Vezető szerkesztő: Bánáti Anna // Felelős szerkesztő: Zsiborás Gergő
Számolta és írta: Bánáti Anna, Gólya Ági, Melis Dóra, Váradi Ibolya, Zsiborás Gergő
Infografika: Bethlen Júlia
Fotók: Orbital Strangers
MÓDSZERTAN
Hogyan számoltunk?
A száz százalékban magyar tulajdonosok érdekeltségében lévő, privát cégeket értékeltük fel. Nem vettük figyelembe az állami, önkormányzati vagy tőzsdei cégeket, vagy ahol tőzsdei társaságok a kisebbségi tulajdonosok (a közkézhányadban ugyanis lehetnek külföldi részvényesek is). Az alapítványi tulajdonú társaságokat – különleges jogállásuk miatt – nem számítottuk privát cégnek. Azokat a vállalatokat ugyanakkor ebbe a körbe soroltuk, ahol a tulajdonosok között van olyan befektetési alap, amelyiknek a befektetőiről lehet tudni, hogy magyar magánszemélyek vagy magyar kézben lévő intézmények.
A társaságokat az amerikai Forbes módszertanát alapul véve értékeltük. Ahol lehetett, EBITDA-alapon számoltunk – leginkább ez alkalmas arra, hogy megmutassa a cégek pénztermelő képességét. A nemzetközi vállalatértékelési gyakorlat szerint az EBITDA-t felszoroztuk egy iparági szorzóval, majd az így kapott értékből levontuk a vállalat hosszú lejáratú kötelezettségeit, és hozzáadtuk a készpénzállományát. Nem termelőcégeknél (például pénzügyi szolgáltatóknál, ingatlanfejlesztőknél) is az amerikai anyalap útmutatása alapján járunk el: itt a vállalkozásban felhalmozott értékből – leginkább az eszközökből – indulunk ki, és az összes kötelezettséget levonjuk.
Szintén az amerikai Forbes módszertanát követve, valamint magyar M&A tanácsadókkal egyeztetve az idei évtől egységesen tízszázalékos likviditási diszkontot alkalmazunk a privát cégekre. Ennek az az oka, hogy ezek a társaságok kevésbé likvidek, mint a tőzsdei cégek, eladásuk az egyre inkább jellemző hatósági engedélyeztetési eljárások miatt költségesebb is. Tavaly óta újdonság módszertanunkban, hogy az állami megrendeléseknek nagy mértékben kitett vagy állami koncessziókat tulajdonló cégeket eszközalapon, tehát jelentősen diszkontált árazás mellett értékeltük fel. Az állami kitettséget az elmúlt három év közbeszerzésen elnyert megbízásainak összege alapján vizsgáltuk. Ahol ez a legfrissebb éves árbevétel legalább nyolcvan százalékát elérte, ott nem tartottuk indokoltnak a piaci, EBITDA-alapú megközelítést, mivel pénztermelő képességük nagyban függ az állammal kötött szerződésektől. Ugyanígy vizsgáltuk a tendergyőztesek alvállalkozóit is.
A munkánkat az Opten céginformáció-szolgáltató adatai és kimutatásai segítették, a cégértékelésben a Concorde MB Partners munkatársai adtak tanácsot. Jogi ügyekben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segíti a munkánkat.
Milyen adatokat használtunk fel?
Mindig publikusan elérhető információkból dolgoztunk. Ahol lehetett, konszolidált adatokat használtunk, ahol ilyen nem állt rendelkezésre, magunk konszolidáltuk az eredményeket az elérhető információk alapján. A 2021. október 20-ig feltöltött éves beszámolókból dolgoztunk.
1.Kafijat Zrt. (ÚJ!)
Becsült érték: 366,4 mrd ft
Mivel foglalkozik? Vagyonkezelés (OTP, Mol, ingatlanok)
Megdet Rahimkulov a Gazprom képviselőjeként jött a rendszerváltás utáni Magyarországra. Vagyona gerincét OTP- és Mol-részvényei adták – a pakettek ma már fiai, Rahimkulov Timur és Ruszlán kezében vannak, szinte teljes egészében ezek adják a Kafijat Zrt. értékét. A Kafijat az OTP Bank második legnagyobb részvényese – a 7,08 százalék az árfolyam ingadozásától függően nagyjából 320 milliárd forintot ér –, de komoly ingatlanportfóliót is tulajdonol, az övé például az Általános Értékforgalmi Bank egykori, Városligeti fasori székháza is.
A Rahimkulov testvérek tavasszal beléptek a magánegészségügybe is (érdekeltségeik a MOM Parkban található Szent Magdolna Magánkórházban jelentek meg), de a család a zöldenergiás piacon is aktív: szeptemberben megvásárolták a magyar miniszterelnökkel is jó kapcsolatot ápoló török Adnan Polat épülő naperőműves cégét, a Pandora Solarpark Kft.-t. Ruszlán a Fényeslitkén épülő – a kínai Új Selyemút projekt számára is fontos – East-West Gate intermodális, vasúti terminálban is érdekelt.
A legértékesebb családi kézben lévő cégeket összegző szeptemberi listánkhoz hasonlóan a Kafijat Zrt. itt is először szerepel. Megdet Rahimkulov fiainak vagyonkezelőjét először év eleji milliárdoslistánkon említettük meg, miután a G7 gazdasági hírportál 2020 végén megírta, hogy rendelkeznek magyar állampolgársággal.
2. MPF Holding (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 288,2 mrd ft
Mivel foglalkozik? Gépipar, iparcikk-nagykereskedelem, ipari befektetések
Felcsuti Zsolt a régió legnagyobb ipari befektetési csoportját építette fel a szövetkezeti világból 1976-ban indult családi cégből, a vállalat központja ma Szingapúrban van. A holding bevételének 99 százaléka export, a társaság 29 országba szállítja termékeit, főleg géptartozékgyártásáról, csiszolószerszámairól, hűtő- és fűtőkészülékeiről, ipari alkatrészeiről ismerik.
A holding bevétele ugyan 751 millió euróról 680 millió euróra csökkent, de az eredményt mégis növelni tudta, mivel a járvány kezdeti szakaszában jelentős alapanyag- és félkésztermék-készletet halmozott fel, a késztermékeket pedig megemelkedett árakon értékesítette.
Nagy kérdés azonban, hogy mi lesz a sorsa az Il Bacio di Stile luxusáruháznak és étteremnek, sajtóértesülések szerint több érdeklődő is lenne rá.
3. Videoton Holding (ugyanaz a pozíciója)
Becsült érték: 240,1 mrd ft
Mivel foglalkozik? Szerződéses gyártás, elektronikai és végszerelés, ingatlankezelés
Újabb terület felé nyit a szerteágazó tevékenységű, főként késztermék-szereléssel és műanyag fröccsöntéssel foglalkozó cégcsoport: év elején az orvostechnikai eszközök gyártása felé indult meg. Az új tanúsítás megszerzésével már idén tető alá hoztak egy együttműködést, ennek révén a Videoton sebészi robotok kezelőszervéhez szükséges műanyag alkatrészeket gyárthat majd.
