Szerológiai vértesztelés
Mire jó? Kimutatja az immunrendszer koronavírus-fertőzésre adott válaszául termelődő antitesteket, így kiderülhet, ki az, aki már átesett a fertőzésen.
Ujjbegyből vett vérmintából:
Egy hónappal azután, hogy az első magyarországi koronavírus-fertőzöttet regisztrálták, ráfordultak a hazai magánegészségügyi intézmények a vírustesztelésre, majd néhány hét alatt felpörgött egy addig nem létező piac. Április végére a vérből vizsgálható szerológiai gyorstesztet, vagyis az immunrendszer koronavírus-fertőzésre adott ellenanyagválaszát kimutató vizsgálatot csak Budapesten már körülbelül tucatnyi magánklinikán elvégzik (természetesen pénzért), és óriási is rá az igény. A koronatesztelés drágább, eszközigényesebb és nagyobb szaktudást igénylő ága, az orrból, garatból vagy a hörgőkből vett minták alapján végzett, az aktív fertőzöttséget kimutató úgynevezett PCR-vizsgálatok piaca lassabban bővül, de már itt is van rá mód, hogy bárki saját zsebből kérjen tesztelést. A privát piaci szereplők között több fronton is elindult a verseny: ez egyrészt az árakon látszik, másrészt azon, hogy ki milyen módszerrel dolgozik, milyen eljárás megbízhatóságában hisz.
A Forbes.hu-n folyamatosan követjük az újdonságokat a koronavírustesztek piacán,
most a legnagyobb magánklinikák kínálatát mutatjuk.
Szerológiai vértesztelés
Mire jó? Kimutatja az immunrendszer koronavírus-fertőzésre adott válaszául termelődő antitesteket, így kiderülhet, ki az, aki már átesett a fertőzésen.
Ujjbegyből vett vérmintából:
Ha már megvetted, csak jelentkezz be!
Szombat Éva alkotói stílusa és megjelenése is megosztó. Van, aki kiakad tőle,de akinek bejön, az imádja.
Karrier
Szombat Éva a magyar kortárs fotográfia talán legellentmondásosabb arca. Munkáira jellemző a giccs, a glamour és az irónia, amivel sokan nem tudnak mit kezdeni, ráadásul előszeretettel nyúl tabutémákhoz. Képeit imádják vagy utálják, de biztos, hogy szó nélkül senki sem megy el mellettük. Ezzel ő is tisztában van, és büszke rá, mert szerinte jobb valamilyennek lenni, mint semmilyennek.
„Volt már, hogy egy nemzetközi divatcég hazai képviselete felkért egy kampányfotózásra, majd a külföldi központ vezetői állítólag teljesen kiborultak, miután ránéztek az Instámra. Akkor keményen kampányolniuk kellett mellettem a hazaiaknak, de végül megkaptam a munkát” – mondja. Képeit egyébként lehozta már a Vice, a Huffington Post és a spanyol Vogue is, és bár annak idején háromszor felvételizett a Mome fotográfia szakára, ma a tanszéken tanít.
Szerencsés, mert amikor kedvenc projektjéről kérdezem, azt mondja, az éppen aktuális munkáját szokta annak hinni, aztán a következő feladat mindig felülírja az előzőt. 2013-ban Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjat kapott, akkor a boldogságot kutatta a képeivel, azóta készített már sorozatot nőkről és a szexjátékszereikről, de a saját testét is fotózta már terápiás jelleggel az önelfogadás jegyében. Ezúttal a stílus rovat fotóit is ő készítette, mert komolyan veszi az önkéntes karantént.
Stílus
„Annyira jól esett végre felöltözni és kisminkelni magam!” – ezzel a mondattal sem indult korábban interjú, de a koronavírus ezt is elintézte. Éva reggelente sokat szokott agyalni az aznapi szettjén, néha többször is átöltözik, mielőtt elindulna otthonról. Ez egy ideje kimarad a reggeli rutinból, hiányzik is neki. „Az öltözködés az önkifejezés eszköze, amit tudatosan lehet használni, de a játékosság, ami benne van, a boldogság forrása is lehet. Rengeteg lehetőség rejlik a ruhákban, olyanná alakíthatod magad, amilyenné csak akarod.”
