Összeállította: Bánáti Anna, Gólya Ági, Zsiborás Gergő
Módszertan
A listában azokat a félmilliárd forint feletti üzleteket vettük végig, ahol magyar tulajdonosok szálltak ki az általuk alapított és tulajdonolt cégből úgy, hogy legfeljebb szimbolikus részesedésük maradt. Ahol volt nyilvánosan elérhető adat az értékesítésről, ott azt tüntettük fel (nyilvános vételár), ahol nem, ott magunk becsültük meg (becsült vételár) az üzlet nagyságát.
A cégek értékelésében amerikai anyalapunk módszertanát vettük alapul. A termelő vállalatoknál EBITDA-alapon, iparági szorzót használva értékeltünk, az így kapott összeget korrigáltuk a cégben lévő pénzeszközökkel és a hosszú lejáratú hitelekkel. A pénzügyi és ingatlancégeknél a társaságban felhalmozott eszközökből indultunk ki.
Szintén az amerikai Forbes módszertanát követve, valamint magyar M&A tanácsadókkal egyeztetve mostantól egységesen tízszázalékos diszkontot alkalmazunk a privát cégekre. Az értékeléseket a Forbes szerkesztősége készítette nyilvánosan elérhető adatok alapján. A startupok esetében a korábbi befektetések és a piaci tranzakciók alapján becsültünk. Az összeállításban a Concorde MB Partners volt a segítségünkre. A listán a 2020. szeptember 1. és 2021. szeptember 2. között nyélbe ütött tranzakciókat vizsgáltuk.
1. „Nádudvari” (Nagisz Zrt.)
élelmiszeripar
Becsült vételár: 27,2 Mrd Ft
Vásárló:
OTP Portfolion Zöld Alap
A Nádudvari márkanévvel fémjelzett hús- és tejtermékek mögött álló Nagisz Zrt.-t az OTP befektetési alapja vásárolta fel. A Portfolion Zöld Alap mandátuma szerint egy-egy cégbe legfeljebb négymilliárd forintot fektethet be, a Nagisz becsült vételára ennek a többszöröse: emiatt az üzletet hitelekből fedezték, az OTP Nyrt. 14,8 milliárd forintos és az alap 12,4 milliárd forintos kölcsönéből.
A Nagisz Zrt. a 34. helyen szerepelt a 2019-es Magyar 100 listánkon, 28,5 milliárd forintos cégértékkel. Mivel a két cég 2020 közepén állapodott meg a felvásárlásról, feltételezhető, hogy a vételárat még a 2019-es cégadatok alapján határozták meg. A 2020-as eredmények azt mutatják, hogy a Nagisz EBITDA-alapon már közel tízmilliárddal nőtt, így a vevő vélhetően jó lóra lett.
2. Tresorit
IT
Becsült vételár: 23,7 Mrd Ft
Vásárló: Swiss Post (Svájc)
Az exittel a magyar startup-ökoszisztéma egyik emblematikus szereplője nyitott új fejezetet: a Svájci Posta kommunikációs szolgáltatások üzletága 89,78 százalékot vásárolt meg a tíz éve alapított Tresoritban. Az IT-biztonsággal foglalkozó cég márkáját megtartva, önálló egységként működik tovább a postán belül. A kisebbségi tulajdonrész az ötfős menedzsment kezében marad. Bár a felvásárló neve szerint posta, de kommunikációs, logisztikai, lakossági pénzügyi és közlekedési szolgáltatásokat is nyújt, évtizedek óta a világ egyik leginnovatívabb állami cégének számít. A Tresorittal bővítik a portfóliót és adatbiztonsági kompetenciáikat.
3. Drops
IT
Nyilvános vételár: 14,8 Mrd Ft
Vásárló: Kahoot (Norvégia)
A Drops nevű applikáció lényege, hogy szembemegy a magolós nyelvtanulással, és játékos, vizuális formában oktat, különös tekintettel a szótanulásra. Egyszerre csak öt percet engedi játszani a felhasználót, ennek köszönhetően „felértékelődik” az alkalmak jelentősége, és elmélyültebb tanulást is ígérnek. A Kahoot a világ egyik vezető e-oktatási platformja, első körben 9,4 milliárd forintot fizettek készpénzben a Drops száz százalékáért, a további 5,6 milliárd forint kifizetése (készpénzben és részvényekben) a Drops 2020–22-es teljesítményétől függ. A Drops két magyar alapítója Farkas Dániel és Szulyovszky Márk, utóbbi nemrég távozott a cégtől.
