Rengeteget olvas, hogy megértse a világot, és jó döntéseket hozzon a válság során Varga Zoltán. A Central Médiacsoport tulajdonosa, a 30. leggazdagabb magyar a fizetős digitális tartalmak előállítása felé mozdul, és olcsón akar új cégeket vásárolni. Jó áron pedig újra beszállna korábbi legsikeresebb befektetésébe, a Wizz Airbe is.
Kizárólag otthonról dolgozol, mióta bejött a járvány?
Hatodik hete majdnem teljesen home office-ban vagyok, heti egyszer kell bemennem az aláírások miatt. Én voltam az, aki miatt korán felkészültünk az átállásra. Amikor január végén jöttek a hírek Kínából, elkezdtem pánikolni. A kollégáim furcsán is néztek rám az elején, de utólag úgy tűnik, hasznos volt. Időben felkészültünk az itthoni járványveszélyre, amiből relatív előnyünk származott a többi piaci résztvevővel szemben.
A BiotechUSA megveszi a Scitec Nutritiont, szinte bagóért. Élesedik a verseny az étrendkiegészítők piacán, a két magyar alapítású cégből pedig az előbbi bírta jobban a strapát. A Lévai család európai szinten is nagyobb súlycsoportba lép, de komoly meló lesz gatyába rázni a Scitecet.
Mi a deal?
A Forbes.hu-n hoztuk elsőként a hírt, hogy a BiotechUSA megveszi a konkurens Scitec Nutritiont. Ezzel a magyar alapítású Scitec lengyel, majd dél-afrikai tulajdonosi kitérő után újra száz százalékban magyar kézbe kerül. A vételár ötmillió euró (1,8 milliárd forint), töredéke annak a 170 millió eurónak, amennyiért még 2016-ban megvásárolták.
Miért csak ennyiért?
A vételárból is látszik, hogy nincs jó bőrben a Scitec: az árbevétel évek óta csökkent, a legutóbbi félévet 5,3 millió eurós veszteséggel zárta. A Scitec anyacége, a dél-afrikai Ascendis legutóbbi jelentésében azt írja, hogy a növekvő verseny miatt árengedményeket tettek, egy új termékcsalád bevezetését is elhalasztották, emellett leépítettek a központi irodában. Az Ascendis 2018 nyarán minden más étrendkiegészítős cégét eladta (Evox, Supashape, Muscle Junkie, Nutrimax), de akkor még azt írták, a Scitec nem eladó. Végül mégis emellett döntöttek. Érthető: csak vitte a dél-afrikaiak pénzét, míg a cégbirodalom összes kötelezettségének harmadát nyögte, mintegy 78 milliárd forintot.
Mit nyernek vele?
A vásárlással a Biotech kétszer akkorára nő, ha a 23,5 milliárdos forgalmuk mellé tesszük a Scitec 25,2 milliárdos bevételét. Az élesedő verseny a BiotechUSA-n is látszott, 2017-ről 2018-ra csökkent az adózott eredmény, de még így is egyévi profitból ki tudják köhögni a vételárat.
A két cég között egyértelműen vannak párhuzamosságok, de a márkák valamelyest elkülönülnek. A Scitec főleg a testépítésre, fitneszre koncentrál, a Biotech erősebben nyitott az egészséges táplálkozás, a különféle vitaminok és az étrendkiegészítők felé, például cukorbetegeknek, laktózérzékenyeknek is van termékük.
Lévaiék európai szinten is nagyobb súlycsoportba lépnek a vásárlással, most az a feladatuk, hogy megszüntessék a párhuzamosságokat, egy kalap alá hozzák a gyártást, a készletezést és a disztribúciót, okosan elkülönítsék a termékvonalakat, és kitalálják, mit kezdjenek a Scitec adóssághegyével.
Újságíró is, és gazdag ember is akart lenni – némi viaskodás után végül utóbbi mellett döntött. Már a gimnáziumban üzletelt, aztán a sportriporterkedés után volt ékszerboltja, brókerháza, mígnem 2002-ben „az állatok ránézésre jobb fejek, mint az emberek” revelációval átnyergelt a sertéstenyésztésre. Nemrég maga is mint startupper pitchelt befektetők előtt az állattenyésztő-szoftverével. Moldován András a legkíméletlenebb cápa, nem válogatja meg a szavait a műsorban, ha egy „kishal” felkészületlenül áll ki a befektetők elé, vagy irreálisan sok pénzt kér.
A 2008-as pénzügyi válság után a négy Bányai testvér sikeresen kivezette a gödörből a szülőktől frissen átvett családi céget, a Bányai Bútorokat. Részben talán emiatt is magabiztosak a mostani válsággal kapcsolatban, bár az is kapóra jön nekik, hogy az elmúlt évtizedekben több külföldi piacon is megvetették a lábukat.