Pataki Katalin azt mondja, a járvány lehetőség, hogy megvizsgáljuk, az eddigi ritmus valóban a saját ritmusunk-e. Munkahelyen, vezetőként is.
Pataki Katalin kommunikációs tréner és coach szerint egy vezető onnantól igazán vezető, hogy a gondolkodásmódjában megtörtént a váltás: mostantól ő akkor sikeres, ha a munkatársai, beosztottai sikeresek. Ennek érdekében minden vezetőnek muszáj egyénenként foglalkoznia a csapatával, és ez olyan krízis esetén, mint a koronavírus-járvány, fokozottan igaz. „Egy ilyen helyzetben minden munkatársnak másra van szüksége. Van, aki az érzelmi támogatást, van, aki a matekot igényli. A vezetőnek most még sokkal szofisztikáltabbnak, árnyaltabbnak kell lennie, hogy mindenkinek azt nyújtsa, amire szüksége van.”
Ugyanilyen fontos az is, hogy a vezető transzparens és becsületes legyen, és felvállalja saját sebezhetőségét. „A kríziskommunikációban is az a legfontosabb, hogy nem kamuzok. Ha azt mondom, ami tényleg van, az mindig stresszoldó hatású.” Ehhez erőre van szüksége a vezetőnek, és arra, hogy jóban legyen önmagával. Kati szerint ugyanis az illúzió, hogy valaki magával nincs rendben, de a munkatársaihoz empatikusan tud közeledni. A Grow Csoportnál változatos formákban és módszerekkel fejlesztik a vezetőket, az egyik legnépszerűbb szolgáltatásuk az alapozó és haladó Integrált Vezetőképző program, ahol különböző iparágakból érkező vezetők csoportjával dolgoznak összesen majdnem egy éven át (a két szint 550-550 ezer forintba kerül), de sokan választják az egyéni coachingfolyamatot is, ami jellemzően tíz alkalomból áll, alkalmanként 50–70 ezer forintért.
Névjegy Pataki Katalin 1967-ben született, magyar–angol szakos tanárként végzett, de hamar átnyergelt a médiára. Húsz évig a Magyar Televíziónál volt riporter, szerkesztő, műsorvezető. Tíz éve ismerkedett meg a szervezetfejlesztés világával, elvégezte a Big Five Akadémia szervezetfejlesztési tanácsadó- és trénerképzését. Közben elkezdett a Grow Csoporttal dolgozni, ahol jelenleg mint tréner, coach és coachképző tevékenykedik. Munkája során elsősorban a neurolingvisztikai programozás (NLP), az erőszakmentes kommunikáció (NVC) és a folyamatközpontú kommunikációs modell (PCM) eszköztárát alkalmazza.
A magyar Forbes ötödik éve készít összeállítást a Forbes-listákon szereplő, illetve köztudomásúan szívesen jótékonykodó filantrópokról. Mert hisszük, hogy a példamutatás az adakozás esetében is fontos. A pandémiában pedig különösen felértékelődött a civil segítség szerepe: a nonprofit szervezetek, a hátrányos helyzetben élők és a bajbajutottak még jobban rászorultak a különféle adományokra. Szándékosan nemcsak jótékonykodó milliárdosokat mutatunk be, de olyanokat is, akikkel jó pár olvasónk is egy szinten érezheti magát. Mert nem az összeg számít: az adományozás a legtöbbször nem vagyon, hanem elhatározás kérdése – és nekünk az a célunk, hogy ezt minél többen felismerjék.
Módszertan Nyilvános adatbázis, elérhető hiteles gyűjtés híján önbevallásokra alapozzuk öt éve készülő adományozói listánkat. E-mailben kérdeztük meg jótékonykodási szokásaikról listáink szereplőit, címlaposainkat, a leggazdagabb magyarokat és a legnagyobb cégek tulajdonosait. Olyanoknak is elküldtük kérdőívünket, akik nem szerepeltek a Forbes egyik rangsorában sem, de köztudomású, hogy adakoznak. A több mint száz elküldött levél nagyobb részére nem érkezett válasz, sokan pedig úgy nyilatkoztak, hogy nem szeretnének filantróp színekben feltűnni, vagy mert szerények, vagy mert nem is tartják magukat méltónak az elnevezésre. A több mint tucatnyi pozitív válaszadót jó példaként mutatjuk be. Nem rangsorban.
