Mire ez a lapszámunk megjelenik, a Föld tartalékai kimerültek volna, ha az egész világ úgy élne, mint mi. Magyarországon ugyanis idén június 8-ára esett a túlfogyasztás napja. A WWF Léptem appjával a szerkesztőségben kiszámoltuk az ökolábnyomunkat, és kiderült, hogy még mindig sok húst eszünk, sokat autózunk, sok cipőt veszünk. Ács Gábor kollégánk pedig el sem merte árulni az eredményt, annyit repül. (Három fölött lett neki.)
Fekete Emese: 2,06
Szelektíven gyűjtöm a szemetet (nem voltak rá kíváncsiak), nyolc éve tisztított csapvizet iszom, és ha engedik, akkor az éttermekben sem ásványvizet rendelek, tizenkét éves kisautómban nincs összesen hatvan ezer kilométer sem. A telefonomat és számítógépemet csak akkor cserélem, ha már menthetetlenül lestrapáltam őket. Az eredmény mégis lesújtó: kevesebb kávé, müzli, hal, új cipő és óvatosabb vízhasználat biztosan segítene, mint ahogy úgy tűnik az is, ha teljesen átállnék a tömegközlekedésre, ahogy azt a járvány előtt egyébként (majdnem) tettem.
Pár éve Conor McGregor még csak heccelte Cristiano Ronaldót, hogy nemsokára átveszi tőle a vezetést a legjobban fizetett sportolók listáján. Idén viszont valóra is váltotta a fenyegetést.
Írta: David Dawkins, Fordította: Topolay Gábor
Alig múlt dél Dubajban, amikor Conor McGregor abbahagyta a Dustin Poirier elleni meccsre való felkészülést, és felvette a telefont az amerikai Forbesnak. „Hogy őszinte legyek, hosszú ideje várok már erre a hívásra” – kezdte Conor tudván, hogy átvette a vezetést a legjobban kereső sportolók Forbes-listáján.
Ráadásul az ír bunyós és volt UFC-bajnok előre megjósolta, hogy beelőzi a világ két legismertebb focistáját a rangsorban. Egy azóta híressé vált, 2016-os videón az látszik, hogy Ronaldo – aki abban az évben 88 millió dollárral vezette a Forbes sportlistáját – beugrik látogatóba McGregor edzésére, majd az ír ugratni kezdi a portugált: talán jövőre átveszi tőle az első helyet. Ígérete öt évvel később, idén ért be. A 32 éves sportoló májusban a negyvenmillió követővel bíró Instagram-fiókján sajátos képpel szemléltette a csúcsdöntést: felvágott egy, a listát közlő Forbes címlapját ábrázoló tortát.
Nemcsak a harc, de a kötekedés is kulcs McGregor sikerében. Karrierje tizenkét évesen kezdődött Dublin kertvárosában, a Crumlin Boxing Clubban. A segélyre szoruló vízvezetékszerelő-inas bejárt a klubba, hogy kevert harcművészetet (mixed martial arts – MMA) tanuljon. 2013-ban debütált az UFC-ben (Ultimate Fighting Championship, az egyik amerikai MMA-szövetség), két évre rá már a szövetség pehelysúlyú bajnoka volt. Nem a legkifinomultabb vagy legtechnikásabb harcos, de szakmai sikerei, vitriolos stílusa és harsány személyisége rendkívül közismertté tették. Annyira, hogy McGregor még a vereségeivel is képes tetemes összegeket keresni. 2018-ban tett egy rövid kitérőt az MMA-ból, kiállt egy bokszmeccsre a kilencszeres világbajnok Floyd Mayweatherrel. Alaposan elverték, mégis 99 millió dollárt keresett a meccsen. Abban az évben Mayweather 285 millió dollárt vitt haza.
McGregor hírnevét a rajongás mellett megvetés is kíséri, agresszív viselkedése, kivagyisága állandó téma a sajtóban. 2019-ben kétszer is feljelentették szexuális zaklatásért, egy évre rá le is tartóztatták. Zaklatási ügyét végül ejtették, de az esettel összefüggő polgári pere még mindig tart. Bőven voltak más balhéi is. Ma is megtalálható az interneten a videó egy 2019-es esetről, amikor egy dublini bárban, a pultnál ököllel arcon ütött egy idősebb férfit. Az ESPN-nek akkor önkritikusan nyilatkozott: „Én voltam a ludas. Az az ember megérdemelte volna, hogy nyugodtan élvezze a bárban töltött estét.”
Sem az eljárások, sem a botrányok, de még a járvány sem tették parkolópályára McGregort. Idén év elején csapott össze Dustin Poirierrel – még úgy is huszonkétmillió dollárt keresett a meccsen, hogy kikapott, és az eredmény a nyolcmillió dolláros termékmarketing-szerződését nem is érintette. Az elmúlt tizenkét hónapnyi bevételének nagyja, 150 millió dollár azonban nem a sportból, hanem az üzletből jött. Alapítótársaival megvált a Proper No. Twelve nevű whiskey-márka többségi tulajdonától – a hírek szerint 600 millió dollárért, amit aztán a partnerek felosztottak. Ez a tétel emelte őt a korábbi listavezetők, Ronaldo és Messi fölé.
McGregor tudatosan vágott bele az alkoholbizniszbe. Guinness, a világhírű ír sörfőző és üzletember volt az inspiráció, McGregor azt a célt tűzte ki maga elé, hogy megalkotják az összetéveszthetetlen Éire-i (Írország ír neve) whiskey-t. Kizárólag ír talajon termett ír gabonából és ír vízből készül, és a „tökéletes helyen”, az északír Antrim megyében desztillálják, méghozzá szigorúan csak a Bushmills szeszfőzdében – amit a mexikói italóriás, a Becle tulajdonol.
