Meredek hullámvasutazást mutattak be idén a világ tőzsdéi, miközben az egész földet körbejárja a koronavírus-járvány. A zuhanás akkor fulladt ki, amikor a legjobban bedurrant a járvány Európában és Amerikában, a szinte korlátlan stimulust tartalmazó mentőcsomagok, a soha nem látott pénzeső gyors visszapattanást hoztak, Amerika látványos felülteljesítésével. Persze még így is komoly veszteséget hozott a járvány, továbbra is nehéz megbecsülni, milyen mély és mennyire elhúzódó recesszió következhet. De mint a válságokban mindig, ezúttal is láthattunk nagy emelkedéseket, nyertes tőzsdei sztorikat. Ezekből szemezgettünk, a jövőbe is tekintve.
Regeneron: +41%
Nem meglepő, hogy a befektetők ráugrottak azokra a cégekre, amelyeknél esélyt látnak rá, hogy gyógyszert fejlesztenek ki a koronavírus ellen, vagy van olyan szerük, amelyik a COVID-19 kezelésére is alkalmas lehet. A Regeneron azért mehetett különösen nagyot, mert mindkettőben érintett. Egyik, a Sanofival közösen kifejlesztett gyógyszere egy ízületi gyulladással járó autoimmun-betegség, a reumatoid artritisz ellen használatos, most pedig elkezdték a klinikai tesztelését koronavírusra is. Vannak ugyanis arra utaló jelek, hogy a súlyos tüdőgyulladással küzdő betegeknél gátolja azt a túlzott immunreakciót, ami az egyik gyakori halálozási ok a koronavírus-fertőzöttek körében. Közben bíztató kilátásokkal fejlesztenek egy olyan antitestkoktélt, ami segíthet a betegség legyőzésében.
Mindez persze már benne van az árban, több elemző is aggódik a túlértékeltség miatt, április végén épp a Citi szakértője minősítette le vételről semlegesre emiatt a részvényt. A koronavírus elleni szereken dolgozó gyógyszercégek továbbra is a figyelem középpontjában maradnak, és nyilván, aki a versenyben nyer, aki először hoz ki széles körben alkalmazható hatásos szert, az lesz a nagy nyertes. A többieknél, a lemaradóknál viszont akár komoly veszteségek is jöhetnek.
Home office, távoktatás, kényszermegoldások: a koronavírus terjedése miatt az otthonok „digitális” átállására villámgyorsan volt szükség, a legtöbb esetben már meglévő eszközökre alapozva. És ha nem lenne elég gondunk, a kiberbűnözők igyekeznek kihasználni a felhasználók tapasztalatlanságát. Az elmúlt időszakban 667 százalékkal növekedtek a koronavírushoz kapcsolható e-mailes támadások. Az IT biztonsággal foglalkozó Sicontact az elsők között lépett: az általa forgalmazott ESET biztonságtechnikai szoftvercsalád akciójában ingyenessé tették az Internet Security programot minden diáknak és tanárnak 3 hónapra, a cégek számára pedig ingyenes tanácsadást biztosítanak.
Szokodi Judit, a Sicontact Kft. cégvezetője szerint a cégek sok esetben nincsenek technikailag felkészülve arra, hogy rendszereiket irodán kívülről használják. Mindeközben diákok százezrei ültek napi 10 órákra a gép elé, de a szülőktől sem elvárható, hogy egész nap szemmel tartsák gyerekeik internetes tevékenységét. Egy tanároknak szóló csoportban pár napja szavazás indult arról, hogy ki milyen online eszközöket használ: pillanatok alatt 65 különböző gyűlt össze.
„A Sicontact működésének kezdetétől kereste azokat a lehetőségeket, hogy miként lehet közelebb vinni az ügyfeleinkhez az informatikai biztonság témáját és közérthetően beszélni róla” – mondja Szokodi Judit cégvezető. Elsőként ismerték fel, hogy magyar nyelvű szakszerű terméktámogatásra van szükség, és support részről egy képzett informatikai szakemberekből álló csapat áll rendelkezésre. A cég által értékesített szoftverek gyártója, az ESET az egyik leginnovatívabb technológiát képviseli, folyamatosan fejlesztenek, 200 országban vannak jelen, 13 kutatólaborjuk van, teljesen naprakészek informatikai biztonság terén.
Hamar léptek
Két módon is igyekeztek könnyíteni a kialakult helyzeten. A tanárok és diákok számára 3 hónapra ingyenessé tették legnépszerűbb lakossági terméküket, az ESET Internet Security alkalmazást – ez több ezer regisztrálót jelent. Ez egy olyan nagy tudású újgenerációs programcsomag, amely a hagyományos vírusvédelem mellett a mindennapos internetes tevékenységek közben felmerülő legújabb fenyegetéseket is blokkolja. A cégek felé is fordultak: számukra ingyenes tanácsadást biztosítanak. „A cégeknek a home office gyors megszervezésében adunk technikai tanácsokat. Nálunk az ügyfelek nem csupán a termék licencét vásárolják meg, hanem folyamatos szolgáltatást is kapnak, sőt a licenc érvényességi időtartama alatt díjmentesen térhetnek át az új verziók használatára is” – mondja Csizmazia-Darab István IT-szakértő.