Demján család Saját szervezet: Demján Sándor Alapítvány Eddigi adomány: több mint 29 milliárd forint (több mint 80 százalék magánvagyonból) 2019-es adomány:több mint 70 millió forint (80 százalék magánvagyonból) 2020-as várható adomány:több mint 100 millió forint (90 százalék magánvagyonból) Demján Sándor az 1970-es évek eleje óta adakozott, ezt halála után örökösei is folytatják. A támogatásban mindig nagy hangsúlyt kapnak azok a területek, ahol kis mértékű a kormányzati szerepvállalás, így a rászorultság még égetőbb. A választás további fontos szempontja a tehetségek kibontakoztatásának támogatása és az esélyegyenlőség megteremtése.
Kiemelten támogatják az oktatást, az egészségügyet, a kultúrát és a művészeteket, a nehéz helyzetben élőket. A pandémiában tableteket vásároltak például az egészségügyi dolgozók gyermekeinek a távoktatáshoz, lélegeztetőrendszert a Heim Pál Gyermekkórháznak, élelmiszereket a Remény Kora Gyermekvédelmi Alapítványnak, továbbá támogatták a Health-less Jótékonysági Alapítványt, a Medicopter Alapítványt, a Gyermekmentő Szolgálatot, a MAZSIHISZ Szeretetkórházat, a Szent László Kórház és a Honvéd Kórház dolgozóit, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikát, a BKV sofőröket, az Országos Mentőszolgálat munkatársait, valamint a VI. és a XIII. kerület szociális munkásait. A kultúra területén is számos szervezetet támogattak, többek között a Vita Musica Nonprofit Kft.-t, a Besszer Koncert Kft.-t és a Philobiblon Kft.-t, míg a kutatásban a Közép-Európai Rendszerváltást Kutató Intézetet.
Az oktatásban a Budapesti Gazdasági Egyetemet a Demján Sándor Ösztöndíjjal segítették, valamint Demján Sándor szülőfalujában, Börvelyen is ösztöndíjat alapítottak a tehetséges gyerekek felkarolására. A járvány idején támogatták a Kórházsuli Alapítvány tevékenységét is.
Gattyán György Saját szervezet: Docler Alapítvány és Gattyán Alapítvány Eddigi adomány:5 milliárd forint (20 év alatt) 2019-es adomány:400 millió forint (fele céges, fele magánvagyonból) 2020-as várható adomány: 1 milliárd forint (fele céges, fele magánvagyonból) A Docler Holding alapítója rendszeresen adományoz a sport, a kultúra, a tudomány és a természetvédelem területén is. Mintegy 150 egyesületet, szervezetet, intézményt, alapítványt támogatott, eddig összesen ötmilliárd forinttal. Szponzorált már egyebek mellett kórházakat, iskolákat, óvodákat, de olimpiai kvótás vitorlázót, nemzetközi sakknagymestert vagy éppen magyar bajnok focicsapatot is.
Az elmúlt években a Gattyán Alapítvány kiemelten foglalkozott a hátrányos helyzetű, nehéz körülmények között élő gyermekekkel. A pandémiában számos rendezvényt szervezett, és adományokat osztott szét gyermekotthonoknak, az ott élő gyerekeknek összesen 1500 laptopot vett a digitális oktatáshoz, továbbá 60 darab Teqball-asztallal is megajándékozta őket. Hat kiemelt, budapesti kórháznak például maszkokkal, tartós élelmiszerekkel, nagyobb összegű pénzadományokkal (kórházanként 15 millió forinttal) segített. Új mentőautót vásárolt a balatoni régiónak a megemelkedett, kiemelt turistaszezon miatt, a tulajdonában álló Normafa Club House-ban pedig mintegy ezer gyermekotthonban élő fiatalt táboroztatott a nyáron.
„Általánosságban véve elmondható, hogy előre tervezett, CSR portfólió szerint támogatunk. Lefedve a tudomány, a kultúra, a sport területét is. A krízishelyzetben pedig ott segítettünk, ahol a legnagyobb szükség volt az összefogásra.”
Gattyán György külföldön is jótékonykodik: Luxemburgban például egyebek mellett kórházakat, iskolákat, karitatív tevékenységet végző szervezeteket támogatott. A nemzetközi Teqball-szövetség, a FITEQ alelnökeként Gattyán György és alapítótársai a világ számos helyére juttattak el Teqball-asztalokat, többek között háború sújtotta területekre is. A Docleresek rendszeres véradók, így a cég nemrég megkapta a Véradóbarát Munkahely címet. Tíz éve állandó mecénásai és társalapítói a Prima Primissima alapítványnak, a Junior Prima díj Népművészet és Közművelődés kategóriáját gondozzák.