4. Banzai Cloud
IT
Becsült vételár: 13,4 Mrd Ft
Vásárló: Cisco Systems (USA)
A Banzai Cloud a Kubernetes szoftverre építve fejleszt – a nagyvállalatoknál használt felhőalapú rendszerek fejlesztését, üzemeltetését és használatát megkönnyítő – kulcsrakész hibrid rendszereket. Mélyreható niche iparági tudásukra a világ egyik legnagyobb tech vállalata, a Cisco figyelt fel, a technológiát és a csapatot is megvásárolták, és saját technológiai inkubációs csapatukba integrálták.
A hardverről a szoftveres tudás felé elmozduló amerikai óriás komolyabb bevásárló körutat bonyolított le az elmúlt két évben, és több felhőtechnológiára építő céget is felvásárolt. A Banzai 2017-ben indult, és magyar befektetői körrel jutott el a viszonylag gyors exitig, ráadásul az egyik alapító, Mátyás János már a második exitjét zárta, előző startupját, a Sequence IQ-t a Hortonworks (ma Cloudera) big data cég vette meg 2015-ben. A Banzai korábban szerepelt a magyar Forbes legforróbb startupokról szóló listáján is.
A Banzai 2017-ben indult, és magyar befektetői körrel jutott el a viszonylag gyors exitig.
5. Iron-Tech Zrt.
gyártóipar
Becsült vételár: 10 Mrd Ft
Vásárló: Luma Automation (Lengyelország)
A fémmegmunkáló-alkatrészeket gyártó szigetvári cég 1999-ben jött létre, jelenleg három telephelyen háromszáz embert foglalkoztat. Az Iron-Technek a komplex, speciális vasútipari alkatrészek terén kiemelkedő a technológiája, de vonzó lehetett a lengyel felvásárlónak húszszázalékos árbevétel-arányos eredménye is. A Luma Automation a dél-lengyelországi Łaziska Górnéban bejegyzett tőkecsoport, a kelet-közép-európai régió gépjárműipari és alkatrészgyártó vállalatai közt keresi akvizíciós célpontjait. Az Iron-Tech felvásárlása volt az első magyarországi akvizíciója.
6. UrbAn Édesipari Kft.
élelmiszeripar
Becsült vételár: 7 Mrd Ft
Vásárló: UP Édesipari Kft.
Az ország egyik legnagyobb, családi kézben lévő ostyagyártó vállalkozását tavaly év végén adta el az alapító, Urbán Tibor. A cég fő profilja a nápolyik, töltött ostyák, kekszek, mézes puszedlik és a sajtos tallér gyártása, a hazai piacon ők vezették be a vödrös nápolyit. A világjárvány pozitív hatással volt az 1981-ben létrehozott vállalkozás forgalmára. Tavaly májustól főleg az Urbán márka fogyott jobban, év végére a saját márkás termékek kerültek előtérbe, a rétsági üzemben készülő termékek egy részét ugyanis magyarországi láncok (például az Aldi, a Lidl, a Spar vagy az Auchan) saját márkás termékként árulják. A frissen létrehozott UP Édesipari Kft. mögött a bankos múltú Neumann Péter és régi üzlettársa, Csabai Imre áll.
7. Aquarius-Aqua Kft.
élelmiszeripar
Becsült vételár: 5,6 Mrd Ft
Vásárló: Aqua Lorenzo Kft. (Mészáros csoport)
Bár több vevőjelölt is volt, az ország legnagyobb ásványvízgyártó üzemét végül Mészáros Lőrinc csoportja, pontosabban a frissen létrehozott Aqua Lorenzo Kft. vásárolta fel év elején. A nehéz helyzetbe került Aquarius-Aqua kiskereskedelmi láncokban árult alsókategóriás ásványvizeket gyártott, az albertirsai üzemet tulajdonló cég már az elmúlt években sem működött jól, sorsát végül a tulajdonos áfacsalási ügye pecsételte meg.
