Egy bolt, ahol senki sem kereskedő, a kínálat mégis megszégyeníti a legnagyobb delikáteszeket. Willmann Fábián személye és üzlete, A másik bolt is ikonikus lett Budapest egyik eldugott szegletében.
A teraszon fogad Willmann Fábián barett sapkában és kötényben, épp szilvát magoz az aznapi ebédhez, számlát ír a beszállítóknak – kell egy kis idő, amíg meggyőz, hogy nem egy Kusturica-filmbe csöppentem. 2008-ban, a történelem egyik üzletnyitásra alkalmatlan évében nyitotta meg a Wekerlei Bortárat a lakótelep ó-kertvárosában. Egy virágbolt felét bérelte ki, tizenkét négyzetmétert töltött meg borokkal. „Valentin-napon nyitottunk, és egy úr még aznap elvitte a legdrágább bort a kínálatból, az akkor 6200 forint volt. Akkor tudtam, hogy ez menni fog.”
Néhány évvel később a portfólió egy wekerlei piaci bádogstanddal bővült, ahol kizárólag krumplit lehetett kapni, de abból tizenötfélét. Fábiánra jellemző az ilyen eklektikus üzletfejlesztés, mert ahogy a krumpli megkívánja magához a hagymát, a kolbászt és a fűszereket, úgy bővült a delikát kínálata, a bortárból egyre többször elszólította gazdáját a piac. Amikor Fábián hollétéről érdeklődtek a bortári vásárlók, felesége, Detti mindig csak annyit mondott, „a másik boltban”.
A kínálatban ma már négyszáz féle magyar bor és nyolcszáz hazai kistermelő portékája is megtalálható, persze nem egyszerre, a hely még úgy is szűkös, hogy kinőve a bádogstandot és a virágüzletet 2013 óta a Wekerle-telep szívében, a Kós Károly téren üzemel negyven négyzetméteren és egy teraszon. A portfólió városszerte híres ebédmenüvel bővült, Fábián szerint egyre inkább a gasztronómiai élményért jönnek a vásárlók, így ő is ezt a vonalat erősítené.
Két kezünk is kevés, hogy összeszámoljuk, hány műanyag borítású sípályája van Budapestnek. Ráadásul mindegyik azt állítja magáról, hogy ő a leghosszabb. Számít a méret, mi mégsem vettük elő a mérőszalagot, viszont a számológépet igen.
Már a 80-as években is volt műanyag pálya Magyarországon, ahol az oktatók hómentesen, biztonságosabb körülmények között és nem mellesleg a külföldinél olcsóbban oktatták a nem annyira magyar sportot. A szezon azóta is minden októbertől áprilisig tombol, sőt: ha a műanyagot hó fedi be, akkor is használható, mint egy rendes havas pálya. Az élesedő piaci verseny előnyeit a lelkes sportolók rendszeresen frissített honlapok, kedves oktatók, minőségi pályák, kedvezményes eszközbérlés és széles körű szolgáltatások formájában élvezhetik (lásd: hófánkcsúszda és szülinapi parti). A testvérkedvezmény szinte alap.
Budapesti Gyermek síiskola
1021 Budapest, Hárshegyi út 3.
Az első hazai sísuliban az alapító Szabó Zoltán, azaz Zulaj a gyerekekre koncentrál. Három-négy éves kortól lehet jelentkezni azonos nevű sportegyesületébe a János-hegyi kilátó közelében, a szezon itt október első hetében indul, eszközt a kapcsolódó kölcsönzőben szerezhetünk.
Magánóra egy felnőttnek: 4500 Ft 6 hónapos, heti rendszerességű csoportos tanfolyam: 54 000 Ft/fő
Fogarasi síiskola
1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 21. 1037 Budapest, Farkastorki út 23.
Nem az útról, hanem az alapító Fogarasi Orsolyáról kapta a nevét 1994-es nyitásakor. A tulajdonos gyermekkorában lett a pályák ördöge, ő is a Budapesti Gyermek Síiskolában kezdte. Saját placcán ma piros és kék pálya is van lombos fák alatt, sőt 2015-ben megnyílt a testvérhelyszín, szintén Budán.
Magánóra egy felnőttnek: 4500 Ft Magánóra négy felnőttnek: 13 000 Ft 3 hónapos, 12 alkalmas tanfolyam: 33 000 Ft/fő
Nanook síiskola
1112 Budapest, Kánai út 2. 1124 Budapest, Költő utca 30. 1214 Budapest, II. Rákóczi F. út 232.
A XI. kerületben, a Svábhegyen és Csepelen is vár Pásztor Zsófia Eszter síiskolája, a siklásba nyílt napokon is bele lehet náluk kóstolni. Az összeszokott gyerekcsapatokat itt nyáron sem hagyják unatkozni, tenisszel és sportos táborokkal szórakoztatják és mozgatják meg őket.
Magánóra egy felnőttnek: 5500 Ft Magánóra négy felnőttnek: 14 000 Ft Oktatás gyerekeknek teljes szezonra: 67 200 Ft/fő Intenzív gyerektanfolyam (4-5 nap): 25 990 Ft/fő
4seasons Sí- és Snowboardiskola
1044 Budapest, Óceánárok utca 1181 Budapest, Városház utca 40.
Három különböző meredekségű és kialakítású pálya, hogy kezdő és versenyző is tanulhasson itt. Kőszegi János és a Pestszentlőrinci Turisztikai és Szabadidősport-egyesület legkisebb pályáján, a Bókay kertben Budapesten egyedülálló módon mozgó járda is van, de a hófánkcsúszda talán ennél is izgalmasabb.