Wáberer György Saját szervezet: Wáberer Alapítvány Eddigi adomány: több mint 3 milliárd forint (20 év alatt) 2019-es adomány:250 millió forint 2020-as várható adomány:300 millió forint A járvány kezelésének szolgálatába állította új magánklinikáját, a Wáberer Medical Centert: már az első szakaszban ideiglenesen átengedte az egészségügyi személyzetet az állami egészségügyi ellátórendszernek. Lélegeztetőgépet adományozott a sátoraljaújhelyi kórháznak.
Több mint húsz éve adakozik, kiemelt területnek tekinti a hátrányos helyzetűek társadalmi esélyenlőségét, segíti az alacsony jövedelmű családok életfeltételeinek javítását szülőhelyén, Borsodban. Tanulmányi ösztöndíjat ad, illetve támogatja a közép- és felsőfokú logisztikai képzést, tornacsarnokot építtetett Sárospatakon, egészségügyi szűrőprogramokat finanszíroz, és beszállt a füzéri vár rekonstrukciójába. Támogatta az Ökumenikus Szeretetszolgálat épületeinek felújítását, és a gyermekmentő szolgálatoknak is juttatott vagyonából.
Csányi Sándor Saját szervezet: Csányi Alapítvány Eddigi adomány:több mint 3 milliárd forint magánvagyonából 2019-es adomány:n. a. 2020-as várható adomány:n. a. A tizenöt éve alapított Csányi Alapítvány tehetséges, de hátrányos helyzetű gyerekek támogatását tűzte ki célul. Jelenleg 480 támogatott részese az alapítvány Életút Programjának, amely tízéves koruktól az első diplomáig kíséri el a diákokat, nyújt támogatást képességeik kibontakoztatásához, családjuk biztonságának megteremtéséhez. 2020 nyarán kezdte meg működését Szentesen a legújabb, hetedik közösségi házuk, ahol szeptemberben két csoportban harminc gyermekkel indult el a fejlesztő munka.
A pandémiás helyzetre reagálva több mint száz okoseszközt adtak a támogatott gyerekeknek, hogy részt tudjanak venni a digitális oktatásban, amelyre ideiglenesen a Csányi Alapítvány is áttért.
Emellett kétszáz családnak juttatnak rendszeresen tartós élelmiszercsomagokat, hogy a kieső jövedelmekből fakadó nehézségeket oldják. A Csányi Alapítvány egy támogatott gyerekre jutó éves költsége megközelíti a másfél millió forintot. Ezenkívül a Csányi család más támogatásokat is nyújt.
Polgár András Saját szervezet: Polgár Alapítvány, Új Start Alapítvány Eddigi adomány: több mint 1,5 milliárd forint magánvagyonából 2019-es adomány: 150 millió forint 2020-as várható adomány: 100 millió forint A koronavírus tavaszi megjelenésekor az elsők közt segítette tartós élelmiszerek és higiéniai felszerelések adományozásával a leghátrányosabb településen élőket, például az Igazgyöngy Alapítványon keresztül. Több mint egy évtizede támogatja a romák esélyhez jutását, illetve a független színházakat.
Balogh Ákos Saját szervezet: Appy Alapítványi Fejlesztő és Szolgáltató Nonprofit Zrt. Eddigi adomány: csaknem 500 millió forint (30 százalék magán-, 70 százalék céges vagyonból) 2019-es adomány: 50 millió forint céges vagyonból, 5 millió forint magánvagyonból 2020-as várható adomány: 75 millió forint az Appy költségvetésére A Libri-alapító 15 éve rendszeresen adakozik, elsősorban beteg vagy hátrányos helyzetű gyerekek ügyeit karolta fel. 2017-ig közvetlenül ezen a téren tevékenykedő civil szervezeteket támogatott, azóta egy egyedülálló modell, az Appy finanszírozásán keresztül támogatja a beteg és hátrányos helyzetű gyerekek ügyét: a Nyugati téri Appy irodában ezeken a területeken dolgozó szervezetek kapnak infrastrukturális segítséget és professzionális szakmai támogatást, emellett folyamatosan együttműködésre és tudásmegosztásra inspirálják őket. A pandémia idején 35 millió forintot adományozott a Libri-dolgozóknak magánvagyonából.