2019 végén csődvédelmet kértek maguk ellen. Nem sokkal később a kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdasági szervezetté nyilvánította a vállalatot – lényegében állami felügyelet alá került, részben azért, hogy a cég ne kerülhessen külföldi kézbe. Mészáros Lőrinc neve – mint potenciális vevőé – tavaly tavasszal merült fel először, és lényegében mindenki, aki érdeklődött volna a cég iránt, visszavonulót fújt.
8. Idata Kft.
IT
Nyilvános vételár: 5,1 Mrd Ft
Vásárló:
Norbit ASA (Norvégia)
A flottakövetéssel, üzemanyagkontrollal, járművédelemmel és 3,5 tonna össztömeg feletti járművek útdíjfizetésével foglalkozó Idata több európai országban is jelen van. Fő termékét, Itrack nevű GPS nyomkövető rendszerét több mint 4200 cég használja 34 ezer járművön. A cégre tavasszal csapott le a norvég Norbit ASA. A vételár nyilvános, a felvásárló 2,5 millió eurót részvénykibocsátással, további hatmilliót készpénzfizetéssel fedez, a fennmaradó részt eladói hitel útján rendezik.
9. Spacenet Zrt.
IT
Becsült vételár: 4,2 Mrd Ft
Vásárló: 4ig Nyrt.
Az adathálózati, IT-biztonsági és adatközponti infrastruktúra megoldásban utazó Spacenet egyike azoknak a Cisco Gold-partnereknek idehaza, akik saját jogon nyújthatnak támogatási szolgáltatásokat megrendelőiknek. A Jászai Gellért többségi tulajdonában levő 4ig Nyrt. a társaság hetven százalékát vásárolta fel (a másik tulajdonos, a Circle Invest Zrt. már korábban megjelent). A 4ig volt a legaktívabb magyar szereplő a cégfelvásárlási piacon, idén lecsapott a román RCS & RDS érdekeltségébe tartozó Digi csoportra, az állami Antenna Hungária többségi pakettjén keresztül érdekelt lesz a Telenorban, és megvásárolta annak montenegrói leánycégét, legutóbb pedig az Invitech felvásárlását jelentették be.
10. Royalpack Kft.
csomagolóipar
Becsült vételár: 3,1 Mrd Ft
Vásárló: MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap (Hiventures), Stancpack Group Holding Kft.
A Royalpack faalapú ipari és szállítási csomagolóeszközök gyártásával foglalkozik, a tervezéstől a kivitelezésig mindent a kezében tart. Árbevétele évről évre stabilan 1,5 milliárd forint körül alakult, ügyfelei között egyaránt vannak magyar cégek és multinacionális vállalatok. A mostani exittel a Royalpack a Stancpack csoport része lett.
A tranzakció az egyik oldalon exit, a másikon befektetés. A Stancpacket még 2018-ban vásárolta fel Hegedüs Balázs és Szoboszlai Gergely, akik nem sokkal korábban egy közös autóúton döntöttek úgy, hogy az ügyvédi pályát elhagyva vállalattulajdonosok és befektetők lesznek. A Stancpack felvásárlását a háromszor akkora Royalpacké követte, a két céggel egy olyan csoport jött létre, ami papírból, kartonplasztból és fából egyaránt képes egyedi csomagolásokat készíteni. A mostani üzletbe a Hiventures kockázati tőkealap-kezelő is beszállt finanszírozónak.
11. Random Capital Zrt.
pénzpiaci szolgáltató (online brókercég)
Becsült vételár: 2,9 Mrd Ft
Vásárló:
Erste Befektetési Zrt.
A tranzakcióval várhatóan az Erste lesz a Budapesti Értéktőzsde legnagyobb kereskedője, az online brókercégtől huszonkétezer értékpapírszámla és hetvenmilliárd forint megtakarítás érkezik az Erstéhez. Virág Ferenc, a Random társalapítója korábban azt mondta, senki másnak nem adta volna el a céget, csak az Erstének, bár az eredeti terv az volt, hogy tőzsdére lépnek. A Random a tőzsdei kisbefektetők egyik kedvelt felülete volt alacsony díjszabásuk miatt. A felek igyekeztek mindenkit megnyugtatni, hogy a Random alacsony jutalékai nem változnak az akvizícióval, ellenben több szolgáltatás lesz elérhető, mint most.
