Zsólyomi Norbert divatfotósként és magánemberként is követi a trendeket, ruhatárában sem a kortalan stílus híve, de van, amit biztosan nem venne fel.
Karrier
Az indulás nem volt egyszerű. Az első ügynökségi vezető, akinek megmutatta a portfólióját, azt javasolta, felejtse el a fényképezést, de pont ez kellett ahhoz, hogy Zsólyomi Norbertről ma azt mondhassuk, a hazai divatszakma egyik kikerülhetetlen alakja. „Amikor elhatároztam, hogy ezzel szeretnék foglalkozni, szakmai tapasztalatom még nem igazán volt, önbizalmam viszont annál inkább. Hálás vagyok érte, hogy rögtön lerombolták az egómat, mert ennek hatására nagyon komolyan kitanultam a szakmát.”
Ma már nincs olyan hazai divatlap, ahol ne jelent volna meg munkája, a legnagyobbak rendszeresen publikálják anyagait. Többször kapott külföldi állásajánlatot, de nem hagyná itt Budapestet, külföldi munkát csak projektalapon vállal. Élvezi, hogy a kreativitás a mindennapjai része, és büszke rá, hogy közel húsz éve jelen van a szakmában. „Teljesen mindegy, mekkora név vagy, mert az önmagában semmire sem garancia. Ha nem tudsz haladni a korral, hamar elfelejtenek.”
A Föld legpénzesebb lakói sem immunisak a koronavírusra. Ahogy a járvány egyre súlyosabbá vált Európában és Amerikában, összeomlottak a globális részvénypiacok, és ezzel vagyonok lettek semmivé.
Amikor az amerikai Forbes március 18-án véglegesítette gazdaglistáját, 2098 milliárdost számolt össze, 558-cal kevesebbet, mint egy évvel korábban, viszont a 12 nappal korábbi adatnál már 226-tal volt kisebb ez a szám. A listán maradók 51 százaléka lett szegényebb, és összességében 700 millió dollárral, nyolcbillió dollárra csökkent a világ milliárdosainak összvagyona egy év alatt – bár ebben még nincsenek benne a március közepe utáni változások. Íme, a top ötven.
1. Jeff Bezos
113 milliárd dollár
Életkor: 56
USA
Amazon
Március közepén az Amazon bejelentette, hogy összesen százezer teljes és részmunkaidős alkalmazottat vesz fel logisztikai központjaiba, annyira megugrottak a koronavírus-járvány miatt karanténba vonuló vásárlók megrendelései. Azt is vállalták, hogy előnyben részesítik az egészségügyi eszközök, az alapvető élelmiszerek és háztartási termékek kiszállítását. A hónap végére legalább tíz raktári munkás elkapta a Covid-19-vírust. Március 26-án Bezos azt posztolta az Instagramon, hogy cége logisztikai és technikai segítséget nyújt a WHO-nak a vírus elleni küzdelemhez. Előzőleg, februárban, Bezos Earth Fund nevű alapítványán keresztül tízmilliárd dollárt adott a klímaváltozás elleni harcra. Tavaly Amazon-pakettjének negyede volt feleségéhez, MacKenzie-hez került a világ legköltségesebb válásában. Új barátnőjével, Lauren Sanchezzel gyakran mutatkozik a nyilvánosság előtt.