A csoport másként is kapcsolódik az egészségügyhöz, rendszeresen vizsgálják például a koronavírus ellen beoltott dolgozók védettségét, október közepéig több mint 800 ellenanyagmérést végeztek el. A 2019-estől kétmilliárddal elmaradó, 17,2 milliárd forintnyi 2020-as nyereségéből 8,6 milliárdos osztalékot fizetett ki a cég a részvényeseknek.
4. Docler Holding (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 225 MRD FT*
Mivel foglalkozik? Streamingszolgáltatás, IT, befektetések, sport
*2019-es, konszolidált, luxemburgi adatok alapján
A Gattyán Györgyhöz fűződő, luxemburgi bejegyzésű Docler csoport legutóbbi ismert, 2019-es árbevétele 390 millió euró lett, ez lényegesen jobb eredmény a 2018-as 351 millió eurónál. A cégcsoport már két éve jelentős profiltisztítást végez, tavaly év végén tizenhét cég olvadt be az információtechnológiai szolgáltató Prior Systems Kft.-be, köztük a teljes Il Bacio-portfólió. A konszolidációban összességében közel 22,8 milliárd forintos tőkehiányt sikerült eltüntetni.
Nagy kérdés azonban, hogy mi lesz a sorsa az Il Bacio di Stile luxusáruháznak és étteremnek, sajtóértesülések szerint több érdeklődő is lenne rá. Az Andrássy úti üzlet évek óta zárva van, és az ehhez tartozó érdekeltségek mindegyike mínuszos lett 2020-ban. A legtöbb bevételt és eredményt még mindig az erotikus tartalmat is gyártó Jasmin.com termeli, ami 2019-ben napi 40–45 millió látogatót vonzott.
Gattyán György, a vállalatbirodalom feje személyesen már csak a teqballal kapcsolatos ügyekbe száll be. Személyes víziója, hogy olimpiára és paralimpiára vigye a már hivatalosan is elismert, globális ernyőszervezettel rendelkező sportágat. 2021 októberében Budapesten rendezték meg először az első nemzetközi parateqball versenyt, ami előkészítheti a paralimpiai szereplését, és megcélozzák a 2028-as olimpiai részvételt is.
5. Bonafarm csoport (pozíciója tavaly óta nőtt)
Bonafarm Zrt. (Pick Szeged, Bábolna Takarmány, Sole-Mizo, Csányi Pincészet), Hungerit Zrt., MCS Vágóhíd Zrt., KITE Zrt.
Becsült érték: 177 Mrd FT
Mivel foglalkozik? Állattenyésztés, húskészítmény- és tejtermék-előállítás, takarmánygyártás, borászat, agrárium
Kevés olyan élelmiszer van ma, aminek nem növekszik megállíthatatlanul az ára, a sertéshús egyelőre ilyen. Jelenleg jóformán senkinek sem éri meg a sertéstenyésztés, a 2019-ben Kínában megjelenő afrikai sertéspestis még mindig kihat az európai piacra, az elmúlt években óriási táncot jártak a kilónkénti árak attól függően, hogy mennyire volt összhangban az európai kínálat a kínai kereslettel. Jelenleg épp túlkínálat van a kontinensen, miközben a takarmányköltségek, a munkabér meg persze az energiaárak szakadatlanul nőnek.
A piaci trendek átalakulása ellenére Csányi Sándor OTP-vezér agrárbirodalma egy év alatt becslésünk szerint több mint hetvenmilliárd forinttal növelte értékét, részben a Bonafarm Zrt. növekedése miatt. A 2019-esnél jobb évet zárt a KITE Zrt. és a mohácsi vágóhíd is, utóbbi továbbra sem termel profitot, de ötmilliárdról kétmilliárdra csökkentette veszteségét. A tervek szerint a csoporthoz tartozó Pick a téliszalámi-gyártás növelése érdekében új szalámigyárat húz fel. A hatvanmilliárd forintos beruházás három év alatt valósul meg. A beruházást részben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Kötvényprogramjából (NKP) bevont 27 milliárd forintos forrás fedezi.
6. Dayton-Invest Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
(Wing Holding)
Becsült érték: 174,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Ingatlanfejlesztés, -befektetés, -bérbeadás
A Dayton-leány Wing legújabb irodaház-fejlesztése a Hungária Office Parkban felépülő HOP Passage, a hajdani Hungária körúti Siemens telephelyen. A csoport fejleszti az RTL új székházát is, a tévé központja és hírstúdiói 2024-ben költöznek majd a Városligettel szemben lévő irodaházak (a Liget Center és a Liget Auditórium) 9000 négyzetméteres területére.
A holding jelen van a régió más országaiban is, két bolgár irodaházat is tulajdonol, és többségi tulajdonosa az Echo Investmentnek, a legnagyobb lengyel ingatlanfejlesztő cégnek. Veres Tibor ingatlanfejlesztő csoportjához tartozik többek között a Budapesti Corvinus Egyetem C épülete, az East Gate Business Park, a Telekom-székház és a West End Business Center. A Wing nagy tranzakciót zárt év elején, egyik jelentős cégét, a Neo Property Zrt.-t az Akko Investnek adta el, amiben Veres szintén érdekelt.
A piaci trendek átalakulása ellenére Csányi Sándor agrárbirodalma egy év alatt több mint hetvenmilliárd forinttal nőtt.
7. Jász-Plasztik Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 169,4 mrd ft
Mivel foglalkozik? Műanyag-feldolgozás, akkumulátorgyártás, autókereskedés
Tavaly ötmilliárd forintos beruházással fejlesztette gyárait a Jász-Plasztik, a projekthez a kormány 1,9 milliárd forintos támogatással járult hozzá. 2021 viszont kifejezetten rosszul indult, tűz ütött ki a jászberényi gyárban, az üzemcsarnok több ezer négyzetméteres része leégett.
A koronavírus nem volt hatással a műanyag-feldolgozással, szerszámtervezéssel, akkumulátorgyártással, élelmiszeripari csomagolóanyagok gyártásával és autóeladással is foglalkozó vállalatra, konszolidált árbevétele 113 milliárd forint volt 2020-ban. Ez közel négymilliárd forinttal több, mint az egy évvel azelőtti.
8. Nitrogénművek (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 154,2 mrd ft1
Mivel foglalkozik? Műtrágyagyártás
Újabb fejezethez értek a Bige László elleni vádak: ősszel az ügyészség börtönbüntetést, vagyonelkobzást és közügyektől eltiltást kért a milliárdosra. Bigét és öt munkatársát különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és önálló intézkedésre jogosult személy által elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntettével, továbbá hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolták meg. Nem sokkal később a Nitrogénművek közleményt adott ki, amiben azt írja, álláspontja szerint az ügyészségi megállapítások teljes mértékben alaptalanok, és minden jogi alapot nélkülöznek. Októberben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) rekordösszegű büntetést szabott ki magyar vegyipari szereplőkre, a vád kartellezés és importkorlátozás. A Bige László érdekeltségeibe tartozó társaságokat 11 milliárd forintra büntették, a csoport bíróságon támadja meg a döntést.
