Évek óta szerettem volna kipróbálni a pancsakarmát, az ősi indiai gyógyászat, az ájurvéda sejtszintű tisztítókúráját. Az a lényege, hogy beindítja a szervezet természetes méregtelenítési folyamatait, és így a felhalmozódott toxikus anyagok a legkülönbözőbb irányokban távozhatnak. Mindig úgy képzeltem, hogy erre valahol Dél-Indiában kerül majd sor egy egzotikus jógaközpontban a tengerparton. A pandémia hatására egészen Siófokig jutottam, ahol a messze földön híres Calendula Klinikán orosz, ukrán és magyar orvosok, illetve indiai masszázsterapeuták és jógaoktatók ötvözik a nyugati modern orvoslást és a keleti tradicionális gyógyászatot, a lehető legmélyrehatóbb élmény reményében.
Írta: S. Takács András
„Magának nincs emésztése!” – csattan fel Pável doktor, miután kitapintja a pulzusomat, szemügyre veszi a nyelvemet, és megnyomkodja a hasamat. A magas, kopasz, kisportolt orvos arcából csak a szemeket látom a maszk fölött. Tekintete megnyugtató, de amiket mond, az felér egy-egy gyomrossal. „Ez itt egy zsírmáj – húzza végig a sztetoszkópot a hasam jobb oldalán. – Nagyszerű, hogy itt van, így nem lesz cukorbeteg. Beindítjuk az emésztését!” Ártatlan utazási cikknek indult, de úgy tűnik, több lesz belőle, nyugtatom magam, Pável doktor pedig a következő bő két hétre, amíg itt leszek, felír hat különböző gyógynövénykészítményt, amit az európai klímára, étrendre és testalkatra igazítottak az ájurvéda és a kínai gyógyászat receptúráiból. Van, amit reggel éhgyomorra kell szedni, kettőt másfél órával az étkezések előtt, egyet félórával kaja után – ez a Sűrű Szelek elnevezésű bogyó. Végül egy táblázatot kapok a megszámozott kis dobozkákhoz.
Mire felérek a klinikához tartozó négycsillagos hotel penthouse lakosztályába, ahonnan a Balatont látni a távolban – 2012-ben építették az Európai Unió félmilliárd forintos támogatásával –, már ott vár a fürdőszobában a reggeli rituálé kis kosárkája. A naponta 155 euróba kerülő kezelés (amire rájön az alsó hangon 50 eurós napi szállásdíj) részeként mostantól ébredés után mustárolajat szopogatok egy-két percig, utána spatulával lekaparom a nyelvemről az éjszaka rárakódott toxikus anyagokat, majd szájvízzel gargalizálok, a klinikán kikevert fogpasztával fogat mosok, végül következhet az orrtisztítás. A tenyerembe öntök kétkupaknyi folyadékot, hogy felszippantsam az orromba, zárásként pedig késhegynyi világosbarna porral teszem ugyanezt. Elsőre kissé bizarrnak tűnik az élmény. Figyelem a pupillámat a tükörben, de semmi sem történik vele, se nem tágul, se nem szűkül. Aztán akkorát tüsszentek, hogy azok a páciensek is felébrednek, akiknek nincs reggel 7:30-kor kezelésük.
Van, aki édesapjával ült először a gép elé, mást az iskolai informatika-szakkör (és nem a tanóra!) húzta be a szakmába. Valakit viszont leginkább a nagymamája inspirálja. Sokan jártak programozóiskolába, és vannak karrierváltók is. Kik a magyar programozónők? De ami talán ennél is fontosabb, és itt a bizonyíték rá: vannak magyar programozónők!
Az összeállításba a Forbes 30/30 hagyományainak megfelelően legfeljebb 30. életévüket betöltött fejlesztők kerültek,akik legalább hat hónapja a szakmában dolgoznak.
Sívó Dóra (25) szoftverfejlesztő, szabadúszó Reál gimnáziumból ment a Budapesti Műszaki Egyetemre (BME), már gyerekkorában vonzotta az informatika. Még diploma előtt elhelyezkedett, egy hónapja szabadúszó, elsősorban Typescript nyelven ír. Százfős cégnek is írt már időkönyvelő rendszert, a jövőben csapatvezetőként dolgozna. Szívesen olvassa sportolók életrajzi köteteit, Iker Casillas és Rafael Nadal történetei inspirálják.
