A flottakezelésben piacvezető LeasePlan az általa biztosított operatív lízing konstrukció rugalmas átalakításával segítette ügyfeleit a pandémia okozta kihívásokkal teli időszakban. Emellett a fenntarthatósági célokat kitűző vállalatok életében is valódi partnerként van jelen, hiszen a cég az elektromos autók kezelésében is kiemelkedő tapasztalatokkal rendelkezik mind hazai, mind nemzetközi szinten.
„Az elmúlt másfél évben az egész gazdasági környezet megváltozott, sok iparágban nagy a bizonytalanság, mindez pedig a mi ügyfeleink lehetőségeit is nagyban befolyásolja” – kezdi Pesti Tímea, a LeasePlan Hungária Zrt. vezérigazgatója. Az autók árai is ugrásszerűen emelkedtek, így számos vállalatnál arra kényszerültek, hogy új alapokra helyezzék a cégautó-politikát. „Az elmúlt években sikerült stabilizálnunk azt a felfogást, hogy a szolgáltatás minősége legyen az egyik legfontosabb szempont. A jelen helyzetben viszont újra a költséghatékonyság lett az elsődleges. Nem könnyű ez az időszak, sem az ügyfeleknek, sem a szolgáltatóknak” – folytatja a vezérigazgató.
Az árérzékenység és az autók vételárának növekedése nem az egyetlen probléma, hiszen a gépjárművek szállítási határidői is kitolódtak, a CO2-kibocsátási kvóták miatt pedig a gyártók már egy-két éve nem annyira a keresletet követik, hanem a kvótának való megfelelés szempontjait.
25.000 irodai és ipari dolgozót teljeskörűen kiszolgálni Magyarországon nap mint nap nagy felelősség, akárcsak évi 60.000 m2 irodaterületet átalakítani az új, testre szabott igények alapján. A technológia azonban itt is segít. Az okosépületek és az adatvezérelt üzemeltetés kora eljött.
A CBRE, a világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltatásokkal foglalkozó vállalata. Global Workplace Solutions (GWS) üzletága lefedi a létesítményüzemeltetési szolgáltatások teljes spektrumát. A cég ügyvezetője, Fischer Róbert az új munkahelyekről és azok kiszolgálásáról elmondta, hogy „az elmúlt másfél év során teljesen átalakultak a munkahelyekkel szemben támasztott igények, a szakértők által korábban prognosztizált változások – miszerint a klasszikus, irodában heti 40 órában történő munkavégzési modell háttérbe szorul – felgyorsultak, viszont az új forgatókönyvek csak menet közben kerültek kidolgozásra, sőt, jelenleg is változnak”.
Kiemelte, hogy az átalakulástól számos pozitív hatást várhatunk, hiszen például a mindennapos ingázás redukálásával részint a munkavállalói elégedettség nő, részint pedig az ökológiai lábnyom csökken. „Vállalati kultúrát home office-ban építeni, fejleszteni azonban jelentős kihívás, így hibrid megoldást kell találni, amely több célt is szolgál.”
Az okosépületek a technológia fejlődése által ma már sokkal többről szólnak, mint akár csak néhány évvel ezelőtt. „Az energiahatékonyság mellett fókuszba került az adatok gyűjtése, elemzése, a belső terek modularitása, s egyre hangsúlyosabb a felhasználói élmény, amivel kéz a kézben jár, hogy olyan környezet teremtésére van szükség, ahol a munkavállaló a leghatékonyabb, s ahova szívesen megy be dolgozni.”
Mivel a CBRE GWS a one-stop-shop megoldás szállítója, szerteágazó tapasztalattal rendelkezik az épületek, belső terek kialakításában, testre szabásában, és a kereskedelmi ingatlanok üzemeltetésében, legyen szó irodaházakról, irodabérleményekről, ipari, logisztikai létesítményekről vagy bevásárlóközpontokról. „Hozzávetőleg 1.000.000 m2-en, minden nap 25.000 dolgozót szolgálunk ki hazánkban, s tavaly 62.000 m2-en bonyolítottunk le projekteket” – említi.
A munkahelyek átalakítása összetett feladat, „a tervezéstől a kivitelezésen keresztül az üzemeltetésig összehangolt munkafolyamatokra és profi stábra van szükség, és bizony elengedhetetlen a megfelelő vízió is”. A munkahelyek kiszolgálására szakosodott vállalkozásoknak „irányt kell mutatni, szakértő tanácsadóként kell támogatniuk ügyfeleiket” – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a megújult igények jelenjét ismerjük csak, elképzelhető, hogy hamarosan ismét változásra lesz szükség, ezért olyan modell kell, amely modulárisan változtatható, rugalmasan alkalmazkodik. A technológia az üzemeltetés terén is rengeteget fejlődött, „az adatvezérelt üzemeltetés térhódítása elindult, döntéseinket jelentős mértékben befolyásolja az épületekből nyert adatok elemzése” – magyarázza a szakember. „A CBRE-nál a technológia és a digitalizáció az értékteremtés fontos pillérei – az általunk üzemeltetett okosépületek révén az IoT, az UX, a BIM, a kiterjesztett és kevert valóság alkalmazása életünk szerves részét képzik.” A különböző proptech megoldások és a robotika terén is gyors fejlődés várható, „hazánkban már több projektet végeztünk drónokkal különböző épületek hőkamerás ellenőrzésére” – teszi hozzá.
Az új munkahelyek igényei, a karbonkibocsátás csökkentésére tett törekvések és a technológia fejlődése kiváló csapatot alkotnak. „Elköteleztük magunkat egy, az iparágban vezető üvegház-csökkentési cél mellett. Gyakorlatilag minden rendelkezésünkre áll, hogy a fenntartható és digitális jövőt közösen formáljuk.”
Vidd ki az erdőbe, és dobd el ott! Ezt a viccnek szánt mondatot szokták használni a Vilhemp tulajdonosai, ha a termékeikről beszélnek. Persze eszük ágában sincs szemetelésre buzdítani senkit, evőeszközeik és szívószálaik kizárólag természetes anyagokból készülnek, és komposztálhatók.
Jóllehet Magyarország nem számít hajóépítő-nagyhatalomnak, sportos hajók terén mégis az élvonalba tartozik. Az egyik legelismertebb gyártó a Déry Attila és Mezey Zoltán által alapított etyeki–paloznaki Flaar. Az űrtechnológiát is felhasználó, áramvonalas karbonhajóik szépek, gyorsak, és tele vannak innovációkkal – nem véletlenül úsznak már német, svéd vagy épp olasz vizeken is. A legjobban persze a Balatonon érzik magukat, ott több rekordot is tartanak.
Két napba sok minden belefér. Csónakázás a Moldván, két éjszaka két luxusszállodában és egy autóút, amire nem lehet nem hosszas hümmögésekkel reagálni.