(Az üzlet háttere a 84. oldalon!)
12. Budai Egészségközpont Kft.
egészségügy
Becsült vételár: 2 Mrd Ft
Vásárló: Bonitás 2002 Zrt. (Csányi Sándor)
Varga Péter Pál alapító 25 százalékos maradék részesedését adta most el, a felvásárló Csányi Sándor OTP-vezér befektető cége, a Bonitás 2002. Az ország második leggazdagabb embere még 2016-ban szállt be a kórházba, akkor hatvanszázalékos részesedést vett. Az új kórháztömb építése már javában zajlik, Varga azonban ennek finanszírozásába már nem tudott beszállni, elmondása szerint ezért döntött úgy, hogy egyszerűsíti a helyzetet, és megválik a maradék tulajdonrészétől. A tavaly 8,7 milliárd forintos forgalmat elérő Budai Egészségközpont nem csak magánegészségügyi szereplő, 16 éve közfinanszírozással itt látják el és operálják a legsúlyosabb gerincbetegeket is. Az intézmény vezetése, a menedzsment irányítása a felvásárlás után is az alapító kezében marad.
13. Nagymester csoport
építőipar
Becsült vételár: 1,7 Mrd Ft
Vásárló: Duna Aszfalt Zrt. (Szíjj csoport)
Jól ismert debreceni cégeket vett a negyedik leggazdagabb magyar. Szíjj Lászlónak a hamarosan megépülő debreceni BMW-gyár projektben így még nagyobb szerep juthat majd. A megvásárolt társaságok prominens helyi projektekben vettek részt az elmúlt tizenöt évben a debreceni repülőtértől a helyi ipari parkig. A Nagymester Mélyépítési Kft. és a Nagymester Kereskedőház Kft. tevékenységét egy újonnan bejegyzett cégben, a Nagymester Építő Kft.-ben szervezik újra.
14. Szarvas-Agro Zrt.
mezőgazdaság-élelmiszeripar
Becsült vételár: 1,5 Mrd Ft
Vásárló: Talentis Agro
(Mészáros csoport)
A Szarvas-Agro alá tartozó Szarvasi Agrár több mint 2600 hektáron foglalkozik növénytermesztéssel. Főbb tevékenységei közé tartozik a tejhasznú szarvasmarhatartás, a rizs- és szemestermény-feldolgozás, a tejfeldolgozás-sajtkészítés, de folytat malomipari tevékenységet is. A felvásárlással a Talentis Agro gazdálkodásba bevont földterülete meghaladja a 45 ezer hektárt.
15. Makery Kft.
IT
Becsült vételár: 1,5 Mrd Ft
Vásárló: Tier Mobility (Németország)
A német mikromobilitási szolgáltató a Makery szoftverfejlesztő ügynökség megvásárlásával vetette meg a lábát a kelet-európai régióban, és ősszel a Lime és a Bird után ők is elindították e-roller-megosztó szolgáltatásukat Budapesten. A Makeryből alakították ki budapesti technológiai központjukat, a három magyar alapító, Kindler András, Zsédely Balázs és Vörös Gyula a Tierrel tartanak.
16. Kingsol Zrt.
IT
Becsült vételár: 1,3 Mrd Ft
Vásárló: Gloster Infokommunikációs Nyrt.
A Kingsol elsősorban Microsoft-alapú felhős megoldásokban utazik, Magyarországon egyedül rendelkezik Microsoft Windows Virtual Desktop Advanced specializációval. A felvásárlással a tőzsdén is jelen lévő Gloster elindította a felhőüzletágát, vezetésével a Kingsol vezérigazgatóját, Király Istvánt bízta meg. A felvásárlás a Gloster ötödik akvizíciója.