Magánóra egy felnőttnek: 6000–7000 Ft szezontól függően Magánóra négy felnőttnek: 12 000–13 000 Ft szezontól függően 3 hónapos, 12 alkalmas tanfolyam: 36 000 Ft/fő
Pasaréti síiskola
1026 Budapest, Pasaréti u. 11–13.
Közel ötvenfős versenycsapat és négyszeres kupagyőzelem viszi hírét a több mint tízéves iskolának. Aki itt haladó, bekerülhet a Vasas Sc. síszakosztály alpesi szakágának versenyzői közé. Az üzemeltető TandT Sport Kft. egyébként tagja annak a cégcsoportnak, amelyik több ismert külföldi sportmárka kizárólagos magyarországi képviselője (TandT Sport Kft., Wintersport Kft., Tandtsporttravel Kft.).
Magánóra egy felnőttnek: 6000 Ft Magánóra négy felnőttnek: 14 000 Ft 3 hónapos, 14 alkalmas tanfolyam: 49 000 Ft/fő
FreeRide Club Sí- és Snowboardiskola
1112 Budapest, a Vöcsök utca végén
Népszerű hely több mint tízezres közösségi médiás követőtáborral. A FreeRide Club Szabadidő és Sport Egyesület helye családbarát és gyerekcentrikus, és nemcsak iskola, hanem szaküzlet, szerviz, kölcsönző, utazási iroda is egyben. Három pályájukhoz egy hullámpálya is tartozik, magyarázva a nevet és a népszerűséget.
Magánóra 1–2 felnőttnek szezontól függően: 8500–10 000 Ft, tíz alkalom 75 000–90 000 Ft Magánóra 3–5 felnőttnek szezontól függően: 13 500–16 000 Ft, tíz alkalom 125 000–150 000 Ft 3 hónapos, 15 alkalmas csoportos tanfolyam: 55 000 Ft/fő (Tartalmazza az eszközhasználatot.)
Slider Club
1028 Budapest, Hidegkúti út 228.
Családi vállalkozás, családi hangulat. Rév-Derschner Orsolya, férje, Rév Ádám és édesapja, Derschner Zoltán elsősorban azért épített pályát tíz évvel ezelőtt, mert elégedetlenek voltak az akkori műanyagpályák minőségével. Öt éve oktatóból üzlettársuk lett a nem rokon Kis Bence is.
Magánóra egy felnőttnek: 6000 Ft, tíz alkalom 54 000 Ft Magánóra négy felnőttnek: 14 400 Ft, tíz alkalom 130 000 Ft 3 hónapos, 12 alkalmas kiscsoportos tanfolyam: 42 000 Ft/fő (Tartalmazza az eszközhasználatot.)
G2S Síiskola
1031 Budapest, Nánási út 51.
Bár a Római-part nem a dombjairól híres, Máté Józsefnél és Pásztory Gábornál rögtön két pálya is van. Ráadásul a nagyobb pálya épp úgy fedi a kisebbet, hogy az azon siklók esőben is megússzák szárazon. Az alapító oktatók hangsúlyozzák a csapatszellem fontosságát, ennek megfelelően külföldi sítáborokat is hirdetnek a téli hónapokra.
Magánóra egy felnőttnek: 6200 Ft, tíz alkalomra 62 000 Ft (ebből 6000 Ft levásárolható) Magánóra négy felnőttnek: 14 800, tíz alkalomra 148 000 Ft (ebből 14 000 Ft levásárolható) 6 hónapos, heti rendszerességű csoportos tanfolyam: 68 000 Ft/fő, felszerelés 17 000 Ft
Az ALTEO Csoport Sinergy márkanév alatt futó menetrendezési szolgáltatása innovatív megoldást kínál az időjárásfüggő, megújuló energiaforrást hasznosító erőművek termelésének optimalizálására.
Írta: Macsuga János Hiába dőltek meg sorra a járvány első hulláma alatt a napi rekordok több budapesti biciklis mérőponton, szép lassan visszaállt az élet a rendes kerékvágásba – és visszajöttek a kifogások is. „Majd ha lesz alternatíva!” – hangzik el gyakran az érv a magyaroktól, amikor felmerül a kérdés: miért kell minden egyes nap autóba ülni, hogy megoldjuk napi teendőinket? Ha […]
Egyre kevésbé számít ufófilmbe illő jelenségnek, ha drón hozza ki a megrendelt ételt. Ugyan bőven vannak még technikai és jogi akadályok, a drónszolgáltatók piacában hatalmas a növekedési potenciál. A hazai szabályozás enyhén lemaradt, de legalább már kész az online légtérfoglalásra alkalmas központi applikáció – csak használni nem lehet.
Az elmúlt év legnagyobb kiszállói között az élelmiszeripar volt a sláger, magyarokkal az élen: a már régóta elkerülhetetlen piaci konszolidáció éllovasai a hazai nagyvállalatok voltak. A műanyagiparban külföldi cégek csipegettek, és a gyógyszer- és egészségiparban is volt mozgolódás. Mészáros Lőrinc és körei haraptak egy szeletet a Budapest–Belgrád-vasútépítésből, és belenyúltak a veszélyeshulladék-kezelésbe, továbbá egy klasszikus startupexitet is láthattunk az USA-ba, egy egészen különleges iparágban. A listát böngészve egy felfutó trendre is felfigyelhetünk: egyre gyakoribb, hogy magánbefektetők egy csoportja áll össze, és vásárolja be magát középvállalatokba, ezzel párhuzamosan egyre aktívabbak a piacon a rejtélyes befektetői hátterű, de kormányközeli szereplőkhöz köthető magántőkealapok is.