Bogdán Szonja (26) junior szoftverfejlesztő, iREMS Nem örült, amiért a gimnáziumban az informatikaoktatás kimerült a Wordben és az Excelben, egy ismerőse viszont megmutatta neki saját weblapfejlesztését, amihez Szonja is adott ötleteket. A Testnevelési Egyetemre járt, de nem találta a helyét, így beiratkozott a Codecoolba. Java-programozóként helyezkedett el, a jövőben saját vállalkozást indítana.
Görög Mirjam (29) szoftverfejlesztő, Veeva Systems Gyakornokként kezdett számítógépekkel dolgozni, a programozás ekkor még csak hobbi volt. Másfél évig autodidakta módon képezte magát, majd beiratkozott a Green Foxba. Élvezi, hogy a munka nagyja angol nyelven folyik, és hogy személyesen is kapcsolatban van az ügyfelekkel. Főleg Javascriptben dolgozik, többek közt munkahelye légköre inspirálja.
Szabó Anita (30) junior szoftverfejlesztő, iREMS Szociológiát, kriminológiát és oroszt is hallgatott, mígnem első munkahelyén, egy webshopnál komolyabban is megismerkedett az informatikával. Itt döntötte el, hogy szoftverfejlesztő lesz, a Codecool elvégzése után junior fejlesztőként helyezkedett el. Ingatlanmenedzsment-programon dolgozik Java nyelven, jövőjét Magyarországon képzeli el, méghozzá olyan munkakörben, aminek „társadalmilag is jelentős hasznát” látja.
Kállai Andrea (26) szoftvermérnök, Evosoft Gazdaságinformatika szakon végzett, de már általános- és középiskolában is tanult programozást, jelenlegi munkahelyére kedvese biztatására jelentkezett. Amikor nem C# nyelven kódol, zongorázik, vagy állatokkal foglalkozik. „Legutóbb egy komplett villát építettem a tengeri malacaimnak, fából. 2 × 1 méteres emelvény volt emelettel, imádták.”
Ötvös Madalina (29) vezető technikai szoftverfejlesztő, Accenture Bár még a harmincat sem töltötte be, már szenior tudású fejlesztő, egy légitársaság projektjén dolgozó, hétfős csapatot vezet. Gyulafehérváron született, családja akkor költözött Magyarországra, amikor Madalina még csak tízéves volt. Ekkor még nem beszélt magyarul, de gyorsan pótolta lemaradását. „Tizenöt évesen sikerült beiratkoznom. Jól haladtam, két év alatt öt osztályt tudtam elvégezni.” Kilenc éve dolgozik szoftverfejlesztőként, C#-ban és Javaban is járatos. Évekig dolgozott külföldön, Amszterdamban egy zöld cégnél, Frankfurtban a Boschnál, és bár bevallottan jól keresett, visszavágyott Magyarországra. „Megviselt kicsit a külföld. Rájöttem, hogy sehol sem jobb, mint otthon. Hiába a pénz, ha érzed, hogy elszakadsz az eredettől, a nyelvtől, az igazi barátoktól. A nap is máskép süt ilyenkor.” Újra az Accenture-nél dolgozik, a játékfejlesztés is érdekli.
Tóth Kitti (29) junior szoftverfejlesztő, AIA GmbH Nyáron költözött Svájcba, pár évig mindenképp maradna. Bár már több mint egy éve aktív fejlesztő, eredetileg jogásznak készült, de nem jött be neki a pálya, és nem tudta, mivel is szeretne foglalkozni. Egy ismerőse mutatta be a programozásnak, amit egy online kurzussal kezdett. „Azóta folyamatos a tanulás.”
Deák Gabriella (28) szoftverfejlesztő, B2i Healthcare Egészségügyisként gyorsan szeretett volna karriert váltani, a Green Fox pedig pontosan erre adott lehetőséget. Ennek már másfél éve, azóta Java-fejlesztőként dolgozik – máig ezt a váltást tartja legnagyobb szakmai eredményének. „Számomra az lesz az igazi sikerélmény, amikor majd kedvemre válogathatok az állásajánlatok között.”
