Nem szimplán ebédet adnak a gyerekeknek az AKG Kiscelli utcai épületében, de környezettudatosságra, egészséges életmódra is nevelik őket, sőt megmutatják nekik más országok étkezési szokásait is. Vagyis komplett szemléletformálást is magára vállalt a Meznának hívott iskolai menzát üzemeltető csapat, élén egy egykori AKG-s gimnazistával, Bajor Zsófival.
Tojás Világnapját ünnepelték egy októberi pénteken az AKG Kiscelli úti általános iskolájának alagsorában. Megkóstoltak pár tojásos ételt – például tojáslevest, frittatát, tízóraira tojásos szendvicset –, és a nagyobbak például megtanulták azt is, hogy mit jelentenek a tojásra pecsételt betűk és számok, sőt a felelős állattartásról is meséltek nekik videóról a YouTyúk Kft. termelői, akik a menzára a kapirgálós tyúkok tojásait beszállítják.
Amikor az Alternatív Közgazdasági Gimnázium 1–6. osztályos tagiskolája 2018 őszén elindult, az iskola vezetése olyan büfé- és ebédszolgáltatót keresett, amelyik integrált része lehet az iskola mindennapjainak. „Rengeteg szemléletformáló programunk van, például a különböző népek konyhájából is igyekszünk ízelítőt adni, a zsidó újévkor maceszgombócos erőlevest és mézes sült almát kínáltunk, a kínai újévkor tavaszi tekercset készítettünk” – mondja Zsófi.
Interjú közben párszor elszalad, hogy segítsen a tízóraijukért az étkezőbe zarándokló kicsiknek, akik a társaiknak is felviszik a müzlit és a joghurtot. Szinte mind a 350 gyereket névről ismeri, sőt azt mondja, az ő számát tudja mindenki, így a szülők is bármikor felhívhatják, kérdezhetnek, visszajelezhetnek. Utóbbi, vagyis a gyerekek véleménye annyira fontos a Meznának, hogy minden ebéd után „leszavaztatják” őket az aznapi ebédről, méghozzá meglehetősen egyszerű és gyerekbarát módon: a használt papírszalvétát két vödörbe dobhatja, aki végzett, az egyikre az van írva, hogy Ízlett, a másikra az, hogy Nem ízlett.
Egészséges munkavállaló, működő vállalat. Mi ez, ha nem win-win?
Újabb jelentős lépéshez ért a nemzetközi piacra készülő magyar startup, a Fitpuli: a cég integrálja digitális egészségprogramjával a hagyományos üzemorvosi ellátást. Az alapítók nem titkolt célja megújítani a hazai foglalkozás-egészségügyet, továbbá egyesíteni a digitális és a személyesen nyújtott orvosi szolgáltatások előnyeit a népbetegségek hatékonyabb prevenciója érdekében.
Elmegyek az orvoshoz. Hónapok óta nem voltam, de szerencsére nincs szükség a „néha kicsit fáj a fejem, időnként szédülök, de lehet, hogy csak a front”-féle panaszok okainak tippelgetésére, az egészség-applikációm adataiból a doktor pontosan látja, hogy magas a vérnyomásom, keveset mozgok, mindezt pedig dohányzással súlyosbítom, hiába voltam épp leszokóban a legutolsó vizit idején. Sci-fi? A háziorvoslásban még igen, de a Fitpulival ez nem is a távoli jövő.
Vállalati egészség
A Fitpuli igazi magyar start-up sikersztori. 2017-es indulása óta szerepelt már a hírekben 340 milliós tőkebevonással, jelentős piaci szereplővel kötött stratégiai megállapodással, elnyert innovációs nagydíjjal és most már a MagyarBrands-díjjal kapcsolatban is. A szolgáltatás digitális vállalati egészségprogramként érhető el: nagyobb munkáltatók tudják megvásárolni, és a dolgozóiknak juttatásként biztosítani.
A Fitpuli most újabb ugrásra készül: debütál a digitális vállalati egészségprogramjukkal integrált üzemorvosi szolgáltatás. „Nem titkolt célunk, hogy az egy helyben toporgó magyar foglalkozás-egészségügyi rendszert felforgassuk” – mondja Oláh Dániel Fitpuli-alapító, civilben maga is foglalkozás-egészségügyi szakorvos.
Egyrészt a folyamatos digitális adatgyűjtés sokkal mélyebb elemzést tesz lehetővé, másrészt, miközben adná magát, hogy az orvosi ellátás az aktivitásmérő applikációk adataira támaszkodva hatékonyabban előzze meg a krónikus betegségek kialakulását, ilyenre jelenleg nincs példa itthon. A Fitpuli erre kínál megoldást: a vállalati egészségprogramjukat használó cégek számára lehetőséget biztosítanak a kötelező üzemorvosi vizsgálatokra is. Ez komplex egészségmegőrzési rendszert garantál, a vizsgálatok kiegészülnek a pontosabb diagnózist lehetővé tevő digitális adatokkal.