Ami a 2020-as évet illeti, stabil maradt a műtrágya iránti igény a járvány alatt is, így a csoportra nem gyakorolt különösebb hatást a vírushelyzet, sőt egy-egy piacukon még nőtt is a kereslet. A Nitrogénművek Zrt. EBITDA-
mutatója jelentős (31 százalékos) növekedést ért el, részben a péti üzemet érintő beruházások beérése miatt, részben pedig a 2020-ban még éppen bezuhanó földgáz- és energiaáraknak köszönhetően. Az energiaválság azonban komolyan érinti őket, mert a műtrágyagyártáshoz rengeteg gáz szükséges – az is felmerült, hogy a gyártást egy időre leállíthatják.
9. Gránit Pólus csoport (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 146,1 mrd ft
Mivel foglalkozik? Ingatlanfejlesztés- és üzemeltetés
Nem tettek jót a pandémia miatti tavalyi lezárások a Gránit Pólus csoporthoz tartozó üzemeltetőcégeknek: a Budapest Sportcsarnok Üzemeltető Kft. árbevétele hárommilliárdról 1,3 milliárd forintra csökkent, és a Westend, valamint a Sóház irodaház üzemeltetője sem érte el a 2019-es árbevételt. Az egykori alapító, Demján Sándor cégcsoportja értékének nagyobbik részét azonban nem az üzemeltetőcégek, hanem a hatalmas ingatlanportfólió adja: a Westend mellett övék a Nyugati pályaudvar mögötti építési terület is, ahova a tervek szerint új városközpontot hoznának létre, Central Park néven.
10. Duna csoport (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 117,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Mélyépítés (autópálya-, út-, közmű- és hídépítés)
A 9. leggazdagabb magyar, Szíjj László tulajdonába tartozó Duna Aszfalt szinte mindenhol ott van: ők újították fel a nemrég átadott komáromi Duna-hidat, 35,92 milliárd forintért fejlesztik a déli összekötő vasúti Duna-hidat, tavasz óta zajlanak a munkák a kalocsai–paksi Duna-hídon, a tiszaugi hídon pedig már a végéhez közelednek a munkálatok. A Duna csoport nem csak a hidak környékén jelenik meg. Szíjj cége újítja fel 35 utca járdáit Békéscsabán, és ott vannak az M4-es és az M8-as autópályákon, valamint az M30-as és az M44-es úton végeznek munkákat.
A csoport 254 milliárd forintos árbevétellel zárta 2020-at, a 35 milliárd forintos (konszolidált) nyereségből Szíjj hétmilliárd osztalékot vett ki. 2021 elején a milliárdos cégcsoportja felvásárolta Debrecen legnagyobb betongyárát, a Nagymester csoport vételárát szeptemberi exitlistánkon 1,7 milliárd forintra becsültük (Forbes, 2021/9).
A hírekben az elmúlt évben nemcsak Szíjj cége, hanem jachtjai is sokat szerepeltek, a Lady Mrd és a Seagull Mrd 8996, illetve 5333 kilométert tettek meg a nyáron. A jachtokon az elmúlt években megfordult már Barna Zsolt MKB-vezér, Jászai Gellért, a 4ig elnök-vezérigazgatója, Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc is.
11. Wallis Portfólió Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Wallis, AutoWallis, Share Now, Praktiker, Alteo
Becsült érték: 91,3 mrd ft
Mivel foglalkozik? Vagyonkezelés
A harmadik leggazdagabb magyar, Veres Tibor cégcsoportja a bérautó-szolgáltatások fejlesztése mellett idén augusztusban bejelentette, hogy a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelében alakít ki műszaki bázist. Az AutoWallis Csoporthoz tartozó Sixt a bérautó-szolgáltatások fejlesztése mellett így készül fel az autómegosztók és flottakezelők kiszolgálására.
2021 augusztusában egy másik nagyberuházást is nyilvánosságra hoztak: a vállalat vett Budán egy 18 ezer négyzetméteres ingatlant, ahol csaknem tízmilliárd forintos beruházással nemcsak egy öt márkának helyet adó kereskedést épít, de egy komplett autós szolgáltatóközpontot is létrehoz. (Az AutoWallis további terveiről lásd interjúnkat a 92. oldalon.)
Az ország egyik legnagyobb autókereskedése mellett a Wallis Portfóliónak tulajdonrésze van még az Alteo Nyrt. nevű energetikai cégben és a Praktiker Kft. barkácsáruházban is (Karl-Heinz Kethről, a Praktiker vezetőjéről lásd portrénkat a 28. oldalon.)
12. 77 Elektronika csoport (pozíciója tavaly óta csökkent)
77 Elektronika Kft., 77 Ing Kft.
Becsült érték: 85,1 mrd ft1
Mivel foglalkozik? Orvostechnikai eszközök gyártása
A 77 Elektronika szeptemberi becslésünk szerint a nyolcadik legértékesebb magyar családi vállalkozás. Ez a cég volt az első, amelyik a 80-as évek végén elérhetővé tette itthon a vércukor-önellenőrzést. Legnagyobb piacait az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kína, Brazília és a Távol-Kelet országai teszik ki, az árbevétel több mint háromnegyedét az export adja.
A Zettwitz Sándor és lánya, Zettwitz Gabriella által vezetett csoport 2021 áprilisában felvásárolta a világ egyik vezető reagenscsíkgyártóját: a német Analyticon Biotechnologies AG a német piacon a második legnagyobb versenyző, a 77 Elektronika eddig is tőle vette a csíkokat a vizeletvizsgáló automatákhoz. A most megvett cég szintén családi vállalkozás, Nürnbergtől nem messze, Hessen tartományban működik. Az akvizíció révén már cégen belül gyártják a 77 Elektronika összes berendezéséhez a fogyóeszközöket.
13. Flexpert Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
(Semilab)
Becsült érték: 84,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Mérőműszerek, elektronikai alkatrészek és optikai eszközök fejlesztése, gyártása, kereskedelme
A Semilab Zrt. napelemes méréstechnikai vállalat 2020-ban 39,7 milliárdos bevétellel és 7,4 milliárd forintos adózott eredménnyel zárt. Komoly kutatás-fejlesztési tevékenységet végez, árbevétele szinte teljes egészében exporttevékenységből származik. Évek óta komoly szereplők a világpiacon, a magyar high-tech cég a világ legfejlettebb technológiai vállalatait szolgálja ki a félvezető- és napelemipar, valamint a síkképernyő-gyártás területén.
14. Master Good csoport (ugyanaz a pozíciója)
Master Good Kft., Baromfi-Coop Zrt.
Becsült érték: 83,3 mrd ft
Mivel foglalkozik? Baromfitenyésztés, takarmány-termeltetés, keltetés
A kisvárdai székhelyű Master Good cégcsoport a magyarországi csirketenyésztés és -feldolgozás piacvezetője, többek között a McDonald’s legnagyobb hazai csirkehús-beszállítója. A covid évében is rohamtempóban fejlesztettek, még a járvány hazai megjelenése előtt felvásárolták az angol tulajdonban lévő Sága Zrt.-t, emellett átadták Közép-Európa legnagyobb takarmánykeverőjét, és a Növekedési Kötvényprogramban (NKP) felvett közel harmincmilliárd forintot is fejlesztésre szánják.