2. Bill Gates
98 milliárd dollár
Életkor: 64
USA
Microsoft
Gates március 13-án bejelentette, hogy távozik a Microsoft igazgatóságából. A szoftvercéget 1975-ben alapította Paul Allennel (ő 2018-ban meghalt), Gates 2000-ig vezérigazgató, 2014-ig igazgatósági elnök volt. Kiszáll a Berkshire Hathaway igazgatóságából is, amit barátja, Warren Buffett vezet. Gates a Bill & Melinda Gates Alapítványra szeretne fókuszálni, aminek társelnöke. Az alapítvány februárban százmillió dollárt ajánlott fel a Covid-19 elleni küzdelemre. Ebből hatvanmilliót vakcinafejlesztésre, kezelésekre és diagnosztikára szánnak. Március 24-én, egy virtuális Ted-beszédben Gates arra figyelmeztette Amerikát, hogy csak a hat–tíz hetes bezárkózás lehet az egyetlen opció a tömeges halálozások és a hatalmas gazdasági károk megelőzésére. „Nagyon durva azt mondani az embereknek, hogy járjanak csak étterembe, vegyenek új ingatlant, és ne foglalkozzanak a sarkon halmokban heverő hullákkal.” Gates már 2015-ben megjósolta a járványt egy másik Ted-előadásában, azt mondta, hogy „nem rakéták, hanem mikrobák” okozhatják milliók halálát a következő évtizedben – és erre a világ nincs felkészülve.
3. Bernard Arnault és családja
76 milliárd dollár
Életkor: 71
Franciaország
LVMH
A luxuscégcsoport titánjának nem akármilyen éve volt 2019. Novemberben bejelentette, hogy 16,2 milliárd dollárért felvásárolta az amerikai Tiffany & Co. ékszercéget. Az LVMH nemsokkal később 60,2 milliárd dolláros árbevételt jelentett 2019-re. Arnault vagyona 2020-ban volt a csúcson, 116,5 milliárd dollárral, a koronavírus-járvány miatt azonban azóta jócskán megcsappant. Márciusban az LMVH parfüm- és kozmetikumgyárai átálltak a kézfertőtlenítő-gyártásra, amit Arnault ingyen adott oda a francia egészségügyi hatóságoknak. Később egy kínai ipari beszállítójával is megállapodott négy hét alatt negyvenmillió maszk leszállítására.
4. Warren Buffett
67,5 milliárd dollár
Életkor: 89
USA
Berkshire Hathaway
A befektetőlegenda, akinek cége 2019 végén 128 milliárd dollár készpénzvagyonnal rendelkezett, komoly zsákmányra tehet szert a bezuhanó piacon. A nebraskai Omahában bejegyzett Berkshire Hathaway februárban nagyjából egymillió részvénnyel, 11 százalékra növelte részesedését a Delta légitársaságban, amit erősen megtépázott a koronavírus. Buffett cége májusban online tartja meg a szokásos évi omahai közgyűlést, megtiltva, hogy a részvényesek személyesen odamenjenek.
5. Larry Ellison
59 milliárd dollár
Életkor: 75
USA
Szoftver
Bár 2014-ben leköszönt az Oracle vezérigazgatói posztjáról, technológiai vezér maradt. Labort épít egy hawai szigeten.
6. Amancio Ortega
55,1 milliárd dollár • Életkor: 84 Spanyolország • Zara
A globális divatláncot tulajdonló Inditex csoport részvényárfolyama tavaly szerényen emelkedett, aztán idén február óta 35 százalékot zuhant. Ortega hatalmas kereskedelmiingatlan-portfóliójának értéke szintén csökkenhetett, de ő maga azért köszöni, jól van: több mint egymilliárd dollár osztalékot vett fel cégei 2019-es eredményeiből. Az Inditex közben kesztyűket, maszkokat és védőszemüvegeket ajánlott fel a spanyol egészségügynek.
7. Mark Zuckerberg
54,7 milliárd dollár
Életkor: 35
USA
Facebook
Tavaly júliusban történelmi rekordmértékű, ötmilliárd dolláros büntetést rótt ki a cégre a Federal Trade Comission (szövetségi kereskedelmi felügyelet) a fogyasztók privát szférájának megsértéséért. 2,9 milliárd felhasználójával a közösségi szájt lett a bezárkózás idején az első számú kommunikációs platform. A Facebook a tech cégek közt elsőnek jelentette be, hogy ezer dollár bónuszt fizet dolgozóinak, hogy mérsékelje a koronavírus okozta anyagi veszteségeiket.