Fő a prevenció
Fizikai és mentális egészség, közösségi erő, egyéni és céges hatékonyságnövelés. Ezoterikusan hangozhat, de a Fitpuli két egzakt tudomány, az orvoslás és a közgazdaságtan tapasztalataira épít. Az orvostudományi rész az Amerikai Életmódorvostani Társaság ajánlásain alapul, amelyet magyar orvosok adaptáltak a hazai rendszerre. E szerint hat terület, a táplálkozás, a mozgás, a stressz, az alvás, a közösségi kapcsolatok és a függőségek felelősek az egyén hosszú távú testi-lelki egészségéért. Ezekre a területekre épülnek a Fitpuli egyénileg és a céges közösségben együtt is teljesíthető kihívásai, moduljai.
A piacon jelenleg elérhető egészségprogramok nem fedik le a hat alappillért sem, jellemzően csak egyes részeire koncentrálnak. „Számunkra egyértelmű volt, hogy a teljes spektrumot le kell fedni“ – mondja Fügedi Gergely COO.
Egy magyar cég átlagosan 200 ezer forintot bukik évente minden dolgozóján a betegségek és a hiányzások miatt. A presenteeism (vagyis a nem teljes értékű munkahelyi jelenlét) ennél is nagyobb károkat tud okozni. Ha úgy mondjuk, hogy a motiválatlan, „csak teljen már le” jellegű napok, mindenki tudja, miről van szó. Az egészségtelen munkakörnyezet vagy a stressz okozta károk számokban, méghozzá csúnya mínuszokban is pontosan kimutathatóak. A koronavírus-járvány erre csak rátett egy lapáttal. A home office-ban, munkaközösségüktől elszeparálva dolgozók egészségét, és rajtuk keresztül a cég zavartalan működését kell megőrizniük a munkáltatóknak.
„Nem fitnesz trekker” – állítják egybehangzóan a Fitpuli vezetői. A felhasználók kontextus nélküli adatsorok helyett magyarázatokat, egyéni motivációt és edukációs anyagokat kapnak például a helyes relaxációról vagy az irodai átmozgató tornáról. A Fitpuli egy valós közeghez, a saját kollégáik átlagához méri a felhasználók teljesítményét, ami jóval erősebb motivációt jelenthet, mint a „hagyományos” fitnesz trekkerek virtuális közössége.
Ilyen még nem volt
A Fitpuli hamarosan új alkalmazással is piacra lép, vállalatok helyett az egyéni felhasználókat célozva. Az új digitális eszköz a választható idejű műtétekre való felkészülést és a rehabilitációt segíti majd. A kulcs itt is a preventív szemlélet, az edukáció, az egészségtudatosság elősegítése.
„Az egészségügyi ellátórendszer általunk is ismert problémái motiváltak arra, hogy ezekre megoldást nyújtsunk. Ez egy piaci rés, ilyen szolgáltatás még nemzetközi szinten sincs” – mondja Békási Sándor, Fitpuli-társalapító és termékfejlesztési vezető. „Egy ilyen app használata a műtét költségéhez képest minimális, viszont jelentős segítség lehet, amellyel a beteg szubjektív megélése is javul. Az elégedett beteg pedig a szolgáltatónak is fontos.”
Bioalapanyagokból kezdtek magánóvodáknak és -iskoláknak főzni, de egy idő után olyan sokan rendeltek tőlük ebédet, hogy elengedték ezt a vonalat. A Biogastro még így is a minőségi és egészséges menzaételeket kínáló kevés cég közé tartozik, és már kóser konyhát is üzemeltet a Lauderben.
Félelem, aggodalom. A kontroll és a szabadság elvesztésének érzése. Magány, elszigetelődés vagy éppen az egyedül töltött idő hiánya. Stressz, bizonytalanság. Gyász. Kimerültség. Egzisztenciális szorongás. Szorongás, félelem, hogy kimaradunk valamiből, vagy a bizonytalan jövő miatt. Reményvesztés. Ilyen szavak állnak kis pacákban a nagy zöld koronaszörny körül, amikor ébredés után rutinszerűen a telefonomra nézek, és megnyitom az Instagramot, az meg egy rajzocskát […]
M inél rosszabb, annál jobb? – kérdezem Váradi József Wizz Air-vezérigazgatót a hetedik Forbes Flow-n a budai Momkult reflektorral világított színpadán, ahogy az egymástól tisztes távolságra ülő maszkos közönség és az online követők figyelnek minket. Nem először beszélgetek Váradival, tudom, hogy a válaszai (szinte) mindig kendőzetlenül őszinték, és minden moderátort zavarba hozóan rövidek. Egy igen most is a válasza, és […]
eit Health InnoStars
2020 November Támogatói tartalom eit Health InnoStars
Évek óta karolja fel az európai lakosok egészségét fejlesztő megoldásokat az EIT Health az egészségügyi szférában működő vállalatok, kutatóintézetek, egyetemek és egészségügyi intézmények összekötésével. A koronavírus-pandémia különösen aktuálissá teszi az összefogást: a szervezet folyamatosan keresi és támogatja az innovatív projekteket, startupokat és a gyártásban vagy terjesztésben részt vállaló cégeket.