A sport digitális átalakulása megállíthatatlan. Az adatelemzés értékét már mindenki felismerte, várhatóan a közeljövőben megváltozik a sportolók teljesítményadatainak gyűjtése és feldolgozása is, ez pedig új bevételi lehetőségeket kínál az iparágnak.
Az adatgyűjtés az okos eszközöktől a videós technológián át a konditerem különböző gépein is megjelenik. A testben lévő és a testen kívüli mutatók mérése egyaránt lehetséges, a biometrikus, illetve biomechanikai adatok több száz új mérőszámmal segítik a sportolók felkészülését. A felhőalapú megoldások, a gépi tanulási algoritmusok lehetővé teszik az adatok valós idejű begyűjtését, kezelését és elemzését, ezáltal a még jobb döntések meghozatalát.
25.000 irodai és ipari dolgozót teljeskörűen kiszolgálni Magyarországon nap mint nap nagy felelősség, akárcsak évi 60.000 m2 irodaterületet átalakítani az új, testre szabott igények alapján. A technológia azonban itt is segít. Az okosépületek és az adatvezérelt üzemeltetés kora eljött.
A CBRE, a világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltatásokkal foglalkozó vállalata. Global Workplace Solutions (GWS) üzletága lefedi a létesítményüzemeltetési szolgáltatások teljes spektrumát. A cég ügyvezetője, Fischer Róbert az új munkahelyekről és azok kiszolgálásáról elmondta, hogy „az elmúlt másfél év során teljesen átalakultak a munkahelyekkel szemben támasztott igények, a szakértők által korábban prognosztizált változások – miszerint a klasszikus, irodában heti 40 órában történő munkavégzési modell háttérbe szorul – felgyorsultak, viszont az új forgatókönyvek csak menet közben kerültek kidolgozásra, sőt, jelenleg is változnak”.
Kiemelte, hogy az átalakulástól számos pozitív hatást várhatunk, hiszen például a mindennapos ingázás redukálásával részint a munkavállalói elégedettség nő, részint pedig az ökológiai lábnyom csökken. „Vállalati kultúrát home office-ban építeni, fejleszteni azonban jelentős kihívás, így hibrid megoldást kell találni, amely több célt is szolgál.”
Az okosépületek a technológia fejlődése által ma már sokkal többről szólnak, mint akár csak néhány évvel ezelőtt. „Az energiahatékonyság mellett fókuszba került az adatok gyűjtése, elemzése, a belső terek modularitása, s egyre hangsúlyosabb a felhasználói élmény, amivel kéz a kézben jár, hogy olyan környezet teremtésére van szükség, ahol a munkavállaló a leghatékonyabb, s ahova szívesen megy be dolgozni.”
Mivel a CBRE GWS a one-stop-shop megoldás szállítója, szerteágazó tapasztalattal rendelkezik az épületek, belső terek kialakításában, testre szabásában, és a kereskedelmi ingatlanok üzemeltetésében, legyen szó irodaházakról, irodabérleményekről, ipari, logisztikai létesítményekről vagy bevásárlóközpontokról. „Hozzávetőleg 1.000.000 m2-en, minden nap 25.000 dolgozót szolgálunk ki hazánkban, s tavaly 62.000 m2-en bonyolítottunk le projekteket” – említi.
A munkahelyek átalakítása összetett feladat, „a tervezéstől a kivitelezésen keresztül az üzemeltetésig összehangolt munkafolyamatokra és profi stábra van szükség, és bizony elengedhetetlen a megfelelő vízió is”. A munkahelyek kiszolgálására szakosodott vállalkozásoknak „irányt kell mutatni, szakértő tanácsadóként kell támogatniuk ügyfeleiket” – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a megújult igények jelenjét ismerjük csak, elképzelhető, hogy hamarosan ismét változásra lesz szükség, ezért olyan modell kell, amely modulárisan változtatható, rugalmasan alkalmazkodik. A technológia az üzemeltetés terén is rengeteget fejlődött, „az adatvezérelt üzemeltetés térhódítása elindult, döntéseinket jelentős mértékben befolyásolja az épületekből nyert adatok elemzése” – magyarázza a szakember. „A CBRE-nál a technológia és a digitalizáció az értékteremtés fontos pillérei – az általunk üzemeltetett okosépületek révén az IoT, az UX, a BIM, a kiterjesztett és kevert valóság alkalmazása életünk szerves részét képzik.” A különböző proptech megoldások és a robotika terén is gyors fejlődés várható, „hazánkban már több projektet végeztünk drónokkal különböző épületek hőkamerás ellenőrzésére” – teszi hozzá.
Az új munkahelyek igényei, a karbonkibocsátás csökkentésére tett törekvések és a technológia fejlődése kiváló csapatot alkotnak. „Elköteleztük magunkat egy, az iparágban vezető üvegház-csökkentési cél mellett. Gyakorlatilag minden rendelkezésünkre áll, hogy a fenntartható és digitális jövőt közösen formáljuk.”
Puskás László és az Avidin nevét most kezdi megismerni az ország, de biotech körben aligha keltett meglepetést, hogy a világjárvány kipattanása óta pont az ő szegedi laborjukban hozták ki a legtöbb diagnosztikai újítást, és még egy covidoltás prototípusáig is eljutottak. Kivételesen kreatív kutatóénje mellett mostanra üzleti vénájával is bizonyított: ha van koronanyertes, aki megérdemelten nőtt tízszer akkorára a koronavírus évében, az Puskás László gyors reagálású gyógyszerkutató bázisa.