Balogh Levente eddig elsősorban nem mint pénzügyi befektető, hanem mint élelmiszeripari mogul volt ismert – egészen a Cápák között tavalyi, első évadáig. A Szentkirályi Ásványvíz elnöke azt mondja, a műsor után kitágult az ő látóköre is, és már bánja, hogy annak idején mindent a Szentkirályi márkaépítésébe tolt bele, ahelyett, hogy vett volna még egy-két retró élelmiszermárkát.
A mackónadrágot öltönyre cserélte, így ment először pitchelni egy kiskereskedelmi lánchoz Balogh Levente a 90-es évek elején, amikor még válogatott cselgáncsozóként ismerhette az ország. Az élelmiszer-tartósító végzettségű, huszonéves fiúnak, ha nem is befektető cápákat, de komoly üzlethálózatokat kellett meggyőznie: listázzák be édesapja cége, a Vitapress Élelmiszergyártó Vállalat termékeit, például a 40–50 féle ételaromát, az eceteket és a Marina fantázianevű szörpöket.
Ráadásul a komoly hangzású cégnevet is ő találta ki, és ezt is írta rá a névjegyére a kft. szócska helyett. „A rendszerváltás után egyszerűen nem hangzott jól, hogy valaki kft.-t vitt, az Áfészok, Füszértek után nem vettek minket komolyan a kereskedelemben, kezdő cégként súlytalannak tűntünk. Ezért találtam ki ezt az egyszerű, átkeresztelős megoldást” – emlékszik vissza.
Akkoriban hiánygazdaság volt, sorra szűntek meg a szocializmus dicsőséges képződményei, a téeszek és az állami gazdaságok, így meglehetősen széles termékpaletta tűnt el szinte egyik pillanatról a másikra a boltok polcairól. Levente édesapja, Balogh Sándor vegyészmérnök szemfülesen rálelt a piaci résre: elkezdett többek között rumaromát gyártani. Levente lett a családi cég zöldfülű marketingese, de amolyan mindenesként ő felelt a kereskedelemért is.
A magyar tulajdonú, második generációs családi vállalkozás itthon nemzetközi márkák, külföldön pedig világsikerre törő hazai megbízók kiállítási és rendezvénymegjelenésein dolgozik, s emellett még saját rendezvényes innovációs fejlesztésekre is marad idejük.
„Las Vegasba a CES-re, Barcelonába a Smart City Expo Világkongresszusra és több németországi nagykiállításra gyakorlatilag évek óta »hazajárunk«, de dolgoztunk már többször Japánban, Kínában, Dél-Afrikában és az USA egyéb területein is” – meséli Tornyai Péter, a cég tulajdonos-ügyvezetője.
A rendszeres nemzetközi jelenlét mellett egyre gyakoribb, hogy Budapesten rendezett kiemelt kiállításokon és konferenciákon is a TorTer tervezi és építi a nemzeti pavilonokat – de nem csak Magyarországét, hanem adott esetben nemzetközi szövetségekét, vagy épp egy helyi infrastruktúra fejlesztésére és egyedi innovációira fókuszáló délnyugat-afrikai ország standját is. Pontosan ez történt a tavaly ismét Budapesten megrendezett ITU Telecom World nemzetközi konferencia magyar, V4-es és angolai megjelenésével, valamint a két és fél évvel ezelőtti ICT Proposer’s Day kutatási és innovációs partnertalálkozójának magyar standjával is.
„Egyedi tervezési megoldásaink és komoly saját gyártási, illetve logisztikai kapacitásunk miatt egyre több nemzetközi márka megjelenésén dolgozhatunk itthon, emellett az olyan világsiker felé tartó hazai cégek, mint az NNG vagy az AImotive, a külföldi kiállítási standjaikat bízzák ránk immár rendszeresen” – mondja Tornyai.
Ahhoz, hogy tartani tudják a lépést, a cég menedzsmentje folyamatosan fejleszti több ezer négyzetméteres iroda- és műhelyparkját. A legutóbbi nagy beszerzés részét képezte egy öt tengelyes CNC marógép is, ami amellett, hogy gyorsítja a gyártást, több speciális feladatot is házon belül tart, és megfelelő választ ad a munkaerőpiaci kihívásokra is.
A környezettudatosság és a digitalizáció a kiállítások és az event design terén is elengedhetetlen immár. „Mi magunk mind az irodai, mind a gyártási szinten fókuszban tartjuk a természet védelmét és az újrahasznosítást. Egyre több stand és esemény válik »élővé«, az általunk integrált zöld megoldások miatt. Legutóbb épp a Hello, WMN! eseménysorozat színpadképe »öltözött «, TorTer-zöldbe, de itt kell megemlítenem saját díjnyertes standunkat is, mellyel idén februárban Düsseldorban, a világ legnagyobb kereskedelmi szakvásárán mutatkoztunk be” – teszi hozzá a cégvezető. Ugyanitt debütált a TorTer és egy hazai reklámügynökség közös fejlesztésű digitális terméke, az i-Reality is, amely a legújabb szenzor-, robot- és vetítéstechnikák ötvözésével bármilyen analóg teret, tárgyat és felületet képes digitális tulajdonságokkal felruházni. Izgalmas, egyedi újítás, melyről hamarosan többet is hallunk majd a rendezvényes és kiállítási szakma két meghatározó szereplőjétől.
A koronajárvány miatt most bevezetett mentőintézkedéseket hagyni kell kifutni a hatályukból, vagy el kell törölni őket, és újra deregulációra kellene törekedni.
Home office, távoktatás, kényszermegoldások: a koronavírus terjedése miatt az otthonok „digitális” átállására villámgyorsan volt szükség, a legtöbb esetben már meglévő eszközökre alapozva. És ha nem lenne elég gondunk, a kiberbűnözők igyekeznek kihasználni a felhasználók tapasztalatlanságát. Az elmúlt időszakban 667 százalékkal növekedtek a koronavírushoz kapcsolható e-mailes támadások. Az IT biztonsággal foglalkozó Sicontact az elsők között lépett: az általa forgalmazott ESET biztonságtechnikai szoftvercsalád akciójában ingyenessé tették az Internet Security programot minden diáknak és tanárnak 3 hónapra, a cégek számára pedig ingyenes tanácsadást biztosítanak.
Fehér Gyula cápaként egy futóappra harapott rá a legerősebben, de levonja a tanulságokat abból is, hogy pénzügyi befektetőként működik a nyalókagyárban. És egyáltalán nem éli meg rosszul a válságot.