabb két év kellett, hogy úgy nézzen ki, ahogy most. Nem jöhetett volna létre a nélkül a sok-sok ember nélkül, akik valahogy támogatták, toltak rajta egyet. Elsőnek kellett egy Káli-medencéért rajongó építész, Kis Péter és egy elhivatott kivitelezőcsapat Tapolcáról, akik a mostoha körülmények ellenére is kitartottak, és persze kellett sok más segítő is. Volt, aki csak azzal tolta meg, hogy feljött ide, és lelkesedett, megerősítette az alapítót, hogy jó úton jár. Volt, aki a logót és az egész vizuális megjelenést tervezte meg alig 24 óra alatt.
Még meg sem nyitottak, jött egy érdeklődő telefon, hogy befogad-e a hely külsős elvonulásokat. Dina ismerte a hívót, bízott benne, így igent mondott, innentől volt hozzáadott érték a koncepcióban: ez egy olyan meditációs központ, ami a saját szervezésű elvonulások mellett helyet ad a szellemiségéhez kapcsolódó külsős csoportoknak is. Emellett egyéni elvonulásra is van itt lehetőség, ha nincs éppen csoport, vagy szabad az erdei kunyhó.
Jógaórákat, masszázskezeléseket és egyéni lelkigondozást hetente tartanak, ezeket az alapító a környékben élő más gyógyítókkal, segítőkkel együtt végzi, és mostanra állandóan elérhetővé váltak, fix díjjal (kivéve az esti 6 órás meditációt, mert az ingyenes). Az árak megfizethetők. A szállás az egyéni elvonulásnál 15 euró, a legolcsóbb elvonulás 120, a legdrágább 500 euró körül van, utóbbit a külföldi szakemberek meghívása indokolja. Előfordult már, hogy valakinek gondot okozott a teljes ár kifizetése, vagy ki tudta fizetni, de nem tudott ide eljutni. Az ilyen esetekben is van megoldás, volt, aki lehetőséget kapott, hogy munkával kompenzálja a költségét, volt, akinek az odajutást segítették megoldani. Ez is hozzátartozik a hely szellemiségéhez.
Ahogy az is, hogy a látogatók támogatják a helyet adományaikkal. Ilyen támogatásból épült fel az erdei magánykunyhó is. Frontja végig üvegből van, így olyan, mintha az erdőben aludnánk. „Az erdei házikóban háborítatlanul magad lehetsz, mi gondoskodunk a napi ételről és a forrásvízről. Itt kibonthatod magadból azt, ami benned van, ami világra akar jönni. Amit lehet, hogy a zajtól nem hallottál, vagy féltél ennyire közel menni hozzá” – mondja Dina.
„Kezdetben lehetőségem lett volna európai uniós támogatást felvenni a helyre, de nem tettem, mert szerettem volna megtartani a szabadságát, önállóságát, és jól tettem.” A központ alig egy éve nyílt meg, de már most fejlődik, a közösség is fejleszti. „Több dolog épült adományokból, például a már említett kicsi faház az erdőben, és hamarosan egy kültéri szauna is lesz, de a meditációs terem hangfalait is ebből finanszíroztuk.”
Dina régóta kötődik a Káli-medencéhez. „Erős szálak fűznek ide, bízom ebben a helyben.” A programokon az ételeket jó minőségű, környékbeli termelőktől származó friss alapanyagokból készítik. Ezenkívül „a környék iránti hálából, az itt élő közösségek javára” évente egyszer a Hi Hekate adományt tervez adni, amiből a közeli Káptalantóti leginkább rászoruló lakói részesülhetnek. „Szerintem jó kezdeményezés lehetne itt a térségben szélesebb körben is, lokálisan és kicsiben kialakulhat a kölcsönös felelősségvállalás – magyarázza Dina. – Talán ezzel a hozzáállással egy olyan közösségi élet kezdhetne kibontakozni, amiben valóban jó érzés együtt részt vennünk.”
Szia, én magam! Női elvonulás, méregtelenítés, kakaószertartás, izzasztókunyhó, holotróp légzésterápia: csak néhány az elérhető workhopok, ceremóniák, programok közül. Ezek mellett sok más olyan módszert ismerhetünk meg itt, amik mind közelebb vihetnek magunkhoz, és gyógyíthatnak korábbi traumákat. A holotróp légzésnél például, magától a légzés metódusától egy olyan bennünk lévő molekula szabadul fel a szervezetben, ami hozzásegít egyfajta megváltozott tudatállapot létrejöttéhez. Ez gyakorlatilag egy terápiás módszer, segítségével olyan elakadásokhoz, traumákhoz juthatunk el, ahová egyébként nem, mert a tudatunk nem engedi.
A közeljövőben szerveződik a központban a felépülés a toxikus kapcsolatból és a férfierő-elvonulás. Merthogy bár úgy tűnhet, de ez nem csak egy női hely. Még akkor sem, ha egy istennőről, Hekatéról nevezték el. A mitológia szerint Hekatéhoz tartozott a tengerek egy része, a szárazföld egy része, az alvilág egy része, ezért is nevezték és ábrázolták háromfejű istenként. Ő volt a szülő nők védelmezője, az ifjak tanítója, nevelője, az útelágazások, a nagy döntések istennője – és a sötétség és a boszorkányok úrnője. A Hi Hekaté az, aminek látszik: Hekaté köszöntése, erejének meghívása.
„Hiszek abban, hogy ha békén hagyják az embereket, mindenki nagyon pontosan tudja, hogy mire van szüksége, hogy jól legyen. Legbelül hordozzuk a harmónia megteremtésének bölcsességét, és ha van hozzá tér, ha meg vagyunk tartva, akkor képesek is vagyunk elérni” – vallja az alapító, de álljunk is meg egy kicsit.
Már az is gyógyító tud lenni, ha az ember a természetben van, hiszen evési-alvási ciklusunk, hormonrendszerünk is a természet által van meghatározva. A Bács-hegyet körülölelő egykori vulkánoknak olyan erejük van, olyan energiájuk, mintha az anyaméhben lennél. Katalizál, gyönyörű belső gyógyító folyamatokat indít el – ezt már Gál Zsófi jógatanár, orvostanhallgató mondja, aki részt vett, majd tartott is itt elvonulást, nem is egyszer. Hogy ez mit jelent, én is megérzem az ott töltött három óra alatt: libabőr és világmegváltó gondolatkezdemények. Ez az, amit Karsai Dina azon a bizonyos napon, amikor először Csitrivel feljöttek ide intuitívan, megérzett.
A luxusdivatipar apokalipszisének közepén az Egyesült Államok egyik leggazdagabb self-made üzletasszonya, Tory Burch egyelőre megmentette a cégét az összeomlástól. Heroikus harcáról őszintén vallott az amerikai Forbes újságíróinak.
A hagyományos kultúrával, a néptánccal is lehet beszélni olyan aktuális témákról, mint a nők elleni erőszak vagy a politika rátelepedése a művészetre – Hégli Dusan, Szlovákia egyetlen hivatásos magyar táncszínházának művészeti vezetője ezt szeretné bebizonyítani. Vezetése alatt a pozsonyi Ifjú Szivek nemzetközi szinten is jegyzett tánctársulat lett.
A horgászbotok svájcibicskája – így minősítette a Magyar Formatervezési Tanács Németh Szabolcs találmányát. Kompakt és multifunkcionális, azaz mindenhol és mindenféle halhoz használható, laikus szemmel pedig egyszerűen szép.