Virág Ferenc kétszer is felépítette álmai brókercégét, elhozta Magyarországra a diszkontmodellt, letörte a tőzsdei kereskedés költségét, a magyar kisbefektetők sokat köszönhetnek neki. A történet vége, a Random Capital eladása az Erstének azonban keserédes exit lett.
Virág Ferenc nem mond semmit, amikor befut az éttermi asztalhoz, ahol várok rá. Csak lehuppan, mosolyog, és a tekintetével üzen: tudsz mindent, ez van, itt a vége, eladtuk a Randomot is. Egy olyan sztori végére tett pontot, ami egyszerre siker és kudarc. Ami messze nemcsak üzlet volt, hanem igazi szívügy is. Amiben egymással szoros átfedésben volt hit, forradalom, álom, szenvedés és beletörődés. Akárhogy is, azon már semmi se változtat, hogy Virág Ferenc nevéhez fűződik a diszkontbrókeri modell meghonosítása Magyarországon. Jórészt neki köszönhető, hogy olcsó hozzáférést nyertek a tőzsdéhez a kisbefektetők, akik végül több évtized alatt se gyűltek össze annyian, hogy érdemes lett volna önállóan tovább vinni a boltot.
Virág Ferenc eladta…
Most mi motivál? Heti két tenisz, egy úszás és két edzőterem, ha ezt teljesítem, boldog ember vagyok.
„Mit mutatnánk be? Nekem nem volt soha, és most sincs irodám” – válaszolta Bilibók Botond, mikor felkértem, szerepeljen a magyarországi cégvezetők irodáit bemutató sorozatunkban. A Hold Alapkezelő vezérigazgatója világéletében hülyeségnek tartotta, hogy a főnöknek külön szobája legyen. „Mi a nyavalyának jó, hogy a legjobb helyeket a főnök élvezze, ha azt az összes munkatárs megteheti.” A vezérigazgató időnként 0,3 négyzetméteres asztalával helyiségről helyiségre vándorol a szőnyeggyűjteményével kitapétázott folyosón.
Menjünk az ék felé! Az iroda közösségi tere az ék alakú sarokhelyiség, ahol a konyha és egy bárszekrény is helyet kapott (utóbbi egy-egy vészesebb helyzet vagy egy céges buli okán). Az irodában tényleg közvetlen a hangulat (a fotózáskor is rendszeresen fotóbombával próbálkoztak a vezérigazgató háta mögött, de az ő biztatására a munkatársak). A kollégák egy része a koronavírus alatt is szívesebben dolgozott bent, mint home office-ban. Hogy a jövőben hogyan alakul át a működésük, még nem tudják, de biztosak benne, hogy százszázalékos irodai munka nem lesz. „Az már a múlté, mint az antik szőnyegek.”
Szőnyeg A marosvásárhelyi Bilibók családi ingerek miatt már fiatal korában érdeklődött a 16–17. századi erdélyi török szőnyegek iránt. Stoppal bejárta Európát és Anatóliát (Kis-Ázsiát), és felkereste a legnevesebb szőnyegkészítő műhelyeket. „Megnéztem a szőnyegeket, lefotóztam őket, elmentem Isztambulba, megmutattam a képeket, és megkérdeztem, mennyit adnának érte. Felhívtam a kereskedőt, majd autóbuszra tetettem a szőnyegeket. Ebből finanszíroztam az utazásaimat.” A ma is aktív gyűjtő húsz darabot helyezett ki a Hold Alapkezelő helyiségeiben.
Pinokkió, kacsák és a csipkés Fiat A 800 négyzetméteres Alkotás úti iroda belsőépítészeti tervezésére Havadtőy Sámuel képzőművészt kérték fel. A kortárs képzőművészeti körökben világszinten elismert Havadtőy eredeti szakmája szerint belsőépítész, és olyan megrendelőkkel dolgozott, mint John Lennon és felesége, Yoko Ono (Yoko egyébként később két évtizedig Havadtőy élettársa volt). Az Alkotás Point ötödik emeletének kialakítása mégsem harsány képzőművészeti kavalkád, az alapanyagok, így a diófa és a bambusz, sokkal inkább az egyszerűbb, japán vonalat képviselik.
A minimalizmust Bilibók szőnyegei mellett Havadtőy képzőművészeti alkotásai rázzák fel, és pénzügyi munkakörnyezethez képest szokatlan vizuális rendszert alkotnak. A Pinokkió-szobor a folyosó egyik végén sokkol, az egyik tárgyalóban kacsaszobrok várják az ügyfeleket, a másik tárgyaló Havadtőy csipkével borított ikonikus Fiat 500-asának állít emléket.
A járvány okozta nehéz időszak ellenére a cargo-partner nemzetközi szállítmányozó cég magyarországi vállalata elképesztő számokat produkált az elmúlt másfél évben. A növekedés hátterében nemcsak egy jó csapat és a jól átgondolt fejlesztések állnak, hanem a személyre szabott szállítmányozási és logisztikai szolgáltatásaik által biztosított megoldásaik is, amelyekkel az ügyfeleik üzleti sikereinek érdekében a valós igényt elégítik ki.
A világszerte szépen felpörgő infláció volt az elmúlt hónapok nagy eseménye, pont miután a világ elkezdte elhinni, hogy örökké alacsony maradhat. A magyar jegybank szeptember végén húzott egy meglepőt, de a hét százalék feletti idei gazdasági növekedés szinte biztosan összejön. A Forbes negyedéves makroösszefoglalója.
Tizenkét év Amerika után édesanyja szólította haza – kellett a segítség a járványhelyzet miatt munkában úszó ügyvédi irodában. Koppány Olivér, a KNP Law külföldi jogi tanácsadója a magyar startupszcénában is egyre aktívabb, mint üzleti angyal az amerikai befektetési szemléletet hozná közelebb. Agresszív növekedés helyett inkább szívprojektjei vannak.
Július végén jelentette be a Ringier, hogy átveszi a német Axel Springer részvényeit többek között Magyarországon is. A két cég 2014 óta vegyesvállalatként működött Magyarországon, ezután a Ringier egyedül lesz jelen a magyar piacon. Michael Ringier-t, a svájci kiadó elnökét az Axel Springerrel kötött üzletről, a magyar piacról, a Mediaworksnek átengedett és megszüntetett Népszabadságról és a családi vállalkozások jövőjéről kérdeztük.