15. Market Építő Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 79,1 mrd ft
Mivel foglalkozik? Építőipar
A Market a magyar McDonald’s hálózatot 2019-ben felvásárló milliárdos, Scheer Sándor, valamint a 66,7 milliárd forintos vagyonával a Forbes gazdaglistáján 23. helyen szereplő Garancsi István közös építőipari vállalkozása. A Market építette fel például Duna Arénát, de ők voltak a kivitelezői Csányi Sándor mohácsi gigavágóhídjának és a Clark Ádám téri Hotel Clarknak is.
Az új megbízások közül a Market nevéhez fűződik Magyarország történetének legnagyobb zöldmezős beruházásának kivitelezése is. A Fejér megyei Iváncsán idén tavasszal kezdődtek el a munkálatok, a beruházó a dél-koreai SK Innovation, a cég 681 milliárd forint értékben húz fel akkumulátorgyárat a településen. Az első ütem keretében a Market 81 milliárd forint összegű munkának látott neki. Az új létesítmény a koreai vállalat legnagyobb európai gyára lesz. Az SK Innovation szerepelt a Forbes 2018-as beruházási listáján is, akkor a Komáromban felhúzott, nagyjából 97,5 milliárd forintba kerülő akkumulátorgyárával (Forbes, 2018/11). Ennek a projektnek szintén a Market volt a generálkivitelezője.
16. Hell Energy Magyarország Kft. (ugyanaz a pozíciója)
Becsült érték: 76,6 mrd forint
Mivel foglalkozik? Energiaital-gyártás
A Hell Energy Magyarország július végén 67 milliárd forint névértékben bocsátott ki tízéves lejáratú zöldkötvényt az NKP keretében – ez a Magyar Nemzeti Bank programjának eddigi legnagyobb zöldkötvény-kibocsátása. A bevont forrásra azért volt szükség, hogy az energiaital-gyártó fedezni tudja nyolcvanmilliárd forintos kapacitásbővítési beruházását Szikszón. A Hell az elsők között vett részt az NKP-ban, 2019 decemberében 28,5 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki a program keretében, az így befolyt összeget akkor kapacitásbővítésre és a Hell Energy Coffee gyártására fordították. Ez azt is jelenti, hogy a magyar jegybank komolyan hozzájárult a társaság finanszírozásához, hiszen maga is jegyzett le kötvényeket.
Az állam – és az Európai Unió – az elmúlt 15 évben rendszeresen támogatta a csoportot, a tavaly átadott tejeskávétöltő üzemhez négymilliárd forintot adott, és a Szikszón bejelentett hét új cukorsiló 565 millió forintos költségének is a felét állták az adófizetők. A cég konszolidált árbevétele 2020-ban meghaladta a 72 milliárd forintot, ennek nagyobb része az exportpiacokról származik.
Az állam az elmúlt 15 évben rendszeresen támogatta a hell csoportot, a tavaly átadott üzemhez négymilliárd forintot adott.
17. Talentis csoport (pozíciója tavaly óta csökkent)
Talentis Group, Talentis Agro, Viresol, ingatlanok és egyéb cégrészesedések
Becsült érték: 74,8 mrd ft 1*
Mivel foglalkozik? Vagyonkezelés, agrárium, élelmiszeripar
A tőzsdén az Opus, tőzsdén kívül a Talentis fogja össze a Mészáros-cégeket, azon belül is az egyre növekvő agrárportfóliót (Talentis Agro). A leggazdagabb magyar nyáron újabb fontos lépést tett, hogy utolérje Csányi Sándor OTP-vezér agrárbirodalmát. Júniusban új céget jegyeztek be a Talentis Agro alá: a herceghalmi Agrolink Zrt. mezőgazdasági integrátorcégként lép a piacra. Az integrátorok szerepe lényegében az, hogy megszervezzék és koordinálják a gazdálkodók termelését. A magyar piacon a három legmeghatározóbb szereplő a Csányi Sándor tulajdonában lévő KITE Zrt., a cseh üzletember-politikushoz, Andrej Babishoz tartozó IKR Agrár Kft., valamint a nem klasszikus integrátori munkát folytató Nitrogénművek Zrt. – velük, illetve a kisebb, regionális szereplőkkel venné fel a versenyt a most megalapított Agrolink.
Nemcsak a Talentis Agro alá tartozó cégek száma nőtt az elmúlt egy évben, a cégcsoport gazdálkodásába bevont földterületeinek mérete is gyarapodott (45 ezer hektárra), miután tavaly szeptemberben felvásárolta a Szarvasi Agro Zrt.-t. Főbb tevékenységei közé tartozik a tejhasznú
szarvasmarhatartás, a rizs- és szemestermény-feldolgozás, a tejfeldolgozás-sajtkészítés, de folytat malomipari tevékenységet is – becslésünk alapján mindezek 1,5 milliárd forintért kerülhettek a Talentis Agróhoz (Forbes, 2021/9).
* A korábbi években „Mészáros csoport” néven valamennyi tőzsdén kívüli Mészáros-céget együtt vizsgáltunk, ugyanakkor ma már kommunikációjában a csoport is így hivatkozik magára (és a Mészáros csoportba az Opus Global Nyrt.-t is beleveszik). A félreértések elkerülése miatt ezért a privát Mészáros-cégeket innentől külön-külön vizsgáljuk.
18. Axiál Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 53,2 mrd ft
Mivel foglalkozik? Mezőgép-kereskedelem, szerviz
Ismét rekordévet zárt a magyar agrárszektor egyik meghatározó, mezőgép-kereskedelemmel és -bérléssel foglalkozó cégcsoportja. Az országos szervizhálózatot működtető vállalat 2020-ban 91,3 milliárd forintos bevételt és 5,3 milliárd forint adózott eredményt könyvelhetett el. Harsányi Zsolt tulajdonos még szeptemberben a Világgazdaság napilapnak azt mondta, a gép- és eszközpiacon átlagosan három–négy százalékos a drágulás, de az árnövekedés üteme fokozódni fog, jövő év elejére elérheti a nyolc–tíz százalékot. A társaság is részt vett az NKP-ban, 15 milliárd forint össznévértékű kötvény jegyzését fogadta el.
19. Biotech csoport (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 49,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Étrendkiegészítő-gyártás
2020-ban mindössze ötmillió euróért felvásárolták a legnagyobb piaci vetélytársat, a Scitec Nutritiont. Bár az ár kedvező volt, Lévaiék számoltak vele, hogy sok tőkét emészt fel, mire növekedési pályára állítják a márkát. A költségek végül kisebbek lettek a tervezettnél, de a Scitec forgalmát egyelőre csak szinten tartani tudják. A Scitec tavalyi árbevétele 23,3 milliárd forint, a BiotechUSA márkacsoporté 29,4 milliárd forint lett. A Biotech a fehérjeporokkal lett híres, ma is ezek fogynak a legjobban, de arányuk már csökken az értékesítésben. Egyre kapósabbak a kiegészítő termékek, így a vitaminok és az étrendkiegészítők is.
20. Szatmári csoport (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 47,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Épületgépészet, élelmiszeripar, kereskedelem
A Szatmári csoport egy rendszerváltás előtti gazdasági munkaközösségből nőtt tekintélyes birodalommá. Leginkább épületgépészeti szakáruházláncukról ismertek, de vannak érdekeltségeik a tejiparban és a cégről elnevezett jászberényi lakóparkban is. Legutóbb Jászberényben húztak fel egy automatizált gyárat, az 1,4 milliárd forintos beruházás felét az állam fizette.
