A Magyar Telekom hálózatfejlesztésre fordítja a jegybanki finanszírozást
A Magyar Telekom egyik legfőbb célkitűzése, hogy segítse Magyarország digitális átalakulását, amihez elengedhetetlen a korszerű hálózati infrastruktúra és a minőségi szolgáltatás. Ezen célok megvalósításában jelentős mérföldkő volt a csatlakozás a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Kötvényprogramjához (NKP), ami a megszokott banki hitelek mellett alternatív forrást biztosít a cég fejlesztési terveihez. A programmal kapcsolatos tapasztalatairól, az eddigi eredményekről és a vállalat terveiről kérdeztük Pandi Zoltánt, a Magyar Telekom befektetői kapcsolatokért felelős vezetőjét.
Miért döntöttek úgy, hogy részt vesznek a Növekedési Kötvényprogramban? Milyen előnyeit látták ennek más típusú forrásbevonáshoz képest?
A Társaság folyamatosan monitorozza a külső finanszírozási struktúráját, és ennek keretében döntött az NKP-ban való részvételéről annak érdekében, hogy diverzifikálja és javítsa a hitelportfóliójának lejárati szerkezetét. Emellett az is fontos volt, hogy az így kibocsátott kötvényeken keresztül forintalapú finanszírozáshoz jutottunk hozzá.
Mik voltak a tapasztalataik a programhoz való csatlakozás és a forrásbevonás gyakorlati oldalával kapcsolatban?
A műanyag szennyezettség az egyik legsúlyosabb környezeti probléma, amiről egyre többet beszélünk itthon is. A PET palackok használatára kínál alternatívát a BWT Csoport (Best Water Technology), amelynek legfőbb törekvése, hogy a vízfogyasztást műanyagmentesen tudjuk megoldani a mindennapjainkban. A BWT nem csak vízkezelő termékeket kínál, hanem komplex koncepciót a fenntarthatóság jegyében. Erről beszélgettünk a magyarországi cég társ-ügyvezetőjével, Petró Verával.
Change the world, sip by sip – „Változtasd meg a világot, kortyról kortyra” – olvasható Sebastian Vettel Forma–1-es pilóta sisakján. A szöveg a BWT-vel – Best Water Technology – kötött együttműködésének legfőbb üzenete, ami a felesleges műanyaghasználat és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére szeretné felhívni a figyelmet. Az ausztriai központú, víztechnológiával foglalkozó cégcsoport egyik legfontosabb célkitűzése, hogy minél több ember tudja megoldani a mindennapjait palackmentesen, helyi vízből, cipekedés nélkül úgy, hogy a kiváló ízről ne kelljen lemondani.
„A magyarországi csapvíz kiváló minőségű, de ha zavarnak bennünket a vízben lévő íz- és illatrontó anyagok, mint például a klór, és szeretnénk kiszűrni az apró, lebegő szennyeződéseket, akkor a konyhai csaphoz egyszerűen csatlakoztatható víztisztítókkal, vagy a vízszűrő kancsóval kiváló ízélményt tudunk az otthonunkban biztosítani. A BWT egyedisége abban rejlik, hogy a víztiszítóink közt vannak olyanok, amelyek magnézium iont, vagy akár cinket juttatnak a szűrt vízhez. Többféle szűrő létezik, így mindenki megtalálhatja az életstílusához, ízléséhez leginkább megfelelőt” – mondja Petró Vera, a BWT értékesítési-ügyvezető igazgatója.
A BWT-nek szívügye a környezetvédelem, ezért is büszék rá, hogy 49 másik nemzetközi vállalattal együtt beválasztották az „50 Sustainability & Climate Leaders” kezdeményezésbe, amelyet a Bloomberg, valamint az ENSZ koordinál.
Több, jelenleg futó programjuk is a kevesebb műanyag felhasználására buzdít. Jelenleg a Bottle Free Zone nevű mozgalmuk van fókuszban, melynek lényege, hogy minél több palackmentes zóna jöjjön létre. Azt az alternatívát kínálják, hogy otthonunkban, az irodában, az edzőteremben rendelkezésre álljon a helyben szűrt víz, így PET palackok használata nélkül juthatunk vízhez. Tisztán látható az a tendencia, hogy a háztartások mellett egyre nagyobb az érdeklődés az üzleti szektorból is a vízszűrő automaták iránt.
„Ne cipeld, szűrd helyben – hirdeti a szlogenünk. Apró lépésekkel tudjuk a világot megváltoztatni, azaz kortyról kortyra, ahogy az olvasható Vettel sisakján is. Azzal, hogy fogom reggel a kulacsomat, feltöltöm, aztán az irodában újratöltöm, nem vásárolok palackozott vizet. Apró lépések, amellyel tudok változtatni a körülöttem lévő világon.”
A BWT hazai kampánya, a Vízlelőhely kezdeményezés, még megvalósíthatóbbá teszi a műanyagmentes mindennapokat a gyakorlatban. Napközben jártunkban-keltünkben, ha kiürült a kulacsunk, bármikor ingyen feltölthetjük a Vízlelőhelyeken szűrt, BWT vízzel. Ehhez a kezdeményezéshez egyre több kávézó és étterem csatlakozik, amelyeknek a megtalálásában az ingyenes Vízlelőhely app segít. Az applikáción keresztül az is nyomon követhető, hogy hány liter vizet ittunk meg, és az újratöltéssel mennyi műanyag palacktól kíméltük meg a bolygónkat.
A 21. század egyik legnagyobb kérdése a környezetvédelem és a rendelkezésünkre álló erőforrásokkal való takarékos és felelős gazdálkodás. Ide tartozik továbbá az emberek által termelt hulladék mennyiségének és újrahasznosításának kérdése is. Ma a világon másodpercenként 20 ezer műanyagpalack fogy, melyek lebomlási ideje 450 év.
Kelen Anna beleszületett a művészetek világába. Már kilencéves korában árveréseken segédkezett édesanyja, Virág Judit mellett, idén pedig végleg átvette tőle az aukciós kalapácsot. A családi galéria működése és az árverések száma a koronavírus miatt átalakul, és a reformokat már főként Anna irányítja.
A számítógépem szerint 45 százalék az eső esélye, a telefonom többnyire napos időt jósol, és képeket mutogat arról, hogy milyen jó lehet a szél miatt nyolc foknak érződő tizenkét fokban narancslevet inni a medence mellett. Közben egy másik időjárási widget tornyosuló viharfelhőkkel riogat. Ahogy a vicc szerint csak az tudja a pontos időt, akinek egynél nincs több órája, az időjárás is ilyen információ. Mivel megázni senki sem szeret, megpróbáltuk kideríteni, mikor lesz olyan az idő, amilyet a meteorológia jósol.