Kelen Anna beleszületett a művészetek világába. Már kilencéves korában árveréseken segédkezett édesanyja, Virág Judit mellett, idén pedig végleg átvette tőle az aukciós kalapácsot. A családi galéria működése és az árverések száma a koronavírus miatt átalakul, és a reformokat már főként Anna irányítja.
Anna jól emlékszik arra a pillanatra, amikor rájött, hogy édesanyja ismert ember. Mire tizenkét éves lett, Virág Judit a hazai művészeti aukciók megkerülhetetlen szereplőjének számított (Virág Judit korábban a Forbes címlapján is szerepelt, portréját megírtuk: Forbes, 2016/04). Az eset, amikor Annának leesett, hogy édesanyja véleménye másoknak is fontos, nem is történhetett volna máshol, mint a műkedvelő család természetes közegében: egy galériában. A család a firenzei Uffiziben nézelődött, amikor két magyar művészettörténész odalépett hozzájuk. „Megszólították anyukámat, hogy tudna-e esetleg mesélni valamit a kiállításról. Nagyon imponáló pillanat volt.”
Virág Judit a Forbes címlapján
Anna olyan családban nőtt fel, ahol tényleg minden a művészetek körül forog. Édesanyja üzletasszony, műkereskedő, igazságügyi képszakértő és az egyik legismertebb magyar galéria társalapító-tulajdonosa. A Virág Judit Galériát férjével és alapítótársával, Törő Istvánnal vezetik. „Az ATV-t majd elviszem én” – nyit ránk váratlanul István Anna irodájában. Ő leginkább a háttérből irányítja a szálakat, de Judit is egyre hátrébb lép, hogy átadja helyét három lánya közül a legkisebbnek.
Egyáltalán nem kell nagy kert, hogy segítsük a madarak és rovarok életét, egy néhány négyzetméteres erkélyen is sokat tehetünk értük. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) segítségével megmutatjuk, hogyan.
Növényzet Az idősebb, vastag törzsű fák odúiban számos madárfaj tud költeni, az ágvillák is ideális fészkelőhelyek lehetnek. Fészekrakásra alkalmasak a sűrű bokrosok és az örökzöldek is – utóbbiakat különösen a pintyek szeretik, és már csak amiatt is praktikusak, mert télen jóval szélvédettebbek, mint a csupasz fák. A borostyánnal, vadszőlővel sem lövünk mellé: amellett, hogy ezek is alkalmasak fészkelőhelynek, télen táplálékot is adnak a madaraknak.
Madárodúk Ha nincsenek a közelben vastag törzsű fák, érdemes mesterséges madárodúkat bevetni. Odút bármikor tehetünk ki a kertbe vagy az erkélyre, arra viszont oda kell figyelni, hogy minden költés után szedjük ki az elhasználódott fészekanyagot. Az odú télen védett éjszakázó hely is lehet, ebben az esetben a takarítást tavasz elején sem ússzuk meg.
Porfürdő A madarak nemcsak a fürdéssel küzdenek a külső élősködők ellen, hanem hangyabolyba fekvéssel, nap- és porfürdővel is – utóbbiban mi is segíthetjük őket. Porfürdőt kellően finom szerkezetű talaj esetén úgy alakíthatunk ki, ha eltávolítjuk a növényzetet, és fellazítjuk a talajt, de az itatóhoz hasonlóan ebben az esetben is működnek a tálcák. Az itatót és a porfürdőt érdemes egymás mellett elhelyezni, mert vizes tollazattal hatékonyabb a porfürdő.
Itató A madaraknak a víz az egyik legfontosabb, de nem kell kerti törpékkel és minivízeséssel díszített kerti tavat telepítenünk, hogy jól érezzék magukat. A legegyszerűbb, ha kihelyezünk egy negyven–hatvan centiméter átmérőjű műanyag virágalátétet, ez elég nagy ahhoz, hogy a madarak fürödni is tudjanak benne, és hat-hét centiméteres mélysége is ideális. Elhelyezhetjük a talajon, kisasztalon, fatuskón, ablakban vagy erkélyen is. Az itatás télen-nyáron egyaránt fontos. A vizet naponta cseréljük, az algát pedig nyáron havonta sikáljuk ki. Ha az itató mély, a kisebb madaraknak biztonságosabb, ha van benne egy kő vagy beülőág is.
