Újságíró is, és gazdag ember is akart lenni – némi viaskodás után végül utóbbi mellett döntött. Már a gimnáziumban üzletelt, aztán a sportriporterkedés után volt ékszerboltja, brókerháza, mígnem 2002-ben „az állatok ránézésre jobb fejek, mint az emberek” revelációval átnyergelt a sertéstenyésztésre. Nemrég maga is mint startupper pitchelt befektetők előtt az állattenyésztő-szoftverével. Moldován András a legkíméletlenebb cápa, nem válogatja meg a szavait a műsorban, ha egy „kishal” felkészületlenül áll ki a befektetők elé, vagy irreálisan sok pénzt kér.
„Viccelsz? Nem beszélsz félre, ugye? Ez egy darab rongy, szívem! Te idejöttél egy darab ronggyal, a fejedre húztad, és mondtál egy olyan számot, amitől még Levente is kitér a hitéből, pedig a garázsában sokkal több áll!” Egy pitchelő startuppernek, méghozzá egy fiatal divattervező nőnek mondta ezeket a kíméletlen mondatokat Moldován András az RTL Klub Cápák között című gazdasági valóságshow-jának első évadában. Nem csoda, hogy csak szókimondó sertésmogulként mutatják be a műsor második évadjának beharangozójában és felvezető szövegében is.
Az 55 éves nagyvállalkozó keményen kritikus hangja persze korántsem azt jelenti, hogy nem élvezi a show-t, sőt láthatóan lubickol a megmondóember szerepében. Ragaszkodott hozzá, hogy írjam le: a műsorért nem kap gázsit, azt a maga örömére vállalta be, élvezi, hogy évente tíz napon át nem ugyanaz az élete, mint a többin, és hogy fiatalokat hallgat meg. „Miért lennék kíméletes? A pénzemet akarják! Ennél már csak az lenne több, ha a feleségemet akarnák!” – horkan fel, amikor a stílusát hozom szóba.
Moldován András általában heti két napot tölt cégei budai irodájában
Telefonon beszélünk persze, a járvány miatt a személyes interjút most én nem vállaltam, pedig ő forszírozta. Amikor felkértem, első reakciója az volt: meghív a Somogy megyei Kapolyra, ahol lakik és gazdálkodik, és elmegyünk fogathajtani. „Ja, nem jó, akkor egymás mellé kell ülnünk!” – mondja, miután rájön, hogy ez nálam nem fog működni.
Szombat Éva alkotói stílusa és megjelenése is megosztó. Van, aki kiakad tőle,de akinek bejön, az imádja.
Karrier
Szombat Éva a magyar kortárs fotográfia talán legellentmondásosabb arca. Munkáira jellemző a giccs, a glamour és az irónia, amivel sokan nem tudnak mit kezdeni, ráadásul előszeretettel nyúl tabutémákhoz. Képeit imádják vagy utálják, de biztos, hogy szó nélkül senki sem megy el mellettük. Ezzel ő is tisztában van, és büszke rá, mert szerinte jobb valamilyennek lenni, mint semmilyennek.
Kabát: Vintage Top: Tezenis Nadrág: egy turkálóból Öv: ajándékba kapta Cipő: Adidas
„Volt már, hogy egy nemzetközi divatcég hazai képviselete felkért egy kampányfotózásra, majd a külföldi központ vezetői állítólag teljesen kiborultak, miután ránéztek az Instámra. Akkor keményen kampányolniuk kellett mellettem a hazaiaknak, de végül megkaptam a munkát” – mondja. Képeit egyébként lehozta már a Vice, a Huffington Post és a spanyol Vogue is, és bár annak idején háromszor felvételizett a Mome fotográfia szakára, ma a tanszéken tanít.
Szerencsés, mert amikor kedvenc projektjéről kérdezem, azt mondja, az éppen aktuális munkáját szokta annak hinni, aztán a következő feladat mindig felülírja az előzőt. 2013-ban Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjat kapott, akkor a boldogságot kutatta a képeivel, azóta készített már sorozatot nőkről és a szexjátékszereikről, de a saját testét is fotózta már terápiás jelleggel az önelfogadás jegyében. Ezúttal a stílus rovat fotóit is ő készítette, mert komolyan veszi az önkéntes karantént.