Új világ jön
Szokodi Judit szerint az eddiginél is jobban fel kell készülnünk. „Az online tér sérülékeny, ahol láthatatlan ellenségekkel, de nagyon is valós veszélyekkel, támadásokkal szembesülhetünk, számos esetben már csak utólag: a következményekkel, károkozással. Ez ellen egy újfajta gondolkodás, hozzáállás szükséges, amely a megelőzésre teszi a fő hangsúlyt, és ebben igyekszünk partnerek, iránymutatók lenni.”
Az otthoni online biztonság 8 legfontosabb pontja:
• Legyen rendszeres mentésünk!
• Haladéktalanul futtassuk le az alkalmazói programok és az operációs
rendszer hibajavító frissítéseit.
• Gyerekekkel is napi szinten beszéljünk a digitális eszközökről, az
online tér veszélyeiről, és a lehetséges védekezésről.
• Vásárlásnál és bankolásnál figyeljünk az SSL titkosított kapcsolat
meglétére.
• Ellenőrizzük a letöltött programokat.
• Jelszókészítésben legyünk kreatívak, használjunk hosszú, egyedi
jelszavakat, minden alkalmazásban variáljuk. Használjuk ki a
kétfaktoros azonosítást!
• Használat után takarjuk le a webkamerát – például videokonferenciák után – és lépjünk ki.
• A kézmosás mellett az informatikai higiénia is fontos: használjuk
rendszeresen a szűrőprogramokat, és legyen naprakész a vírusirtónk!
Biztonság a digitális világban
A Sicontact Kft. az egyik legjelentősebb, IT biztonsággal foglalkozó hazai szoftverdisztribútor. Jelentős szakembergárdából álló felkészült csapatuk ingyenes, magyar nyelvű segítséget nyújt a licenc teljes ideje alatt, a telepítéstől a szoftverbeállításokig. Weboldalukon, blogjukon és social felületeiken közérthetően írnak informatikai incidensekről és megoldásokról.
Egy hónappal azután, hogy az első magyarországi koronavírus-fertőzöttet regisztrálták, ráfordultak a hazai magánegészségügyi intézmények a vírustesztelésre, majd néhány hét alatt felpörgött egy addig nem létező piac. Április végére a vérből vizsgálható szerológiai gyorstesztet, vagyis az immunrendszer koronavírus-fertőzésre adott ellenanyagválaszát kimutató vizsgálatot csak Budapesten már körülbelül tucatnyi magánklinikán elvégzik (természetesen pénzért), és óriási is rá az igény. A koronatesztelés drágább, eszközigényesebb és nagyobb szaktudást igénylő ága, az orrból, garatból vagy a hörgőkből vett minták alapján végzett, az aktív fertőzöttséget kimutató úgynevezett PCR-vizsgálatok piaca lassabban bővül, de már itt is van rá mód, hogy bárki saját zsebből kérjen tesztelést. A privát piaci szereplők között több fronton is elindult a verseny: ez egyrészt az árakon látszik, másrészt azon, hogy ki milyen módszerrel dolgozik, milyen eljárás megbízhatóságában hisz.
A Forbes.hu-n folyamatosan követjük az újdonságokat a koronavírustesztek piacán, most a legnagyobb magánklinikák kínálatát mutatjuk.
Fehér Gyula cápaként egy futóappra harapott rá a legerősebben, de levonja a tanulságokat abból is, hogy pénzügyi befektetőként működik a nyalókagyárban. És egyáltalán nem éli meg rosszul a válságot.
Cél a hazai vállalkozásokban rejlő értékek megmentése. Ahogy mindenkit, úgy az MFB csoporthoz tartozó Hiventurest is váratlanul érte a világjárvány és az annak nyomán kialakult gazdasági válsághelyzet. Bár a koronavírus okozta gazdasági hatásokat előre nem lehetett látni, vannak, akik előzetes tapasztalatuknak és gyors reakciójuknak köszönhetően azonnal reagálni tudtak.
Eric Yuan sok elismerést kap azért, hogy emberek millióinak ingyen adja Zoom nevű videokonferencia-alkalmazását. Milliárdos cége a járvány elmúltával valószínűleg erősebb lesz, mint valaha, de képes-e kiállni az alkalmazás egy világjárvány idején a szinte egy éjszaka alatt 610 százalékot ugró forgalom és az adatbiztonság kihívásait?