Ahogyan egymás után nyílnak a kulturális és közösségi terek, és egyre több fiatal költözik a kerületbe, Józsefváros arca gyorsan változik. A Budapest egyik legizgalmasabb részévé váló VIII. kerület jövőjével kapcsolatos elképzeléseiről kérdeztük Rádai Dániel várostervező szakembert, aki a Momentum színeiben lett a kerület városfejlesztésért felelős alpolgármestere. Politikusok ritkán kerülnek a Forbesba, de harmincéves, progresszív várostervezők sem gyakran lesznek alpolgármesterek, ezért tettünk kivételt.
Lakossági fórumokon gyakran emlegeted, hogy egy „reziliens város” megteremtése felé kellene haladni. Hogyan jutottál el szakmai pályafutásod során eddig az elképzelésig, és mit jelent ez pontosan?
A delfti műszaki egyetem a világ egyik legjobb építészkara, ott végeztem, és a Solar Decathlon-csapat (nemzetközi építészeti verseny, amelyen az egyetemisták napenergiával működő házakat építenek – a szerk.) tagja lettem. Mi nem egy csilivili pavilont építettünk, hanem egy valós problémát vittünk Versailles-ba, ahol a verseny zajlott. Szó szerint kivágtunk egy darabot egy holland sorházból, és arra építettünk egy üvegházburkot. Itt kezdtem a fenntarthatóság műszaki és társadalmi oldalának kapcsolatával foglalkozni, innen ered minden, amit csinálok.
Nincs rá jó magyar kifejezés, de szociális-környezeti városfejlesztésnek nevezhetjük, és ennek középpontjában áll a reziliens, azaz ellenálló, alkalmazkodóképes város fogalma, amit az élhető közterek határoznak meg. Ez felöleli azt is, hogyan kezelünk olyan társadalmi kérdéseket, mint mondjuk Józsefváros multikulturális demográfiája, hogyan reagál a város természeti katasztrófákra, és hogy romba dönti-e egy gazdasági válság, vagy bizonyos iparágaknak köszönhetően túlél.
Szombat Éva alkotói stílusa és megjelenése is megosztó. Van, aki kiakad tőle,de akinek bejön, az imádja.
Karrier
Szombat Éva a magyar kortárs fotográfia talán legellentmondásosabb arca. Munkáira jellemző a giccs, a glamour és az irónia, amivel sokan nem tudnak mit kezdeni, ráadásul előszeretettel nyúl tabutémákhoz. Képeit imádják vagy utálják, de biztos, hogy szó nélkül senki sem megy el mellettük. Ezzel ő is tisztában van, és büszke rá, mert szerinte jobb valamilyennek lenni, mint semmilyennek.
Kabát: Vintage Top: Tezenis Nadrág: egy turkálóból Öv: ajándékba kapta Cipő: Adidas
„Volt már, hogy egy nemzetközi divatcég hazai képviselete felkért egy kampányfotózásra, majd a külföldi központ vezetői állítólag teljesen kiborultak, miután ránéztek az Instámra. Akkor keményen kampányolniuk kellett mellettem a hazaiaknak, de végül megkaptam a munkát” – mondja. Képeit egyébként lehozta már a Vice, a Huffington Post és a spanyol Vogue is, és bár annak idején háromszor felvételizett a Mome fotográfia szakára, ma a tanszéken tanít.
Szerencsés, mert amikor kedvenc projektjéről kérdezem, azt mondja, az éppen aktuális munkáját szokta annak hinni, aztán a következő feladat mindig felülírja az előzőt. 2013-ban Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjat kapott, akkor a boldogságot kutatta a képeivel, azóta készített már sorozatot nőkről és a szexjátékszereikről, de a saját testét is fotózta már terápiás jelleggel az önelfogadás jegyében. Ezúttal a stílus rovat fotóit is ő készítette, mert komolyan veszi az önkéntes karantént.
Stílus
„Annyira jól esett végre felöltözni és kisminkelni magam!” – ezzel a mondattal sem indult korábban interjú, de a koronavírus ezt is elintézte. Éva reggelente sokat szokott agyalni az aznapi szettjén, néha többször is átöltözik, mielőtt elindulna otthonról. Ez egy ideje kimarad a reggeli rutinból, hiányzik is neki. „Az öltözködés az önkifejezés eszköze, amit tudatosan lehet használni, de a játékosság, ami benne van, a boldogság forrása is lehet. Rengeteg lehetőség rejlik a ruhákban, olyanná alakíthatod magad, amilyenné csak akarod.”
A kiindulási alap sokszor egy egyszerű fekete szett, amit aztán feldob valami extrával, és itt tényleg nem mindennapi dolgokról van szó: párducmintáról, színes szőrméről, neon színű nejlonról, tervezői darabokról vagy egyedi, vintage kincsekről. Fast fashion üzletbe maximum fehérneműért vagy alapdarabokért megy be, mert sem a minőséggel, sem a kínálattal, de a dolog etikai hátterével sincs kibékülve. Szívesebben kutat bolhapiacokon, talált már arany bőrkabátot, gazdagon hímzett farmeringet, selyem bomberdzsekit és filmszalag mintás blúzt is.
„Ami húsz–harminc évvel ezelőtt készült, de ma is kifogástalan állapotban van, az valószínűleg még nagyon sokáig fogja bírni a strapát, szemben azokkal a fast fashion darabokkal, amiket egyszer kimosol, és végük” – mondja Éva. A tervezői darabokat is kedveli, nagy kedvencei a gyerekkori jóbarát és divattervező Sármán Nóra munkái. Tőle több ruhája is van, az esküvőjén is az ő kreációjában állt az oltár elé. Úgy érzi, három–négy éve találta meg igazán önmagát, azóta érzi jól magát a bőrében, és ez az öltözködésén is meglátszik.
