Ez is menő volt
Vannak a jó hangulatú és a kifejezetten szórakoztató Kilövések. Mint amilyen szeptemberi lapunk bemutatója volt.
A folytatáshoz vedd meg
a Forbes magazin aktuális számát!
Ha már megvetted, csak jelentkezz be!
Ajánlott cikkek
Szerző: Martin József Péter
Közel az ördög – vetette oda a szeptember elején a lengyelországi Karpaczban rendezett üzleti fórum kormányfői paneljében Mateusz Morawiecki. Az obskúrus megjegyzés szövegkörnyezetéből egyértelmű volt, hogy a lengyel miniszterelnök Oroszországra és a putyini dezinformációs politikára utal. A beszélgetés két másik résztvevője, a keleti nagytestvérrel de facto háborúban álló Ukrajna, továbbá Szlovénia miniszterelnöke is a Nyugat mellett tette le a voksát Oroszországgal és Kínával szemben.
A Közép- és Kelet-Európa Davosaként is jegyzett 30. üzleti fórumot első ízben rendezték az alsó-sziléziai hegyvidéki üdülőhelyen, a térségbeli politikai és gazdasági – többnyire jobboldali – elit képviselői mellett a belorusz ellenzéki vezető, Szvetlana Tyihanovszkajától a nemzetközi és civil szervezeteken át a nyugati baloldali és liberális gondolkodókig sokan és sokfelől voltak jelen. Geopolitikai és gazdaságstratégiai megfontolások is szóba kerültek, de – még a lengyel kormányzati állásponttal összehasonlítva is – többnyire más megvilágításban, mint arról a magyar hivatalosságok beszélni szeretnek.
Olyan azeri civillel is találkoztam, aki csak azért jött, hogy a közönség soraiból kontrázza az orosz propagandaszövegeket.
Kezdjük az evidens hasonlósággal: Lengyelország és Magyarország élen jár a jogállamiság rendszerszintű megsértésében, kormányaik több fronton dacolnak a brüsszeli intézményekkel. A korrupciós mintázatok viszont már eltérnek. Szemben a lengyelekkel, nálunk burjánzóbb a korrupció, és az uniós országok között példátlanul központosított.
Az Oroszországhoz való viszony nemcsak a kormányfői tanácskozáson volt téma – aligha véletlen, hogy az „ördöggel” cimboráló Orbán Viktor nem vett részt rajta –, de számos más panelt is tematizált. Tanúja voltam, amikor egy nyilvános beszélgetés orosz moderátora helyreutasította a putyinizmussal kritikus ukrán és emigráns ellenzéki fehérorosz partnerét, és a kommunista időket idézve orosz külügyminiszteri idézettel vetett véget a vitának. De olyan azeri civillel is találkoztam, aki csak azért jött, hogy a közönség soraiból kontrázza az orosz propagandaszövegeket. Utóbbiakból amúgy nem volt túl sok, a lengyel résztvevők és mások is a Moszkvától való távolságtartást hangsúlyozták.
De nem ez volt az egyetlen pont, amikor a térségbeli álláspont nagyon is eltért a magyar állami mantrától. A koronavírus okozta válság mindenhol megnövelte az állami kiadásokat, de ezt a régiós szakértők többsége afféle szükséges rossznak tartotta, főleg a házigazdák. Az idén augusztusi kormányválság miatt lemondó kormányfőhelyettes, Jarosław Gowin a magántulajdon szentségéről beszélt, szerinte a hirtelen megnőtt állami szerepvállalást vissza kell metszeni. A konferenciára készült, a lengyel FOR Intézet által jegyzett háttértanulmányban is az áll: a rövid távú mesterséges élénkítés után hosszabb távon csakis a gazdasági szabadság térnyerése alapozhatja meg a jólétet.