A kiindulási alap sokszor egy egyszerű fekete szett, amit aztán feldob valami extrával, és itt tényleg nem mindennapi dolgokról van szó: párducmintáról, színes szőrméről, neon színű nejlonról, tervezői darabokról vagy egyedi, vintage kincsekről. Fast fashion üzletbe maximum fehérneműért vagy alapdarabokért megy be, mert sem a minőséggel, sem a kínálattal, de a dolog etikai hátterével sincs kibékülve. Szívesebben kutat bolhapiacokon, talált már arany bőrkabátot, gazdagon hímzett farmeringet, selyem bomberdzsekit és filmszalag mintás blúzt is.
„Ami húsz–harminc évvel ezelőtt készült, de ma is kifogástalan állapotban van, az valószínűleg még nagyon sokáig fogja bírni a strapát, szemben azokkal a fast fashion darabokkal, amiket egyszer kimosol, és végük” – mondja Éva. A tervezői darabokat is kedveli, nagy kedvencei a gyerekkori jóbarát és divattervező Sármán Nóra munkái. Tőle több ruhája is van, az esküvőjén is az ő kreációjában állt az oltár elé. Úgy érzi, három–négy éve találta meg igazán önmagát, azóta érzi jól magát a bőrében, és ez az öltözködésén is meglátszik.
A fotón viselt szettet – pontosabban a fedetlen hasat – korábban például nem merte volna bevállalni. Sokáig az „ápol és eltakar” elv szerint öltözött, de aztán rájött, hogy ezzel igazából nem ért egyet, csak a külvilág sulykolta belé. „Mindig nagyobb voltam, mint a barátnőim, ami néha nehéz volt. Nagyon sokat köszönhetek a férjemnek, Dávidnak, mert úgy szeret, ahogy vagyok, és tett érte, hogy ezzel én is ugyanígy legyek. Rájöttem, hogy ha nagy a fenekem, akkor nekem ez a szupererőm. Mindenkinek más, nekem ez.”
Relax
Az utazás mindig feltölti, férjével folyton tervezik a következő utat, most egy bécsi kiruccanásuk és a nyaralásuk is határozatlan időre eltolódott. Sok helyen járt már, minden más miatt tetszett neki, de különösen szereti New Yorkot és a spanyol utat, ami egy horrorfilm-fesztiválra vezetett. A sorozatok és a filmek nagy rajongója, imádja a 80-as, 90-es évek kultfilmjeit és sorozatait, a trash esetlenségét pedig bájosnak és szerethetőnek tartja. A Rémálom az Elm utcában és a Twin Peaks mellett olyan modern kedvencei is vannak, mint például az HBO saját gyártású sorozata, az Euphoria.
Vállalja, hogy nála a regényeket már rég kiütötte a nyeregből a Netflix, de pszichológiai témájú könyveket szívesen olvas. Rengeteg kiállításra jár, de a megnyitókat nem szereti. „Sok az ember, sok az inger, pont a lényegét veszti el az egész, nem lehet látni semmit. Befogadni sokkal jobban lehet egyedül. Bár a barátaim megnyitóján mindig ott vagyok, kiállításra járni mégiscsak egyedül a legjobb.”
Hobbikertész, hobbifocista, hobbipék, hobbiszakács és feltörő, amúgy is jelen lévő hobbik, mint mozaikozás, olvasás és fiatalkori nagymamaság. Mi a szerkesztőségben így élünk jó életet otthon.
Jó időzítés, importszimat és rendszerezés – Rajnai Richárd az egykori családi kötélbolt alapjaira építette fel az ország legnagyobb kötél- és védőhálógyártó cégét. A Kötéltechnika a koronavírus miatt sem áll le, sőt alpinistái között hamarosan drónok is lehetnek.
Még negyvenéves sem volt, amikor nekiállhatott a Müpa megvalósításának. Azóta tervezett egy hatalmas kulturális központot a kínai Sencsenben, természetbe simuló irodaházat Budapest határában és több, nagy visszhangot kapott urbanisztikai koncepció is fűződik a nevéhez. Zoboki Gábor építésszel, a ZDA-Zoboki Építésziroda lelkével mestereiről, operáról, Ybl Miklós örökségéről és Budapestről beszélgettünk.
„Anna az egész világot képes felfogni. Ez Juhász-örökség” – mondja Juhász Annáról Csányi Vilmos etológus, Anna esetében pótapa. Juhász Ferenc költő lánya úgy lépett ki híres édesapja árnyékából, hogy maga is az irodalom területén ért el szép sikereket. Írás helyett ő az írókkal és az életművekkel foglalkozik, irodalmi estjeivel pedig leporolta a hazai kávéházi kultúrát.