21. ARH Csoport (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 45,8 mrd ft1
Mivel foglalkozik? Szoftver- és hardverfejlesztés
22. Bárdi Autó Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 39 mrd ft
Mivel foglalkozik? Autóalkatrész-kereskedelem
23. 3Dhistech Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 38,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Orvostechnikai eszközök gyártása
Molnár Béla alapító-vezérigazgató ma is dolgozik a Semmelweis Egyetemen mint orvos és kutató, emellett irányítja 8,6 milliárd forint bevételű cégét. A vállalat a koronavírus nyertese, már ami az értékesítést és fejlesztéseket illeti: úgy számolnak, 2021-ben legalább harminc százalékkal növekednek eladásaik.
A klinikai diagnosztikai gépek és orvosi-gyógyszerészeti kutatásokat segítő eszközök fejlesztésével és gyártásával foglalkozó cég története huszonöt évvel ezelőtt, Molnár találmányával, az optikai mikroszkóp digitalizációjának fejlesztésével indult. Az orvosi diagnosztikában már akkor is lett volna kereslet a mikroszkópos képfeldolgozási szoftverekre, de a 90-es években itthon ez még nem volt elérhető eszköz – márpedig Molnárék kutatásához nélkülözhetetlen lett volna. Végül maguk fejlesztették ki az eszközöket, megírták hozzájuk a szoftvert és a programot, az optikai mikroszkópot pedig motorokkal és szenzorokkal digitalizálták. Molnár pedig meglátta az innovációban az üzleti lehetőséget.
A ma már háromszáz fős céget négyen indították el. Indulásukkor a Carl Zeisstől rendelték a mikroszkópokhoz szükséges lencséket, a német cég később első külföldi terjesztőjük lett: saját márkája alatt forgalmazta a magyarok mesterséges intelligencián alapuló képfeldolgozási szoftvereit. Molnárék 2004-ben a hardverfejlesztésre is ráálltak, megjelentek digitális tárgylemezszkennerjeik, 2009-ben pedig jöttek a saját márkás termékek. A fő hangsúly továbbra is a fejlesztéseken van.
Hetvenöt országban negyvennégy disztribútoruk van, bevételük szinte teljes egészében az exportból származik (99 százalék). A külföldi értékesítést kizárólag disztribútorok és partnerek végzik, mert a szerviz és a különböző kórházi informatikai rendszerekhez való integráció lokális jelenlétet kíván. Erősödnek a dél-ázsiai és kelet-ázsiai régiókban, legutóbb magyar támogatással (a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség pénzügyi segítségével) Kínában nyitottak szerelőüzemet, a következő állomás az Egyesült Államok.
Európa legtöbb országában a diagnosztikai gépek piacvezetőjének számítanak, de Amerikában és Kínában is előkelő helyen állnak. Molnár legfőbb vetélytársainak a Leicát, a Philipset és a Hamamatsut tartja, de szerinte az az előnyük a világcégekkel szemben, hogy hatékonyabban tudják fejleszteni szoftvereiket és optikai eszközeiket.
Az ő digitális mikroszkópjaikkal vizsgálták először a koronavírus szövettani hatásait is Vuhanban. „A covid idejében összetalálkozott, hogy a terméknek egy új generációját tudtuk kifejleszteni, és az, hogy az orvosoknak, patológusoknak szükségük volt egy olyan termékre, amivel a világszintre emelkedett szövettani diagnosztikai igényeket gyorsabban ki tudják elégíteni” – mondja Molnár.
Tőkeforrásaikat nem kockázati tőkére, hanem állami kutatási-fejlesztési pályázatokra építik, az elmúlt három évben kétmilliárd forint értékben nyertek kórházi közbeszerzéseket. Digitális eszközeik a hatvankét állami patológiai egészségügyi intézmény felében megtalálhatók, többségüket még a covid előtt rendelte meg az állam, hogy modernizálják a kórházi képalkotó eszközöket. „Szemben a radiológiával, a mi piacunkon nincsenek jelentősebb magyar gyártók. Ráadásul, mivel mi saját terméket fejlesztünk és gyártunk, már az első fejlesztéseket is közvetlenül felajánlhatjuk a kollégáknak.”
A cég idén januárban nyolcezer négyzetméteres budapesti gyártócsarnokkal bővült. A 2,3 milliárd forintos beruházást az állam 282 millió forinttal támogatta.
24. Liss Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 37,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Patrongyártás (Cégportrénkat lásd a 80. oldalon!)
25. Mogyi Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 37 mrd ft
Mivel foglalkozik? Olajos magvak és édesipari termékek előállítása, kereskedelme
26. Unix Autó Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 34,8 mrd ft
Mivel foglalkozik? Autóalkatrész-nagykereskedelem
27. Béres Gyógyszergyár Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 34 mrd ft
Mivel foglalkozik? Gyógyszergyártás
27. Lavet Gyógyszeripari Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 34 mrd ft
Mivel foglalkozik? Állatgyógyszerek fejlesztése, gyártása
29. Kész Holding Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 33,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Acélszerkezet-gyártás, -szerelés
30. Fémalk Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 30,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Nyomásos alumíniumöntvények előállítása
31. New Medical Technologies Kft. (ÚJ!)
Becsült érték: 28,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Orvosi eszközök nagykereskedelme
31. West Hungária Bau Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 28,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Magas- és mélyépítés
33. Lighttech Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 27,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Speciális lámpatestek gyártása
34. Kravtex-Kühne csoport (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 27,3 mrd ft
Mivel foglalkozik? Járműgyártás (busz és mezőgépek)
35. Kerox Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 26,8 mrd ft
Mivel foglalkozik? Iparikerámia-gyártás
35. Centrál Médiacsoport (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 26,8 mrd ft1
Mivel foglalkozik? Könyvek, nyomtatott és online sajtótermékek kiadása
37. Hold Alapkezelő Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 26,6 mrd ft1
Mivel foglalkozik? Privát vagyonkezelés, pénzügyi szolgáltatások
37. Ferr-ráta Kft. (ÚJ!)
Becsült érték: 26,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Fémszerkezet gyártása
37. Gépész Holding (ugyanaz a pozíciója)
Becsült érték: 26,6 mrd ft1
Mivel foglalkozik? Épületgépészet
40. Keringatlan Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 26,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Ingatlan-bérbeadás és -üzemeltetés
40. Bravogroup Holding Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 26,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Irodai, IT-szolgáltatások, IoT, kereskedelem, energetika
42. I-Cell Mobilsoft Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 24,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? IT, telekommunikáció
43. Accelsiors Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 24 mrd ft
Mivel foglalkozik? Gyógyszerkutatás
44. Kőröstej Kft. (ÚJ!)
Becsült érték: 22,8 mrd ft
Mivel foglalkozik? Tejtermékgyártás
Riad Naboulsi 46 évvel ezelőtt azért jött Libanonból Magyarországra, hogy orvosnak tanuljon. Az egyetem után Kisvárdán, Nyíregyházán, majd Tapolcán volt sebész, mielőtt előbb édességeket, majd később tejtermékeket értékesített volna a Közel-Keletre. A rendszerváltás előtt ő volt a jugoszláv és a magyar édesipar egyik fő exportőre. Bár a rokonságban több kereskedő is volt, vállalkozói vénájának édesapja nem nagyon örült. Hiába kért tőle pénzt kekszexportra, ő visszautasította mondván, nem kereskedőnek taníttatta.