Stílus
„Annyira jól esett végre felöltözni és kisminkelni magam!” – ezzel a mondattal sem indult korábban interjú, de a koronavírus ezt is elintézte. Éva reggelente sokat szokott agyalni az aznapi szettjén, néha többször is átöltözik, mielőtt elindulna otthonról. Ez egy ideje kimarad a reggeli rutinból, hiányzik is neki. „Az öltözködés az önkifejezés eszköze, amit tudatosan lehet használni, de a játékosság, ami benne van, a boldogság forrása is lehet. Rengeteg lehetőség rejlik a ruhákban, olyanná alakíthatod magad, amilyenné csak akarod.”
A kiindulási alap sokszor egy egyszerű fekete szett, amit aztán feldob valami extrával, és itt tényleg nem mindennapi dolgokról van szó: párducmintáról, színes szőrméről, neon színű nejlonról, tervezői darabokról vagy egyedi, vintage kincsekről. Fast fashion üzletbe maximum fehérneműért vagy alapdarabokért megy be, mert sem a minőséggel, sem a kínálattal, de a dolog etikai hátterével sincs kibékülve. Szívesebben kutat bolhapiacokon, talált már arany bőrkabátot, gazdagon hímzett farmeringet, selyem bomberdzsekit és filmszalag mintás blúzt is.
„Ami húsz–harminc évvel ezelőtt készült, de ma is kifogástalan állapotban van, az valószínűleg még nagyon sokáig fogja bírni a strapát, szemben azokkal a fast fashion darabokkal, amiket egyszer kimosol, és végük” – mondja Éva. A tervezői darabokat is kedveli, nagy kedvencei a gyerekkori jóbarát és divattervező Sármán Nóra munkái. Tőle több ruhája is van, az esküvőjén is az ő kreációjában állt az oltár elé. Úgy érzi, három–négy éve találta meg igazán önmagát, azóta érzi jól magát a bőrében, és ez az öltözködésén is meglátszik.
A fotón viselt szettet – pontosabban a fedetlen hasat – korábban például nem merte volna bevállalni. Sokáig az „ápol és eltakar” elv szerint öltözött, de aztán rájött, hogy ezzel igazából nem ért egyet, csak a külvilág sulykolta belé. „Mindig nagyobb voltam, mint a barátnőim, ami néha nehéz volt. Nagyon sokat köszönhetek a férjemnek, Dávidnak, mert úgy szeret, ahogy vagyok, és tett érte, hogy ezzel én is ugyanígy legyek. Rájöttem, hogy ha nagy a fenekem, akkor nekem ez a szupererőm. Mindenkinek más, nekem ez.”
Szombat Éva KEDVENCEI 1. KESZTYŰ: Hamerli pécsi kesztyű. Sokáig azért nem hordta, mert hétköznapra túl különlegesnek tartotta. Most olyan rendhagyó alkalmakkor viseli, mint például a heti bevásárlás. 2. KITŰZŐ: Ebay. A kitűzőkért és a The Cure-ért is rajong. 3. VIBRÁTOR: Sweet Smile. Rá is felszabadítóan hatott, amikor szexuális játékszereikkel fotózott nőket. Ez az aktuális kedvence. 4. SZŰRŐK: Egy prizma és egy csillagszűrő, a rá jellemző képi hatások felelősei. 5. KERÁMIA: Rebu Ceramics. Még akkor vette, amikor csak Amerikában lehetett kapni a mogyoróvajas Reese’s csokit, hogy mindig legyen egy otthon. 6. FÉNYKÉPEZŐGÉP: Olympus MJU. Egy ideje visszaszokott az analóg fotózásra, ezt mindig magánál hordja. 7. FÜZET ÉS AKVARELLCERUZÁK: Telefon helyett ma is jegyzetfüzetbe vagy határidőnaplóba ír. 8. GYŰRŰ: Reka Lorinc. Eljegyzési gyűrűjében teljes békében megfér egymás mellett a műanyag és a gyémánt. 9. RÚZS: Yves Saint Laurent. Mostanában nem volt alkalma használni, de alig várja, hogy újra a napi rutin része legyen a sminkelés.
