Jó időzítés, importszimat és rendszerezés – Rajnai Richárd az egykori családi kötélbolt alapjaira építette fel az ország legnagyobb kötél- és védőhálógyártó cégét. A Kötéltechnika a koronavírus miatt sem áll le, sőt alpinistái között hamarosan drónok is lehetnek.
A félkész kapuhálókúgy lógnak a kampókon, mint máshol a füstölésre váró hús, és a különböző vastagságú kötelek kígyókként tekerednek a Kötéltechnika Kft. székhelyén. Ebben a világban vezet körbe Rajnai Richárd, a kötelekkel és hálókkal foglalkozó cég tulajdonosa, amikor először találkozunk, még a járvány kitörése előtt. Öltözéke minden szempontból kielégíti a klasszikus cégvezetőtől elvárt sztereotipikus megjelenést, ám a takaros szett apró fricskát rejt. A nadrág alól időnként kikandikál egy pár Star Wars-mintás zokni. „Remélem, a fotón azért látszik majd – mondja. – Direkt erre az alkalomra vettem fel.”
A Csillagok háborúja-rajongó Richárd édesanyjától tanulta a kötélkészítés alapjait. Az egykori családi boltban még mezei tollal fűzték a drótot a fociháló szegélyébe, ma már a folyamat egy krómozott, speciális rúddal történik. A barkácstechnológiát fokozatosan felváltották a modern eszközök és a milliós értékű varrógépek.
A módszer fejlődött, a cég növekedett, ám egyvalami nem változott: Richárd nemcsak az asztal mögül irányítja a céget, hanem alpinistaként néha a kivitelezésekbe is beszáll, sőt időnként egyszerűbb munkákra is adja a fejét.
Teljesítmények, amire felkapjuk a fejünket, személyiségek, amelyek ereje még a telefonon is átüt, őszinteség, humor és vasakarat, ami meghozta a gyümölcsét. Amiben ez az év mégis más, mint a többi: ez az első 30/30-as lista, amelyen mindenki a rendszerváltás után született, és most hirtelen a vírusválság akadályaival is küzd.
Dallos Bogi (23)
énekes, műsorvezető
„Most épp próbálnánk a lemezbemutató koncertre, április 9-én lett volna az Akváriumban, klipet forgatnék, stúdióznék, intézném a tévés megkereséseimet.” Röviden így foglalja össze Dallos Bogi, hogyan telnének mindennapjai, ha normális mederben folynának. Azért otthon sem unatkozik, dalokat ír, online minikoncerteket ad, tánckihívásokkal szórakoztatja követőit, írja a szakdolgozatát, mellette pedig barátjával és X-Faktoros mentortársával, Puskás Petivel videoklipeket forgat. „Én vagyok Peti operatőre, ő pedig az enyém” – mondja nevetve.
Zenei karrierje 14 éves korában kezdődött. Három dolog kellett hozzá: egy vicces nevű énekverseny, egy lelkes, videokamerával felszerelt apa és a Youtube. „Apukám felvette, ahogy énekelek, és feltöltötte a Youtube-ra. Az engedélyem nélkül, ezt azért hozzátenném” – meséli. A felvételt kiszúrta egy zenei menedzser, ezután elkészült az első dala és videoklipje, Bogi pedig három évvel később a döntőig vitte az MTVA tehetségkutató show-műsorában, A Dal-ban, ami után rádiók is játszani kezdték a számot.
A hőlégballonos fehér pólóban, farmerben és mezítláb előadott We All elindította az első koncertezős időszakot, és az akkor végzős gimnazista lány még ugyanebben az évben a Sportaréna színpadán találja magát James Blunt előzenekaraként. Hasonló mérföldkőnek tartja az első Volt Fesztiválos fellépését, az első lemezét, és azt is, hogy az elmúlt években ki tudott alakítani maga körül egy zenekart. Ma is jár énektanárhoz, és régi vágya, hogy egyszer kísérni tudja magát a koncertjein gitáron vagy zongorán. „Ezen még sokat kéne gyúrni.”
19 éves korában költözött a fővárosba, a Budapesti Metropolitan Egyetem média-kommunikáció szakára iratkozott be. Ebben az időszakban kóstolt bele a műsorvezetésbe is, előbb az M5-ön, később az M2 Petőfi TV-n, majd húszéves korában a Youtube-csatornáján (a 7kornálam! című videósorozatban ismert emberekkel készített portréinterjúkat). 2019-ben aztán visszatért oda, ahonnan elindult: A Dalba, ezúttal már műsorvezetőnek. Az X-Faktorba szintén tavaly kérték fel, mentornak. Úgy látja, a műsorvezetés és a zene két olyan terület, ami meg tud férni egymás mellett.
Janosov Milán PhD (28)
hálózatkutató
Mi máson gondolkodna egy CEU-s hálózatkutató és köztársasági ösztöndíjas fizikus – mellékesen hobbi-basszusgitáros – doktorandusz egy elektronikus zenei fesztivál után, mint a nagyszínpados sztárok hálózati mintázatán? Mi kell ahhoz, hogy valaki felkerüljön a száz legsikeresebb DJ évente publikált listájára? Mitől betonozza be magát a világrangsor stabil húszas élbolyába, és lehet-e modellezni, hogy kiből lesz a következő David Guetta? Janosov Milán ilyesmiken töprengett 2018 őszén Amszterdamból hazafelé, majd beleásta magát az adatokba, és idén februárban már a tekintélyes Nature Scientific Reports hozta kutatásának eredményeit.
