Hatszázalékos recesszióval vészelheti át a magyar gazdaság az idei évet, de kínzó kérdés, hogy menthető lett volna-e a gazdaság jóval kevesebb halálos áldozat mellett is? A Forbes negyedéves és éves makrogazdasági jelentése.
Az összes várakozás, prognózis szinte percek alatt mehetett a kukába 2020-ban, a koronavírus pusztítása mindenkit új helyzet elé állított és úgy kívánt azonnali reakciót, hogy szinte soha nem látott bizonytalanság közepette kellett döntéseket hozniuk a gazdaság szereplőinek. Az év végére a védőoltások érkezéséről szóló hírek hoztak megnyugvást, de a kilábalás gyorsaságát illetően ma is nagyon eltérőek a szakértői várakozások. A piacok mindenesetre sok iparágban a legoptimistább forgatókönyvet árazzák, azt, hogy a vakcina jön, a vírus marginalizálódik, az élet visszatér a megszokott kerékvágásba.
Ennek a különleges esztendőnek a végén a szokásos negyedéves makrojelentésünket évesre bővítjük. Nemcsak azért, mert tanulságos az egész koronaévre egyben visszatekinteni, de az év vége fejleményeit, a döntéshozók jelenlegi dilemmáit is magyarázzák a korábban történtek. A visszatekintéshez az idei korábbi negyedéves jelentéseinkből idézünk.
Q1 jelentés: március vége Sok mindentől omlott már recesszióba a világgazdaság a második világháború óta eltelt nyolcvan évben, de világjárványtól még nem. A tavalyi év végét is úgy megtolta a magyar gazdaság, hogy az előző évi 4,9 százalékkal megegyező növekedést produkált 2019-ben is. Ezzel csak azért nem lett Európa-bajnok, mert Málta is tagja az uniónak. Az idei évnek úgy futott neki az ország, hogy a növekedés 3,5 százalékig lassulhat, de még ezzel is meglehet az EU-s dobogó környéke.
Egy újabb, az Accel Ventures vezetésével bevont 5,7 millió eurós befektetés mutatja igazán, hogy a magyar Turbine AI jól fordult rá a jó stratégiára: a magyar startupról egyre inkább elhiszi a piac is, hogy gyógyszercégként komolyan kell őket venni.
A startup egy olyan, mesterséges intelligencia (AI) által hajtott, szoftveres platformot fejleszt, ami képes új gyógyszercélpontokat találni. Ezt veszi aztán át a csapat biológus fele, és próbálja meg eljuttatni az így kapott molekulákat a klinikumig. A gyógyszergyáraktól a legrizikósabb gyógyszerfejlesztési szakaszt veszik át, a kockázatokat a technológia csökkenti. „Azt szeretnénk megmutatni, hogy újdonságot csak szimulációk segítségével lehet gazdaságosan kifejleszteni” – mondta a Forbesnak Szalay Kristóf, társalapító, technológiai vezető. A Turbine AI azután az emberkísérletekig eljuttatott, de még nem engedélyeztetett saját gyógyszereket a gyógyszergyáraknak adná el. Az Accel új, biológiára és technológiára célzó portfóliójának első befektetése a magyar cég, amit korábbi befektetői is követtek.
„A mesterséges intelligenciával foglalkozó többi cégtől megkülönbözteti őket a saját, biológiai fókuszú AI-technológiájuk, ami már bevételt is képes generálni, köszönhetően a már meglévő gyógyszergyári együttműködéseknek” – ezek már Radhika Ananthnak, az Accel alelnökének gondolatai. A Turbine AI mellett érv volt, hogy olyan „forró területre” lőnek, mint az onkológia, több ígéretes gyógyszercéljuk is van, miközben technológiai, biológiai és értékesítési oldalról is nagyon erős a csapat. Ananth szerint kihívás lesz, hogy megtalálják, közép-hosszú távon pontosan milyen üzleti modell lesz majd működőképes, és a csapatnak szüksége lesz még gyógyszerfejlesztési tapasztalatra is (ezen dolgoznak).
Turbine AI
Alapítva: 2015 Eddig bevont tőke: 9 M EURÓ Mostani befektetési kör: Accel Ventures: 2,5 M EURÓ XTX: 2,0 M EURÓ Follow-on, befektetés: 1,3 M EURÓ (korábbi befektetők)
BEST OF 2020 Nem csak a koronáról szólt ez az év 2020 a Forbes szerkesztőségében azért is marad emlékezetes, mert soha nem olvasták még ennyien online cikkeinket – ami csak részben köszönhető a világjárvány miatti információéhségnek. Összegyűjtöttük legolvasottabb cikkeinket 2020-ból.
1.Legalább húszezer koronatesztet végeztek már a magánklinikák, itt vannak az első statisztikáik Május / Fekete Emese Olvasó: 169 500*
2. Két magyar lány baktériumkoktélja szabadítaná meg a világot a műanyagoktól, a Techstars is befektetett November / Gólya Ágnes Olvasó: 115 000*
3. Művész még nem állt a cápák előtt, de Meska nem csak kért, kapott is befektetést Június / Bánáti Anna Olvasó: 75 000*
4. A rocker külsejű iskolaigazgató, aki Michelin-csillagos éttermeknek adja el borait Január / Bánlaki D. Stella Olvasó: 70 000*
5. Nagy üzlet: a BiotechUSA felvásárolja a Scitecet Április / Zsiborás Gergő Olvasó: 67 000*
6. Látták, hogy összeomlott az online nagybevásárlás, ezért öt nap alatt profilt váltottak, és megoldották Március / Fekete Emese Olvasó: 65 500*
*Egyedi látogatók, Google Analytics (a Forbes év közben tért át a Gemiusra).
Mikor lesz újra minden normális? Ezt a kérdést hallottam a legtöbbször 2020 márciusa óta. Kezdettől azt válaszolom rá, hogy soha, mert szerintem eddig se volt olyan, hogy normális. Megszokott, az volt. Megszoktuk az életünket valahogy, éltünk egy bolygó hátán a magunk kis önző szabályai szerint, aztán jött egy világjárvány, és kihúzta a lábunk alól a talajt. Nem véletlenül tette Maslow […]
Még a második generációs családi cég is ritka itthon, az meg pláne, hogy már a harmadik nemzedék is ott üljön a vezetésben. A Schiller csoportnál a generációk váltása leképezte a cég fejlődését: az apa megalapította, a fiú középvállalattá fejlesztette, az unoka épp nagyvállalattá formálja a családi vállalkozást. Üzleti portré egy bő negyvenéves, prosperáló vállalatról az alkatrészszagú gumijavítótól a 24 milliárdos árbevételig.
Igaz történetek a gondoskodási válságról. Az Örkény Színház új előadásában – pillanatnyilag streamelt verzióban – a színészek mellett hétköznapi hősök kerülnek reflektorfénybe. Ápolónő, idősgondozó, szociális munkás, lelki segélyszolgálatos, hospice-os nővér és társaik az alulfinanszírozott ellátórendszerből, akik nélkül leállna az ország, mégsem kapnak elég figyelmet, rangot. Most legalább egy pici jut nekik ebből, a színpadon.