Béres család Saját szervezet: Béres Alapítvány Eddigi adomány: 345 millió forint anyagi támogatás és 2,9 milliárd forint értékű termék 2019-es adomány: 10 millió forint, plusz 186 millió forint értékű termék 2020-as várható adomány: 6,2 millió forint, plusz 260 millió forint értékű termék
Jótékonysági munkájukban kiemelkedő helyen szerepel a Béres a daganatos betegekért program, amellyel a rosszindulatú betegségben szenvedőket támogatják. Évente jelentős anyagi segítséget nyújtanak a kulturális élet minden területén fiatal, tehetséges művészeknek, hozzájárulnak számos könyv, folyóirat megjelenéséhez is.
Ösztöndíjakkal segítik a tehetségeket, támogatják az oktatást, a tudományos munkát. Fontosnak tartják a határainkon túl élő magyarság támogatását is. Hagyomány az évente kiosztott százezer üveg Béres Csepp adomány, amit országos karitatív és daganatos betegeket tömörítő szervezetek segítségével juttatnak el a rászorulóknak.
A koronavírus elleni küzdelem segítésére 2020 tavaszán, a hagyományosan kiosztott százezer üveg Béres Csepp adományon felül további 49 ezer üveg Béres Cseppet adományoztak. A 78 millió forint értékű adományt egészségügyi intézményekbe, a járványügyi védekezés frontvonalában dolgozóknak, rászorulóknak, valamint idős- és szociális otthonokba juttatták el.
Felcsuti Péter Eddigi adomány: 300 millió forint (magánvagyonából) 2019-es adomány: 20 millió forint 2020-as várható adomány: 25 millió forint Az egykori bankszövetségi elnök volt az egyik alapítója a Kiút Közhasznú Zrt.-nek Polgár András és Molnár György MTA-s főmunkatárs mellett. A Kiútprogramban résztvevő északkelet-magyarországi roma családok a saját hasznukra végzett munka közben tanulják meg a növénytermesztés alapjait. Idén a Kiút mellett kisebb összegekkel más civileket – például a TASZ-t –, és újabban független internetes portálokat támogatott.
Karagich István és Vígh Mónika Saját szervezet: Messzehangzó Tehetségek Alapítvány Eddigi adomány: 200 és 300 millió forint között (magánvagyonából) 2019-es adomány: 10 millió forint 2020-as várható adomány: 5 millió forint A Blochamps Capital alapítója és felesége 2001 óta fordít a társadalmi felelősségvállalásra kiemelt figyelmet. Korábban alkalmi adományokkal segítették a rászorulókat, 2008-ban pedig létrehozták a Messzehangzó Tehetségek Alapítványt, azzal a céllal, hogy szociokulturálisan hátrányos helyzetű, felső tagozatos és középiskolás gyermekeket iskolán kívüli tehetséggondozó programokban részesítsenek. Idén már negyven fiatalt támogattak ösztöndíjjal. „Művészetek, természettudományok és újabban az informatika a három terület, ahol az alapítványban a szociokulturálisan hátrányos helyzetű fiatalok tehetségfejlesztését évközitehetségműhelyekkel, táborokkal igyekszünk segíteni, és ösztöndíjprogramunkkal akár érettségiig támogatni őket.”
A támogatóiknak garantálják, hogy a befizetéseiket maradéktalanul az alapítvány programjaira használják fel, mivel minden operatív költséget, a bérektől az irodabérleten át a telekommunikációs költségekig a család vállal az alapítás óta.
Oszkó Péter Eddigi adomány: közel 300 millió forint 2019-es adomány: 30 millió forint 2020-as várható adomány: 90 millió forint Az OXO csoport alapítója idén a járványügyi korlátozások által különösen érintett kulturális szektorra fókuszált: összesen 65–70 millió forinttal támogatta az ágazatot rendezvények, egyedi produkciók, társulatok és kulturális célú beruházások finanszírozásával. A kultúra mellett új területként a listájára került a pandémia hatásai miatt szintén megviselt médiaszektor támogatása – cégcsoportja a tendenciákkal szembe menve a médiavásárlásokra és egyéb támogatásokra szánt keretösszegét 15 millió forintra növelte. A korábbi évekhez hasonló mértékben költött a hátrányos helyzetűek felzárkóztatására, a mélyszegénység kezelésére is.
