A BiotechUSA megveszi a Scitec Nutritiont, szinte bagóért. Élesedik a verseny az étrendkiegészítők piacán, a két magyar alapítású cégből pedig az előbbi bírta jobban a strapát. A Lévai család európai szinten is nagyobb súlycsoportba lép, de komoly meló lesz gatyába rázni a Scitecet.
Mi a deal?
A Forbes.hu-n hoztuk elsőként a hírt, hogy a BiotechUSA megveszi a konkurens Scitec Nutritiont. Ezzel a magyar alapítású Scitec lengyel, majd dél-afrikai tulajdonosi kitérő után újra száz százalékban magyar kézbe kerül. A vételár ötmillió euró (1,8 milliárd forint), töredéke annak a 170 millió eurónak, amennyiért még 2016-ban megvásárolták.
A magyar tulajdonú, második generációs családi vállalkozás itthon nemzetközi márkák, külföldön pedig világsikerre törő hazai megbízók kiállítási és rendezvénymegjelenésein dolgozik, s emellett még saját rendezvényes innovációs fejlesztésekre is marad idejük.
„Las Vegasba a CES-re, Barcelonába a Smart City Expo Világkongresszusra és több németországi nagykiállításra gyakorlatilag évek óta »hazajárunk«, de dolgoztunk már többször Japánban, Kínában, Dél-Afrikában és az USA egyéb területein is” – meséli Tornyai Péter, a cég tulajdonos-ügyvezetője.
A rendszeres nemzetközi jelenlét mellett egyre gyakoribb, hogy Budapesten rendezett kiemelt kiállításokon és konferenciákon is a TorTer tervezi és építi a nemzeti pavilonokat – de nem csak Magyarországét, hanem adott esetben nemzetközi szövetségekét, vagy épp egy helyi infrastruktúra fejlesztésére és egyedi innovációira fókuszáló délnyugat-afrikai ország standját is. Pontosan ez történt a tavaly ismét Budapesten megrendezett ITU Telecom World nemzetközi konferencia magyar, V4-es és angolai megjelenésével, valamint a két és fél évvel ezelőtti ICT Proposer’s Day kutatási és innovációs partnertalálkozójának magyar standjával is.
„Egyedi tervezési megoldásaink és komoly saját gyártási, illetve logisztikai kapacitásunk miatt egyre több nemzetközi márka megjelenésén dolgozhatunk itthon, emellett az olyan világsiker felé tartó hazai cégek, mint az NNG vagy az AImotive, a külföldi kiállítási standjaikat bízzák ránk immár rendszeresen” – mondja Tornyai.
Ahhoz, hogy tartani tudják a lépést, a cég menedzsmentje folyamatosan fejleszti több ezer négyzetméteres iroda- és műhelyparkját. A legutóbbi nagy beszerzés részét képezte egy öt tengelyes CNC marógép is, ami amellett, hogy gyorsítja a gyártást, több speciális feladatot is házon belül tart, és megfelelő választ ad a munkaerőpiaci kihívásokra is.
A környezettudatosság és a digitalizáció a kiállítások és az event design terén is elengedhetetlen immár. „Mi magunk mind az irodai, mind a gyártási szinten fókuszban tartjuk a természet védelmét és az újrahasznosítást. Egyre több stand és esemény válik »élővé«, az általunk integrált zöld megoldások miatt. Legutóbb épp a Hello, WMN! eseménysorozat színpadképe »öltözött «, TorTer-zöldbe, de itt kell megemlítenem saját díjnyertes standunkat is, mellyel idén februárban Düsseldorban, a világ legnagyobb kereskedelmi szakvásárán mutatkoztunk be” – teszi hozzá a cégvezető. Ugyanitt debütált a TorTer és egy hazai reklámügynökség közös fejlesztésű digitális terméke, az i-Reality is, amely a legújabb szenzor-, robot- és vetítéstechnikák ötvözésével bármilyen analóg teret, tárgyat és felületet képes digitális tulajdonságokkal felruházni. Izgalmas, egyedi újítás, melyről hamarosan többet is hallunk majd a rendezvényes és kiállítási szakma két meghatározó szereplőjétől.
A 2008-as pénzügyi válság után a négy Bányai testvér sikeresen kivezette a gödörből a szülőktől frissen átvett családi céget, a Bányai Bútorokat. Részben talán emiatt is magabiztosak a mostani válsággal kapcsolatban, bár az is kapóra jön nekik, hogy az elmúlt évtizedekben több külföldi piacon is megvetették a lábukat.
Még negyvenéves sem volt, amikor nekiállhatott a Müpa megvalósításának. Azóta tervezett egy hatalmas kulturális központot a kínai Sencsenben, természetbe simuló irodaházat Budapest határában és több, nagy visszhangot kapott urbanisztikai koncepció is fűződik a nevéhez. Zoboki Gábor építésszel, a ZDA-Zoboki Építésziroda lelkével mestereiről, operáról, Ybl Miklós örökségéről és Budapestről beszélgettünk.
Cél a hazai vállalkozásokban rejlő értékek megmentése. Ahogy mindenkit, úgy az MFB csoporthoz tartozó Hiventurest is váratlanul érte a világjárvány és az annak nyomán kialakult gazdasági válsághelyzet. Bár a koronavírus okozta gazdasági hatásokat előre nem lehetett látni, vannak, akik előzetes tapasztalatuknak és gyors reakciójuknak köszönhetően azonnal reagálni tudtak.