Hegyek, völgyek, hágók, viaduktok, alagutak, fogaskerék, rafting, túra a fél kilométer hosszú gyalogos függőhídon át. Vonatozás Svájcban 25 évvel ezelőtt és ma.
Gőzöm sincs, hogy 25 évvel ezelőtt honnan szereztem tudomást a Gleccser-expressz létezéséről. Az biztos, hogy akkoriban még 26 éves kor alattiak utazhatták be Inter-rail bérlettel Európát, és a korhatárhoz közeledve semmi más nyári programnak nem volt esélye. Emlékszem, utólag sokan lelúzereztek, amikor megtudták, hogy – ellentétben a Moszkva tér film főszereplőivel és sokan másokkal – megvettük rendben, pénzért a jegyet, így viszont főleg nagyon szűk napi büdzséből kellett kihozni a kalandot. Életemben nem ettem annyi lekvároskenyeret, mint abban a négy hétben, és egész életemben nem vészeltem át annyi éjszakát vonaton zötykölődve, mint akkor.
Ezért is volt óriási dilemma, hogy bejárjuk-e a Gleccser-expressz útvonalát is. Internet hiányában is kiderült ugyanis, hogy egy hosszabb szakaszon nem érvényes az Inter-rail bérlet, csak félárú jegy vételére jogosít. Napokig kuporgattuk a jegy árát, hogy még beleférjen az az útvonal, és valóban minden mást elhomályosítva a legemlékezetesebb résznek bizonyult. Talán még a sarkkör átlépése Norvégiában, valamint a Skót-felföldön a Glasgow–Mallaig-vonal tájképe ivódott be ennyire, meg ott persze az ottani, szúnyoghálóba burkolózott utasok. De Svájcban nem volt semmi zavaró, csodaként maradt meg az emlékeimben a Zermatt és St. Moritz közötti vonatozás.
Alfred Hitchcock ikonikus filmjeleneteit idéző videók megosztása kedvenc közösségi média felületünkön, vagy akár egy grönlandi helikoptertúra közben is kevesebb mint húsz perc alatt feltöltődő telefon – nem az új James Bond-film jeleneteiből idézünk. Az élmény viszont – akárcsak a mozivászon keltette katarzis – most már bárki által hazavihető.
Kivételes tulajdonságokkal bíró készülékkel rukkolt elő a Xiaomi, a közép-kelet-európai régió 2020 óta piacvezető okostelefon brandje. A 11T Pro szélsebes HyperCharge technológiájával mindössze 17 perc alatt tölthető fel 100 százalékra, amelyhez a szükséges 120 wattos töltőfej a dobozban érkezik. Az elképesztő sebességű töltéshez egy bivalyerős 5000 mAh-s akkumulátor is társul, amely grafén alapú többszörös védelemmel ellátva akár 800 töltési cikluson keresztül is 80 százalékos kapacitást biztosít.
A telefon képes 108 megapixeles fotók és 8K-s videók rögzítésére is, utóbbiak pedig a profi operatőrök trükkjeit megszégyenítő igényességű AI mozimódokkal, egyedülálló speciális effektekkel tehetők izgalmassá.
A Xiaomi 11T Pro paraméterei a vájtfülűeket és a laikusokat is biztosan meggyőzik. A készülék tölthető akár -10 Celsius fokban is, és 10 perc töltés után 7 óra videólejátszást, 11 óra telefonálást és akár 2 órányi 1080 p-s videófelvételt bír.
A telefon Qualcomm Spectra képfeldolgozója 35 százalékkal szárnyalja túl az előző generáció teljesítményét, és 2,7 gigapixel/mp-vel dolgozik. A professzionális HDR10+ felvétel több mint 1 milliárd színnel rögzíti a világosabb és sötétebb videórészleteket is. A HDR10+ minőségnek köszönhetően a színek a rögzítéstől a kijelzőn való megjelenítésig élénkebbek és dinamikusabbak. A
Xiaomi 11T Pro kijelzője lenyűgöző 120Hz-es sík AMOLED, amely Dolby Vision® támogatással is rendelkezik. Ráadásként minden vásárló, aki 2021. október 11. és 2021. december 10. között Magyarországon a hivatalos partnereknél vásárol Xiaomi 11T vagy 11T Pro okostelefont, egyszeri ingyenes kijelzőcsere szervízre jogosult a vásárlástól számított első 6 hónapban, amennyiben a készülék kijelzője önhibáján kívül szenved sérülést (pl.: a termék véletlenszerű leejtése).
A 11T Pro hátlapján tripla kamerát helyeztek el, közülük a főkamera 108 MP-es, de mindegyik egység önállóan is profi minőségű fényképezést tenne lehetővé – hát még együtt! A telefon 120° FOV ultranagy látószögben képes fotózni, telemakró kamerája pedig 5 MP-es, amely képes akár 3–5 cm távolságon belül is fókuszálni, így a világ legapróbb részletei is megoszthatóvá válnak.
Hangminőség és hangélmény terén a 11T Pro-ban Harman Kardon által hangolt dedikált kettős hangszórók vannak, és a telefon képes az Audio Zoom funkcióra is. Azaz a mikrofonok igazodnak a kamera mozgásához, így zoomolás során a távolabbi hangok is kiváló minőségben rögzíthetők.
Erőforrás szempontjából a processzort sem kell féltenünk, hiszen a 11T Pro-ban a Qualcomm® csúcskategóriás Snapdragon™ 888 lapkakészlete dolgozik. A készülék használható egyszerre két SIM-kártyával, kapcsolódik az újgenerációs 5G hálózatokra, NFC-képes, és akkor ott van még a Bluetooth 5.2 és a Wi-Fi 6 is, ha valaki szereti kimaxolni az adatkommunikációs lehetőségeket.
A Xiaomi 11T Pro verhetetlen ajánlott fogyasztói ára 8GB+128GB tárhelyvariáció esetén 249.999 forint, a 8GB+256GB variáns 269.990 forint.
Egyszerű problémára talált egyszerű megoldást a magyar Sineko, mégis óriási pénz lehet a szoftverükben. A radiológiai regiszterépítő alkalmazást az Egyesült Államokban már használják, Zürichben épp vizsgálják, pedig még fejlesztés alatt áll. A cél, hogy egy határokon átívelő teleradiológiai szolgáltatás épülhessen köré, és a végén még az is lehet, hogy az egyszeri páciens is megérti, mi áll a leletében.
Palmtop, organizer, PDA – az okostelefon megjelenéséig érdekes hardverekkel van tele az út. Ráadásul az igazi érdekességet nem is a hardverek rejtik, hanem a használati mód apró trükkjei, amiket fel kellett találni a gépekhez.