Ez volt az első önállóan megtervezett – műfajában rekordgyorsan megszülető – tudományos projektje, aminek köszönhetően – azon túl, hogy nagy szakmai sikerélmény volt – eljutott egyik kedvenc DJ-jének, a holland Armin van Buurennek a stúdiójába is, és iszonyúan élvezi, hogy a világsztár csapatával ötletel a folytatáson. Milán egy KFKI-s kutatótábor után először fizikusnak, majd biofizikusnak tanult az ELTE-n és az Eötvös Collegiumban, majd Vicsek Tamás laborjában került közelebb a komplex rendszerek modellezéséhez és a hálózattudományhoz.
Egyik első komolyabb munkáján a csoportos viselkedést vizsgálták, konkrétan azt, hogy egy csapatnyi lassabb üldöző állat (mondjuk, oroszlán) hogyan képes olyan taktikát alkalmazni, amivel a gyorsabban menekülő gazellát is bekeríti és elkapja. Az egyetem alatt kockázatelemző gyakornokként a Morgan Stanleynek dolgozott, gyorsan le is vonta a következtetést: neki a tudományos vonal fekszik. Külföldi lehetőségeket is mérlegelve a CEU hálózattudományi doktori iskoláját választotta, közben kétszer három hónapig Cambridge-ben és Bostonban kutatott, a magyar sztárkutató, Barabási Albert-László laborjában is.
„Most is vannak közös projektjeink, az egyik a siker, a hálózatkutatás és az urbanisztika metszetében. Elképesztően sokat tanulok tőle” – mondja Barabásiról Milán, és hogy az elismerés kölcsönös lehet, arról csak annyit: Milánt Barabási javasolta a Forbes-listára. Az urbanisztikai vonalra hamarosan céget is alapítanak, Milánt ugyanis egyre jobban izgatja, hogy „ne csak a kutatás kedvéért, hanem olyasmit kutassunk, amit aztán gyakorlati problémák megoldására alkalmazhatunk”. Voltaképpen ez már a DJ-s projektnél is motoszkált benne, de még jobban motiválja, amióta a siker képlete is a laptopján van.
Bednár Márk (28)
pénzügyi szakember, vállalkozó
A BME alatt, húszévesen gyakornok lett a Hold Alapkezelőnél, azóta tudja, hogy a tőkepiacokon mennyit ér egy jól diverzifikált portfólió. Ezt karrierjére is átültette („tevékenységeimből tudatosan egy szinergiákban gazdag ökoszisztémát szeretnék felépíteni”), négy év privátbanki üzletágban végzett munka után, külsős tanácsadóként ma is közvetít új ügyfeleket a Holdnak. Emellett – mivel a jövő kulcsának a környezetvédelmet és a mesterséges intelligenciát látja – most lett a berlini ökológiailábnyom-számítással foglalkozó Klima.Metrix kisebbségi tulajdonosa és nagyvállalati értékesítési igazgatója, továbbá SmartDetection néven alapított egy MI-szoftverfejlesztő céget is.
Remekül kommunikál és networköl, ötször járt eddig Davosban a Világgazdasági Fórum éves nagy eseményén, innen ismeri német ingatlanbefektető üzlettársát is. Kapcsolati tőkéjét olyan helyekről is építi, mint a Kungfu Akadémia – a harcművészetet több mint tíz éve tanítja is, és rengeteget köszön neki. „Koncentrációra, kitartásra, fegyelemre és kemény munkára tanított.”
Sodró Eliza (29)
színész
„Az oviban gyakran játszottunk csipkerózsikásat vagy hófehérkéset a barátnőimmel, és valahogy mindig úgy alakult, hogy én legyek az összes mostoha. Egy idő után már nem érdekelt, mit osztanak nekem. A játék öröme azon múlik, mennyire tudsz eggyé válni azzal, akit játszol” – mondja Sodró Eliza, a Radnóti Színház egyik legfoglalkoztatottabb színésze. Nem vették fel elsőre színművészetire, így érettségi után egy évet kalandozott Berlinben. „Kíváncsi voltam, hogyan állok meg a lábamon szülői támogatás nélkül.”
Aztán a Kaposvári Egyetemen tanult színészetet, és a szombathelyi Weöres Sándor Színházban eltöltött három év után Alföldi Róbert hívta először szerepre a Radnótiba, Kováts Adél pedig szinte azonnal szerződést ajánlott neki. 2017-ben a Poszton (a Pécsi Országos Színházi Találkozón) megkapta a legjobb harminc év alatti színésznő díját, legutóbb pedig a Foglyok című tévéfilm legjobb női főszereplője lett. „Most egy picit megállt a lelkem, mintha kimerevedett volna az idő, de persze benne vagyok néhány online szerveződésben. A mi korosztályunknak kevésbé elviselhetetlen a bezártság, mint a szüleinknek, mert mi a szociális életünket részben amúgy is az online térben éljük.”
Filczer Balázs (28)
formatervező
Azt szinte minden fiú elmondhatja magáról, hogy gyerekkorában Matchboxokat tologatott, autós kártyákat gyűjtött, és rajzolgatott, de hogy később a jövő Mercedeseit rajzolják, azt már kevesebben – nem az íróasztalnál, hanem a márka németországi központjában. Balázs kreatív családba született, édesapja belsőépítész, édesanyja női szabó. Folyamatosan fejlesztette rajztudását, önálló formákat alkotott, és még a Mome hallgatója volt, amikor egy biciklissisak tervével elnyerte a Magyar Formatervezési Díjat.
Négy éve dolgozik Sindelfingenben, ahol az új modellek külső megjelenését veti papírra. „Kevés terméket tudok mondani, ami annyira összetett lenne, mint egy autó. A technológia és a dizájn szempontjából is formatervezett elemek összessége.” A szakmája a hobbija is, klasszikus autók kicsinyített fémmodelljeit gyűjti. És reméli, hogy nyáron átúszhatja a Balatont.