8. Jim Walton
54,6 milliárd dollár
Életkor: 71
USA
Walmart
9. Alice Walton
54,4 milliárd dollár
Életkor: 70
USA
Walmart
10. Rob Walton
54,1 milliárd dollár
Életkor: 75
USA
Walmart
A Walmart-alapító Sam Walton legidősebb fia, Rob menedzselte 1970-ben a családi cég tőzsdére vitelét – és még mindig ott ül az igazgatóságban. Testvéreivel és örököseikkel együtt a Walmart részvényeinek körülbelül a felét a családtagok birtokolják. A világ legnagyobb kiskereskedelmi cége márciusban megnyitotta az első koronavírus-tesztpontját, és összesen 550 millió dollár bónuszt ajánlott fel az órabéres dolgozóinak. A tervek szerint világszerte 150 ezer ideiglenes munkatársat vesz fel, hogy a járványban megugró vásárlásokat kezelni tudja.
11. Steve Ballmer
52,7 milliárd dollár
Életkor: 64
USA
Microsoft
Ballmer kosárcsapata, a Los Angeles Clippers nemrég összefogott az L.A. Kingsszel, a Lakersszel és a város Staples Center nevű stadionjával, hogy a sportesemények felfüggesztése miatt állás nélkül maradó alkalmi munkásoknak pénzügyi támogatást adjanak. Ballmer 2014-ben vette meg a Clipperst, ugyanabban az évben, amikor lemondott a Microsoft vezérigazgatói posztjáról.
12. Carlos Slim Helú és családja
52,1 milliárd dollár
Életkor: 80
Mexikó
Telecom
A gyengülő mexikói peso és Slim legnagyobb holdingja, a telekommunikációval foglalkozó America Movil részvényesése 2019-hez viszonyítva 11,9 milliárd dollárral csökkentette vagyonát.
13. Larry Page
50,9 milliárd dollár
Életkor: 47
USA
Google
Page decemberben mondott le a Google-t is magába foglaló Alphabet vezérigazgatói posztjáról. Trump elnök felkérte a Google-t, hogy készítsen egy webszájtot, amin az amerikaiak megtalálhatják a legközelebbi koronavírus-tesztállomásokat. A szájt március 16-án indult el Kalifornia négy megyéjével, további bővítések várhatók.
14. Sergey Brin
49,1 milliárd dollár
Életkor: 46
USA
Google
Brin decemberben mondott le az Alphabet elnöki posztjáról, de ahogy Page, ő is az igazgatótanács tagja maradt. Házastársa Nicole Shanahan, a szabadalmi ügyek menedzselésével foglalkozó ClearAccessIP nevű cég alapítója és vezetője.
15. FranÇoise Bettencourt Meyers és családja
48,9 milliárd dollár
Életkor: 66
Franciaország
L’Oréal
A L’Oréal-alapító unokája 1997 óta ül a szépségipari cég igazgatótanácsában. Márciusban a cég bejelentette, hogy kézfertőtlenítőket fog gyártani, amiket francia és európai egészségügyi szervezeteknek adományoz.
16. Michael Bloomberg
48 milliárd dollár
Életkor: 78
USA
Bloomberg LP
Bloomberg legalább 875 millió dollárt költött elnökjelölti kampányára, hogy aztán a március eleji szuperkedd gyenge eredményei után visszavonulót fújjon. Később a leállított kampány alapjából 18 millió dollárt utalt a Demokrata Nemzeti Bizottságnak.
17. Jack Ma (Ma Jün)
38,8 milliárd dollár
Életkor: 55
Kína
e-kereskedelem
Ma szeptemberben vonult vissza az online-kereskedelmi óriás Alibaba csoport elnökségétől, és azt mondta, mélyebben el fog merülni a jótékonykodásban. A Jack Ma Foundation márciusban jelentette be, hogy egymillió maszkot és félmillió koronavírustesztet adományoz az Egyesült Államoknak.