17. Life Egészségcentrum
egészségügy
Becsült vételár: 1,2 Mrd Ft
Vásárló: Első Magánegészségügyi Hálózat Zrt. (Doktor24; Union Vienna Insurance Group Zrt.)
A felvásárló csoportnak az a célja, hogy a következő években országos lefedettségű hálózattá bővüljön, és országszerte elérhetővé tegye az állami ellátást is tehermentesítő egészségügyi szolgáltatásait. Ennek egyik mérföldköve a mostani felvásárlás is, ami idén a legnagyobb volumenű, szakmai befektető által végrehajtott felvásárlás a szektorban a fővároson kívül. A fehérvári Life Egészségcentrumot 2011-ben hozta létre Deák Csaba emlődiagnosztikai, egynapos sebészeti és járóbeteg-ellátást végző vállalkozásaiból. A centrum a felvásárlás után is az alapító-ügyvezető szakmai irányításával működik tovább.
18. Culinaris Kft.
élelmiszer-kereskedelem
Becsült vételár: 840 millió Ft
Vásárló: Dry Import Kft.
Száraz István a We Love Budapest oldallal lett ismert, kiváló kapcsolatokat ápol Matolcsy György jegybankelnök családjával, az MNB kommunikációs tendereinek egyik nagy kedvezményezettje. A neve után Dry előtaggal ellátott társaságokból kiterjedt cégcsoport lett mára, érdekelt belvárosi éttermekben, startupokban, de vannak befektetései ingatlanokban és az IT-szektorban is. Ahogy azt elsőként a Forbes.hu írta meg, a Culinaris csemegeláncban tavaly ősszel jelent meg.
19. Marillen Kft., Aranykajszi Kft.
élelmiszeripar
Becsült vételár: 760 millió Ft
Vásárló: ASF Agro Kft.
A Marillen Kft.-t 1992-ben alapította az egykori kiskunfélegyházai Lenin Mezőgazdasági Termelőszövetkezet tíz üzemi dolgozója, ma évente több mint nyolcezer tonna gyümölcsöt dolgoz fel. Vásárlói elsősorban sütőipari, üdítőipari cégek, valamint lekvár- és bébiételgyártók, tavaly az 1,2 milliárd forintos árbevétel 38 százaléka külföldi piacokról, nagyrészt Ausztriából származott. A 2000-ben, részben a Marillen tulajdonosai által létrehozott Aranykajszi Kft. 40,5 hektáron termeszt kajszibarackot, őszibarackot, szilvát. A két céget együtt vásárolta fel a frissen létrehozott ASF Agro.
20. DTSM Kft.
IT
Becsült vételár: 660 millió Ft
Vásárló: 4ig Nyrt.
A mindössze három éve alapított DTSM-et egykori ügyfele vette meg, az esztergomi székhelyű cég az alapítása óta szakmai-beszállítói kapcsolatban állt a 4ig-vel. Az akvizíciót tavaly jelentették be, a DTSM száz százaléka a 4ig tulajdonába került. A pontos vételár üzleti titok, az egykori alapítók a Forbesnak a becsléssel kapcsolatban azt mondták, hogy az IT-szolgáltatások piacán a szerződések időtartama és értéke jelentős diszkonttényező lehet.
Még néhány nagy üzlet
Tigáz
Becsült vételár: 55 Mrd Ft
Vásárló: Opus Global Nyrt. (Mészáros csoport)
Július óta az ország legnagyobb földgázelosztója által kiküldött sárga csekkeken új név olvasható, Mészáros Lőrinc tőzsdei befektetési holdingja, az Opus Global Nyrt. nevére rezonálva a Tigáz is felvette az „Opus” előtagot. A névváltás (sőt arculat- és logóváltás) azután történt, hogy az Opus Global két lépcsőben bekebelezte az ország északkeleti régiójában működő vállalatot. A Tigáz 34 ezer kilométer hosszú gázvezeték-hálózatot üzemeltet, és több mint 1,2 millió háztartás ellátását biztosítja.