Nagy Bence (24)
válogatott kézilabdázó
Bence, a 2020-as Európa-bajnokság kézilabda-válogatott „csikócsapatának” irányítója Frankó nevű kutyájával jelentkezik be egy ráckevei stégről. Tizenhat góllal, köztük egy egészpályással a dánok ellen tette le a névjegyét a tornán, pedig sokan meglepődtek, hogy válogatott lett. Kicsit még ő maga is, annak ellenére, hogy tudatosan építette sportkarrierjét, klubról klubra, egyre feljebb. „Tatabánya után a Fradi visszalépésnek tűnhetett, de erre is rácáfoltunk, mert kétszer győztük le őket, és innen kerestek meg a válogatottal.”
A csikócsapat teljes szakmai bizalommal felvértezve, szabadon garázdálkodhatott a pályán, Bence pedig csibészes játékával bizonyította be, hogy érdemes a bizalomra. Bár most nem edz együtt a csapat, tartják a kapcsolatot, és szinten tartják az edzettségüket, a futások idejét bediktálják az edzőnek. Bence szívesen kertészkedik, és valahol még lehetőséget is lát a jelenlegi helyzetben. „Talán most megtanulnak az emberek vigyázni a bolygónkra, mert eddig nem voltunk elég hálásak.”
Rasovszky Kristóf (23)
úszó
„Az volt a cél, hogy megtanuljunk úszni a testvéreimmel, de én minden edzést versenynek fogtam fel. Mindig úgy akartam eljönni, hogy aznap én úsztam le a leggyorsabban és a legtöbbet” – meséli a már négyéves korában is erős versenyszellemű balatoni cápa. Kristófot egy versenyen nevezték el így, azóta rajta maradt. A kétszeres Európa-bajnokság és a junior-világbajnokság után eddigi legnagyobb sikere a tavalyi világbajnoki cím, jövőre az olimpiáról is éremmel szeretne hazatérni.
Most nehezen pótolja a napi kétszer több mint két óra úszást, de az edzője által tartott online edzések és a szobabicikli segít, emellett tanul. A félév közepén aktiváltatta magát a veszprémi Pannon Egyetem villamosmérnöki szakán. „Szeretném elvégezni az egyetemet és olyan pályát kialakítani magamnak, amivel az úszás után is tudok foglalkozni.” A fizika és a matek mindig is jól ment neki. Azért választotta ezt a szakot, mert már a nagyszülei is villamosmérnökök voltak, reméli, örökölt valamit a tehetségükből.
Henri Gonzo (26)
énekes, dalszerző, a Fran Palermo frontembere
Henri Gonzót, vagyis Henri Gonzalezt mediterrán nyugodtsága civilben és virtuóz túlfűtöttsége a zenéjében a mai magyar underground top zenészévé emelte. Zenekarának, a Fran Palermónak állandó jelzője lett a „legexportképesebb magyar zenekar” címke. Ami egy veszprémi utcazene-fesztivál meglepetése volt 2011-ben, ma már sorra telt házas klubkoncerteket és külföldi turnékat jelent. Henri karibi felmenőkkel és négy fiatalabb testvérével Budapesten nőtt fel. Édesanyja balett-táncosnő volt, édesapja a havannai zeneakadémián tanított, latin humorára Henri máig emlékszik.
Arra is, hogy a család nehéz anyagi körülményeit apja zenészlétével kötötte össze. Azt nem tudta, belőle mi lesz, de azt igen, hogy nem zenész, bár zongorára, dobra és kórusra járnia kellett. Tizenöt éves volt, mikor elköltözött otthonról. Dolgozott és aluljárókban tangóharmonikázott, érettségi után pedig Londonba költözött, ahol öt egyetem grafikus szakára is felvették. Megtakarított pénzét viszonylag gyorsan felélte, ezért jegelte az iskolát, és folytatta az utcazenélést. „Egy alagútban ültem, és mikor hallottam valakit közeledni a kanyarban, próbáltam olyan tökéletesen játszani, amennyire csak tudtam, mert ezen múlott a napi bevételem.” Élete leginspirálóbb időszakát töltötte kint.
Mikor hazajött, felvette első nagylemezét az újragondolt Fran Palermóval. Április elején videotelefonáltunk, másnap lett volna harmadik nagylemezük bemutatója az Akváriumban – ez most elmaradt. „Betegségbe hajló maximalizmusa” miatt nem bánja, hogy még mindig tud az albumon dolgozni. „Sokat kivett belőlem, de azt hiszem, ez az eddigi legjobb munkám.” A banda túl van a lázadó kamaszkoron, a technikusok között elterjedt „Isten óvjon meg a Fran Palermótól” mondáson, ma már a felnőttkoruk problémáival kell megküzdeniük.
Független zenekar nemzetközi vágyakkal, akik saját zsebből utaztatják a nyolcfős bandát és a teljes hangszerarzenált. Öt éve nem játssza őket rádió, míg saját, több tízezres rajongótáborukban kultuszuk lett. „A pénz itthon dolgozva mindig probléma marad.
Van profi zenész, aki nem olyan lelkes, a lelkes zenész pedig valószínűleg nem olyan jó.
A kettő között van az igazság.” Sok év kellett hozzá, de ma már magukat is ide sorolja.
Ludvig Katalin (26)
CEO, Flight Refund
Közgazdászként végzett, de már az első marketingórán berántotta a céges üzenet és a célcsoport kapcsolatának kihívása. Első főállásában a Mercedes magyarországi retail központjának marketingkommunikációjáért felelt. Innen a Red Bull vadászta le, és vitte el Ausztriába, majd a Walt Disney Münchenbe, ahol az akkor két lábra álló digitalizációt segítette. Kaliforniába egy MBA-program ösztöndíjasaként költözött, és egy TEDx-rendezvény szervezésével ütötte el az időt.
