Bejártuk Budapest új magánkórházát
Nespresso-gép a szobákban, törölköző és illatszer-bekészítés az ágyakon, már-már szállodai összbenyomás, de nem luxus, inkább a négycsillagos szint, ahol járóbeteg-szakrendelések mellett ma már klasszikus kórházi ellátást is nyújtanak. Évek óta erős terjeszkedésben van a Doktor24, az új multiklinika hárommilliárd forintos beruházásból épült. Exkluzív képriport.
A folytatáshoz vedd meg
a Forbes magazin aktuális számát!
Ha már megvetted, csak jelentkezz be!
Ajánlott cikkek
Forradalom után, forradalom előtt
A Pfizer 30 éve Magyarországon
Az elmúlt másfél évben többet hallottuk a Pfizer nevét, mint az azt megelőző évtizedekben összesen. A koronavírus-járvány elleni küzdelemben vállalt szerepe mellett számos más fontos gyógyszeripari találmányt köszönhet az immár 170 éves cégnek az emberiség és a magyar orvostársadalom is.
Idén 30 éve van jelen a Pfizer Magyarországon. Honnan indultak el 1991-ben és hol tartanak most?
A Pfizer először a Biogallal alakított közös vállalatot Magyarországon, kicsit később pedig már önálló Kft.-ként működött a cég. Visszatekintve megállapíthatjuk, hogy hatalmas fejlődésen ment keresztül a gyógyszeripar és maga a Pfizer is. Jelenleg 130 kolléga dolgozik a magyar Pfizernél. Az elmúlt időszakban a kereskedelmi tevékenység kiegészült egy jelentős budaörsi logisztikai tevékenységgel, ahonnan 20 országot látunk el gyógyszereinkkel, emellett a klinikai vizsgálatokat végző csapat is folyamatosan bővül. Mára a cég portfóliója is letisztult: mostanra egy tisztán biotechnológiai vállalatnak tartjuk magunkat, melynek célja, hogy olyan áttörést jelentő innovatív technológiákat fejlesszen, amelyek megváltoztatják a betegek életét.
A Pfizer mintegy 20 éve végez klinikai vizsgálatokat Magyarországon. Mennyire jelentős hazánk szerepe e téren a vállalat életében?
A hazánkban végzett klinikai – elsősorban humánklinikai – vizsgálatok az egyik legfontosabb állomásai egy gyógyszer törzskönyvezésének. Magyarország élen jár ezekben, úgy a régióban, mint a Pfizer globális hálózatán belül. Ennek egyik legfőbb eredménye, hogy hazánk bekerült azon országok körébe, melyek kiemelt figyelmet kapnak és vállalatunk elsősorban ide irányítja legújabb gyógyszerjelöltjeinek klinikai vizsgálatait. 2020-ban 43 klinikai vizsgálatunk futott Magyarországon, 2016 és 2020 között pedig 14 milliárd forintot költöttünk el ezek finanszírozására. A négy nagy hazai orvostudományi egyetem mind bekerült az Inspire nevű klinikai vizsgálóhálózatba, aminek kézzel fogható előnye, hogy e hálózathoz tartozó helyekre visszük majd el az új terápiáink klinikai vizsgálatait, így ezek az egyetemek még inkább bekapcsolódhatnak az élvonalbeli kutatásba. Fontos továbbá megjegyezni, hogy a világ valamennyi gyógyszercége között a Pfizer a kiemelkedő K+F ráfordítók közé tartozik, 2020-ban 9,4 milliárd dollárt költöttünk klinikai kutatásokra.
2020-ban hirtelen az egész világ a gyógyszeriparra figyelt, a koronavírus-járvány elleni küzdelemben szinte mindenki megismerhette a Pfizer nevét. A járvány visszaszorulása után mi lehet a következő betegség, ami a Pfizer célkeresztjébe kerülhet?
Az mRNS technológia lehetőséget ad arra, hogy sokkal gyorsabban, hatékonyabban és célzottabban tudjunk gyógyszereket és terápiákat fejleszteni. 2018-ban kezdtünk el a BioNTech-kel dolgozni egy influenza vakcina kifejlesztésén, amit ugyan a covid világjárvány eltérített, de azóta már ismét dolgozunk az eredeti célkitűzésen is. Az mRNS technológiának kiemelt jelentősége lehet még az onkológiában, a veleszületett, illetve a ritka betegségek kezelésében. Úgy tűnik tehát, hogy az orvostudomány ismét egy forradalom előtt áll.
Mire számíthatunk a vállalattól a következő években? Folytatódik az mRNS forradalom, esetleg vannak más ígéretes fejlesztések a csőben?
Számos terápiás területen zajlanak ígéretes fejlesztések a Pfizernél. Július végi állapot szerint mintegy 100 fejlesztési projektünk volt a klinikai vizsgálatok és engedélyeztetés különböző szakaszaiban. Magyarországon is elindult a covid betegség gyógyítási terápiáinak klinikai vizsgálata. Ha ez megvalósul a közeljövőben, az egy újabb hatalmas áttörést fog jelenteni.
Magyar 100
Ötödször állítottuk össze a száz százalékig magyar tulajdonban lévő legértékesebb cégek listáját. Sohasem értek ennyit a top vállalkozások: a lista cégeinek összértéke meghaladja a 4400 milliárd forintot – tavaly ugyanez nem érte el a 2700 milliárdot. Egy éve a 100. helyezéshez elég volt 6,1 milliárd, idén ennek majdnem a duplájára volt szükség ahhoz, hogy egy cég felkerülhessen a listára. Ezzel összefüggően, szeptemberi családi listánkhoz hasonlóan, most is elenyészően kevés cégnek esett az értéke az elmúlt egy évben. Százból mindössze nyolc ilyen vállalkozás volt – erre még 2019-ben sem volt példa, akkor a listás vállalkozások ötödének csökkent vagy stagnált az értéke az előző évhez képest. Az élbolyban egy új szereplő megjelenését leszámítva nem volt nagy átrendeződés, az első húszban viszont több vállalat is megduplázta az értékét egy év alatt.
…és Kilövés is
A legörömtelibb az, amikor aktuális címlaposunk társaságában büszkélkedhetünk el az új lappal.
Full komfort, északi fekvés
Papíron sokadik felállását éli, a gyakorlatban mégis állandóságában erős az északi ízvilágot natúrborokkal párosító belvárosi Esca.
Vírushajsza bármi áron
Kit érdekeltek a szabad szemmel láthatatlan porszemek, kinek jutott eszébe az otthoni levegő fertőtlenítése a covid előtt? A világjárvány a kórokozók elleni védelem egészen új szintjét, és ezzel egy új piac megszületését is elhozta. Négy kütyü a hiperhigiénia korából.
Az MKB Bank folytatja sikereit a vállalati piacon
A covid harmadik hulláma utáni időszak is az élet minden területén felszabadulást, eufóriát hozott. Nem volt ez másként az MKB Bank esetében sem, ahol szép eredményeket hozott a nyár. Balogh Péterrel, az MKB Bank nagyvállalati ügyfélkapcsolati igazgatójával a nyári eredményekről és az MKB Bank utolsó negyedévi terveiről beszéltünk.