A Mátrai Erőmű korábbi eladása után az Opus energetikai portfóliója kiürült, de a tőzsdei cég maradt a szektorban – termelés helyett azonban a sokkal jövedelmezőbb elosztásra állt rá. Ezt az irányváltást mutatja egy másik, szeptemberben lezárult felvásárlás is: szeptember 1-től az erre a célra létrehozott Opus Energy Kft. érdekeltségébe tartozik a Titász (Tiszántúli Áramhálózat), amelyet szintén behoztak az Opus márka alá. A keleti országrész energiapiacán immár Mészáros az úr.
Auchan Magyarország
Becsült tranzakciós érték: 44 Mrd Ft
Beszáll: Indotek csoport (Jellinek Dániel)
Egyelőre a Gazdasági Versenyhivatal zöld jelzésére vár, de az év egyik nagy szenzációja, hogy a Jellinek Dániel-féle Indotek megjelenik a magyar Auchanban mint „társbefektető”. A franciák viszonylag erős jogosítványokkal adnak 49 százalékot a 11. leggazdagabb magyarnak – a kiskereskedelem marad a kezükben, Jellinekék a növekedéshez szükséges pluszt adják a közösbe. A kiskereskedelem legalább annyira ingatlanbiznisz, mint öldöklő küzdelem a vásárlókért, a jó lokációjú boltok verik az akciós tejfölt. Ebből a szempontból nem meglepő az ingatlanos profilú Indotek és az Auchan összefogása, főleg, hogy a magyar fél kezében több pláza is van, ahol lesz hely újabb Auchan-egységek megnyitására.
A franciák a Trade Magazin kimutatása szerint a piac 7. számú szereplői, ugyanakkor a Cora felvásárlásával együtt sem tudták megközelíteni a dobogót. Gyakorlatilag egyedül maradtak meg a hipermarketmodell mellett, csakhogy ma már nem autóznak ki az emberek a város szélére, hogy harmincezer forintot elköltsenek. Szupermarketek nyitásával az Auchan előtt még van növekedési potenciál. Akadály lehet, hogy a hazai kiskerszektor szabályozását a magyar szereplőkre szabták (különadók, plázastop), az Auchan pedig még a fúzió után sem számít majd annak.
A Forbesnak ugyanakkor több iparági forrás is azt mondta, a kormányzat inkább a diszkontláncok megfékezésére hozhat majd újabb, adminisztratív döntéseket, mert azok „nagyon ránőttek a piacra”. Ez leginkább német érdekeket sérthet (Aldi, Lidl), de a kabinet arra számít, hogy a német választások miatt Berlinben nem Budapestre figyelnek majd ősszel.
A Waberer’s-en keresztül az Indotek a logisztikában is komoly segítségére lehet az Auchannak, a napi fogyasztási cikkek (FMCG) kereskedelme is tolódik az online tér felé, ebben a versenyben előny a pontos és megbízható kiszállítás. Az üzletnek örülhet a kormány is, az Indotek ráadásul most olyan oldalról lép be egy, a multik által uralt stratégiai területre, ahol nem kell abban versenyeznie, amiben a magyar szereplőknek eddig kellett (beszerzés, árképzés, kiskereskedelem).
Zen Studios
Becsült vételár: 10,6 Mrd Ft
Vásárló: Embracer Group (Svédország)
Klasszikus értelemben nem exit a Zen Studios felvásárlása, az alapítók már régebben kiszálltak a legnagyobb forgalmú magyar játékfejlesztő cégből. A Zen ügyfelei között megfordult már a Disney és a Comedy Central, akikkel olyan márkákon dolgoztak, mint a Star Wars, a Marvel és a South Park. Kígyóssy Zsolt 2000-ben még befektetőnek szállt be a négy játékfejlesztő által alapított Mutanttek Kft.-be, nem sokkal később már operatív szinten is belefolyt a munkába.
A céget 2005-ben keresztelték át, azóta a befektetőből lett cégvezér vezetésével nemzetközi világmárkákkal dolgozó stúdióvá fejlődött. A svéd Embracer csoport több mint négyezer alkalmazottat foglalkoztat negyvennél is több országban, a flipper-videójátékok piacát uraló Zen Studiost leányvállalata, a Saber Interactive vásárolta fel. A felvásárló által „csendes legendának” titulált cégről tavaly írtunk hosszú portrét (Forbes, 2020/09).