Hazahozta viszont a családja hiánya, legkisebb testvére ötéves, Kata szerette volna felnőni látni. Itthon a BankZee családi mobilbank társalapítója lett, üzleti szemléletet vitt az akkor még csak fejlesztők keze alatt megforduló alkalmazásba. Ezzel járt Torontóban a DMZ-nél, a világ első számú üzleti inkubátoránál, majd amikor minden pályára állt, Katát a Flight Refundhoz vitte a kalandvágy. „Kicsit még élvezem is most a válságot, óriási a piac, és lehet bizonyítani” – mondja. Az utasok kártalanításával foglalkozó cég már három új fejlesztéssel reagált a krízisre, Kata pedig rendben lesz, „amíg van olvasatlan e-mail, kávé és csoki.”
Nagy Réka Zsófia (30)
Digitális marketing tanácsadó- Google
Réka a Google japán divíziójának meghívott szakértőjeként, a csapatban egyedüli európaiként dolgozott a tokiói olimpia marketingstratégiájának kialakításában. Számtalan országban volt önkéntes, 64 országban vannak barátai (összeszámolta), de az a mottója, hogy csak odamegy, ahol érdemben is tud segíteni. A jószolgálat az élete része, legutóbb a Zöldfoki-szigeteken teknősök mentésében és az orvvadászat megakadályozásában segített. Van egy online márkája, a Map Me Up, ahol világutazóknak árul saját tervezésű ékszereket és fenntartható anyagokból készülő ruhákat. Szerinte a generációjának már az is óriási esély, hogy egyáltalán megélje 2050-et. „A szüleim korosztályának a TV és a mobiltelefon megjelenése volt a legnagyobb innovációs szenzáció. 30 évvel ezelőtt ők sem tudták volna megjósolni hova jutunk. Ők is alkalmazkodtak, mi is fogunk és a gyerekeink is. A legfontosabb, hogy a Föld élhető maradjon és ezért most kell tennünk.”
Balogh Bence (25)
járműdinamikai mérnök – Forma–1
Jelentkeztem a honlapon, mint bármely állásra szokás” – magyarázza Balogh Bence, hogyan került a Forma–1-hez, mint Vehicle Dynamics Engineer: az autók adatait felhasználva készít szimulációkat a járművek tulajdonságairól. Ehhez a munkához három mérnöki diploma és versenyzői múlt kellett. Legfrissebb kupája tavalyi: a Lotus Cup Europe bajnoki címét védte meg, elsőként a bajnokság fennállása óta. „Londonban élek, de versenyhétvégékre elutazom.” Szerinte ez csak „félprofi karrier”, nem ebből él, hanem mérnöki foglalkozásából. És hogy milyen a munka a gyakorlatban? „Ülök a gép előtt és pötyögök.”
Senánszky Petra (26)
uszonyosúszó
„Hárman voltunk testvérek, és szerettünk volna a suli mellett valami klassz sportot űzni. Az uszonyosúszás azért tűnt ideálisnak, mert a szomszédban a három fiú is arra járt, így a szülők jól be tudták osztani az edzésre szállításunkat” – mondja Senánszky Petra. Az uszonyosúszó világbajnok hétéves volt, amikor úszni kezdett a Debreceni Búvárklubban. Az eszközök szerinte amúgy is népszerűek a gyerekek körében, őt pedig a műfaj gyorsasága fogta meg leginkább. Igaz, a rajtkőre az átlagosnál nehezebb uszonnyal felállni.
Első nemzetközi sikerét 2008-ban, 14 évesen érte el, ekkor volt az első junior világbajnokság Columbiában, ahol 50 és 100 méteren is első lett uszonyos gyorsúszásban. Aztán 2011-ben már felnőtt kategóriában versenyezhetett a Hódmezővásárhelyen megrendezett vébén, és azonnal világcsúcsot állított fel 200 méteren. A legutóbbi, 2018-as vébén is három versenyszámban lett dobogós. A karanténban a legnagyobb nosztalgiával a gyerekkori havas karácsonyokra gondol. „Imádtam azt a hangulatot, amit a szüleink varázsoltak nekem és a testvéreimnek.” Attól tart, hogy az uszonyok miatt az átlagosnál nehezebb lesz hosszú kihagyás után visszatérni a sportoláshoz.
Varga-Baráth Barbara (29)
CEO, Green Fox Academy; társalapító, ShareIT Lab
Az utolsó pillanatig hezitált, hogy leadja-e a jelentkezését a Green Fox Academy operatív vezetői állására, a végső lökést az adta meg, hogy a hirdetés eltűnt. Egy bocsánatkérő levél társaságában gyorsan elküldte a CV-jét és a motivációs levelét, pár napon belül felvették, az előző CEO-távozása után pedig rögtön Barbarát kérték fel a posztra, aki mára a programozóiskola meghatározó arca lett.
A suli életének legizgalmasabb kihívásai már az ügyvezetése alatt történtek: megnyílt az első külföldi iskolájuk Prágában, a csapat ezzel együtt nagyot nőtt, az átalakuló folyamatokat pedig stabilizálni kellett. Barbara látta beérni mindazt, amiért csatlakozott a Green Foxhoz: nyitott, agilis és önálló csapatot épített. A kezdetekkor egy kis vas megyei faluból hozta a világlátását, ami sokat adott neki, de azt is érezte, hogy le van maradva a kortársaitól. „Nem szeretem elszenvedni az életet, megnyugtat a tudat, hogy a tetteim alakítják a jövőmet.” A lemaradását bőven sikerült pótolni: amellett, hogy a Green Fox Barbara vezetése alatt több mint 700 embernek segített elindítani programozói karrierjét, több specializáción is dolgoztak, például informatikatanárok tudásfrissítésén és kisgyermekes anyukák junior programozói képzésén, akiket az egyik legnagyobb kiaknázatlan munkaerő-tartaléknak tart.
