Ez nem egy műanyag kaspó, hanem olyan technológia, ami a jövő élelmiszerellátásának fontos lépcsője lehet – Rácz Gréta, a Green Drops Farm alapítója hidropóniás tornyait kombinálná a modern technológiákkal, és forradalmasítaná a növénytermesztést.
„Néztük a tévét, és volt egy riport az akvapóniáról. Megtetszett, és elkezdtünk kialakítani a rendszerünket” – mondja Gréta, a Green Drops egyik alapítója. A debreceni Rácz családban régóta dívik a kertészkedés, a nagyszülők hagyományos módon, a talajban termesztettek minden földi jót. A fiatalabb családtagok is szerettek volna kiskertet, de a homokos talaj és a minimális szabadidő gátat szabott elképzeléseiknek. Aztán jött az említett tévéműsor 2011-ben.
Gréta és édesapja, Sándor ekkor találkoztak a hidropónia és az akvapónia fogalmával, és először – lévén egy halastó a kertjükben – utóbbi ragadta meg fantáziájukat. A kerti tó vizét a mellé felállított fóliasátorba szivattyúzták, és a növények a halak ürülékéből nyerték ki a tápanyagot, de mielőtt belekezdtek volna egy halfarm kiépítésébe, megvizsgálták az ágazat gazdasági aspektusait is. „Arra jutottunk, hogy a farm fenntartása nem illik össze a startupmodellel, ráadásul drága is.”
Rácz Gréta és édesapja Sándor önműködő rendszere új korszakot hozna a növénytermesztésbe
Napjainkban a jövőnket meghatározó technológiák egyre fontosabb szerepet töltenek be életünkben: az 5G, a mesterséges intelligencia, az IoT és az okostelefonok. A világ legnagyobb, kereskedelmi AIoT (AI+IoT) platformja ma a Xiaomié, amelyhez közel 290 millió okos eszköz kapcsolódik világszerte. A céget csak 2018 óta jegyzik a hongkongi tőzsdén, mégis ma már a világ harmadik legnagyobb okostelefon brandje, Közép-Kelet-Európában pedig 2020 óta piacvezető. Az elmúlt évben szédítő növekedést produkálva, a Xiaomi a harmadik legnagyobb szereplővé nőtte ki magát az okostelefonok piacán.
Mi a Xiaomi titka? Maga a termék. Az idén áprilisban érkező Mi 11 esetében a csúcskategóriában is kimagasló paraméterek és a versenytársakénál kedvezőbb ár. A Mi 11 lenyűgöző moziélményt nyújtó kameráival, hatalmas teljesítményével, 120 Hz-es képfrissítési rátával rendelkező kijelzőjével és vonzó megjelenésével emelkedik ki a mezőnyből.
A készülék hátoldali, nagylátószögű, 108 MP-es főkamerája, kiegészülve a 13 MP-es ultranagylátószögű és az 5 MP-es telemakró kamerákkal, filmrendezőt farag a felhasználójából. Az éjszakai mód RAW formátumban is kiszűri a képzajt, a hat mesterséges intelligenciára épülő mozimód pedig művészi hatású felvételeket tesz lehetővé, például megkettőzi és tükrözi, vagy kimerevíti és klónozza képeket, vagy épp a thrillerekből ismert módon a kamera egyszerre közelít rá és távolodik el a tárgyától. Vagyis mostantól egy nadrágzsebben is elférhet egy teljes filmstúdió technikai arzenálja!
Hogy a moziélmény telefonon is hiánytalan legyen, a Mi 11 egy kimagaslóan reszponzív, 120 Hz-es, ultranagy felbontású, 10 bites színtechnikát alkalmazó AMOLED DotDisplay
kijelzőt kapott: a kép éles és színhelyes, a filmek vagy a játékok akadásmentesen futnak. A mozikat megidéző hangminőségről pedig Harman Kardon által hangolt kettős hangszórók gondoskodnak.
A tartalmak fogyasztásához azonban erő is kell. A Mi 11-é a piac jelenlegi legerősebb 5G képes processzora, a Qualcomm® Snapdragon™ 888, amely a gyorsaságot mesterséges intelligenciával ötvözi. A MIUI operációs rendszer 22 százalékkal mérsékli a processzor igénybevételét és közel 15százalékkal az energiafogyasztását. A Xiaomi ráadásul a töltőről sem feledkezett meg: 55 wattos töltője mindössze 45 perc alatt tölti 100 százalékra a telefont.
Az elegánsan ívelt, négy oldalon lekerekített, üveg készülékházas telefon mellé a készlet erejéig egy Mi Watch okosóra jár ajándékba. A készülék áprilistól exkluzívan a Xiaomi Mi Store-okban és a Magyar Telekom kínálatában lesz elérhető. A vásárlástól számított 1 évig egyszeri ingyenes kijelző-cserére is
jogosult az, aki hivatalos hazai forrásból szerzi be készülékét.
Tizenöt éve akarja és csinálja, amit ma már az egész világ hajszol. Eltökélt zseni világjobbító szándékkal, médiapopulista módszerekkel, őrült szerencsével és olyan hájpteremtő képességgel, ami a Szilícium-völgyben is ritka. Ő a motor, az innováció és a vízió a világ legtöbbre értékelt elektromosautó-gyára mögött, ő tartja fenn a menőségfaktort, és ő a garancia rá, hogy a Tesla hosszú távú siker lehet. Trónkövetelők és kockázatok persze vannak, és bár a piac eddig mindent megvett, amit Elon Musk eladott neki, még rengeteg ígérettel adós, és be kell váltania egy nagy adag megelőlegezett bizalmat is. A magát CEO-ból a Tesla technokirályává koronázó guru most mindenesetre a csúcs közelében van – sikerében benne van a kor, amiben élünk, de nélküle a világunk is más lenne.
A hazai biztosítási piac egyik legismertebb alakja, üzleti cápa és mecénás: Horváth Béla az elmúlt húsz évben egy félezer darabból álló gyűjteményt halmozott fel főleg birtoklási vágyból és hiúságból, alapítványa pedig évi ötmillió forintért vásárol fiatal, kortárs művészektől.
A döccenőkkel, de haladó oltási program nyomán egyre kevésbé befolyásolja a tragikus járványhelyzet a magyar makroképet, a harmadik hullám után komoly fellendülés jöhet. Negyedéves makrogazdasági összefoglaló.