„Sztrííítát? Nem tudom, mi az, csillagom, de ezek a festések nagyon jól néznek ki” – mutat felfelé vidáman a hetvenéves Éva néni Kazincbarcika egyik utcáján, amikor megkérdem, mit tud a street artról. Amire felmutat, az egy tízemeletes falfestmény egy panelház oldalán. Aztán másik irányba mutat, hogy ott is van egy hasonló méretű alkotás, körbetekintve még többet látunk. A városban elszórva, a semmiből tűnnek elő a panelházak oldalára festett figurák és alakzatok, a színes, kacifántos köztéri szobrok és installációk. A budapesti lakótelepek ismeretében elsőre elég profilidegennek hatnak a színes panelkockák, néha talán kicsit piperkőcnek tűnnek, de a városban sétálgatva határozottan össze tud melegedni az ember a látvánnyal.
Viva la Kazincbarcelona
Hogyan változik egy szürke, egyhangú szocialista korszakot idéző iparváros pezsgő street art központtá? Az országban szinte egyedülálló módon Kazincbarcikán az önkormányzat lett az egységes koncepció mentén zajló imázsváltás ötletgazdája és motorja, azóta pedig gombamód szaporodnak a köztéri installációk és óriási falfestmények.
A folytatáshoz vedd meg
a Forbes magazin aktuális számát!
Ha már megvetted, csak jelentkezz be!
Ajánlott cikkek
Nem is olyan kicsi
Horváth Zsolt és Judit reggelizője csalóka. Miközben a kicsi nevet viseli, több száz fős rendezvények ellátásáról, egy nagyvállalat munkatársaink ebédeltetéséről, profi szakácsok továbbképzéséről gondoskodik. A KicsiZso igazi nagyvárosi fenegyerek, semmi külcsín, annál több jó kapcsolat.
„A nap első tíz vendégétől nem azt kérdezzük, milyen kávét kérnek, hanem azt, hogy vannak” – mondja a KicsiZso gasztronómiai hálózat alapítója. Horváth Zsolt szakácsként kezdte, majd egy tanulságokkal teli vállalkozói kitérő után a reggelizőjével próbált szerencsét. Ahogy kinyitott a Frankel Leó utcai bisztró, és jött bevétel, a séf felesége is beállt. „Iskolásként egy osztályban, korahuszonévesen egy padban, ma egy ágyban” – mondja Horváth-Závodszki Judit, aki a vendéglátás miatt hagyta ott a multik világát. Ma hivatalosan ő a tulajdonosa is a gasztrocégnek. „2015-ben a nyitás előtt annyi feladatunk volt, hogy amikor eljött a papírmunka ideje, csak nekem volt időm az ügyintézésre, ekkor került a nevemre a Judit és Zsolt Kft.” A kis helyiség kialakításában barátok és családtagok segítettek nekik. „Ez igazolja, hogy Zsolt születése óta éhezi a társaságot, és mindenkihez jó szívvel fordul.”
A pozitív hozzáállás jól jön, amikor férjével naponta több száz szendvicset készítenek – például a Morgan Stanley-nek –, menüt főznek (1690 forint) és bageleket állítanak össze (2150 forint), ezenfelül Zsolt a hétvégi rendezvényekre is előkészíti az Easy BBQ termékeket (adagonként 9900–19 900 forint) vagy BBQ-oktatást tart (30 000 forint személyenként) – ősszel éppen az Avalon Hotel szakácsainak.
A séf ma faszenes grilljével országszerte vállal céges rendezvényeket, esküvőket, születésnapokat is, Bodrog Smoker névre keresztelt munkatársa egyike a minőségi garanciáinak. Ebből a saját fejlesztésű sütőből is biznisz lett, évente átlag tizenöt darabot tud eladni (690 000 forint). A név tehát ne tévesszen meg senkit, a Zso valójában nem kicsi.
A KicsiZso népszerűsége exponenciálisan nő, a 2019-es Cápák között című műsorban nyert egymillió forintos pénzügyi mentorprogram után pláne. A műsor befektetőinek bizalmát Zsolt lapra szerelhető hibacsijával (egyfajta japán grillsütő) vívta ki magának, amit azóta szintén értékesít (80 000 forint). A termékből nemrég a Textúra és a Michelin-csillagos Borkonyha is rendelt.
Bővülés ide vagy oda, a csapat kéttagú szeretne maradni a jövőben, amíg partneri együttműködésből kinőtt barátokkal dolgozik. Lochaman Zoltán, aki A minőségű alapanyagokkal látja el a Zsót, azt mondja: „Zsolti nem áll bele a konfliktusokba, hanem a megoldáson gondolkodik, és ez manapság ritka vállalkozói magatartásról árulkodik.”
Vedd fel a szép ruhád
Villogtak a mandzsetták, fodrozódtak a koktélruhák és feszültek az öltönyök: idén is összegyűltek a legnagyobb családi vállalkozások a Forbes Családi Gálájára. Örültünk, hogy végre ezt a rendezvényt is megtarthattuk élőben.
Gojko Mitics tárhelye
Guglizni, photoshopolni, xeroxolni – az informatika is tele van olyan szavakkal, amiket már ér kisbetűvel írni. És mindegyikhez tartozik sztori is.
A hasábburgonyát nem is tettük fel
Mivel a top gasztronómia még nem tért magához, a Matusz-Vad közvetlenül bombázza az ínyenceket: lakossági webshopot indít steakekkel, kenguru- és krokodilhússal, más különlegességekkel. Az alapító közben már a generációváltásra készül, bár az az álma, hogy ötvenévesen nyugdíjba menjen, már nem fog teljesülni.
Levendula, birkák és nagyapa 45 éves traktora
Csak semmi turistaattrakció – ezzel a jeligével működteti Lisa Mazzoni Risso 23 éves kora óta a provence-i Terre Ugót, vagyis a nagyapja, Ugo földjét. De másképpen, mint a környékbeli farmok gazdái, a földjén termett levendulát kézzel-sarlóval vágják le minden évben, és a helyi kézművesek a szokásos giccses szuvenírekkel ellentétben egyszerű termékeket készítenek.