Különösen foglalkoztatja az átalakuló munkaerőpiac és a nők helyzete az IT-szektorban, és nem is kérdés, hogy ha ő valamit kitűz maga elé, azt előbb-utóbb tettek követik: ezekben a hetekben társalapított egy új közösséget, a ShareIT Lab-et, ami elősegítené a nők pályakezdését vagy épp karrierváltását a digitális technológia területén.
Walters Lili (28)
színész
„Emlékszem erre az érzésre: túl vagyok mindenen, már semmi meglepetés nem érhet az életben!
Gyerekkorban nem is kérdés, mi az, hogy tehetség. Csak nyomod.”
Walters Lili nyolcévesen, önbizalma teljében kezdett színészkedni, később mégis más irányba sodorta az élet (vagy inkább sodorta magát). Az érettségi után a Képzőművészetivel szemezett, végül elment a bölcsész szakra, majd „túlkoros, 24 éves” korában megpróbálta a Színművészeti Egyetem rendező szakát. Itt negyedik éve tanul, de úgy érzi, valószínűleg nem lesz klasszikus értelemben vett színházrendező, mert nem bírja ki, hogy ne legyen a másik oldalon is. „Nincs definíciós kényszerem. Egy szervesen formálódó folyamatnak látom a szakmai utamat.” 2019-ben a Drakulics elvtárs-ban nyújtott alakításával elnyerte a Magyar Mozgókép Szemle legjobb női főszereplőnek járó díját.
Tábori Tímea (29)
szenior motorprogramozó
„A szüleim sosem nevették ki az álmomat, de az iskolában hülyének néztek” – idézi fel Tábori Timi, hogy reagált a környezete, mikor tizenhat évesen bejelentette, ő bizony játékfejlesztő lesz, és ehhez külföldön tanul tovább, mert Magyarországon nincs rá lehetőség. A játékokba kiskorában szeretett bele. „Egyke voltam, sokat ültem a számítógép előtt.” Írországba költözött, ott fejezte be a gimnáziumot, és ment egyetemre. Eleinte a dizájn, a grafika vonzotta, később a kódolás. 2013-ban Computer Games Technology szakon végzett az Abertay Universityn, de már diploma előtt elkezdett állást keresni.
Az edinburghi Rockstar Northhoz mint junior motorprogramozó pályázott, ez a cég készítette a Grand Theft Auto V és a Red Dead Redemption II című játékokat is. „Kérdezték, hogy mikor tudok kezdeni. Mondtam, hogy a diplomám még meg kéne várni. Kicsit izgultam, a Rockstart nem szokás váratni, de megértőek voltak.” Idén szenior motorprogramozóvá lépett előre, a jövőben szívesen végezne menedzseri munkát.
Vogel Soma (23)
vízilabdakapus
Kevés sportoló mondhatja el magáról, hogy amit egy szezonban megnyerhetett, azt meg is nyerte, a Fradi és a magyar válogatott szálfatermetű kapusával mégis ez történt. Bajnokok Ligája, LEN, Szuperkupa, Magyar Kupa, Európa-bajnokság – ahol csak elindult, győzött. Sőt: utóbbit az ő védésével nyerték meg az ötöspárbajban. Igazi vízilabdáscsaládba született. Bevallása szerint őrült, tomboló kisgyerek volt – ma már a megtestesült nyugalom, ami meglátszik akkor is, ha az ellenfél ötöseit kell megfogni. Klasszisokkal játszik, 23 évesen annyi győzelme van, amiről más egy egész karrier alatt is csak álmodni merhet, mégis megmaradt normálisan gondolkozó, szerény srácnak. Fontos számára a klubhűség, mint mondja, neki ez ad plusz motivációt. Órákat gyűjt, szívesen olvas, tudományos könyveket és szépirodalmat egyaránt. A nagymamája tippjei alapján választ, Orwell és Kepes bejött neki, Esterházyval még nem merte magát mély vízbe vetni. A bajnokság most áll, de az edzések járvány idején is kemények, Soma pedig biztos pont a kapuban.
Dávid Nagy (29)
producer, DJ, StadiumX
Dávid tizenévesen nyert először remixversenyt, azóta a hazai és a külföldi piacon is tudott bizonyítani, volt már olyan év, amikor a legtöbbet játszott negyven magyar slágerből tízben ő is részt vett szerzőként. Milichovszki
Zsolttal együtt StadiumX név alatt turnéznak a világban, többször játszottak már olyan emblematikus helyeken is, mint a Tomorrowland, Pacha Ibiza vagy az Ushuaia Ibiza. Írtak már zenét David Guettával, Nicky Romeróval és Sam Martinnal, valamint készítettek remixeket Robin Schulznak, Kygonak és James Bluntnak is. Pörgős, modern zenevilágban mozog, de többen mondták neki, hogy a lelke mélyén hatvanéves, máig ragaszkodó nosztalgiával gondol a téli fagyira és a minyonra. A StadiumX körüli nyüzsgésben nehéz volt legyőznie a saját egóját, meghallgatni és megfogadni mások tanácsait. Ma már ezzel jól áll, és ha rajta múlik, amikor valóban hatvan lesz, akkor is zenével fog foglalkozni, csak inkább menedzsmenttel és tehetséggondozással.
