Hobbikertész, hobbifocista, hobbipék, hobbiszakács és feltörő, amúgy is jelen lévő hobbik, mint mozaikozás, olvasás és fiatalkori nagymamaság. Mi a szerkesztőségben így élünk jó életet otthon.
Zsiborás Gergő
Előjött belőlem a hobbikertész, de a legrosszabb fajta, aki megveszi és ledugja a magokat, aztán azonnali sikert vár. A március eleji lelkesedést kissé megtörte a havazás, de azóta új és nagyobb kihívás után néztem: a hátsó kertet füvesítem! Mint a gazdaglista szerkesztője, egyértelmű volt, hogy a fűmagot Csányi Sándortól (jó, az egyik cégétől, a KITE-től) veszem. Ástam, trágyáztam, vetettem, lapítottam, majd hosszan és naponta többször néztem a gyepet, pontosabban a helyét. Közben újragondoltam a paradicsompalántázási stratégiát, adtam a földhöz egy kis kávézaccot is, naponta kétszer locsolok. Pár napja jött a megnyugvás: kidugta a fejét a vörös csenkesz, majd, ha álmosan is, de megindult az angol perje és a kis San Marzano ikrek is a napfény felé fordultak.
Nagyot fordult a világ a leggazdagabb magyarokkal: míg januári listánkon a legtöbb milliárdos vagyona nőtt az előző évhez képest, a koronaválság alaposan átrendezheti a viszonyokat. Megnéztük, hogyan érinti a magyar milliárdosok tőzsdei cégeit a tavaszi mélyrepülés.
Mészáros Lőrinc
Opus: −17,7%
4ig: −24,6%
Márciusban az első bezuhanás legnagyobb vesztesei között voltak a Mészáros-papírok, de amint jöttek a hírek a sikeres közbeszerzésekről, ledolgozták a bukó egy részét. A januárban még leggazdagabb magyar pár hétre ki is esett a dollármilliárdosok klubjából, a mai árfolyamok szerint viszont már újra ott lenne köztük – igaz, Csányi Sándort nem előzte vissza.
Csányi Sándor
OTP: −45%
Magasról lehet a legnagyobbat esni: bombaformában, rekordprofitok közepette érte a bankot a járvány. A bankszektor nehéz év(ek) elé néz, ha a válság elhúzódik, vállalatok mennek csődbe, és hitelek dőlnek be. Elsők között támogatták a kormány hiteltörlesztési moratóriumát.
Veres Tibor
AutoWallis: −25,4%
Alteo: −17,2%
Kína példáján is látszódott, hogy az autóeladások a mélybe zuhantak a járvány idejére. A távol-keleti piac mostanra már megközelíti a tavaly év végi számokat, ebben bízhat az AutoWallis. A megújuló energiával, energiahatékonysággal foglalkozó Alteót inkább az általános hangulatromlás húzta le.
Schmidt Mária
BIF: −1%
A Budapesti Ingatlan Nyrt. árfolyama meg se rezzent. A Világgazdaságban megjelent hír szerint a bérlők fizetnek, bár a beruházásokban okozhat csúszásokat a járvány.
Hernádi Zsolt
Mol: −32,3%
A Molt nemcsak a járvány okozta keresletcsökkenés húzta le, hanem az egész olajipar gyengélkedése is.
Bojár Gábor
Graphisoft Park: −13,3%
A Graphisoft-alapító irodaparkja felfüggeszti a 33 millió eurós részvény-visszavásárlási programot, de extra osztalékot fog fizetni.
Lakatos Péter, Sinkó Ottó
Masterplast: −23,9%
A Videoton-társvezérek együtt 5,3 százalékos tulajdonosok a régió egyik fontos építőanyaggyárában. Az építőipar befékezett, nem állt le teljesen.
Leisztinger Tamás
Forrás: −47,6%
Leisztinger vagyonkezelője értékének majdnem felét elbukta, de ez csak „négymilliárdos” csökkenés a vagyonában.
A koronavírus és a bezárkózás lecsapott a magyar cégekre, bármit is terveztek erre az évre, alaposan újra kellett számolniuk. De nem mindenkit érint egyformán: van, ahol az egész iparág leállt, más viszont nem győzi a rendeléseket. Az elmúlt másfél hónapban folyamatosan követtünk vállalkozásokat, egy részükről a Forbes.hu-n is írtunk, kicsitől a régiós multiig, adatcégtől a pékségig, hogyan hat rájuk a járvány, és hogyan reagáltak a kihívásra. Közülük válogattunk.
Jó időzítés, importszimat és rendszerezés – Rajnai Richárd az egykori családi kötélbolt alapjaira építette fel az ország legnagyobb kötél- és védőhálógyártó cégét. A Kötéltechnika a koronavírus miatt sem áll le, sőt alpinistái között hamarosan drónok is lehetnek.
A Lab5 tervezett már szinte extrém, modern élelmiszerboltot a MOM-ba és Tatabányára, növényektől zöldellő irodákat Budapestre, kormányablakot a Keletibe, és záróépületet a Corvin sétányra. Bár építészek, nemcsak kívülről nézik a falakat, hanem azzal egy időben mint a belsőépítészek, belülről is, sőt várostervezési szempontból is gondolkodnak, hiszen mindegyikre volt már projektjük – a 2008-as válsággal indultak, meg kellett tanulniuk alkalmazkodni.