Fészekanyag A fészekanyag összegyűjtéséhez nem csak növényi eredetű anyagokat használnak – kissé morbid módon például a kis énekesmadarak szívesen használják fel a karvalyok zsákmányolása után visszamaradó tollakat. A hagyományos állattartás visszaszorulásával a legfontosabb hiánycikk ma a szőr: a kutyát, hosszú szőrű macskát tartók úgy tudnak segíteni, ha a szőrkefélés termékét tavasszal összegyűjtik és több helyre, nagyobb mennyiségben kihelyezik. Felkínálhatunk nekik száraz füvet és vékony gallyakat is.
A kihelyezett száraz növényeket és szőrt madártollakkal tehetjük feltűnőbbé. A szőrt vékony dróttal ágra is felkötözhetjük, de még egyszerűbb, ha az etetési időszak végén megmaradó cinkegolyóhálókat tömjük ki. Ne tegyünk ki fonott vagy hosszú, műszálas anyagokat, arasznyinál hosszabb hajat, mert a madarak lábára csavarodhatnak. A tavaszi-nyári időszakban a fecskéket sárgyűjtők beüzemelésével tudjuk segíteni a fészeképítésben – a sár fontos alapanyag a magányos méheknek és darazsaknak is.
Más fajok védelme A férgeket, puhatestűeket vegyszermentes környezettel segíthetjük, és dús, párás avarszinttel, az ízeltlábúakat pedig virágzó fákkal és bokrokkal, egynyári virágok ültetésével (lepkekerttel). A kétéltűek az árnyékos bokrokért és a búvóhelyekért (farakások, komposztálók) lesznek hálásak, de égetett cserépből készíthetünk békagarázst is. A farakás a sünöknek is ideális lehet.
Darázsgarázs, méhecskehotel „A településen élő gyakori odúköltők kevésbé szorulnak emberi segítségre, de a szaporodóhelyet vesztő méh- és darázsfajok fennmaradásában alapvető szerepünk van” – mondja Orbán Zoltán, az MME szóvivője. Szerinte már a tavalyi tavasz is kedvezőtlen volt ezeknek a tél végén korán aktívvá váló fajoknak, az idei hűvös, esős és szeles március–május miatt még rosszabb lehet a helyzet.
A méhek és a darazsak többsége nem családban, hanem magányosan él, az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a szaporodóhelyük. A szaporodásukat tél végétől méhecskehotelek (más néven darázsgarázsok) kialakításával segíthetjük: ez lehet egy kifúrt farönk, de akár egy lyukacsos tégla vagy összegöngyölt nádszövet is. A méhek és a darazsak ezekbe a szűk járatokba hordanak élelmet, és falazzák be petéiket. A kikelt, felnőtt rovarok a sárdugókat átrágva kezdik meg az önálló életüket. Kasban, kaptárban élő társaikkal ellentétben a magányos méhek és darazsak egyáltalán nem támadékonyak, viszont alapvető fontosságúak a különböző növényfajok beporzásában.
A hónap közepén startol a részben hazai rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság, a részvétellel a magyar szövetség máris 9,25 millió eurót, 3,2 milliárd forintot kasszírozott. Összegyűjtöttük, hogy a részt vevő csapatok milyen díjazásban részesülnek, mennyit tehet zsebre a győztes. Ha az eredményt összevetjük a futballvilág pár referenciaösszegével, kiderül, hogy bagatell összegekkel dobálóznak a kontinenstornán.
Pencz Máté a Harvardon szerzett közgazdászdiplomával a zsebében alapított céget másodmagával Brazíliában. Övék volt a legnagyobb brazil online nyomda, Loft nevű ingatlanos cégük pedig az ország legsikeresebb startupja lett. Az alapító exkluzív interjút adott a Forbes.hu-nak, ebből közlünk részleteket.
Az almabor nem a világ legbonyolultabb itala, gyümölcs is van hozzá itthon, a bolti cider mégis olyan édes, hogy a kanál is megáll benne. Apa és fia, egy családi vállalkozás végre előállt azzal, amire az itthoni fanatikusok vártak, és a Budaprés ciderei a külföldi kritikusokat is meggyőzték.
A műanyag szennyezettség az egyik legsúlyosabb környezeti probléma, amiről egyre többet beszélünk itthon is. A PET palackok használatára kínál alternatívát a BWT Csoport (Best Water Technology), amelynek legfőbb törekvése, hogy a vízfogyasztást műanyagmentesen tudjuk megoldani a mindennapjainkban. A BWT nem csak vízkezelő termékeket kínál, hanem komplex koncepciót a fenntarthatóság jegyében. Erről beszélgettünk a magyarországi cég társ-ügyvezetőjével, Petró Verával.