A koronavírus okozta válság első hatásai azonnal tettenérhetőek voltak, már március során elindultak a tömeges elbocsájtások. Ezzel párhuzamosan egyre súlyosabb likviditási problémák merülnek fel egyes ágazatokban, ugyanakkor szinte napról napra újabb kormányzati intézkedéseket jelentenek be a problémák megoldására. „Olyan ez, mint egy mérleg, ahol a negatív hatásokat a pozitív oldalon igyekszünk kompenzálni, hogy ne szakadjon le a mérleg negatív serpenyője” – mondja az Opten ügyvezetője, Tóth Tamás.
Hogyan mérlegeljenek a cégek okosan?A koronavírus okozta válság első hatásai azonnal tettenérhetőek voltak, már március során elindultak a tömeges elbocsájtások. Ezzel párhuzamosan egyre súlyosabb likviditási problémák merülnek fel egyes ágazatokban, ugyanakkor szinte napról napra újabb kormányzati intézkedéseket jelentenek be a problémák megoldására. „Olyan ez, mint egy mérleg, ahol a negatív hatásokat a pozitív oldalon igyekszünk kompenzálni, hogy ne szakadjon le a mérleg negatív serpenyője” – mondja az Opten ügyvezetője, Tóth Tamás.
A Cégtár rendszer üzemeltetője szerint most fokozottan szükséges – főleg új céges partner esetén – a céginformációs szolgáltatásokat igénybe venni. „Nem csak a gyors reakció, hanem a stratégiaalkotás is fontos. A folyamatokon való – átgondolatlan – módosítás ugyanis akár több kárt okozhat, mit amennyi hasznot hoz” – mondja Tóth Tamás. Interjú.
Mire számíthatunk céges szinten a vírus elvonultával?
Nagyot fordult a világ a leggazdagabb magyarokkal: míg januári listánkon a legtöbb milliárdos vagyona nőtt az előző évhez képest, a koronaválság alaposan átrendezheti a viszonyokat. Megnéztük, hogyan érinti a magyar milliárdosok tőzsdei cégeit a tavaszi mélyrepülés.
Mészáros Lőrinc
Opus: −17,7%
4ig: −24,6%
Márciusban az első bezuhanás legnagyobb vesztesei között voltak a Mészáros-papírok, de amint jöttek a hírek a sikeres közbeszerzésekről, ledolgozták a bukó egy részét. A januárban még leggazdagabb magyar pár hétre ki is esett a dollármilliárdosok klubjából, a mai árfolyamok szerint viszont már újra ott lenne köztük – igaz, Csányi Sándort nem előzte vissza.
Csányi Sándor
OTP: −45%
Magasról lehet a legnagyobbat esni: bombaformában, rekordprofitok közepette érte a bankot a járvány. A bankszektor nehéz év(ek) elé néz, ha a válság elhúzódik, vállalatok mennek csődbe, és hitelek dőlnek be. Elsők között támogatták a kormány hiteltörlesztési moratóriumát.
Veres Tibor
AutoWallis: −25,4%
Alteo: −17,2%
Kína példáján is látszódott, hogy az autóeladások a mélybe zuhantak a járvány idejére. A távol-keleti piac mostanra már megközelíti a tavaly év végi számokat, ebben bízhat az AutoWallis. A megújuló energiával, energiahatékonysággal foglalkozó Alteót inkább az általános hangulatromlás húzta le.
Schmidt Mária
BIF: −1%
A Budapesti Ingatlan Nyrt. árfolyama meg se rezzent. A Világgazdaságban megjelent hír szerint a bérlők fizetnek, bár a beruházásokban okozhat csúszásokat a járvány.
Hernádi Zsolt
Mol: −32,3%
A Molt nemcsak a járvány okozta keresletcsökkenés húzta le, hanem az egész olajipar gyengélkedése is.
Bojár Gábor
Graphisoft Park: −13,3%
A Graphisoft-alapító irodaparkja felfüggeszti a 33 millió eurós részvény-visszavásárlási programot, de extra osztalékot fog fizetni.
Lakatos Péter, Sinkó Ottó
Masterplast: −23,9%
A Videoton-társvezérek együtt 5,3 százalékos tulajdonosok a régió egyik fontos építőanyaggyárában. Az építőipar befékezett, nem állt le teljesen.
Leisztinger Tamás
Forrás: −47,6%
Leisztinger vagyonkezelője értékének majdnem felét elbukta, de ez csak „négymilliárdos” csökkenés a vagyonában.
Hobbikertész, hobbifocista, hobbipék, hobbiszakács és feltörő, amúgy is jelen lévő hobbik, mint mozaikozás, olvasás és fiatalkori nagymamaság. Mi a szerkesztőségben így élünk jó életet otthon.
Még negyvenéves sem volt, amikor nekiállhatott a Müpa megvalósításának. Azóta tervezett egy hatalmas kulturális központot a kínai Sencsenben, természetbe simuló irodaházat Budapest határában és több, nagy visszhangot kapott urbanisztikai koncepció is fűződik a nevéhez. Zoboki Gábor építésszel, a ZDA-Zoboki Építésziroda lelkével mestereiről, operáról, Ybl Miklós örökségéről és Budapestről beszélgettünk.
A koronavírus és a bezárkózás lecsapott a magyar cégekre, bármit is terveztek erre az évre, alaposan újra kellett számolniuk. De nem mindenkit érint egyformán: van, ahol az egész iparág leállt, más viszont nem győzi a rendeléseket. Az elmúlt másfél hónapban folyamatosan követtünk vállalkozásokat, egy részükről a Forbes.hu-n is írtunk, kicsitől a régiós multiig, adatcégtől a pékségig, hogyan hat rájuk a járvány, és hogyan reagáltak a kihívásra. Közülük válogattunk.
Teljesítmények, amire felkapjuk a fejünket, személyiségek, amelyek ereje még a telefonon is átüt, őszinteség, humor és vasakarat, ami meghozta a gyümölcsét. Amiben ez az év mégis más, mint a többi: ez az első 30/30-as lista, amelyen mindenki a rendszerváltás után született, és most hirtelen a vírusválság akadályaival is küzd.
Cél a hazai vállalkozásokban rejlő értékek megmentése. Ahogy mindenkit, úgy az MFB csoporthoz tartozó Hiventurest is váratlanul érte a világjárvány és az annak nyomán kialakult gazdasági válsághelyzet. Bár a koronavírus okozta gazdasági hatásokat előre nem lehetett látni, vannak, akik előzetes tapasztalatuknak és gyors reakciójuknak köszönhetően azonnal reagálni tudtak.