Dedeó Zsófia (29) szoftvermérnök, Cognex „Eredeti végzettségem szerint dietetikus vagyok, de egy percet sem dolgoztam azon a területen” – mondja Zsófia, aki a Green Fox elvégzése után lett szoftverfejlesztő. Igaz, már általános iskolában megbabonázta a weblapkészítés. Mostani munkahelyén Javascriptben dolgozik (Angular framework), célja, hogy mihamarabb szenior legyen, de azt vallja, a szakmán túl is sok olyan dolog érdekli, amiben fejlődést szeretne elérni.
Boda Vivien (26) junior automatatesztelő, ibello.hu Édesapja pécéjén játszva szerette meg a komputereket, felsősként már nyakig merült a Gportál CSS-jében. Középiskola után viszont nem fejlesztőnek tanult. „Az volt a fejemben, hogy ehhez nem vagyok elég.” Tévedett: másfél év projektmenedzsment után elvégezte a Green Foxot, és fejlesztőként helyezkedett el. Olyan kódokat ír, amik mások programkódját ellenőrzik. „Spartan Race versenyekre járok. Ez mindig segít egy kicsit amazonnak érezni magam.”
Székesi Lilla (27) szoftvermérnök, Liferay A BME-n ismerkedett meg a C++ nyelvvel, hamar bele is szeretett a programozásba. A Codecool elvégzése után backendes lett a GE-nél, itt másfél évet dolgozott. A Liferayhez ősszel csatlakozott. Sokat sportol. „Azt vettem észre, hogy fejlesztés közben teljesen fel tudok pörögni, mivel egyszerre igényel kreativitást és gondolkodtató. Észrevétlenül elrepülnek az órák egy-egy izgalmas probléma megoldásakor.”
Pethe Annamária (27) junior szoftverfejlesztő, Kinsta Egy online Android-ösztöndíjprogram keretében három hónapig tanult alkalmazásfejlesztést, majd szállodai állását elhagyva beiratkozott a Codecoolba. Azóta fejlesztőként dolgozik. Bevallása szerint remekül érzi magát a munkahelyén, a szoftverfejlesztést pedig egyben hobbinak is tekinti.
Szoftverfejlesztő-kisszótár junior kezdő fejlesztő szenior tapasztalt fejlesztő C++, C#, Python, Typescript, Javascript, Java programozási nyelvek Green Fox Academy, Codecool gyors szoftverfejlesztő-képzést biztosító magániskolák, szaknyelven bootcampek frontend, backend, full stack azt jelölik, hogy a fejlesztő pontosan milyen területen dolgozik: interfészen, háttérkódon, esetleg mindkettőn
Kovács Adél (30) szoftverfejlesztő, Digital Natives Pénzügyesből lett fejlesztő, miután elvégezte a Codecoolt. Főállása mellett testvérével és egy barátjukkal közös vállalkozást vezetnek. „Jellemzően frontendesként dolgozom a projekteken, Javascriptben, Reacttel. A TestAir360 nevű projektre vagyok a legbüszkébb. Pilótaiskoláknak fejlesztünk felvételi vizsgáztatási rendszert. Januárban kezdtük a fejlesztést egy backendes haverommal, mostanra már a mi szoftverünket is használják a Wizz Air partner pilótaiskolái.”
Máté Kinga (25) szoftvermérnök, Overloop Középiskolában kezdte érdekelni a szoftverfejlesztés, de ekkor még „férfias szakmának” gondolta, így inkább biomérnöknek tanult tovább. Diákmunkára szegődött az Evosofthoz, itt szerette meg a szoftvercéges légkört. Mivel nem szeretett volna újabb négy évig egyetemre járni, beiratkozott a Codecoolba. Most a brit Overloopnak dolgozik. „Itt mindenki otthonról dolgozik, Európa-szerte vannak kollégáim. Jelenleg én vagyok az egyetlen magyar.”
