Járműjavítóból múzeum, új csepeli közpark, megújuló Operaház és Balettintézet. Budapest szakadatlanul építkezik. Nem mindig úgy változik, ahogy szeretnénk, kicsit sok a bontás, még több a por és a beton, de az legalább a miénk. Lássuk, mi épül a városban!
Módszertan Az összeállítás saját gyűjtésen alapul, és célja a városképi jelentőségű új épületek, a fontosabb megújuló történelmi épületek, közterületek, zöldterület-fejlesztések, városnegyed-fejlesztések összegyűjtése volt.
Nemzeti Atlétikai Központ A Puskás Stadion átalakításával nem igazán maradt atlétikai versenyek lebonyolítására és a profi sportolók edzésére alkalmas stadion Budapesten. Valamiért úgy gondolták, hogy az új központnak a folyóparton lesz a legjobb helye, de ha már így alakult, legalább alkalmas lesz a szabadidő- és az utánpótlássport fejlesztésére is, és lesznek edzőpályák, futókör és street workout is. A terveket a Népművészeti Múzeumot is jegyző Napur Architect készítette.
„Mit mutatnánk be? Nekem nem volt soha, és most sincs irodám” – válaszolta Bilibók Botond, mikor felkértem, szerepeljen a magyarországi cégvezetők irodáit bemutató sorozatunkban. A Hold Alapkezelő vezérigazgatója világéletében hülyeségnek tartotta, hogy a főnöknek külön szobája legyen. „Mi a nyavalyának jó, hogy a legjobb helyeket a főnök élvezze, ha azt az összes munkatárs megteheti.” A vezérigazgató időnként 0,3 négyzetméteres asztalával helyiségről helyiségre vándorol a szőnyeggyűjteményével kitapétázott folyosón.
Menjünk az ék felé! Az iroda közösségi tere az ék alakú sarokhelyiség, ahol a konyha és egy bárszekrény is helyet kapott (utóbbi egy-egy vészesebb helyzet vagy egy céges buli okán). Az irodában tényleg közvetlen a hangulat (a fotózáskor is rendszeresen fotóbombával próbálkoztak a vezérigazgató háta mögött, de az ő biztatására a munkatársak). A kollégák egy része a koronavírus alatt is szívesebben dolgozott bent, mint home office-ban. Hogy a jövőben hogyan alakul át a működésük, még nem tudják, de biztosak benne, hogy százszázalékos irodai munka nem lesz. „Az már a múlté, mint az antik szőnyegek.”
Szőnyeg A marosvásárhelyi Bilibók családi ingerek miatt már fiatal korában érdeklődött a 16–17. századi erdélyi török szőnyegek iránt. Stoppal bejárta Európát és Anatóliát (Kis-Ázsiát), és felkereste a legnevesebb szőnyegkészítő műhelyeket. „Megnéztem a szőnyegeket, lefotóztam őket, elmentem Isztambulba, megmutattam a képeket, és megkérdeztem, mennyit adnának érte. Felhívtam a kereskedőt, majd autóbuszra tetettem a szőnyegeket. Ebből finanszíroztam az utazásaimat.” A ma is aktív gyűjtő húsz darabot helyezett ki a Hold Alapkezelő helyiségeiben.
Pinokkió, kacsák és a csipkés Fiat A 800 négyzetméteres Alkotás úti iroda belsőépítészeti tervezésére Havadtőy Sámuel képzőművészt kérték fel. A kortárs képzőművészeti körökben világszinten elismert Havadtőy eredeti szakmája szerint belsőépítész, és olyan megrendelőkkel dolgozott, mint John Lennon és felesége, Yoko Ono (Yoko egyébként később két évtizedig Havadtőy élettársa volt). Az Alkotás Point ötödik emeletének kialakítása mégsem harsány képzőművészeti kavalkád, az alapanyagok, így a diófa és a bambusz, sokkal inkább az egyszerűbb, japán vonalat képviselik.
A minimalizmust Bilibók szőnyegei mellett Havadtőy képzőművészeti alkotásai rázzák fel, és pénzügyi munkakörnyezethez képest szokatlan vizuális rendszert alkotnak. A Pinokkió-szobor a folyosó egyik végén sokkol, az egyik tárgyalóban kacsaszobrok várják az ügyfeleket, a másik tárgyaló Havadtőy csipkével borított ikonikus Fiat 500-asának állít emléket.
A Hungexpo neve ikonikus itthon rendezvénykörökben, ugyanakkor ez az a rendezvényközpont, ami első számú befogadója a nemzetközi üzleti turizmusnak. A méltó színtér megteremtése régi álom, a felújítással és bővítéssel most megvalósulni látszik. A több tízezer ember befogadására is alkalmas konferencia- és kongresszusi központban már most is zajlanak a kiállítások, miközben gőzerővel készülnek 2022-re. Ganczer Gábor vezérigazgatóval beszélgettünk az újjáépítésről és a rendezvényszervezési piac átalakulásáról.
Virág Ferenc kétszer is felépítette álmai brókercégét, elhozta Magyarországra a diszkontmodellt, letörte a tőzsdei kereskedés költségét, a magyar kisbefektetők sokat köszönhetnek neki. A történet vége, a Random Capital eladása az Erstének azonban keserédes exit lett.
Hogyan változik egy szürke, egyhangú szocialista korszakot idéző iparváros pezsgő street art központtá? Az országban szinte egyedülálló módon Kazincbarcikán az önkormányzat lett az egységes koncepció mentén zajló imázsváltás ötletgazdája és motorja, azóta pedig gombamód szaporodnak a köztéri installációk és óriási falfestmények.