18. Charles Koch
38,2 milliárd dollár
Életkor: 84 USA
Koch Industries
Az általa vezetett Koch Industries – ami felhőkarcolóablakoktól az Angel Soft vécépapírig mindent gyárt – 110 milliárd dollár árbevétellel büszkélkedhet. A kansasi milliárdos alapította a politikai és jótékonysági Stand Together hálózatot is. Néhány tagszervezet március közepén levelet küldött a kongresszusnak. A járvány elleni cselekvést sürgették, de felvetették az ipari korlátozások és a pénzügyi felelősség kérdését is.
18. Julia Koch és családja
38,2 milliárd dollár
Életkor: 57
USA
Koch Industries
Mikor férje, David Koch 2019 augusztusában elhunyt, Julia és három gyermeke megörökölték a Koch Industries részvényeinek 42 százalékát. A pár 1991-ben találkozott egy vakrandin. Az iowai születésű Julia a 80-as években a divattervező Adolfo asszisztense volt.
20. Ma Hua-teng
38,1 milliárd dollár
Életkor: 48
Kína
online média
Az otthonukba szoruló kínaiak közül sokan nyúltak a mobiljukhoz, hogy a Tencent által forgalmazott játékokkal múlassák az időt. A cég februárban egy 210 millió dolláros alapot hozott létre a rászorulók egészségügyi ellátására és támogatására.
21. Mukesh Ambani
36,8 milliárd dollár
Életkor: 62
India
petrolkémia, kőolaj, földgáz
Reliance Industries nevű cége 43 milliárd dolláros adóságba verte magát, miután a telekommunikációban is terjeszkedett a mára több mint 370 millió előfizetővel rendelkező Reliance Jióval. Ambani tavaly augusztusban azt mondta, 2021 márciusára vissza is fizetik az adósághegyet, és elő is készítették a Reliance termelői ágazatának húszszázalékos eladását a szaúdi Armacónak, 15 milliárd dollárért. Csakhogy az olajárak összeomlása késleltetheti Ambani terveit. Az indiai kormány régóta vitában áll a Reliance-szel egyes olaj- és földgázmezők tulajdonlását illetően, és szembefordult az armacós üzlettel.
22. MacKenzie Bezos
36 milliárd dollár
Életkor: 50
USA
Amazon
Miután májusban megegyezett volt férjével, Jeff Bezosszal az általa birtokolt Amazon-részvények egynegyedének átadásáról, Mackenzie májusban aláírt a Giving Pledge nevű jótékonysági szervezetnek. Mackenzie részvényeinek szavazati joga felett továbbra is volt férje rendelkezik.
23. Beate Heister és Karl Albrecht Jr.
33,3 milliárd dollár
Németország
kiskereskedelem
A rejtőzködő testvérpár 2014-ben örökölte meg az alacsony árakkal operáló Aldi Süd szupermarketláncot apjuktól, Karl Albrechtől. Németország egyik legnagyobb kiskereskedelmi lánca a világjárvány közepén javít betegszabadsággal kapcsolatos politikáján, és egyre többet takaríttat áruházaiban.
24. David Thomson és családja
31,6 milliárd dollár
Életkor: 62
Kanada
média
Thomson nagyapja a 30-as években vásárolta meg első újságját. Médiabirodalma, a Thomson Reuters a Blacksotne-nal együtt azt tervezi, hogy még idén áruba bocsátják a londoni tőzsdén jegyzett Refinitive nevű pénzügyi adatszolgáltatócégben birtokolt részvényeiket. A Refinitive értékét 27 milliárd dollárra becsülik.
25. Phil Knight és családja
29,5 milliárd dollár
Életkor: 82
USA
Nike
A Phil Knight által 1964-ben társalapított Nike március közepén 384 boltját zárta be az Egyesült Államokban, Kanadában, Nyugat-Európában, Ausztráliában és Új-Zélandon. Ez a lépés két hónappal követte Mark Parker ügyvezető hosszú idő utáni lemondását. Knight 2016 júniusában mondott le az igazgatói posztról.