A fotón viselt szettet – pontosabban a fedetlen hasat – korábban például nem merte volna bevállalni. Sokáig az „ápol és eltakar” elv szerint öltözött, de aztán rájött, hogy ezzel igazából nem ért egyet, csak a külvilág sulykolta belé. „Mindig nagyobb voltam, mint a barátnőim, ami néha nehéz volt. Nagyon sokat köszönhetek a férjemnek, Dávidnak, mert úgy szeret, ahogy vagyok, és tett érte, hogy ezzel én is ugyanígy legyek. Rájöttem, hogy ha nagy a fenekem, akkor nekem ez a szupererőm. Mindenkinek más, nekem ez.”
Szombat Éva KEDVENCEI 1. KESZTYŰ: Hamerli pécsi kesztyű. Sokáig azért nem hordta, mert hétköznapra túl különlegesnek tartotta. Most olyan rendhagyó alkalmakkor viseli, mint például a heti bevásárlás. 2. KITŰZŐ: Ebay. A kitűzőkért és a The Cure-ért is rajong. 3. VIBRÁTOR: Sweet Smile. Rá is felszabadítóan hatott, amikor szexuális játékszereikkel fotózott nőket. Ez az aktuális kedvence. 4. SZŰRŐK: Egy prizma és egy csillagszűrő, a rá jellemző képi hatások felelősei. 5. KERÁMIA: Rebu Ceramics. Még akkor vette, amikor csak Amerikában lehetett kapni a mogyoróvajas Reese’s csokit, hogy mindig legyen egy otthon. 6. FÉNYKÉPEZŐGÉP: Olympus MJU. Egy ideje visszaszokott az analóg fotózásra, ezt mindig magánál hordja. 7. FÜZET ÉS AKVARELLCERUZÁK: Telefon helyett ma is jegyzetfüzetbe vagy határidőnaplóba ír. 8. GYŰRŰ: Reka Lorinc. Eljegyzési gyűrűjében teljes békében megfér egymás mellett a műanyag és a gyémánt. 9. RÚZS: Yves Saint Laurent. Mostanában nem volt alkalma használni, de alig várja, hogy újra a napi rutin része legyen a sminkelés.
Relax
Az utazás mindig feltölti, férjével folyton tervezik a következő utat, most egy bécsi kiruccanásuk és a nyaralásuk is határozatlan időre eltolódott. Sok helyen járt már, minden más miatt tetszett neki, de különösen szereti New Yorkot és a spanyol utat, ami egy horrorfilm-fesztiválra vezetett. A sorozatok és a filmek nagy rajongója, imádja a 80-as, 90-es évek kultfilmjeit és sorozatait, a trash esetlenségét pedig bájosnak és szerethetőnek tartja. A Rémálom az Elm utcában és a Twin Peaks mellett olyan modern kedvencei is vannak, mint például az HBO saját gyártású sorozata, az Euphoria.
Vállalja, hogy nála a regényeket már rég kiütötte a nyeregből a Netflix, de pszichológiai témájú könyveket szívesen olvas. Rengeteg kiállításra jár, de a megnyitókat nem szereti. „Sok az ember, sok az inger, pont a lényegét veszti el az egész, nem lehet látni semmit. Befogadni sokkal jobban lehet egyedül. Bár a barátaim megnyitóján mindig ott vagyok, kiállításra járni mégiscsak egyedül a legjobb.”
Balogh Levente eddig elsősorban nem mint pénzügyi befektető, hanem mint élelmiszeripari mogul volt ismert – egészen a Cápák között tavalyi, első évadáig. A Szentkirályi Ásványvíz elnöke azt mondja, a műsor után kitágult az ő látóköre is, és már bánja, hogy annak idején mindent a Szentkirályi márkaépítésébe tolt bele, ahelyett, hogy vett volna még egy-két retró élelmiszermárkát.
Rengeteget olvas, hogy megértse a világot, és jó döntéseket hozzon a válság során Varga Zoltán. A Central Médiacsoport tulajdonosa, a 30. leggazdagabb magyar a fizetős digitális tartalmak előállítása felé mozdul, és olcsón akar új cégeket vásárolni. Jó áron pedig újra beszállna korábbi legsikeresebb befektetésébe, a Wizz Airbe is.
A koronavírus és a bezárkózás lecsapott a magyar cégekre, bármit is terveztek erre az évre, alaposan újra kellett számolniuk. De nem mindenkit érint egyformán: van, ahol az egész iparág leállt, más viszont nem győzi a rendeléseket. Az elmúlt másfél hónapban folyamatosan követtünk vállalkozásokat, egy részükről a Forbes.hu-n is írtunk, kicsitől a régiós multiig, adatcégtől a pékségig, hogyan hat rájuk a járvány, és hogyan reagáltak a kihívásra. Közülük válogattunk.
Teljesítmények, amire felkapjuk a fejünket, személyiségek, amelyek ereje még a telefonon is átüt, őszinteség, humor és vasakarat, ami meghozta a gyümölcsét. Amiben ez az év mégis más, mint a többi: ez az első 30/30-as lista, amelyen mindenki a rendszerváltás után született, és most hirtelen a vírusválság akadályaival is küzd.