Jövőre megháromszorozná árbevételét a háromdimenziós tervező appjával befutott startup, a Shapr3D, miután 2019-ben hatmillió dollár befektetéshez jutott a Szilícium-völgyhöz szokott nagyágyúktól. Az Apple-platformokat kimaxolta, most a windowsos környezet felé nyit a cég, amelynek egyik mágiája Csanády István alapító szerint az olcsó ügyfélszerzés. Az efféle varázslatok miatt többé talán nem is lesz szükségük külső tőkére.
„Én mindig bent dolgozom az irodámban, mert van egy 16 hónapos gyermekem” – mondja büszkén Csanády István az interjúnk elején. Munkatársai mostanság nagyrészt a home office-t választják, ami már csak azért is praktikus, mert épp átszabják a Bajcsy-Zsilinszky úti irodát: ezer négyzetméteresre bővül a Shapr3D-főhadiszállás.
„Nagyon hatékonyra alakítjuk ki, olyan terekkel, amik segítik a minőségi munkavégzést és a csapatmunkát. Babzsák meg pingpongasztal továbbra sem lesz, de túl nagy tárgyaló is csak egy. Nagyon sok értéket látunk a két-három fős megbeszélésekben, de a feleslegesen nagyok számát próbáljuk minimalizálni. Általánosságban azt gondolom, hogy a legtöbb míting lehetne egy e-mail, egy jól működő prototípus viszont akár száz mítingnél is többet ér.”
A hűtőszekrény-pótalkatrésztől a birodalmi lépegetőig az égvilágon mindenfélét kreálnak a Shapr3D segítségével az amatőr júzerek.
Egy újabb, az Accel Ventures vezetésével bevont 5,7 millió eurós befektetés mutatja igazán, hogy a magyar Turbine AI jól fordult rá a jó stratégiára: a magyar startupról egyre inkább elhiszi a piac is, hogy gyógyszercégként komolyan kell őket venni.
A startup egy olyan, mesterséges intelligencia (AI) által hajtott, szoftveres platformot fejleszt, ami képes új gyógyszercélpontokat találni. Ezt veszi aztán át a csapat biológus fele, és próbálja meg eljuttatni az így kapott molekulákat a klinikumig. A gyógyszergyáraktól a legrizikósabb gyógyszerfejlesztési szakaszt veszik át, a kockázatokat a technológia csökkenti. „Azt szeretnénk megmutatni, hogy újdonságot csak szimulációk segítségével lehet gazdaságosan kifejleszteni” – mondta a Forbesnak Szalay Kristóf, társalapító, technológiai vezető. A Turbine AI azután az emberkísérletekig eljuttatott, de még nem engedélyeztetett saját gyógyszereket a gyógyszergyáraknak adná el. Az Accel új, biológiára és technológiára célzó portfóliójának első befektetése a magyar cég, amit korábbi befektetői is követtek.
„A mesterséges intelligenciával foglalkozó többi cégtől megkülönbözteti őket a saját, biológiai fókuszú AI-technológiájuk, ami már bevételt is képes generálni, köszönhetően a már meglévő gyógyszergyári együttműködéseknek” – ezek már Radhika Ananthnak, az Accel alelnökének gondolatai. A Turbine AI mellett érv volt, hogy olyan „forró területre” lőnek, mint az onkológia, több ígéretes gyógyszercéljuk is van, miközben technológiai, biológiai és értékesítési oldalról is nagyon erős a csapat. Ananth szerint kihívás lesz, hogy megtalálják, közép-hosszú távon pontosan milyen üzleti modell lesz majd működőképes, és a csapatnak szüksége lesz még gyógyszerfejlesztési tapasztalatra is (ezen dolgoznak).
Turbine AI
Alapítva: 2015 Eddig bevont tőke: 9 M EURÓ Mostani befektetési kör: Accel Ventures: 2,5 M EURÓ XTX: 2,0 M EURÓ Follow-on, befektetés: 1,3 M EURÓ (korábbi befektetők)
BEST OF 2020 Nem csak a koronáról szólt ez az év 2020 a Forbes szerkesztőségében azért is marad emlékezetes, mert soha nem olvasták még ennyien online cikkeinket – ami csak részben köszönhető a világjárvány miatti információéhségnek. Összegyűjtöttük legolvasottabb cikkeinket 2020-ból.
1.Legalább húszezer koronatesztet végeztek már a magánklinikák, itt vannak az első statisztikáik Május / Fekete Emese Olvasó: 169 500*
2. Két magyar lány baktériumkoktélja szabadítaná meg a világot a műanyagoktól, a Techstars is befektetett November / Gólya Ágnes Olvasó: 115 000*
3. Művész még nem állt a cápák előtt, de Meska nem csak kért, kapott is befektetést Június / Bánáti Anna Olvasó: 75 000*
4. A rocker külsejű iskolaigazgató, aki Michelin-csillagos éttermeknek adja el borait Január / Bánlaki D. Stella Olvasó: 70 000*
5. Nagy üzlet: a BiotechUSA felvásárolja a Scitecet Április / Zsiborás Gergő Olvasó: 67 000*
6. Látták, hogy összeomlott az online nagybevásárlás, ezért öt nap alatt profilt váltottak, és megoldották Március / Fekete Emese Olvasó: 65 500*
*Egyedi látogatók, Google Analytics (a Forbes év közben tért át a Gemiusra).
Mikor lesz újra minden normális? Ezt a kérdést hallottam a legtöbbször 2020 márciusa óta. Kezdettől azt válaszolom rá, hogy soha, mert szerintem eddig se volt olyan, hogy normális. Megszokott, az volt. Megszoktuk az életünket valahogy, éltünk egy bolygó hátán a magunk kis önző szabályai szerint, aztán jött egy világjárvány, és kihúzta a lábunk alól a talajt. Nem véletlenül tette Maslow […]
Ami másnak elemi csapás volt, az az online nyelvoktató szoftvert fejlesztő és a távoktatást segítő Xeropan csapatának újabb megerősítés. Mile Ferenc és AlGharawi Attila éppen 2020-ban tudtak megugrani, friss tőkével, új fejlesztéssel törnek globális pozícióra.
Lassú víz partot mosott a Slow Budapest üzletfejlesztésében. A kisvállalkozás nyolc év alatt a kétszeresére nőtt, főként Krajcsó Nelli anti-határidőnaplójának köszönhetően.