Koncz Sára (27) frontendfejlesztési vezető, Appsint A videójátékokat már gyerekként is szerette, az informatikaoktatást azonban nem. „Erről nincsenek jó emlékeim, borzasztóan monoton és mindenkinek magától értetődő feladatokat csináltattak velünk.” Élelmiszermérnökként váltott karriert, Green Fox-alumnusként UI/UX-szemléletű frontendfejlesztéssel foglalkozik. „Inspirál, hogy a felhasználók számára értéket teremtsek, egy kényelmes és szép környezetet, ami észrevétlenül segíti a mindennapjaikat.”
Gerendai Zsuzsa (27) Python fejlesztő, Turbine AI Gimnáziumban találkozott az informatikával, és már egyetemre is ebben az irányban ment tovább. Még a BME alatt elhelyezkedett, kitanulta, és egyre többször használta a Pythont. „Azért lettem szoftverfejlesztő, mert nagyon megtetszett, hogy sosem egyhangú a munkanap. Mindig vannak új kihívást jelentő feladatok, új technológiák, amiket el lehet sajátítani, és hirtelen előálló problémák, amiket minél hamarabb meg kell oldania a csapatnak.” 2018 augusztusa óta dolgozik a Turbine AI nevű magyar startupnál, amit a Forbes 2019-ben a tizedik legforróbb magyar startupnak választott.
„Itt biológusok és szoftverfejlesztők dolgoznak együtt szorosan a tumorsejtek viselkedésének legmegfelelőbb modellezésén, szimulált gyógyszerkísérletek futtatásán, majd a szimulációs adatokat felhasználva új gyógyszerek fejlesztésén. A csapat, amiben Python-fejlesztő vagyok, különböző algoritmusokat implementál, ezek segítségével a biológusok számára értelmezhetővé tesszük a számítógépen szimulált sejtek viselkedését.” Úgy véli, az lenne a legjobb, ha nem férfi és nő fejlesztők lennének, csupán fejlesztők, de addig még hosszú az út. „Sajnos az egyetemen is azt tapasztaltam, hogy pályaválasztásnál rúzs alakú tollal csábítják a lányokat a szakmába ahelyett, hogy a szoftverfejlesztői munka nyújtotta végtelen lehetőséget mutatnák be, nemtől függetlenül.”
Nagyághy Zita (30) junior szoftvermérnök, Falcon.io „Backendfejlesztő vagyok egy dán alapítású cégnél, social media marketing platformot fejlesztünk. Csapatommal rengeteg adattal dolgozunk, változatos technológiákkal, elsősorban Java nyelven.” Zita szociológusdiplomával a kezében iratkozott be a Green Foxba. A szoftverfejlesztésen túl máig érdeklik a társadalmi kérdések.
Filep Nóra (25) junior szoftverfejlesztő, Geomant C#, Java és Javascript – a Codecoolt végzett Nóra mind backend-, mind frontendfeladatokat ellát. Első munkahelye a Geomant. „Célom, hogy olyan megoldások fejlesztésében tudjak részt venni, amelyek minél több ember munkáját, életét könnyítik meg.” Szabadidejében állatmenhelyen önkénteskedik.
Vági Petra (26) szoftverfejlesztő, Cognityv Technologies Full stackesként dolgozik, vállalatirányítási szoftvert és mobilalkalmazást fejleszt. Nem volt mindig így: építőmérnöknek tanult, de nem találta meg a számítását, így végül a Codecool képzése után szoftverfejlesztő lett. „A párom is programozó, rengeteg dolgot tudok tanulni tőle. Nagyon tetszik, hogy egy problémára mindig több megoldást kínál, pró és kontra indokolva, melyiket miért érdemes választani.”
Gelencsér Hanga (29) szenior szoftverfejlesztő, Saltech Consulting Nem gyakori, hogy valaki két év alatt szenior legyen, főleg, hogy ez az első munkahelye a Codecool után. „A senior system architect titulus kizárólag az adott platformhoz köthető, amin dolgozunk” – magyarázza Hanga. Ez a Pega nevű Javaalapú low code-platform. „A Pegát Magyarországon kevéssé ismerik, többek között automatizálási és AI megoldásokat nyújt nagyvállalatoknak, például a Google-nek.” Rajong az extrém sportokért, a motorozás a legújabb szerelme.
