Az elmúlt másfél évben többet hallottuk a Pfizer nevét, mint az azt megelőző évtizedekben összesen. A koronavírus-járvány elleni küzdelemben vállalt szerepe mellett számos más fontos gyógyszeripari találmányt köszönhet az immár 170 éves cégnek az emberiség és a magyar orvostársadalom is.
Idén 30 éve van jelen a Pfizer Magyarországon. Honnan indultak el 1991-ben és hol tartanak most?
A Pfizer először a Biogallal alakított közös vállalatot Magyarországon, kicsit később pedig már önálló Kft.-ként működött a cég. Visszatekintve megállapíthatjuk, hogy hatalmas fejlődésen ment keresztül a gyógyszeripar és maga a Pfizer is. Jelenleg 130 kolléga dolgozik a magyar Pfizernél. Az elmúlt időszakban a kereskedelmi tevékenység kiegészült egy jelentős budaörsi logisztikai tevékenységgel, ahonnan 20 országot látunk el gyógyszereinkkel, emellett a klinikai vizsgálatokat végző csapat is folyamatosan bővül. Mára a cég portfóliója is letisztult: mostanra egy tisztán biotechnológiai vállalatnak tartjuk magunkat, melynek célja, hogy olyan áttörést jelentő innovatív technológiákat fejlesszen, amelyek megváltoztatják a betegek életét.
A Pfizer mintegy 20 éve végez klinikai vizsgálatokat Magyarországon. Mennyire jelentős hazánk szerepe e téren a vállalat életében?
A hazai startupvilág meglehetősen túlfűtött állapotban van, majdnem minden területen sorakoznak az ambiciózus cégek, az egészség(ügy) frontján is egyre többen próbálnak érvényesülni. Körképünkben rangsor nélkül mutatjuk be a piacképes kezdeményezéseket. Olyanokat, amik még nem léptek piacra, és olyanokat is, amelyeknek már milliárdos árbevételük van.
Dicomlab – tervező szoftver fogászoknak A világ összes hiányzó fogán pénzt keresne újításával ez a magyar cég, írtuk januárban a Dicomlabról. A szegedi startup fő terméke egy fogászati műtéti tervezőszoftver. A Smart Guide azóta a fogpótlás teljes folyamatát támogató keretrendszerrel és egy online okosáruházzal egészült ki.
Now Technologies – kontroller kerekesszékeseknek A 2014-ben alapított medtech cég saját innovációjával a kerekesszékkel közlekedők számára fejleszt vezérlést és elektronikát. Mesterséges intelligencia, illetve gépi látás segítségével akadályelkerülő és önvezető funkciókat fejlesztenek okosvezérlőjükbe. Az USA-ban és az EU-ban is jelen vannak.(Az ötletgazda Juhász Márton már a 2017. decemberi Forbes Next címlapján is szerepelt.)
Appercell Biotech – sejtelemzés és adatvizualizáció Gyorsabb és olcsóbb gyógyszerfejlesztési folyamatokat, mesterségesintelligencia-alapú sejtelemzést és adatvizualizációt ígér az Appercell biotechnológiai startup. Korábbi portrénkban úgy fogalmaztak: „Tulajdonképpen miniagyakat és -szíveket hozunk létre egy tálcán, aztán teszteljük őket, hogy hogyan reagálnak.” Több komolyabb befektető is megjelent már a cégben, köztük Hernádi Zsolt kockázatitőke-alapja is. A cég idén tervezi a piacra lépést a termékkel.
Kinepict – röntgenes képalkotás A Semmelweis Egyetemről elinduló startup a mesterséges intelligenciát hívja segítségül, hogy forradalmasítsa a röntgenes képalkotást: a kifejlesztett eszköz kisebb röntgenterheléssel és kevesebb kontrasztanyag-használattal az eddiginél jobb minőségű képet ad az érrendszer állapotáról. A legutóbbi startuplistánkon kilencedik helyen befutó Kinepictre már több, az ágazatban aktív befektető is felfigyelt.
Diabtrend – applikáció cukorbetegeknek Cukorbetegeknek fejleszt terméket a Diabtrend, az algoritmus és a köré fejlesztett alkalmazás digitális ételnaplózás alapján jelzi előre a várható vércukorszintet. A cél olyan termék, amivel napi öt perc elég a szükséges „diabéteszmenedzsmenthez”. A cégben egy ismert cápa, Balogh Petya is angyalbefektető lett.