Holló Gábor Eddigi adomány: kb. 200 millió forint (60 százalék céges, 40 százalék magánvagyonból) 2019-es adomány: 17 millió forint (9 millió magánvagyonból, 8 millió cégesből) 2020-as várható adomány: kb. 30 millió forint (7 millió magánvagyonból, 23 millió cégesből) A Hírkereső tulajdonos-alapítója két évtizede adakozik rendszeresen, eddig főként a hajléktalanellátást, a gyermekegészségügyet és a mentőszolgálatot támogatta. A járvány idején többek között lakhelyén, Albertirsán jótékonykodott: a helyi járványalapba fizetett be, továbbá a polgárőrségnek, az általános iskolának, a rendőrségnek és a mentőállomásnak adott kisebb-nagyobb összegeket. „Kizárólag alapítványokat és közintézményeket, egyesületeket támogatok, a helyi szervezeteket magam választom ki, az országosokat szakértő segítségével.”
Szamos család Saját szervezet: Szamos a Kultúráért Alapítvány Eddigi adomány: 50 és 100 millió forint között 2019-es adomány: n. a. 2020-as várható adomány: n. a. Több mint négy éve hozta létre a családi cég a Szamos a Kultúráért Alapítványt azzal a céllal, hogy fiatal, tehetséges – elsősorban zenei területen tevékenykedő – művészeket támogasson. A Polgár Judittal kötött, ugyancsak többéves múltra visszatekintő együttműködés keretében az évente egy alkalommal megrendezett nagyszabású Sakkfesztivál fő támogatója a család. Emellett rendszeresen szállítanak Szamos-termékeket idősotthonoknak, egyházaknak, gyermekintézményeknek, fogyatékos intézményeknek és mélyszegénységben élő családoknak.
A Covid miatt „bennragadt” édességeket idén (több millió forintért) kórházaknak, hajléktalanoknak, hátrányos helyzetűeknek, például az Igazgyöngy Alapítványnak adományozták. A család finanszírozza továbbá azokat a rendszeres ajándékokat és beiskolázási lehetőségeket, amelyeket mentorált fiatal tehetségek kapnak. Jelenleg egy nyolcgyermekes család legidősebb, 18 éves fiúgyermekét támogatja Szamos Gabriella a továbbtanulásban, a teljes tanévre fizeti a szállását és az étkezését.
Blaskó Nikolett Eddigi adomány: 100 millió forint alatt 2019-es adomány: 14 millió forint 2020-as várható adomány: 8 millió forint Amióta 15 évvel ezelőtt megalapította az ACG Reklámügynökséget, rendszeresen támogat ügyeket, szervezeteket. Mint a Magyarországi Kommunikációs Ügynökségek Szövetségének elnöke, tavasszal életre hívta a munka nélkül maradt kommunikációs szakemberek túlélését segítő Maksz Mentőöv alapot. Az alapban, amibe ő maga is befizetett, összesen 14 millió forint gyűlt össze, és csaknem száz jövedelem nélkül maradt iparági szakember kapott belőle fejenként 150 ezer forintos segélyt. Alapvetően a hazai kortás művészetet, a divatot, beteg gyermekek felépülését segítő alapítványok munkáját (Bátor Tábor, Mosoly Alapítvány, Együtt az autistákért Alapítvány) támogatja, valamint az Ökumenikus segélyszervezet családon belüli erőszak elleni programját. Emellett házigazdaként és saját adománnyal is segíti az UNICEF hátrányos helyzetű lánygyermekeket felkaroló kezdeményezését, a jótékony célú UNICEF Popup Store-t, ahol idén összesen 11,2 millió forintot gyűjtöttek össze, vagyis megduplázták a tavalyi bevételt.
Fehér Gyula Eddigi adomány: 100 millió forint alatt 2019-es adomány: 10 millió forint 2020-as várható adomány: 5 millió forint A Ustream alapítója 2011 óta rendszeresen adakozik. Idén leginkább a Bátor Tábor Alapítványt és a Bridge Budapest Egyesületet támogatta (utóbbinak társalapítója is), illetve kisebb tételeket utalt állatmenhelyeknek.