Milák Kristóf (20)
úszó
Gyakran késik el az edzésről, de amikor végre ott van, mindent belead. Máshogy nem lehet 1:50.73-as világcsúcsot úszni. Az érdi fiú teljesítményét Michael Phelps, korábbi csúcstartó is kommentálta a The New York Times-nak: „Megtörtént, mert volt egy kölyök, aki meg akarta csinálni, aki rájött, hogyan lehet megcsinálni, aki addig dolgozott a technikáján, amíg az ilyen gyönyörű lett, és aki beletette azt az igazán kőkemény munkát.”
A világbajnoki címhez és a „Milák-csúcshoz” mindezek mellet az is kellett, hogy Kristóf hirtelen felnőjön. „Mindenhogyan ritmusba kellett állnom azzal a színvonallal, amit elértem” – mondja. Edzőjével, Selmeci Attilával nagy reményekkel, belső és külső elvárásokkal meneteltek a kiemelkedő olimpiai szereplés felé Tokióban, ez most elmarad. A döntéssel Kristóf egyetért, és úgy gondolja, jól tud reagálni a halasztásra. Nagyon fontos neki a tudatosság, és nem csak a sportban: nagyon szeretne azután is sikeres lenni, hogy befejezte az úszást, de ez még odébb van. Addig még sok csúcsot kell meghódítani.
Ábel Tamás (29)
üvegművész
„99 százalék, hogy el fog törni” – mondták Tamásnak tanárai a tallinni Erasmus-ösztöndíj féléve alatt. Mesterével azon kísérleteztek, hogyan lehetne üvegkarikákat kivágni egy új, általuk fejlesztett technikával. A szkeptikus oktatóknak nem lett igazuk, és az üvegművész sikeresen kifejlesztette az innovatív eljárást.
„Magyarországon nincsenek csúcsfelszerelések, de nem is azon múlik, hogy kinek hány milliós műhelye vagy gépparkja van. A kreativitás a fontos”
– mondja Tamás. Kevésbé érdekli a dizájn, munkáiban az innováció és a konceptualitás a hangsúlyos. Nem akarja, hogy művei csupán dekorelemek legyen a nappaliban, szeretné, hogy valódi értelmet kapjanak az adott kontextusban.
Generációjának legsikeresebb hazai üvegművésze. Az egyetlen magyar, akinek a műveit is beválogatták a nemzetközi Corning Museum of Glass tárlatra, és részt vehetett a szintén rangos németországi Glasmuseum Lette csoportos kiállításán is. Megrendelései főleg külföldiektől jönnek, tavaly 45 ezer kilométert repült szakmai utakra. A karantén nem viseli meg, mivel a rengeteg utazás sokszor elveszi az időt magától az alkotástól. Ezt most pótolhatja.
Szegedi Melinda (18)
társalapító, e-Fásli Kft.
„Tizedikes korom óta jelen van az életemben egy olyan kettősség, hogy versenyekre, expókra és interjúkra járok, tizenhat éves koromban céget alapítottunk, de nem akarok elszakadni a korosztályomtól sem” – mondja Melinda. Az e-Fásli nevű okoseszköz fejlesztésének kínai, portugál, ír és német sikerei miatt nem tudott úgy teljesíteni az iskolában, ahogyan szeretett volna, és önként évet ismételt az Apáczaiban. Az okosfáslit hűteni és fűteni lehet, ami biológiai elvek szerint, önműködően képes a problémás felületek kezelésére. Érettségi után először a Stanfordot célozza meg biomérnök szakon, majd még egy orvosi egyetem elvégzése után visszatérne az orvostechnológia világába. Az e-Fáslit édesapjával és nővérével alapították, épp a következő körös befektetést próbálják behúzni. „Ijesztő, hogy tizennyolc évesen nem tudok elég minőségi időt együtt tölteni a szüleimmel. Alsós koromban rengeteg régi klasszikus filmet néztünk, és közben nagyokat ettünk.”
Radák Bence (25)
alapító-ügyvezető, Salarify
A havonta utalt fizetés sokaknak okoz nehézséget – mi lenne, ha akkor férnénk hozzá a ledolgozott napjaink után járó bérünkhöz, amikor akarunk? Radák Bence startupja ezt ígéri. Az ötlet Amerikából származik, Bence egy ideig diákmunkás volt Galvestonban, ahol kéthetente kapott fizetést. „Nem tudtam, hogy csak nekem nehéz-e kijönni a havi fizetésből, de a kéthetivel jobban tervezhettem.”
Hazáig kísérte a gondolat, így létrehozta a Salarifyt, ami egy mezei alkalmazáson keresztül teszi hozzáférhetővé a munkavállalók bérét. Ez lett az első folyamatos bérhozzáférést biztosító szolgáltatás az EU-ban. Korábban pénzügyi elemzőként dolgozott, vállalkozott, sőt nagykamaszként egy tésztagyár tulajdonosának segített terjeszkedni. Sokat utazott és tárgyalt. „Rohadtul nem egyszerű tésztát eladni.”
Volom Sára (21)
alapító, Photon Technologies Kft.
„A környezetemben senki sem látott még hasonló döntést, ezért furcsállva, elítélően és támadóan reagáltak a legtöbben” – mondja Sára arról, hogy egyetem helyett céget alapított. A rosszallók ellenére a családja és a barátai mellette álltak. Szerinte a sikere egyik kulcsa, hogy a megfelelő emberek támogatóan és türelmesen kísérik az útján. A gimis projektből induló Photon ma már összesen 80 fotósnak és videósnak biztosít platformot megrendelőik megtalálásához. Rendelt már tőle az Erste, a Vodafone és a Bortársaság is. Sára extrovertált személyiségének hiányzik a rengeteg élő találkozás. Igyekszik az eddig napi utazással töltött időt a hobbijainak szentelni: fest, zongorázik és sportol.