Naboulsi már Tapolcán volt sebész, amikor egy idős szír ember Révfülöpön szeretett volna panziót nyitni. Az orvost kérte meg, hogy tolmácsoljon neki. Az ügyintézés lassan ment, de mire a végére értek, Naboulsi jó kapcsolatokat épített ki, és belevágott a magyar édességek exportjába. Mivel az apja nem támogatta az ötletet, a Datsunját adta el, hogy legyen kezdőtőkéje az üzlethez. A rendszerváltással azonban az édességeket sajtra váltotta. 1992-ben vette meg az akkor a bezárás előtt álló nagykőrösi tejüzemet, de arra a kérdésre, hogy azért még ma is szereti-e a csokit, nevetve válaszolja: „ki nem?”. A cégcsoport ma már négy üzemében gyárt sajtot: Barcson, Hajdúböszörményben, Kacsótán és Kőröstetétlenen. Összesen több mint ezer dolgozót foglalkoztatnak, és 140 különbözőféle sajtot gyártanak.
Tavaly a 38,5 milliárd forintos árbevételük hetven százalékát az export adta. Az 55 ország közül, ahová szállítanak, eddig a libanoni volt az egyik legerősebb piac, de az ország gazdasági problémái miatt az ottani vásárlóerő tizedére csökkent. Emiatt most máshol tervezik erősíteni a jelenlétüket. A jövőben főként a balkáni országok, Japán és Kína piacain terveznek fókuszáltabban jelen lenni, de Amerikában, Svédországban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban is egyre számottevőbb a piaci részesedésük. Naboulsi azt mondja, a járvány alatt a kereslet nem esett vissza, de a lezárások nekik is okoztak logisztikai problémákat.
A cég több hadsereget is ellát sajtjaival. A konzervsajtok kinézetre a húskonzervekhez hasonlítanak, és két évig elállnak. A libanoni mellett a jordán hadsereg katonái esznek Magyarországon gyártott sajtot.
Naboulsiék állattartással nem foglalkoznak. A tej, amit feldolgoznak, több magyar gazdaságból érkezik. Mielőtt a tejet átvennék, először a hőmérsékletét, majd az összetételét ellenőrzik. Ha minden rendben van, akkor a Kőröstej összesen 1,3 millió liter kapacitású tejsilóiba kerül a tej, hogy ezután előkészítsék a gyártásra.
A sajtmágnás szerint a tejipar olyan hagyományos iparág, amiben egy bizonyos kapacitás alatt nem éri meg robotizálni. „Azokban az európai üzemekben, ahol naponta több mint ötmillió liter tejet dolgoznak fel, az elmúlt időben elkezdtek robotizálni, de Magyarországon összesen nem dolgoznak fel a sajtgyárak ennyi tejet naponta. Így egyelőre itt drágább lenne a gépesítés, mint amennyi hasznot hozna.”
44. Riad Naboulsi
45. CHS Holding Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 21,8 mrd ft
Mivel foglalkozik? Számítástechnikai eszközök kereskedelme
46. Univer-Product Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 21,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Élelmiszergyártás és -forgalmazás
47. B + N Referencia Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 21,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Létesítménygazdálkodás, takarítás
48. Chemark Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 20,9 mrd ft
Mivel foglalkozik? Növényvédőszerek bérgyártása és csomagolása
48. Alpha-Vet Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 20,9 mrd ft
Mivel foglalkozik? Állateledel-forgalmazás
48. Az Alpha-Vet története a kilencvenes évek elején, a lepusztult székesfehérvári állatkórház megvásárlásával kezdődött. A képen Málits József ügyvezető és Móré Attila tulajdonos
50. Soltút Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 20,8 mrd ft
Mivel foglalkozik? Útépítés és -fenntartás
51. Tarr Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 20,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Távközlés
52. Nyírzem Kft. (Coop) (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 20,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Élelmiszer- és vegyiáru-kereskedelem
53. Tolnatej Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 20,1 mrd ft
Mivel foglalkozik? Tejtermékgyártás
54. Mobilbox Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 20 mrd ft
Mivel foglalkozik? Konténerbérlés és -eladás
55. Ferro-Press Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 19,9 mrd ft
Mivel foglalkozik? Fémmegmunkálás
56. Medicover Egészségközpont Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 19,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Magánegészségügyi szolgáltatás
56. Bayer Construct Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 19,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Szerkezetépítés, mélyépítés, generálkivitelezés
56. Las Vegas csoport (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 19,6 mrd ft1
Mivel foglalkozik? Kaszinóüzemeltetés
Vajna Tímea tavaly májusban eladta a néhai férje nevén lévő kaszinókat, vevők: Garancsi István és Szalay-Bobrovniczky Kristóf. Utóbbi egyrészt a kormányszóvivő férje, másrészt a kormány rejtőzködő (informális) tanácsadójának, Habony Árpádnak is cégtársa. Így nem meglepő, hogy a Las Vegas Casino Zrt. igazgatóságába bekerült a Habony jóbarátjaként emlegetett Halkó Gabriella, aki eddig a médiában volt leginkább aktív (az MTVA nagy beszállítója és a TV2 gazdasági igazgatója is volt korábban).
Az új tulajdonos Garinvest Projekt Zrt. legfrissebb beszámolójából tudható, hogy 19,5 milliárdos értéken került be a befektetett pénzügyi eszközök sorába az öt fővárosi kaszinót üzemeltető Las Vegas Casino Zrt., vagyis ennyi lehetett a vételár. Ez azt is jelenti, hogy ennyit ér a budapesti kaszinópiac, ugyanis csak koncesszióval lehet kaszinót üzemeltetni, az pedig az egykori Vajna-cégé.
A hitelbiztosítéki nyilvántartás szerint a vételárat hitelből finanszírozták, három bank dobta azt össze: a MNB Növekedési Hitelprogram (NHP) Hajrából fedezték a felét, a többit a Mészáros-féle Takarékbank és a részben állami tulajdonban lévő Gránit bank adta – a felvásárláshoz tehát komolyan hozzájárultak az adófizetők is.
A kaszinókoncessziókat teljes politikai kontroll mellett osztják ki, látszik is a számokon. A hétmilliárdos EBITDA-t kitermelő Las Vegas a 19,5 milliárdos tranzakciós ár alapján (korrigálva a pénzeszközökkel és a hitelekkel) 1,3 EV/EBITDA szorzón ment el. Ez megalázóan alacsony, a hasonló cégeknél, ha szabad piacon működnek, ez a szorzó jellemzően két számjegyű. Ebből is látszik: az osztogatott javak cégértéke komoly diszkonttal kerül a piacra.