Zsidai család Eddigi adomány: 100 millió forint alatt 2019-es adomány: 6 millió forint 2020-as várható adomány: 3 millió forint A vendéglátós család húsz éve adakozik. Főként a tehetséges, de hátrányos helyzetű fiatalokat karolják fel. Az Országos Gyermekmentő Szolgálatot évek óta havi szinten támogatják ösztöndíjprogrammal, ez a pandémia alatt sem állt le, amikor a cégcsoport nem termelt bevételt. Az 1. kerületben egy idősotthonba juttattak el olyan élelmiszereket, amelyek szavatossága a bezárások miatt lejártak volna. Az UNICEF-fel is több együttműködésük volt már, például hátrányos helyzetű, gyermekotthonban élő fiatalok budapesti kirándulását támogatták: ebédet adtak nekik egyik éttermükben. A budavári evangélikus templomban minden évben megrendezett Budavári Bach Fesztivál rendszeres támogatói, emellett segítették a Budapesti Fesztiválzenekar jótékonysági akcióját, a Katona József Színházat, az Autistic Art jótékonysági aukcióját és a Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesületet. Évek óta rendszeres támogatói a Bátor Tábor Alapítványnak.
Radnay Károly Eddigi adomány: közel 50 millió forint 2019-es adomány: 4 millió forint (90 százaléka céges, 10 százaléka magánvagyonból) 2020-as várható adomány: 3 millió forint (90 százaléka céges, 10 százaléka magánvagyonból Az Andersen Adótanácsadó Zrt. partnere a 2000-es évek közepe óta jótékonykodik, évről évre kicsit többet adományoz. Fő támogatási területei a hátrányos helyzetű gyermekek oktatása, az egészségügy és a gyermekélelmezés, a járvány kitörésekor többek között az Igazgyöngy Alapítványt segítette. Támogatta a súlyos beteg gyermekek ellátását végző kórházakat is.
Pistyur Veronika Eddigi adomány:kb. 5 millió forint (csak magánvagyonból) 2019-es adomány: 1 millió forint (90 százaléka céges-, 10 százaléka magánvagyonból) 2020-as várható adomány: eddig kb. 700 ezer forint Az Oktogon Ventures alapítója és a Bridge Budapest ügyvezetője azóta adakozik, amióta pénzt keres – azaz körülbelül 23 éve. Főként a roma integrációval foglalkozó, gyerekeket fejlesztő szervezeteket támogatja, valamint a gyermekotthonban élőket. Az utóbbi hónapokban, illetve az Index-krízis alatt még több független médiumnak utalt kisebb-nagyobb összegeket.
Úgy látja, a pandémiás időszakban a mikroadományozás picit meglendült, nyilván főleg abban a körben, ahonnan eddig is jött. „Onnan most még több megy, több helyre. Több pici. Itthoni nagy adományokról nem hallottam. Ami izgalmas, az az, amikor egy-egy üzleti szereplő tényleg hosszú távon köteleződik el egy szervezet mellett. Ilyen az IndaHouse és a LifeRay kapcsolata. Az szerintem isteni példa. És a mi Edisonplatformunk is, ami mellett évekre köteleződnek el cégek. Absztrakt ügyet támogatnak, ökoszisztéma-építést, amire nagyon kevesen és nehezen adnak pénzt, mert nem azonnal kézzelfogható. Vállalható üzleti ökoszisztéma nélkül viszont sosem lesz könnyű a civilek helyzete.”
Szerző: Weiszbart Zsolt 2010 nyarán kezdték meg első befektetéseiket publikálni az Új Magyarország kockázatitőke-program (Jeremie 1) pályázatok nyertes alapkezelői, akik a kiírás szerint 45 milliárd forintnyi tőkét szándékoztak korai vagy növekedési életszakaszban lévő, innovatív kis- és közepes méretű vállalkozásokba fektetni. Ezzel egyidőben a magyar nagyközönség számára addig ismeretlen Prezi is megnyitotta San Franciscó-i irodáját. Tíz év elteltével túlzás nélkül […]
Egészséges munkavállaló, működő vállalat. Mi ez, ha nem win-win?
Újabb jelentős lépéshez ért a nemzetközi piacra készülő magyar startup, a Fitpuli: a cég integrálja digitális egészségprogramjával a hagyományos üzemorvosi ellátást. Az alapítók nem titkolt célja megújítani a hazai foglalkozás-egészségügyet, továbbá egyesíteni a digitális és a személyesen nyújtott orvosi szolgáltatások előnyeit a népbetegségek hatékonyabb prevenciója érdekében.