Szabad és tiszta versenyről, a magántulajdon szentségéről Magyarországon kormányzati tényező sem Karpaczban, sem máshol nem beszél(t), és lássuk be, az ellenzéki szereplők túlnyomó többsége sem ezt tűzi zászlajára. Pedig idehaza is durván megnőtt az állami szerepvállalás, igaz, pont nem azon a – szociális – területen, ahol szükséges lett volna. A munkanélküli-segély – az unióban a legalacsonyabb – három hónapos hossza például maradt a régi. Közben a járvány ismét ürügyet szolgáltatott az átláthatatlan és gigantikus közpénzköltésre, amiből jobbára a kormányközeli körök profitáltak. Korrekciós igény a hatalom részéről fel sem merül. Eléggé más nóta ez, mint amit Karpaczban fújtak.
A szerző a Transparency International magyarországi ügyvezető igazgatója,
a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaság- és Közpolitikai Intézetének adjunktusa.
A SWOT-analízis a négyes-hatost adta ki
Először jelmezeket készített kisebb társulatoknak, majd pénzt szerzett nekik pályázatírással. Aztán rájött, hogy azzal tesz a legtöbbet a független színházi szcénáért, ha több csapatot egyszerre menedzsel néhány kollégájával összefogva – mint afféle kulturális szolgáltatóközpont. Erre már egyesületet alapított, és azt is kiharcolta, hogy a kis társulatok megkapjanak Budán egy üres iskolaépületet. Rozgonyi-Kulcsár Viktória – vagy ahogy a legtöbben ismerik, Kulcsár Viki – elképesztő energiával és állandó mosollyal vezeti a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházat, ahol békeidőkben havi legalább hatvan előadás látható. És közben inkognitóban háromgyermekes anya.
Főnökiroda, ami nincs
„Mit mutatnánk be? Nekem nem volt soha, és most sincs irodám” – válaszolta Bilibók Botond, mikor felkértem, szerepeljen a magyarországi cégvezetők irodáit bemutató sorozatunkban. A Hold Alapkezelő vezérigazgatója világéletében hülyeségnek tartotta, hogy a főnöknek külön szobája legyen. „Mi a nyavalyának jó, hogy a legjobb helyeket a főnök élvezze, ha azt az összes munkatárs megteheti.” A vezérigazgató időnként 0,3 négyzetméteres asztalával helyiségről helyiségre vándorol a szőnyeggyűjteményével kitapétázott folyosón.
Viva la Kazincbarcelona
Hogyan változik egy szürke, egyhangú szocialista korszakot idéző iparváros pezsgő street art központtá? Az országban szinte egyedülálló módon Kazincbarcikán az önkormányzat lett az egységes koncepció mentén zajló imázsváltás ötletgazdája és motorja, azóta pedig gombamód szaporodnak a köztéri installációk és óriási falfestmények.
Exit lista 2021
Hiába egyre több a magyar felvásárló, a nagy üzleteket külföldiekkel kötik. Ez az idei exitlistánk legfontosabb tanulsága, az élen szereplő cégek szinte mindegyikére külföldi felvásárlók csaptak le. A Forbes-exitlisták történetében soha nem volt még ennyi deal tízmilliárd forint felett, és az előző két évvel ellentétben idén újra megjelentek a legforróbb startupok is – egytől egyig az élmezőnyben. A legnépszerűbb szektor egyértelműen az informatika és az élelmiszeripar, de egyre jobb üzlet a magánegészségügy is, két magánkórházból is kiszállt az alapító. A listán feltűnik néhány név a Forbes milliárdoslistájáról is, de úgy tűnik, a leggazdagabbakat mind más érdekli: Csányi Sándor OTP-vezér felvásárolta a Budai Egészségközpont maradék részét, a NER világából Szíjj László építőipari cégcsoportot vett, a Mészáros csoport az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban szerzett újabb érdekeltséget – és bár nem klasszikus exit, de nem feledkezhetünk meg az 1,2 millió háztartást elérő Tigáz bekebelezéséről sem.