Az új tulajdonosok így nem csak az igen kedvező hitelkonstrukciók miatt jutottak hozzá olcsón a koronaévben is 7,6 milliárdos osztalékot kitermelő társasághoz. A pénz pedig nem fog elapadni, a 2024-ig érvényes koncessziós jogot szeptemberben nagy titokban meghosszabbították 2056-ig. Ezt a „tendert” már a direkt erre a célra létrehozott – és a Rogán Antal propagandaminiszter alá tartozó – kormányzati szerv, a Nemzeti Koncessziós Iroda vezényelte le.
59. Biggeorge Csoport (Biggeorge Holding) (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 19,4 mrd ft
Mivel foglalkozik? Ingatlanfejlesztés és -értékesítés, létesítménygazdálkodás, vagyonkezelés
60. SMP Solutions Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 18,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? IT-biztonság
61. Napcsillag Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
(Eurofamily)
Becsült érték: 17,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Kiskereskedelem
61. TV2 Média Csoport (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 17,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Kereskedelmi televíziózás
63. BÁV Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 17,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Műkereskedelem, záloghitelezés
64. Gyermelyi Élelmiszeripari Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 17,1 mrd ft
Mivel foglalkozik? Tésztagyártás
64. Tóth és Fiai Kft. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 17,1 mrd ft
Mivel foglalkozik? Gépjárműülések gyártása
66. Mikropakk Kft. (ugyanaz a pozíciója)
Becsült érték: 17 mrd ft
Mivel foglalkozik? Fröccsöntés
67. Ventas Coffee Hungary Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 16,9 mrd ft
Mivel foglalkozik? Dohánytermékgyártás és -kereskedelem
67. Révész Logisztika Holding Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 16,9 mrd ft
Mivel foglalkozik? Fuvarozás, raktározás
69. Univill-Trade Kft. (ÚJ!)
Becsült érték: 16,4 mrd ft
Mivel foglalkozik? Villamosipari kivitelezés, kisfeszültségű berendezések gyártása, tervezése
70. Libri-Bookline Zrt. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 15,9 mrd ft
Mivel foglalkozik? Könyvkiadás és -terjesztés
70. Concorde Értékpapír Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 15,9 mrd ft1
Mivel foglalkozik? Befektetési szolgáltatás, értékpapír-kereskedelem, vagyonkezelés
72. Csaba Metál Zrt. (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 15,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Öntöde, autóipari beszállítás
73. Weinberg ‘93 Építő Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 15,1 mrd ft
Mivel foglalkozik? Acélszerkezet-gyártás, generálkivitelezés
74. Mediso Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 15 mrd ft
Mivel foglalkozik? Diagnosztikai eszközök fejlesztése
Sok olyan cég van ezen a listán, amelyiknek szinte lehetetlen érthetően egy mondatban összefoglalni a tevékenységét, mert az annyira specifikus. A Medisóra is igaz ez, de az is, hogy ha ma valakinek SPECT-vizsgálaton kell átesnie Magyarországon, jó esélye van rá, hogy a Mediso által gyártott gép segítségével vizsgálják meg. (A SPECT egy gamma sugarakat használó képalkotó eljárás.)
A több mint harmincéves cég humán diagnosztikában és preklinikai (azaz laborban, kisállatokon történő) kutatásokban használt hibrid képalkotó berendezéseket fejleszt és gyárt. Ezzel a tevékenységével abszolút egyedülálló a világon, a képalkotó eszközök piacára ugyanis mindenhol az jellemző, hogy a cégek vagy csak preklinikai, vagy csak klinikai irányban kezdenek építkezni – utóbbiban a Mediso olyan cégekkel versenyez, mint a Siemens, a General Electric vagy a Philips.
A KGST idején Magyarország a nukleáris medicina diagnosztikai berendezéseinek fejlesztésére és gyártására specializálódott, a Mediso alapítója, Bagaméry István az erre szakosodott Gamma Műveknél kezdte pályafutását mint gyártásvezető. A cég a munkatársaival és feleségével, Zelei Erzsébettel 1986-ban alapított gmk-ból nőtt ki: eleinte a Gamma Művek gépeinek karbantartásával és felújításával foglalkoztak, később belekezdtek az önálló fejlesztésbe is. A Mediso 1994 óta jelen van a külföldi piacokon is, ez volt az az év, amikor piacra dobták első orvosi kamerájukat, négy évre rá pedig Bagaméry Istvánék felvásárolták a Gamma Művek nukleárismedicina-részlegét.
A kisállatok vizsgálatára alkalmas eszközökkel 2006 óta foglalkoznak, ekkor készült el az első ilyen gép – és bár ez a piac jóval kisebb, mint a humán diagnosztikai, azonnal kiderült, hogy ráleltek egy üzleti résre. A Mediso preklinikai termékcsaládja, a Nanoscan ma a világ élvonalába tartozik, olyan kutatóintézetek használják, mint a King’s College London, a Harvard, a University of Cambridge, a Johns Hopkins University vagy a Northwestern University.
2007-ben egy amerikai cégtől CT-technológiát vásároltak, ami lehetővé tette, hogy belevágjanak a hibrid eszközök (SPECT-CT, PET-CT stb.) gyártásába. Idén Franciaországból vásároltak csúcskategóriás MRI-technológiát a strasbourgi RS2D-től: eddig a Mediso kereskedelmi- és licencszerződés keretében fejlesztette az MRI-termékeit, mostantól viszont a kézükben lesz a berendezéseik alapját adó technológia. István fia, a közgazdász és fizikus végzettségű Gergő egyetem után rögtön csatlakozott a céghez, ma ő felel a preklinikai üzletágért, míg apja a klinikaiért. István felesége, Erzsébet a gazdasági vezető.
A 2019-es évet majd tízmilliárd forintos árbevétellel zárták, és bár logikus lenne, hogy egy orvosdiagnosztikai eszközöket gyártó cégnek kapóra jöjjön a világjárvány, a Mediso esetében nem ez történt, 2020-ban a forgalom 8,4 milliárd forintra csökkent. „Az egészségügyi költekezések nem feltétlenül a képalkotó diagnosztikai eljárásokra fókuszáltak – magyarázza Gergő. – A CT-nél ez más, mert a covidalapú megbetegedéseknek fontos képalkotó eszköze, mi viszont stand-alone CT-vel nem foglalkozunk a klinikai oldalon.” Úgy látják, 2021 a két évvel ezelőttihez hasonlóan erős év lesz.
A Mediso eszközeit ma több mint száz ország kórházai, laborjai és egyetemei használják, Ausztráliában, Németországban, Lengyelországban és az Egyesült Államokban leányvállalatuk is van.
