„Anna az egész világot képes felfogni. Ez Juhász-örökség” – mondja Juhász Annáról Csányi Vilmos etológus, Anna esetében pótapa. Juhász Ferenc költő lánya úgy lépett ki híres édesapja árnyékából, hogy maga is az irodalom területén ért el szép sikereket. Írás helyett ő az írókkal és az életművekkel foglalkozik, irodalmi estjeivel pedig leporolta a hazai kávéházi kultúrát.
Épp most készítettem rakott kelbimbót – mondja Anna az online interjú elején. Az egyik legismertebb hazai kulturálisrendezvény-szervező néhány hónapja még elegáns kávéházakban, kiöltözve vezényelte le a főváros neves irodalmi eseményeit. Kelbimbóról akkor még szó sem volt, ám a koronavírus az ő életét is felforgatta, most olyan dolgokra is van ideje, amikre korábban nem: online irodalmi videói mellett főzni tanul. És persze rendületlenül olvas.
Megmutatja a művek mögötti embert
Az 1980-as években szombatonként cigarettafüst lengte be a kor egyik legnagyobb költőjének, Juhász Ferencnek lakását. Nem akárkik szívták a staubot, az írónál a hazai kultúra neves képviselői folytattak eszmecserét Szántó Piroskától Kass Jánosig. Ezek az alkalmak nagyban formálták a két Juhász lány, Eszter és Anna személyiségét és érdeklődését. Korán eldőlt, hogy míg a nővére édesanyjukhoz hasonlóan orvosi pályájára lép, addig Anna édesapja útját folytatja. Bár nem alkotni akart, őt az alkotók és az életművek érdekelték.
Nagyot fordult a világ a leggazdagabb magyarokkal: míg januári listánkon a legtöbb milliárdos vagyona nőtt az előző évhez képest, a koronaválság alaposan átrendezheti a viszonyokat. Megnéztük, hogyan érinti a magyar milliárdosok tőzsdei cégeit a tavaszi mélyrepülés.
Mészáros Lőrinc
Opus: −17,7%
4ig: −24,6%
Márciusban az első bezuhanás legnagyobb vesztesei között voltak a Mészáros-papírok, de amint jöttek a hírek a sikeres közbeszerzésekről, ledolgozták a bukó egy részét. A januárban még leggazdagabb magyar pár hétre ki is esett a dollármilliárdosok klubjából, a mai árfolyamok szerint viszont már újra ott lenne köztük – igaz, Csányi Sándort nem előzte vissza.
Csányi Sándor
OTP: −45%
Magasról lehet a legnagyobbat esni: bombaformában, rekordprofitok közepette érte a bankot a járvány. A bankszektor nehéz év(ek) elé néz, ha a válság elhúzódik, vállalatok mennek csődbe, és hitelek dőlnek be. Elsők között támogatták a kormány hiteltörlesztési moratóriumát.
Veres Tibor
AutoWallis: −25,4%
Alteo: −17,2%
Kína példáján is látszódott, hogy az autóeladások a mélybe zuhantak a járvány idejére. A távol-keleti piac mostanra már megközelíti a tavaly év végi számokat, ebben bízhat az AutoWallis. A megújuló energiával, energiahatékonysággal foglalkozó Alteót inkább az általános hangulatromlás húzta le.
Schmidt Mária
BIF: −1%
A Budapesti Ingatlan Nyrt. árfolyama meg se rezzent. A Világgazdaságban megjelent hír szerint a bérlők fizetnek, bár a beruházásokban okozhat csúszásokat a járvány.
Hernádi Zsolt
Mol: −32,3%
A Molt nemcsak a járvány okozta keresletcsökkenés húzta le, hanem az egész olajipar gyengélkedése is.
Bojár Gábor
Graphisoft Park: −13,3%
A Graphisoft-alapító irodaparkja felfüggeszti a 33 millió eurós részvény-visszavásárlási programot, de extra osztalékot fog fizetni.
Lakatos Péter, Sinkó Ottó
Masterplast: −23,9%
A Videoton-társvezérek együtt 5,3 százalékos tulajdonosok a régió egyik fontos építőanyaggyárában. Az építőipar befékezett, nem állt le teljesen.
Leisztinger Tamás
Forrás: −47,6%
Leisztinger vagyonkezelője értékének majdnem felét elbukta, de ez csak „négymilliárdos” csökkenés a vagyonában.
Meredek hullámvasutazást mutattak be idén a világ tőzsdéi, miközben az egész földet körbejárja a koronavírus-járvány. A zuhanás akkor fulladt ki, amikor a legjobban bedurrant a járvány Európában és Amerikában, a szinte korlátlan stimulust tartalmazó mentőcsomagok, a soha nem látott pénzeső gyors visszapattanást hoztak, Amerika látványos felülteljesítésével. Persze még így is komoly veszteséget hozott a járvány, továbbra is nehéz megbecsülni, milyen mély és mennyire elhúzódó recesszió következhet. De mint a válságokban mindig, ezúttal is láthattunk nagy emelkedéseket, nyertes tőzsdei sztorikat. Ezekből szemezgettünk, a jövőbe is tekintve.
A 2008-as pénzügyi válság után a négy Bányai testvér sikeresen kivezette a gödörből a szülőktől frissen átvett családi céget, a Bányai Bútorokat. Részben talán emiatt is magabiztosak a mostani válsággal kapcsolatban, bár az is kapóra jön nekik, hogy az elmúlt évtizedekben több külföldi piacon is megvetették a lábukat.
Még sehol sem volt a világjárvány, amikor a Cápák között második évadára kishalakat toboroztak, és a műsort is koronavírus előtt vették fel. A második évadban kevesebb volt a szórakozott professzor és a flegma, blöffölő jelentkező, sértődések viszont jócskán akadtak. Pedig a show készítői esküsznek: senkit sem akartak nevetségessé tenni, megalázni.
Újságíró is, és gazdag ember is akart lenni – némi viaskodás után végül utóbbi mellett döntött. Már a gimnáziumban üzletelt, aztán a sportriporterkedés után volt ékszerboltja, brókerháza, mígnem 2002-ben „az állatok ránézésre jobb fejek, mint az emberek” revelációval átnyergelt a sertéstenyésztésre. Nemrég maga is mint startupper pitchelt befektetők előtt az állattenyésztő-szoftverével. Moldován András a legkíméletlenebb cápa, nem válogatja meg a szavait a műsorban, ha egy „kishal” felkészületlenül áll ki a befektetők elé, vagy irreálisan sok pénzt kér.