Pálfi Dóra (26)
társalapító, Imagilabs
Dóra startupjában az üzleti siker és a pozitív társadalmi hatás elválaszthatatlan. Az a célja, hogy minél több tinédzser lány tanuljon meg programozni. Közösségi platformként is funkcionáló applikációjuk mellett idén márciusban legyártották első programozókütyüjüket is. A kínai gyártó miatt már januárban aggódtak, két hét csúszással számolva először a webshopjukban, később viszonteladóknál is elérhető lesz az Imagicharm. „Optimizmusra ad okot, hogy a mostani helyzet miatt felértékelődött a technológiai és az otthoni tanulás.” Az idei cél 4000 Imagicharm eladása, később a régiós terjeszkedés.
Dormán Péter (27)
társalapító, Freyja – the croissant story
Dormán Péter az első munkájában találta meg azt, amit mindig csinálni szeretne: pék lett Londonban. Először csak kenyereket formázott, de ez elég volt ahhoz, hogy pár évvel később már Dániában keresse a tökéletes croissant titkát. Három évig fejlesztette azt a receptet, amire aztán a Freyja specialty croissant-ozót építették üzlettársával, Markovics Gergellyel. A megfelelő vajat Franciaországból hozatja, a tökéletes liszthez való gabonát édesapja segítségével termelte meg maguknak. Az üzletet 2019-ben az év legjobb alternatív vendéglátóhelyének választotta a Dining Guide, a Kenyérlelke Fesztiválon pedig az ország legjobb croissant-ja címmel ismerték el Péter huszonhét rétegű vajas költeményét.
A járványügyi korlátozások a csúcson érték őket: második üzletüket nyitották volna a Madách téren, helyette egy hét alatt álltak át házhoz szállításra. Velük tart a vendégkör egy része is, akiknek úgy tűnik, a karanténban is igényük van Péterék extrém vendégközpontúságára. „Azt szeretném, hogy az emberek lássák: a termék nem az égből pottyan le, hanem minden nap több ember dolgozik rajta szívvel-lélekkel.”
Ficsór Ádám (29)
társalapító, kutatási vezető, Zksnacks (Wasabi Wallet)
„Szerencsére nem bitcoinba fektettem, mert nem volt pénzem, hanem a készségeimbe. Ez volt életem legjobb befektetése.” A Wasabi Wallet egy teljesen anonim bitcoinos átutalást kínáló platform, ötlete és technológiája Ficsór Ádám agyszüleménye. Közel ötvenszázalékos tulajdonrésze a cégben a legutóbbi befektetési kör szerint úgy 3,5 millió dollárt érhet.
Ez azonban a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Besenyszögről származó srácot nem igazán izgatja: a cégvezetés kevésbé köti le, ma is elsősorban a programozás hozza lázba. Bár azt mondja, hogy évekbe telt, mire ráállt az agya, és élvezni kezdte. Az egyetemet félbehagyta, helyette dolgozott, és elmerült a kriptovaluták világában. Hosszú éveket töltött Tajvanon, Japánban, Thaiföldön, hol pincérkedésből, hol fociedzősködésből tartotta fenn magát. Eközben folyton a Wasabi alapjain dolgozott, és csak azután költözött haza, hogy 2018-ban megalapította a céget két üzlettársával, Hajdú Gergellyel és Harmat Bálinttal.
Már úgy érzi, nem tud annyit hozzátenni a cégéhez, mint az előző években, így a múlt hónap óta nem ő tölti be a technológiai igazgatói pozíciót. Helyette a kutatási projektet vezeti. „Ez ahhoz fontos, hogy ha elütne egy busz, ne kelljen azon aggódni, hogy a versenytársak elsodorják a Wasabit.”
Ha az új technológiával előrukkolnak, azt sem zárja ki, hogy valami egészen újba vág bele. El is kezdett egy listát írni, amin a fogyástól az örök élet kutatásáig minden van. „A listaírást mindenkinek ajánlom.
Nekem szerencsém volt, hogy amin először elkezdtem dolgozni, bejött. Legközelebb már nem bízom magam a szerencsére.”
Králik Abigél (21)
hegedűművész
A magyar matematikus apától és amerikai ügyvéd anyától született Abi négyévesen kezdett hegedülni. Amerikai, majd dublini évek után tízévesen Budapesten került igazán profi kezekbe Ácsné Szily Éva, majd Perényi Eszter tanítványa lett, tizenhárom évesen bekerült a Zeneakadémia kivételes tehetségek tagozatára, húszéves korára pedig már az az álma is teljesült, hogy a New York-i Carnegie Hall színpadán lépjen fel.
A Radnótis – magántanulós – gimnáziumi évek után hat éve New Yorkban él, Itzhak Perlmantól tanul, és talán arra a legbüszkébb, hogy évfolyamában a legmagasabb ponttal vették fel a Juilliard School zenész- és színészképző egyetemre, és olyan ösztöndíjat nyert, ami teljesen fedezi tandíját és manhattani lakhatását. Legszívesebben kamaraművekben – kvartettekben, triókban – lép fel, és bár ritkán koncertezik Magyarországon (és röstelkedik, hogy kicsit töri a nyelvet), azt mindennél jobban szereti. „Magyarországon nincs olyan, hogy ne lenne telt ház, és az ember a színpadról érzi, hogy a klasszikus zene mélyen átfonja a kultúrát.”