Paprika Klaudia (28) szoftvermérnök, EPAM Egyetem mellet dolgozott revizorként, és mivel unta, online kurzusok alapján automatizálta feladatait. Beiratkozott a Codecoolba, több mint három éve fejlesztő, most épp egy kanadai biztosítótársaság iOS-alkalmazásán dolgozik. Bevallása szerint sokat köszönhet a szoftverfejlesztői közösségnek. „Igyekszem a projektekben visszaadni a tudást és a türelmet, amit korábban én is kaptam.”
Jávorszky Mariann (29) szoftvermérnök, memoQ „Fordító-tolmács mesterszak után nem tudtam, hogy mit szeretnék csinálni” – mondja Mariann, barátainak Mazsi. Green Foxot végzett, az Evosoftnál kezdett, de dolgozott a Forbes által 2019 legforróbb startupjának választott AImotive-nál is. „A következő tíz évben valamikor szeretnék babázni, ami biztosan visszavet majd a lendületből, de az a célom, hogy szoftverarchitektté képezzem magam.”
Putnóczki Fanni (23) szoftvermérnök, Morgan Stanley „Amikor gimnáziumba jártam, az informatikatanárom indított egy programozószakkört, és kíváncsiságból csatlakoztam. Ekkor kezdtem érdeklődni az informatika iránt.” A programozást kreatív szakmának tartja, az alkotás öröme ösztönzi. A jövőben fejlesztőcéget is alapítana.
Kassay Gyöngyvér (28) vezető szoftverfejlesztő, Accenture Csíkszeredában született, még a romániai Accenture-nél lett junior fejlesztő, 2015-ben kezdett a budapesti irodában. Már a gimnáziumban is napi öt-hat órát fejlesztett, így nem volt kérdés, mivel foglalkozik majd. Jelenleg a gyártásirányítási rendszerek fejlesztéséért felelős csapatot vezeti, C# és T-SQL nyelveken dolgoznak. „Érdekel az egészséges életmód és a fitnesz. Szabadidőmben szeretem különféle reformkonyhák receptjeit kipróbálni.”
Vajdáné Németh Koni (25) junior szoftvermérnök, Evosoft Az általános iskolában kezdett programozni, igazán azonban az Óbudai Egyetem nyílt napján fogta meg a szakma. „Ekkor döntöttem el, hogy mérnökinformatikus leszek, és egyszer olyat fogok alkotni, ami megkönnyíti az emberek életét.” Legjobban tanárai, oktatói inspirálták. Egy ideig színészként is dolgozott, de erre már nem jut ideje.
Tábori Tímea (29) szenior motorprogramozó, Rockstar Games Tímea régi motoros a Forbesban: a 2019. decemberi Next melléklet külföldön dolgozó magyar játékfejlesztőket bemutató összeállításában és az idei 30/30-ban is szerepelt. A GTA-játékokat is fejlesztő Rockstarnál dolgozik, Edinburghban él. Idén léptették elő szeniorrá, szívesen dolgozna menedzseri munkakörben is.
Czudar Luca (26) szoftvermérnök, Commsignia Tízéves volt, mikor édesapja régi számítógépeket mutatott neki. „Belemásztunk a beállításaikba, megpróbáltuk megérteni, hogyan működnek. Ekkor szerettem bele a számítástechnikába.” A videójátékok szeretete tovább tüzelte érdeklődését, ma már frontendesként dolgozik, webes alkalmazásokat fejleszt. Célja, hogy mielőbb szeniorrá váljon.
Pekár Alexa (21) szoftvermérnök, Evosoft „Háromévesen rajongtam a Marióért, nyolcévesen a Tomb Raiderért, tizenkétévesen merevlemezt particionáltam, Windowst telepítettem.” Bár az érdeklődés végig megvolt, az egyetemen anglisztikára iratkozott be. Mikor rájött, hogy mégsem ez érdekli, elvégezte a Codecoolt. Bár szembement szülei akaratával, elfogadták a döntését. Elsősorban nagymamája inspirálja. „Empatikus, szorgalmas, pozitív és mindig nyitott a fejlődésre, még a maga korában is, így ötven éve megbecsült ember a szakmájában.” Typescriptben és C#-ban ír.