Scipher Medicine – gyógyszerkutatás Barabási Albert-László gyógyszerkutató cége a harmadik lett a legforróbb magyar startupokat felvonultató áprilisi listánkon. A cég az Egyesült Államok egyik legnagyobb magán-egészségbiztosítójával végez gyógyszerteszteket, köztük a Covid-19 gyógyszerét is, miközben egyre-másra lépnek partnerségekre a mesterségesintelligencia-alapú, személyre szabott gyógyszerfejlesztésükben is. A Scipherben az ágazat nagyágyú befektetői is jelen vannak, a behúzott finanszírozás mértéke meghaladta a tízmilliárd forintot.
Turbine AI – sejtmodellezés a rákkutatásban A budapesti startup digitális sejtmodellek és szimulált kísérletek segítségével modellezi, hogy a rákos sejttípusok milyen reakciót adnak bizonyos gyógyszerekre, így gyorsítja fel a rákkutatást. Igazi góliátok, így az Accel és az XTX Ventures is beszálltak a cégbe. A Turbine AI idén és tavaly is fent volt a legforróbb startupokat rangsoroló listánkon.
Menten AI – fehérjetervezés gyógyszerfejlesztőknek A kanadai–magyar alapítású startup a kvantumszámítógépek és mesterségesintelligencia-algoritmusok segítségével tervez proteineket, ezzel jelentősen felgyorsítva az új generációs gyógyszerek fejlesztési szakaszát. Akkora a cég potenciálja, hogy a világ egyik legjobbjának tartott Y Combinator akcelerátor programjába is bekerült.
Sineko Global – radiológiai segédszoftver A fiatal, első startupjukat építő alapítók olyan mesterségesintelligencia-alapú radiológiai segédszoftvert készítenek orvosoknak, amivel strukturáltan lehet adatbázisokba rendszerezni a radiológiai leleteket. Ráadásul azt tervezik, hogy az elkészült leleteket a szoftver fordítsa le „emberi nyelvre” is, hogy ne csak az orvosok, de a betegek is megértsék őket. A terméket az Egyesült Államokban már használja egy partner, és tesztelik egy svájci klinikán is.
Fitpuli – digitális egészségapplikáció A Fitpuli gyakorlatilag egy digitális munkahelyi egészségprogram: az okostelefonra készült platform a munkavállalók fizikai és mentális egészségének fenntartásában segít, így hozzájárulhat a vállalati hatékonyság növeléséhez. Az alkalmazás lényegében egy fedél alá tereli azokat az extra információkat, amiket eszközeink – okoskarkötők, okosórák és más, kifejezetten aktivitást mérő eszközök – gyűjtenek rólunk.
Entremo – diagnosztikai karperec Öt, egyetemi és nemzetközi ötletversenyeken összeszokott egyetemista alapította a diagnosztikai karperecet fejlesztő Entremót. A termék egészségügyi intézményekben monitorozza számos beteg fontosabb paramétereit, időt és energiát takarítva meg az egészségügyi dolgozóknak. A startup nagyon fiatal, egyelőre a pilot programon vannak túl, a piacra lépés még várat magára.
Phoenix Orthosis – segédeszköz a stroke-on átesetteknek A startup terméke az agyvérzésen átesett páciensek rehabilitációját segíti. Stroke után gyakori állapot a görcsös alkari bénultság: a betegek nem tudják kinyitni ujjaikat. A cég egy ortézist fejlesztett, ami alulról, a tenyérből segíti kinyitni az ujjakat. Az igazi innováció a dologban, hogy ehhez egy olyan fémötvözetet használnak, ami deformálható, de hő hatására visszaáll a kiinduló állapotába.
Hogy látja a magyar ingatlanpiac visszásságait és lehetséges megoldásait egy társadalomkutató és egy vezető ingatlanszakértő? Röviden: kicsit máshogy. Tíz erős mondat a Forbes.hu-n olvasható 18 perces páros interjúból.
Az Európai Beruházási Bank friss digitalizációs indexén három helyet javítva, nagyon jól szerepelt Magyarország. Sok még a feladat természetesen, de már látszik, hogy kezd változni a szemlélet, a cégvezetők egyre kevésbé félnek tőle és inkább a lehetőséget látják a digitális átalakulásban.
A változó trendről és a digitalizáció széles körű terjesztéséért létrehozott Modern Vállalkozások Programjáról Kott Ferencet, az MKIK Digitalizációs Kollégiumának elnökét kérdeztük.
Robotok alkalmazása az ortopéd sebészetben kissé futurisztikusnak hangzik, azonban ez már a mindennapok része, de nem csak az USA-ban vagy a fejlett nyugat-európai országokban, hanem Magyarországon is. Az eljárás hazai bevezetése és meghonosítása Dr. Domán István Ph.D., FRCS ortopéd sebész nevéhez fűződik, aki az első OMNIBotics robotasszisztált műtéteket egy évvel ezelőtt kezdte. Azóta közel 100 sikeres, robottal végzett műtéten van túl, és rendkívül kedvezőek a tapasztalatai.