A mezőgazdaságban is egyre nagyobb teret nyer a digitalizáció, ami elengedhetetlen az ágazat szereplőinek versenyképességéhez. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) évek óta eredményesen dolgozik az innovatív digitális megoldások agráriumba csatornázásán. Győrffy Balázzsal, a szervezet elnökével beszélgettünk.
Miért vállalt a NAK vezető szerepet az agrárinnovációban?
A mezőgazdaság kihívásaira – mint például a szélsőséges időjárás vagy a generációváltás – az egyik leghatékonyabb válasz a digitalizációs szint növelése. A NAK, miként számos más területen, a digitális térben is képviseli a gazdálkodók érdekeit, ezért is indítottuk el három éve NAK TechLab agrár startup programunkat. Ennek keretében ígéretes startupokat vonzunk be az agráriumba, és a legnagyobb piaci szereplőkkel együttműködve segítjük megoldásaik fejlődését és széles körű elterjedését. Az elv egyszerű: a nagyvállalatok és a gazdák igényei alapján feltárjuk az agrárium legaktuálisabb problémáit, majd olyan cégeket toborzunk az innovációs ökoszisztémán belül, akik a leggyorsabban és a legújszerűbb megoldásokkal tudnak választ adni a kihívásokra. A nálunk felhalmozott magas szintű szakmai tudás és „terepismeret” révén jelentős mértékben tudjuk segíteni a velünk együttműködő csapatokat.
Bő öt év alatt lett piacvezető Magyarországon a CTP az ipari csarnokok területén. A nemzetközi ingatlanbefektető vállalat 2021 végére több mint 850 ezer négyzetméteres portfóliót mondhat magáénak, a folyamatos építkezés mellett pedig a létesítmények emberi oldaláról sem feledkezik meg.
Remon L. Vos, holland üzletember néhány partnerével együtt a csehországi Humpolec városában saját szükségletük miatt felépített egy ipari csarnokot, majd bérlői igények jelentkezése okán további csarnokok fejlesztésébe is belevágtak. Az 1998-as indulás óta mára több mint 6,6 millió négyzetméternyi kiadható területtel és tőzsdei jegyzéssel büszkélkedhetnek, alig több mint öt évnyi működés után pedig idén Magyarországon is piacvezetővé tudtak válni.
Ez a CTP története dióhéjban, ám a gyakorlatban ennél sokkal kacskaringósabb út vezetett ahhoz, hogy a cég mostanra csak Magyarországon év végére több mint 850 ezer négyzetméteres portfóliót mondhat magáénak. „2016-ban zárultak le az első magyarországi akvizíciók, melynek keretében Biatorbágyon és Üllőn vásároltunk meg egy-egy ipari létesítményt” – mesél a kezdetekről Huszlicska Dávid, a CTP magyarországi vezetője. Az ezt megelőző időszakban a logisztika igazi mostohagyerek volt: a bérleti díjak rendkívül alacsonyak voltak és rengeteg csarnok állt üresen.
Anekdotákból tudjuk, hogy a gazdasági válság után voltak olyan ipari parkok, ahol akkoriban úgy vitte körbe a bérbeadó a potenciális bérlőket a csarnokok között, hogy tetszőlegesen választhatott az épületekből, hiszen mindben volt szabad terület.
Mindez mára jelentősen megváltozott. Az igazi versenyt az elmúlt egy év hozta el, hiszen a hatalmas bérlői kereslet miatt a logisztikai csarnokok is egyre vonzóbbak lettek az ingatlanszegmensben. A sikerhez azonban ma már kevés az, ha valaki felépít egy csarnokot az autópálya mellett. „A bérlők többsége most klasszikusan raktárat keres, nem gyártani szeretne, bár utóbbira is bőven akad példa” – osztja meg piaci tapasztalatait Huszlicska Dávid, példaként említve az Euronics céget. A vállalatnak hamarosan átadnak egy 28 ezer négyzetméteres csarnokrészt, melyben automatizált raktártechnológia segítségével történik majd a termékek mozgatása. „Sztenderd épületekben gondolkodunk, amiknek folyamatosan fejlesztjük a műszaki tartalmát. Büszkék vagyunk arra, hogy Magyarországon immár kettő éve valamennyi új épületünk BREEAM Excellent minősítést kapott, amely egy épület fenntarthatóságát és környezettudatosságát igazoló független tanusítás, illetve hogy a bérlők nagyra értékelik az olyan újító és energiahatékony megoldásokat, mint a hőszivattyús fűtés, aminek köszönhetően nem csak fűthetők a CTP csarnokok, hanem ezáltal sztenderdként hűthetők is. Ez a gyógyszeripari és élelmiszerrel foglalkozó cégek számára kiemelkedő előnyt jelent.”
A környezettudatosság amúgy is fontos a CTP-nek, és ez nem csak a szavak szintjén mutatkozik meg. „Már idén is karbonsemlegesen működik az operációnk, többek között az olyan akcióknak köszönhetően, mint az erdőtelepítés, vagy a napenergia egyre nagyobb arányú használata. Utóbbi kapcsán jelenleg is keressük azt az energiatárolási megoldást, amivel még inkább meghatározó lehet ennek felhasználása” – mondja el a CTP magyarországi vezetője.
A CTP vezetői értekezletein rendszeresen felmerülő téma, mi lesz ezekkel a parkokkal 30–50 év múlva. A kulcsszó a közösség: valamennyi országban azt szeretnék elérni, hogy ezek az ipari parkok bekapcsolódjanak a közeli település vérkeringésébe és hogy az ott dolgozó emberek megtöltsék azt élettel, a munkaidőn túli kikapcsolódás ideje alatt is. Erre egyre több nemzetközi jó példa van, melyek sorába remélhetőleg Magyarország is hamarosan beáll majd.
Bemutatkozó levél nélkül esélye sincs a leendő gazdáknak kutyát örökbe fogadni a bicskei Amanda Kutyaovitól. Ez csak az első rosta, de az óvatosság kutyák és gazdáik érdekét ugyanúgy szolgálja. Így ritkábban fordul elő, hogy egy megunt kedvencet visszavigyenek hozzájuk.
Holdraszállás-kaliberű nagy ugrásnak lehetünk szemtanúi, mielőtt véget érne az év – december végén indulhat végre útnak a jövő űrtávcsöve, a James Webb-teleszkóp. Segítségével másfél millió kilométeres magasságból nyerhetünk bepillantást a kozmosz mélységébe, új szempárunkon keresztül megérthetjük, honnan jöttünk. Vagy ami még fontosabb: hová megyünk.
Magyar Bankholding
2021 December Támogatói tartalom Magyar Bankholding
A Budapest Bankot, az MKB Bankot és a Takarék Csoportot egyesítő Magyar Bankholding üzleti stratégiájának hangsúlyos eleme az erős digitalizáció: ennek megfelelően egy merőben új technológiai rendszert álmodott meg, amely révén digitális úttörővé válnak a hazai és régiós piacon, miközben a fintech szolgáltatókkal is felveszik a versenyt. Dr. Vinnai Balázs és Pecsenye Roland, a digitális banki szektor nemzetközileg is elismert szakemberei mutatták be a technológiai transzformációra irányuló terveket.
Nem kevesebb mint 36 Nobel-díjas tudós használt munkája során ZEISS mikroszkópot, Neil Armstrongot egy ZEISS objektívvel fotózták le, a világon legyártott csipek 80 százaléka ZEISS optikai rendszeren keresztül készül, de a német cég két technikai Oscar-díjjal is büszkélkedhet. Ernst Abbe és Carl Zeiss közös cége idén ünnepli 175 éves születésnapját.