Varga Eszter (27) biztonságtechnikai szoftvermérnök, Atos Mindig a reál tárgyak vonzották, az egyetemre villamosmérnök szakra jelentkezett. Itt találkozott a szoftverfejlesztéssel. Eleinte „meggyűlt a baja” a kódolással, de lassan beleszeretett, és már az egyetem mellett elkezdett fejlesztőként dolgozni. Hat éve aktív fejlesztő, nyáron kezdett az Atosnál. „Egy IT-biztonsághoz kapcsolódó szoftverhez fejlesztünk kiegészítő modulokat. A felhasznált technológiák leginkább Java és Javascript.”
Egyed Kamilla (27) etikus hacker, Vodafone Bár Varga Eszter egypetéjű ikertestvére, nála hamarabb, a gimnázium alatt kezdett érdeklődni az informatika iránt. Az egyetemen echte szoftverfejlesztést tanult, időközben beleszeretett az etikus hackerek munkájába. „Informatikai termékek, például szerverek, webszájtok, mobilappok biztonsági tesztelésével foglalkozom. Lényegében ugyanazt csinálom, mint a hackerek, annyi különbséggel, hogy nem börtönbe csuknak, hanem fizetést kapok érte” – mondja szakmájáról. Hivatalos titulusa Ethical Hacking Specialist. „A »specialist« a Vodafone technikai pozícióinál a legmagasabb szintet jelöli.” Szakmai sikereinek részleteit azonban nem árulhatja el. „Nem lenne etikus” – mondja.
Milyen itthon fejlesztőnek lenni? Az összeállításban szereplő fejlesztők mindegyikétől megkérdeztem, hogy látják Magyarországon a programozónők helyzetét. Vegyes válaszokat kaptam. A többség örült, hogy egyáltalán cikk készül erről a témáról, mert nem sok magukhoz hasonló fejlesztőt ismernek. Az iparágban néha aránytalan bérezés mellett az ismerősök, rokonok meglepettsége is gyakran szóba jött. Sokan máig nem értik, miért kezd „férfias szakmába” egy nő. Ami viszont a kollégák és cégek viselkedését illeti, pozitív az összkép. A legtöbb kolléga támogatóan viszonyul a nőkhöz, pontosabban nem különbözteti meg őket, és a munkahelyek is igyekeznek támogatók lenni, képzéseket fizetnek, lehetőségeket biztosítanak. Persze nem mindegyik – egy nagy multinacionális cég két munkatársa sem kerülhetett be az összeállításba, mert nem nevezhették meg a munkáltatójukat.
2020-ban sincs tuti mondat, nem lehet előhúzni egyetlen általános kártyát, ami az embert kisegítené a bajból, mondja Tari Annamária pszichoterapeuta, pszichoanalitikus. Könyveiben leginkább azt tanítja, miként lehet az online és az offline világ között megtalálni azt az egyensúlyt, ami segíthet abban, hogy érzelmileg jól éljünk.
A horgászbotok svájcibicskája – így minősítette a Magyar Formatervezési Tanács Németh Szabolcs találmányát. Kompakt és multifunkcionális, azaz mindenhol és mindenféle halhoz használható, laikus szemmel pedig egyszerűen szép.
A Pappas Auto ezekben a hetekben ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. A jubileum alkalmából Peter Pixner, a Pappas Holding ügyvezetője, valamint Pais József és Benedikt Margreiter, a Pappas Auto Magyarország Kft. ügyvezető igazgatói értékelik az elmúlt három évtized eredményeit.
Ha „egy kis füleki zsidó srácot” élete derekán lovaggá üt a brit királynő, az nem olyan sztori, ami mellett elmegy az ember. De Sir Frank Lowy útja e nélkül is példátlanul kalandos: a Felvidékről a pesti gettón és az izraeli hadseregen át vitt Ausztráliába, ahol a semmiből szupergazdag vállalkozó, futballelnök és filantróp milliárdos lett. 2018-ban 32 milliárd dollárért adta el Westfield Corporation nevű plázacégét. A visszavonult szlovák–magyar–zsidó–ausztrál üzletember ma Tel-Avivban él, októberben múlt 90, és nemrég interjút adott a szlovák Forbesnak. A rövidített verziót közöljük.