„Írországnak mesteri szeszfőzői vannak, és még jobb ivói. Nagyapám például mesterien ivott. Mindig azt mondta, hogy Írország világbajnok a whiskey-főzésben.” Három év alatt hatmillió üvegnyi Propert szállítottak le, áprilisban pedig a Becle megvette McGregor részesedésének többségét. McGregor még mindig lenyűgöző formában van, és még biztosan sok harc vár rá. „Sok sportolót ismerek erről a listáról, a legtöbben a bevételeik nagyját a sportból és a marketingből szerzik – utal arra, hogy pénzének nagy részét vállalkozóként szerezte. – Én vagyok az ellentétük ezen a listán, a kívülálló, a zavar.”
A toplista
Üres stadionok, kurta szezonok, elmaradó bevételek – és rekordfizetések, őrült összegek a sztársportolóknak. Több szupersztár is százmillió dollár fölött keresett, az első tíz helyezett összesen több mint egymilliárd dollárt vitt haza az elmúlt egy évben.
1. Conor McGregor 180 millió dollár Sport: 22 millió Sporton kívül: 158 millió Ugyan a bunyóst kiütötték év eleji meccsén, a Proper No. Twelve eladásából óriásit kaszált.
2. Lionel Messi 130 millió dollár Sport: 97 millió Sporton kívül: 33 millió A Barcelona csillagának kiszivárgott szerződése megmutatta, hogy a focista jóval többet keres, mint amennyit korábban gondoltak.
3. Cristiano Ronaldo 120 millió dollár Sport: 70 millió Sporton kívül: 50 millió A Juventus sztárjának focin kívüli pénzügyi eredményeit nagyon megdobták a CR7 ruhamárka eladásai.
4. Dak Prescott 107,5 millió dollár Sport: 97,5 millió Sporton kívül: 10 millió A Dallas Cowboys quarterbackjének bevételeit 66 millió dolláros aláírási pénze emelte meg.
5. LeBron James 96,5 millió dollár Sport: 31,5 millió Sporton kívül: 65 millió A PepsiCo-val kötött új szerződés mindenkori NBA-rekordra lökte a Los Angeles Lakers királyának éves bevételeit.
6. Neymar 95 millió dollár Sport: 76 millió Sporton kívül: 19 millió Jó éve volt a brazil támadónak, a Pumát, az Epic Gameset, a PokerStart és a Trullert is a szponzorai közt tudhatja.
7. Roger Federer 90 millió dollár Sport: 35 ezer Sporton kívül: 90 millió A világ valaha volt legeredményesebb teniszezője úgy keresett majd százmilliót idén, hogy végig sérült volt – a háttérben az Uniqlóval, a Rolexszel és a Credit Suisse-szel kötött szponzori szerződések állnak.
8. Lewis Hamilton 82 millió dollár Sport: 70 millió Sporton kívül: 12 millió A Mercedes Forma–1-es pilótája a hetedik világbajnoki címéért járó bónuszoknak örülhetett.
9. Tom Brady 76 millió dollár Sport: 45 millió Sporton kívül: 31 millió A 43 éves, de a sportéletben szinte kortalan irányító több pénzt keresett, mint valaha, a fizetését a Fanaticsszal és a Cristopher Cloos nevű dán szemüvegmárkával kötött szerződések egészítették ki.
10. Kevin Durant 75 millió dollár Sport: 31 millió Sporton kívül: 44 millió Durant óriási kaszált azon, hogy az Uber megvette egyik korábbi cégét, a Postmateset, de azon is, hogy a producerkedésével készült rövidfilm, a Two Distant Strangers Oscar-díjat nyert.
A társasjáték-közösség nemzetközi élvonalában jegyzett Mindclash Games nevét Magyarországon – a többórás, kemény stratégiai játékok rajongótáborán kívül – kevesen ismerik. Pedig a Kickstarter magyar bajnokai több mint három és fél millió dollárt gyűjtöttek négy játékukhoz közösségi finanszírozásból, és kritikai sikereknek sincsenek híján. Sítábori unaloműző ötletnek indult, ma már többezres rajongótábor várja következő dobásukat.
Pénztermelő képesség, tartalom, profizmus, közösségimédia-jelenlét. Idén, nyolcadszor is ezt a négy fő szempontot tartottuk szem előtt a legértékesebb magyar celebek listájának elkészítésekor. Ami nem változott: a top 20-ba még mindig leginkább csak azok tudnak bekerülni, akik állandóan a vezető tévécsatornák képernyőjén vannak főműsoridőben. Ami változott: médiagazda-, hirdetői és tartalomfogyasztói szemmel is észre kell már venni azokat a self-made online sztárokat, akik a jól ismert Facebook–Instagram–Youtube-háromszögből és a TikTokról törekednek a mainstream felé. Noha a négy fő szempont mindegyike többségüknél még nem érvényesül, a kevés kivételt 2021-ben radarra vettük.
A hazai és nemzetközi szállítmányozási piac egyik főszereplője, a DSV ereje abban rejlik, hogy egyszerre képes nemzetközi nagyvállalatként, illetve a helyi viszonyokat jól ismerő, az ügyfelek változatos igényeihez alkalmazkodni tudó cégként működni. A vállalatnál dolgozók is szokatlan döntési szabadságot élveznek, ami a személyes felelősségvállalással együtt az ügyfelek kiemelkedő kiszolgálásához vezet.