26. Lee Shau Kee (Li Csao-csi)
28,1 milliárd dollár
Életkor: 92
Hongkong
ingatlan
Lee májusban mondott le a vagyona többségét kitevő Henderson Land Development nevű ingatlanóriás igazgatói posztjáról fiai, Peter Lee Ka Kit (Li Ka-kit) és Martin Lee Ka Shing (Li Ka-sing) javára. Ahogy a hongkongi gazdaság válságba süllyedt, vagyona kétmilliárd dollárt csökkent.
27. François Pinault és családja
27 milliárd dollár
Életkor: 83
Franciaország
luxus termékek
A család luxuscsoportja, a Saint Laurent, az Alexander McQueen és a Gucci divatmárkákat is birtokló Kering márciusban bejelentette: hárommillió műtősmaszkot vásárol Kínából a francia egészségügyi szervezeteknek.
28. Sheldon Adelson
26,8 milliárd dollár
Életkor: 86
USA
kaszinók
Amerika regnáló kaszinómogulja március 17-én ugyan bezárta a Las Vegas-i Venetian és Palazzo kaszinókat, de továbbra is fizeti az alkalmazottakat; makaói és szingapúri kaszinói nyitva tartanak. A republikánus megadonor és felesége, Miriam a 2018-as időközi választásokra 120 millió dollárt adományozott a republikánusoknak. Néhányan azt várják, hogy idén is százmillió felett adományozzon Trump újraválasztása és a republikánus kongresszusi képviselőjelöltek támogatása érdekében.
29. Jacqueline Mars
24,7 milliárd dollár
Életkor: 80
USA
édesség, állateledel
29. John Mars
24,7 milliárd dollár
Életkor: 84
USA
édesség, állateledel
A Mars testvérek örökölték meg az M&M’sről és a Milky Way csokiszeletről ismert, 35 milliárdos forgalmú édességipari cég egy-egy harmadát. A Mars szeptemberben vásárolta meg a proteinben és nasikban utazó, berlini központú Foodsprings nagy részét. A vételárat nem közölték.
31. Elon Musk
24,6 milliárd dollár
Életkor: 48
USA
Tesla, SpaceX
Elektromosautó-cége részvényeinek árfolyama tavaly ősztől idén február közepéig emelkedett, de azóta megfordult a trend. Musk márciusban még azt írta a Twitteren, hogy „a koronavírus-pánik marhaság”, de most bejelentette, hogy egyik üzeme átáll lélegeztetőgépek gyártására.
32. Giovanni Ferrero
24,5 milliárd dollár
Életkor: 55
Olaszország
édesség
Ferrero az elnöke a családról elnevezett édességgyártó cégcsoportnak, legismertebb termékei a Nutella és a Tic Tac cukorka. 2017-ben lemondott vezérigazgatói tisztségéről, de még mindig ő felel a nagy üzletekért, ilyen volt például a Nestlé amerikai cukorkarészlegének 2,8 milliárdos felvásárlása 2018-ban. Legalább két gyárukban felére kellett csökkenteni a dolgozói létszámot az elmúlt hónapokban a koronavírus-válság miatt.
33. Michael Dell
22,9 milliárd dollár
Életkor: 55
USA
Dell computers
Nagyjából egy évvel azután, hogy a Dell Technologies részvényeit visszavezették a tőzsdére, az árfolyam gyengélkedik. Márciusban a cég azt ígérte, hogy legalább négymillió dollárral támogatja a kórházakat és a koronavírus-járvány ellen küzdő szervezeteket. Arra hírre, hogy a járvány márciusi kitörésekor Floridában fiatalok partiztak az óceánparton, a Dell egy Twitter-posztban üzente meg a kihágóknak, hogy eszükbe ne jusson a cég állásajánlataira jelentkezni.
34. Hui Ka Yan (Huj Ka-jen)
21,8 milliárd dollár
Életkor: 61
Kína
ingatlan
Kína leggazdagabb ingatlanfejlesztőjének vagyona éppúgy csökkenőben van, mint a kereslet Evergrande cégcsoportjának projektjei iránt. Hui tavaly novemberben bejelentette, hogy három éven át 6,4 milliárd dollárt fektet az elektromosautó-gyártásba.