Relax
Az utazás mindig feltölti, férjével folyton tervezik a következő utat, most egy bécsi kiruccanásuk és a nyaralásuk is határozatlan időre eltolódott. Sok helyen járt már, minden más miatt tetszett neki, de különösen szereti New Yorkot és a spanyol utat, ami egy horrorfilm-fesztiválra vezetett. A sorozatok és a filmek nagy rajongója, imádja a 80-as, 90-es évek kultfilmjeit és sorozatait, a trash esetlenségét pedig bájosnak és szerethetőnek tartja. A Rémálom az Elm utcában és a Twin Peaks mellett olyan modern kedvencei is vannak, mint például az HBO saját gyártású sorozata, az Euphoria.
Vállalja, hogy nála a regényeket már rég kiütötte a nyeregből a Netflix, de pszichológiai témájú könyveket szívesen olvas. Rengeteg kiállításra jár, de a megnyitókat nem szereti. „Sok az ember, sok az inger, pont a lényegét veszti el az egész, nem lehet látni semmit. Befogadni sokkal jobban lehet egyedül. Bár a barátaim megnyitóján mindig ott vagyok, kiállításra járni mégiscsak egyedül a legjobb.”
A BiotechUSA megveszi a Scitec Nutritiont, szinte bagóért. Élesedik a verseny az étrendkiegészítők piacán, a két magyar alapítású cégből pedig az előbbi bírta jobban a strapát. A Lévai család európai szinten is nagyobb súlycsoportba lép, de komoly meló lesz gatyába rázni a Scitecet.
A Lab5 tervezett már szinte extrém, modern élelmiszerboltot a MOM-ba és Tatabányára, növényektől zöldellő irodákat Budapestre, kormányablakot a Keletibe, és záróépületet a Corvin sétányra. Bár építészek, nemcsak kívülről nézik a falakat, hanem azzal egy időben mint a belsőépítészek, belülről is, sőt várostervezési szempontból is gondolkodnak, hiszen mindegyikre volt már projektjük – a 2008-as válsággal indultak, meg kellett tanulniuk alkalmazkodni.
Egy hónappal azután, hogy az első magyarországi koronavírus-fertőzöttet regisztrálták, ráfordultak a hazai magánegészségügyi intézmények a vírustesztelésre, majd néhány hét alatt felpörgött egy addig nem létező piac. Április végére a vérből vizsgálható szerológiai gyorstesztet, vagyis az immunrendszer koronavírus-fertőzésre adott ellenanyagválaszát kimutató vizsgálatot csak Budapesten már körülbelül tucatnyi magánklinikán elvégzik (természetesen pénzért), és óriási is rá az igény. A koronatesztelés drágább, eszközigényesebb és nagyobb szaktudást igénylő ága, az orrból, garatból vagy a hörgőkből vett minták alapján végzett, az aktív fertőzöttséget kimutató úgynevezett PCR-vizsgálatok piaca lassabban bővül, de már itt is van rá mód, hogy bárki saját zsebből kérjen tesztelést. A privát piaci szereplők között több fronton is elindult a verseny: ez egyrészt az árakon látszik, másrészt azon, hogy ki milyen módszerrel dolgozik, milyen eljárás megbízhatóságában hisz.
A Forbes.hu-n folyamatosan követjük az újdonságokat a koronavírustesztek piacán, most a legnagyobb magánklinikák kínálatát mutatjuk.
„Anna az egész világot képes felfogni. Ez Juhász-örökség” – mondja Juhász Annáról Csányi Vilmos etológus, Anna esetében pótapa. Juhász Ferenc költő lánya úgy lépett ki híres édesapja árnyékából, hogy maga is az irodalom területén ért el szép sikereket. Írás helyett ő az írókkal és az életművekkel foglalkozik, irodalmi estjeivel pedig leporolta a hazai kávéházi kultúrát.