74. Bagaméry István és Bagaméry Gergő
75. Agrofeed Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 14,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Takarmánytermelés
75. Hidrofilt Kft. (ÚJ!)
Becsült érték: 14,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Vízkezelés
77. Agrikon Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 14,3 mrd ft
Mivel foglalkozik? Vezetőkabinok gyártása
78. Agrosprint Zrt. (visszatérő)
Becsült érték: 14,2 mrd ft
Mivel foglalkozik? Zöldég-gyümölcs termékek feldolgozása és gyorsfagyasztása
78. Hovány Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 14,2 mrd ft
Mivel foglalkozik? Autókereskedelem
80. Terrán Tetőcserép Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 14,1 mrd ft
Mivel foglalkozik? Tetőcserépgyártás
81. Lounge csoport (pozíciója tavaly óta csökkent)
(New Land Media)
Becsült érték: 13,8 mrd ft1
Mivel foglalkozik? Médiaügynökség
82. Horváth Rudolf Intertransport Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 13,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Fuvarozás, logisztika
82. Gallus Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 13,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Baromfitenyésztés és -keltetés
84. Vöröskő Kft. (Euronics) (pozíciója tavaly óta nőtt)
Becsült érték: 13,4 mrd ft
Mivel foglalkozik? Műszaki cikkek kereskedelme
85. Visionteam L.O Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 13,2 mrd ft
Mivel foglalkozik? Filmipari eszközbérlés
85. Tolnagro Kft. (visszatérő)
Becsült érték: 13,2 mrd ft
Mivel foglalkozik? Állatgyógyszer-nagykereskedelem és állatgyógyászati készítmények forgalmazása
87. Lakógép Kft. (ÚJ!)
Becsült érték: 13,1 mrd ft
Mivel foglalkozik? Építőipari szolgáltatások
88. Medicontur Kft. (visszatérő)
Becsült érték: 13 mrd ft
Mivel foglalkozik? Szembe ültethető műlencsék gyártása
88. Autócentrum Kft. (ÚJ!)
Becsült érték: 13 mrd ft
Mivel foglalkozik? Autókereskedelem, autóalkatrész-kereskedelem, flottakezelés
90. Progress Étteremhálózat Kft. (McDonald’s) (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 12,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? A hazai McDonald’s-ok üzemeltetése
91. Keskeny és Társai 2001 Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 12,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Nyomtatás, csomagolás, dobozgyártás
91. Hansa-Kontakt Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
(CBA regionális központ)
Becsült érték: 12,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Élelmiszer-nagykereskedelem
93. Metál-Sheet Kft. (ÚJ!)
Becsült érték: 11,9 mrd ft
Mivel foglalkozik? Szendvicspanel- és trapézlemezgyártás
94. Mixvill Kft. (ugyanaz a pozíciója)
Becsült érték: 11,7 mrd ft
Mivel foglalkozik? Villanyszerelési anyagok értékesítése
95. Csabacast Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 11,6 mrd ft
Mivel foglalkozik? Nyomásos alumíniumöntvények előállítása, szerelése
96. Cool4U Kft. (ÚJ!)
Becsült érték: 11,5 mrd ft
Mivel foglalkozik? Klímaberendezések forgalmazása
97. Ferzol Kft. (visszatérő)
Becsült érték: 11,4 mrd ft
Mivel foglalkozik? Lemezmegmunkálás
97. Wellis Magyarország Zrt. (ÚJ!)
Becsült érték: 11,4 mrd ft
Mivel foglalkozik? Jakuzzi-, szaniter-, beltérimedence-gyártás
Nincs európai ország, ahová a Wellis Magyarország Zrt. ne exportálná masszázsmedencéit. 2020-ban árbevételük 75,4 százalékát tette ki az export, és ez az arány lassan tíz éve hasonlóan alakul. 2008-ban, a válság közepén döntöttek úgy, hogy külföldről importált szaniterek és jakuzzik összeszerelése helyett gyártásba kezdenek, Czafik Zsolt, a Wellis alapító-vezérigazgatója korábban a G7-nek úgy nyilatkozott: lehet, hogy ma nem is léteznének, ha akkor nem vágtak volna bele.
Testvérével, Ákossal 2003-ban indították a vállalkozást, miután mindketten belekóstoltak a vállalkozói létbe a Full Moon nadrágmárka európai forgalmazásával. Az új ötlet egy amerikai üzleti úton fogant meg, ott találkoztak először masszázsmedencékkel, de a magyar jakuzzibizniszt ők szerették volna meghonosítani. A külpiaci értékesítést nem volt egyszerű elindítani.
„A nemzetközi expókon Magyarországot Balkánnak gondolták, időbe telt, amíg meggyőztünk akár csak egy kereskedőt is, hogy bízzanak bennünk és a termékben” – mondja Czafik Zsolt. Ez a láb aztán addig erősödött, hogy piacvezetővé váltak Európában, Czafik szerint ennek az a fő oka, hogy látják a céget a termék mögött. „Komoly szervizszolgáltatás jár termékeink mellé, enélkül nem lehetne komolyan felvenni a versenyt nyugaton.”
A cég azóta töretlenül nő: dabasi gyártóüzemük mellé 2021 júniusában elindították az ózdi gyárat is, amit a bezárt ABB-gyárból alakítottak át egy 8,5 milliárd forintos beruházás keretében. Ennek 35 százalékát állami támogatás finanszírozza egyedi kormánydöntés alapján, az ügyletről azonban még csak megállapodás született.
A Wellis Zrt. szeptemberben azzal a hírrel került be az országos sajtóba, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter a cég tulajdonában lévő Cessna magángéppel utazott Budapestről Pozsonyba. A külügyminiszter szerint munkavégzés-technikai döntés volt, a repülőgép használatáért pedig bérleti szerződés alapján meghatározott árat fizetnek. Utóbbit Czafik Zsolt is megerősítette a Forbesnak: „Üzleti céllal vásároltuk a repülőgépet, az azt üzemeltető cégen keresztül piaci alapon meghatározott bérleti szerződéssel bárki igénybe veheti. Nincs tudomásunk arról, hogy ki repül a repülővel, mi is a hírekből értesültünk az ügyről.”
A huszonkétezer négyzetméteres ózdi üzem mellé idén egy huszonnégyezer négyzetméteres automatizált logisztikai központot is építettek, mellé kétezerötszáz négyzetméteres gyártócsarnokkal és ugyanennyi raktárkapacitással. Ózdra ötszáz új alkalmazottat vettek fel. A két üzemben együtt jövőre már ötvenezer darabos kapacitással zajlik a gyártás a jelenlegi ötezres próbagyártás után, de a két üzem végső kapacitása együtt nyolcvan–százezer darabra rúg.
Előrejelzéseik szerint meg fogják duplázni 2020-as 20,5 milliárdos árbevételüket. A hatalmas növekedés egyik oka, hogy 2019-ben beléptek az amerikai piacra, ahol a prémium kategória alá pozicionálva magukat megfizethetőséggel és gyorsasággal versenyeznek, az akadozó kínai ellátási láncot kihasználva olyan nagyszámú megrendelést tudnak felhajtani, hogy igencsak szükség lesz a felpörgetett kapacitásra. „A járvány alatt a nyaralási pénzt inkább jakuzzira költötték a családok, nagyon megnőtt a kereslet a termékeink iránt.”
A harmincfős magyar fejlesztői csapattal mindig új termékeken dolgoznak, jövőre jönnek ki több új energiatakarékos szériával és új masszázsélményekkel felszerelt medencével. A fejlesztésnél nem utánoznak senkit, minden ötlet a Czafik testvéreké.
97. Czafik Zsolt
97. Ensi Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 11,4 mrd ft
Mivel foglalkozik? Épületgépészeti kivitelezés
100. Novocoop Műanyagfeldolgozó Kft. (pozíciója tavaly óta csökkent)
Becsült érték: 11,2 mrd ft
Mivel foglalkozik? Hőre lágyuló műanyagok fröccsöntése