35. Li Ka-Shing (Li Ka-sing)
21,7 milliárd dollár
Életkor: 91
Hongkong
vegyes
Li, Ázsia egyik legbefolyásosabb üzletembere, 13 millió dollárt adományozott Vuhan városának a koronavírus elleni küzdelemhez. Alapítványa pedig 250 ezer szájmaszkot osztott szét Hongkongban, ahol védőfelszerelés szűkében volt a lakosság.
36. He Xiangjian (Ho Hsziang-csien)
21,6 milliárd dollár
Életkor: 77 Kína
háztartási eszközök
A világ egyik legnagyobb háztartásigép-gyártója, a Midea Group többek között mosógépeket és szárítókat adományozott a Covid-19-betegeket ápoló vuhani kórházaknak.
36. Jim Simons
21,6 milliárd dollár
Életkor: 81
USA
hedge fundok
Rennaissance Technologies nevű befektetési cége tavaly 130 milliárd dollárt kezelt. Februárban a részvénytúlsúlyos alapja az évtized legnagyobb esését produkálta: hét százalékot veszített.
38. Yang Huiyan (Jang Huj-jen) és családja
20,3 milliárd dollár
Életkor: 38
Kína
ingatlan
Yang a társelnöke és 57 százalékban a tulajdonosa a hongkongi tőzsdén jegyzett Country Garden nevű ingatlanfejlesztőnek, amit apja alapított, és a mai napig elnököl. A Country Garden februárban automata ételkiszolgáló állomásokat állított fel Vuhanban – egy gép papírtálcára adagolja az ételt, kiiktatva az emberi érintést –, hogy az egészségügyi dolgozókat segítse.
39. Joseph Safra
19,9 milliárd dollár
Életkor: 81
Brazília
bankszektor
Svájcban, New Yorkban és Brazíliában vannak bankjai. Vagyona hatalmasat esett március közepén, miután a bankszektorban kitört a válság, és a svájci frank és a brazil real dollárárfolyama is bezuhant.
40. Dieter Schwarz
19,8 milliárd dollár
Életkor: 80
Németország
kiskereskedelem
Schwarz ügyesen alakította át a Lidl diszkontláncát fiatalokat megcélzó ökotudatos bolthálózattá. Telerakta a polcokat biotermékekkel és egyendobozokkal, így a dolgozóknak nem kell állandóan polcokat tölteniük. A Lidlnek több mint tízezer üzlete van a világ 29 országában, köztük az Egyesült Államokban.
41. Vladimir Potanin
19,7 milliárd dollár
Életkor: 59
Oroszország
fémek
Oroszország leggazdagabb embere. Február óta egy új kriptopénz tesztelésén dolgozik, ami mögött Nornickel nevű nemesfém-birodalmának palládium-, kobalt- és réztartaléka a fedezet.
41. Tadashi Yanai (Janai Tadasi) és családja
19,7milliárd dollár
Életkor: 71
Japán
divat-kiskereskedelem
A Fast Retailing ruházati óriás-cég tavaly augusztusban rekorderedményekről számolt be, és bár azóta 14 százalékot estek a részvényei, az elnök továbbra is Japán legvagyonosabb embere. A járvány miatt Kínában a 750 üzletből álló Uniqlo felét be kellett zárnia, és ötvenet átmenetileg az USA-ban is.
43. Qin Yinglin (Csin Jing-lin) és családja
18,5 milliárd dollár
Életkor: 54
Kína
sertéstenyésztés
Kína a világ legnagyobb sertésfogyasztója, és Qin a világ leggazdagabb sertéstenyésztője. A nyereség tavaly meglódult, így a sencseni tőzsdén jegyzett Muyuan Food részvényeinek ára is majdnem megháromszorozódott. Qin kezére játszott, hogy az afrikai sertéspestis a kínai disznóállomány negyven százalékát kiirtotta 2019-ben, a Muyuan Food így drágábban tudta eladni termékeit. Qin felesége, Qian (Csien) a vállalat társalapítója, és szintén milliárdos. Vállalkozásukat 1992-ben kezdték, 22 állattal.
