Az OTP Global Markets az elemzéstől a tanácsadáson és az üzletkötésen át egészen az üzletzárásig képes teljeskörűen kiszolgálni az ügyfelek pénzpiaci és befektetési igényeit. Ebben a régiós szinten is a legnagyobb szereplők közé tartozó OTP Csoport kollektív tudására támaszkodnak, miközben az ügyfeleknek kaput nyitnak a világpiacokra.
Intenzív építkezést követően másfél éve átalakult az OTP Treasury, amely OTP Global Markets néven folytatja kibővített működését. A színfalak mögött valójában jóval több történt, mint egy névváltás. Az OTP Global Markets Igazgatóság ugyanis ma már nemcsak a hagyományos treasury szolgáltatásokat kínálja ügyfeleinek, hanem gyakorlatilag majdnem minden befektetési, tőkepiaci és pénzpiaci igényre képesek megoldást nyújtani. Ez köszönhető a folyamatos fejlődésnek és innovációnak is, amit az elmúlt másfél évben végrehajtottak. Az átalakulás egyik legfontosabb mérföldköve az volt, hogy 2021. január 1-jétől az OTP Bank privátbanki tevékenységének csoportszintű irányítása is a Global Markets Igazgatósághoz került.
INNOVATÍV MODELL
„Unikális a modell, hogy a pénz- és tőkepiaci tevékenység, valamint a befektetési szolgáltatási tevékenység, beleértve a privátbank irányítását is, egy ernyő, azaz egy szakmai irányítás alá került” – mondja Bánfi Attila, az OTP Global Markets ügyvezető igazgatója. „Ez azt jelenti, hogy az elemzést, a tanácsadást, a termékfejlesztést és magukat a kötéseket is egy kézből kínálunk. Ez hatalmas lehetőséget kínál a szinergiák teljeskörű kihasználására.”
A pandémia felgyorsította az üzleti digitalizációt, miközben folyamatosan új trendek kerülnek előtérbe. Milyen vállalati folyamatokat érdemes felülvizsgálni, és mi szükséges ahhoz, hogy egy cég lépést tudjon tartani a technológiai fejlődéssel? Ezekről beszélgettünk Cseresnyés Örssel, a Deutsche Telekom IT Solutions (DT-ITS) Executive Board tagjával, aki azt is elárulta, milyen informatikai tudásra van jelenleg a legnagyobb igény.
EZEKRE A TRENDEKRE ÉRDEMES FIGYELNI
„A digitalizáció a pandémia alatt felgyorsult. Számos területen a munkaerőhiány, a vállalatokon levő költségnyomás és a távoli munkavégzés arra sarkallta a cégeket, hogy a folyamataikat digitálisan képezzék le, ügyfeleiknek, üzleti partnereiknek és dolgozóiknak innovatív digitális
platformokat biztosítsanak” – mondja Cseresnyés Örs, aki szerint ezt a folyamatot több fontos technológia elterjedése is tovább gyorsítja.
Ilyen az 5G, mint a mobilkommunikáció következő szintje, amelynek nagyságrendekkel jobb sebessége és kapacitása az IoT (dolgok internete) területén nyit új dimenziókat. Hasonlóan fontos trendnek tartja a vállalatok rendelkezésére álló adatok hatékony, de egyben transzparens és etikus menedzselését is, amely megkerülhetetlen feladattá válik a cégek számára.
EGYEDÜLÁLLÓ INNOVÁCIÓK, SOKSZÍNŰ IT-PORTFÓLIÓ
A Deutsche Telekom IT Solutions (DT-ITS) közel 5 ezer magyarországi munkavállalójával egyrészt a DT csoportnak biztosít informatikai támogatást, például a hálózatok fejlesztéséhez szükséges informatikai hátteret vagy az ügyfelek által használt online platformok fejlesztését, másrészt nagyvállalatokat támogat digitalizációs törekvéseik megvalósításában. „A digitalizáció önmagában nem cél, hanem eszköz: az üzleti célokat ténylegesen támogató megoldásokra van szükség, és mi ezeknek a prioritásoknak a meghatározásában is támogatjuk ügyfeleinket” – hangsúlyozza Cseresnyés Örs, aki szerint az üzlet minden területén elengedhetetlenné válik a megfelelő IT-szakértelem.
A LEGJOBBAN MEGBECSÜLT INFORMATIKAI SZAKEMBEREK
„A legfontosabb munkaerőpiaci trend egyértelműen a szoftverfejlesztők, a DevOps mérnökök és az adatszakértők szerepének elértékelődése. A megnövekedett igény ezeken a területeken nem csak a toborzás terén állítja kihívás elé a vállalatokat. A cégen belüli továbbés átképzési programok, az oktatási együttműködések és a megtartási programok szerepe is előtérbe kerül” – mondja Cseresnyés Örs, hozzátéve, hogy a cégük is ennek a folyamatnak a része, és több száz munkavállaló átképzését és felvételét végzik jelenleg. „Az IT-szakemberek olyan technológiákkal és olyan termékeken szeretnének dolgozni, amelyek nem csak technológiai szempontból érdekesek. Meg kell tudjuk fogalmazni a cég és a termékeink szerepét az iparág jövője és a társadalmi hasznosság szempontjából is” – emeli ki a vállalati IT-szolgáltatások biztosításáért felelős felsővezető, aki szerint az iparág digitalizációs trendjei tovább fogják növelni az igényt az említett hiányszakmákban, ami a hazai informatikai szereplők szorosabb együttműködését igényli a szakemberképzés és az oktatási intézményekkel való közös munka terén is.
Az átlagos Ferrari-vevő laza. Az Aston Martinosok összejárnak. Aki Bentley-t vesz, annak az ideje a legdrágább. Elmentünk három hazai luxusautó-szalonba, hogy megnézzük, milyen ez a világ. Nem a köbcentik, hanem a különc vásárlóik és szokásaik érdekeltek.
A kriptovaluták piaca elképesztő növekedésben van, amiből a magyar üzletemberek sem szeretnének kimaradni. Bándli Renátó és Holl Ádám tokenje, az MST és az ahhoz kapcsolódó applikáció azonban olyan funkciókat is kínál, melyek máshol nem fellelhetők.
„Ha annak idején a burattinós Gyuri bácsi kifizet, most nincs Fakopáncs” – Szabó István szerint ennyin múlt, hogy a rendszerváltás után elindította fajátékboltját. Miután a pesti kereskedőtől nem kapta meg időben a pénzt az Erdélyből beszállított kisvonatokért, matektanár lévén azonnal osztott-szorzott, és üzletet alapított. Bár termékeinek többsége ma is import, azt mondja, akit lehetett, igyekezett felkarolni a hazai játékkészítők közül. És szinte nincs ma gyerek Magyarországon, akinek ne volna otthon legalább egy kirakója vagy építőkockája a Fakopáncsból.
Idén augusztusban újabb áttörést ünnepelhetett a magyar űripar: Föld körüli pályára állt a C3S műholdfejlesztő első – a magyarok ötödik – kisműholdja, a Radcube. Az Európai Űrügynökséggel közös nemzetközi koprodukció után elérkezhet a fordulópont a vállalkozás életében: a sikeres technológiai demonstráció után a hamarosan megjelenő, valódi üzleti igények kiszolgálására készülnek.