Farkas Richárd (30)
séf
Útja közel sem egyenesen vezetett addig, hogy megválasszák az Év Ifjú Séftehetségének. Egy pápai kifőzdében kezdte, metálzenekarban dobolt, a győri egyetemen megbuktatták ételkészítésből. Majdnem elhagyta a szakmát, az általa irányított bisztró, az őriszentpéteri Pajta ma mégis az ország legjobbjai között van. Közben olyan helyeken tanult, mint a Zona, a Mák vagy a legendás Ferran Adrià barcelonai étterme, a Hoja Santa. Az Őrségben friss, őszintén regionális konyhát visz, mindent ötven kilométeres körzetből – vagy épp az étterem melletti kiskertből – szereznek be.
Étlapján feltűnik a vasvári Mákfai mangalica, az ivánci biokertből származó cukkinivirág, a méhviaszban érlelt szarvassonka, az erdei gomba, a zuzmó, a fenyőrügy vagy épp a vadvirág. Ecetet készítenek, füstölnek, savanyítanak, kovászolnak. „A kedvenc alapanyagot mindig a szezon adja.” Az étterem most zárva van, de fut, jógázik, recepteket ír. „Nem találok semmit, az első másodpercben lefejelem az elszívót, de kezdek megbékélni az itthoni konyhával. Egyszerű dolgokat főzök, épp friss pisztrángot vettem a piacon.”
Bárdió Luca (23)
és Környei Viktória (24)
alapítók, Kikapcs. alapítvány
A lányok alapítványa, a Kikapcs. alig egyéves, de már több mint ötven családnak nyújt terápiás fejlesztéssel egybekötött nyaralásokat. Céljuk, hogy biztosítsák a sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekek és családjuk kikapcsolódását, közösségépítését, és elősegítsék az integrációt. Luca és Viki a BME gólyatáborában ismerkedtek meg, később együtt önkénteskedtek az Amigos a Gyerekekért alapítványnál. A Kikapcs. egy egyetemi tanórán született meg, ötletükkel megnyerték a Startup Vip első díját és a közönségszavazást is. Projektjükkel a hotelek is szimpatizáltak, egyre több szálloda ajánlotta fel partnerségét. A nyaralásokkal az is céljuk, hogy a gyerekek mellett a szülők is kikapcsolódhassanak. Vannak kisebb közösségi programjaik is, ezeken mindegyik család részt vehet. A májusi nyaralásokat őszre tették át, a szokásos közösségépítő programok pedig most webes platformokon zajlanak. Terveznek egy online kurzust is, ahol pszichológusok beszélgetnek a családtagokkal.
Zámbó Tímea (29)
építészmérnök, belsőépítész, környezettervező művész
Tímeának már az építészmérnök szak elvégzése közben is sok megrendelése volt, így hamar megalapította stúdióját, a Zestilót. Főleg magánlakások belsőépítészeti tervezésével foglalkozott, a portfólió később kereskedelmi terekkel is bővült. Legkomplexebb projektje a Laurel étterem belsőépítészeti tervezése és kivitelezése volt, amit az első skicctől az utolsó szög beütéséig végigkövetett. A projekt után a Zestilo tarolt az év lakberendezője versenyen, Tímeát külön is díjazták tervező kategóriában.
Sikereit az alkalmazkodóképességében és a nyílt kommunikációban látja, folyamatosan reflektál a megrendelői igényekre. Diplomamunkájában a gyermekotthonok fenntartható, társadalmilag felelős tervezésének témakörével foglalkozott, kutatásait később is szívesen folytatná. „Izgalmas kihívás olyan feladatokkal foglalkozni, amikben kiemelt szerepet kap az alkalmazott dizájn és a környezetpszichológia.” A koronavírus miatt kialakult helyzetet igyekszik pozitívan felfogni. „Alapvetően rugalmasan állok hozzá, új alapokra tudom helyezni a cég működését is.”
összeállította: Gólya Ági, Nagy Zsolt
fotók: orbital strangers
Írták: Bagi László, Bánáti Anna, Fekete Emese, Gólya Ági, G. Tóth Ilda, Melis Dóra, Nagy Zsolt, Sándor Krisztián, Smejkál Péter, Váradi Ibolya
„Elővettük anyukám lecsóját, és az ötlet még ott, a konyhaasztalnál megszületett.” Így indult két gépészmérnök, Kertész Éva és Tóth Gábor adalékmenteskészétel-üzlete.
A koronajárvány miatt most bevezetett mentőintézkedéseket hagyni kell kifutni a hatályukból, vagy el kell törölni őket, és újra deregulációra kellene törekedni.
A koronavírus utáni világban a turizmus kómájából azok a helyek éledhetnek fel leghamarabb, ahova privát gépekkel érkeznek meg a felső tízezer tagjai, és akár az egész vakáció alatt nem találkoznak más vendéggel. Ez leginkább éppen ott lehetséges, ahol most a legégetőbb gazdasági probléma a turizmus kiesése: az afrikai szavannán. Vagy egy szigetországban, ahol az izoláció nyújtott valamelyest védelmet a vírustól. A járvány előtti időszámításban a legtrendibb útitervek ezeket az úti célokat ötvözték: a szafariról egyenesen a trópusi paradicsomba repítették az utazót.
Balogh Levente eddig elsősorban nem mint pénzügyi befektető, hanem mint élelmiszeripari mogul volt ismert – egészen a Cápák között tavalyi, első évadáig. A Szentkirályi Ásványvíz elnöke azt mondja, a műsor után kitágult az ő látóköre is, és már bánja, hogy annak idején mindent a Szentkirályi márkaépítésébe tolt bele, ahelyett, hogy vett volna még egy-két retró élelmiszermárkát.