44. Lukas Walton
18,4 milliárd dollár
Életkor: 33
USA
Walmart
A Walmart-alapító Sam Walton unokája azután örökölte meg a családi cégbirodalmat, hogy apja, John Walton repülőgép-szerencsétlenségben meghalt 2005-ben. A Colorado Egyetemen fenntartható gazdaságtant tanult, majd környezettudatos befektetési alapokba fektetett, és most a családi alapítvány környezetvédelmi bizottságát vezeti.
45. Vladimir Lisin
18,1 milliárd dollár
Életkor: 63
Oroszország
acél, közlekedés
Az NLMK Csoport részvényei 36 százalékot zuhantak egy év alatt, ebből 11 százalékot idén március első felében. A járvány miatt kellett elhalasztani az eredetileg márciusra Új-Delhiben meghirdetett sportlövő-világkupát is. Villanyszerelőnek tanult, majd vasbetonszerelő munkásként dolgozott Nyugat-Oroszországban.
46. Ray Dalio
18 milliárd dollár
Életkor: 70
USA
hedge fundok
A Dalio vezette Bridgewater Associates egyik alapja 22 százalékot bukott a koronavírus okozta tőzsdei eladási hullámban. Miközben zuhantak a részvények, Dalio arról beszélt, hogy komoly eladósodás és átstrukturálási nehézségek várhatók a vállalati szektorban, és ennek következtében 12 ezer milliárd dollárt is elérhet a cégvilág globális vesztesége. Dalio 1975-ben New York-i lakásában hozta létre a Bridgewatert, amely ma 160 milliárd dollárnyi vagyont kezel.
47. Takemitsu Takizaki
17,4 milliárd dollár
Életkor: 74
Japán
Szenzorok
Keyence nevű cége szenzorokat és elektronikai alkatrészeket gyárt ipari automatizálási rendszerekbe. A társaság részvényei a piaci átlagnál és a versenytársak teljesítményénél is jobban mentek idén.
48. Leonid Mikhelson
17,1 milliárd dollár
Életkor: 64
Oroszország
földgáz, vegyipar
Még a Novatek elődvállalatához csatlakozott, de a földgázóriás privatizációjakor sikerült megtartania a kontrollt. Ő vezeti a 14 milliárd dollár árbevételű társaságot.
48. Alain Wertheimer
17,1 milliárd dollár
Életkor: 71
Franciaország
Chanel
48. Gérard Wertheimer
17,1 milliárd dollár
Életkor: 69
Franciaország
Chanel
A luxusmárkát a visszahúzódó testvérpár birtokolja – nagyapjuk, Pierre egykor Gabrielle (Coco) Chanel partnere volt. Március közepén, a koronajárvány alatt bejelentették, hogy amerikai üzleteiket átmenetileg bezárják. Az utolsó (2018 végi) elérhető üzleti számok alapján a Chanel 11,1 milliárd dolláros forgalomról számolt be.
Fordította: Fekete Emese, G. Tóth Ilda, Smejkál Péter
Szakad az eső vasárnap Zebegény főterén, onnan egy lépésre szedett-vedett, de fedett kis betonplaccon minden hely foglalt: söröző emberek ülnek kinyalt táljaik felett, annak boldog tudatában, hogy bár még órák vannak hátra a Füstölgő Sarok BBQ zárásáig, nekik sikerült behúzniuk az utolsó adag marhaszegyet vagy oldalast.
Egy kis észak-magyarországi falu melletti dombokon gyógynövények illata keveredik a juhokéval. Itt, a Keleméri Farmon gazdálkodik Balogh-Nagy Erzsébet, akinek Île-de-France fajtájú bárányaiért sorban állnak a csúcséttermek és a külföldi vásárlók.