Vezető szerkesztő: Bánáti Anna, Felelős szerkesztő: Zsiborás Gergő
Számolta és írta: Bánáti Anna, Gólya Ági, Melis Dóra, Váradi Ibolya
Módszertan
Hogyan számoltunk?
A Forbes hetedik alkalommal állítja össze a családi kézben lévő legértékesebb cégek listáját. Családinak vettük azokat a cégeket, ahol a tulajdonosi körben, illetve a vezető menedzsmenttagok között vérségi rokonság van (tehát a házastársak által tulajdonolt cégeket, ha más rokon nem tagja a menedzsmentnek, nem vettük számításba). A tulajdonviszonyokat tekintve legalább ötven százaléknak kell egy család kezében lennie.
A társaságokat az amerikai Forbes módszertanát alapul véve értékeltük. Ahol lehetett, EBITDA alapján számoltunk – leginkább ez alkalmas arra, hogy megmutassa a cégek pénztermelő képességét. A nemzetközi vállalatértékelési gyakorlat alapján az EBITDA-t felszoroztuk egy iparági szorzóval, majd az így kapott értékből levontuk a vállalat hosszú lejáratú kötelezettségeit, és hozzáadtuk a készpénzállományát.
Nem termelőcégeknél (azaz például pénzügyi szolgáltatóknál, ingatlanfejlesztőknél) szintén az amerikai anyalap útmutatása alapján járunk el, itt a vállalkozásban felhalmozott értékből – leginkább az eszközökből – indulunk ki, és levonjuk az összes kötelezettséget.
Szintén az amerikai Forbes módszertanát követve, valamint egyeztetve magyar M&A tanácsadókkal az idei évtől egységesen tízszázalékos likviditási diszkontot alkalmazunk a privát cégekre (ennek az az oka, hogy ezek a társaságok kevésbé likvidek, mint a tőzsdei cégek, eladásuk az egyre inkább jellemző hatósági engedélyeztetési eljárások miatt költségesebb is).
A munkánkat a Bisnode Partnercontrol adatai segítették, a cégértékelésben a Concorde MB Partners munkatársai adtak tanácsot. Jogi ügyekben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segíti a munkánkat.
Milyen adatokat használtunk fel?
Mindig publikusan elérhető információkból dolgoztunk. Ahol lehetett, konszolidált adatokat használtunk, ahol ilyen nem állt rendelkezésre, magunk konszolidáltuk az eredményeket az elérhető információk alapján.
01/ Kafijat Zrt. új!
Család: Rahimkulov testvérek
Becsült érték: 366,4 milliárd forint
Központ: Budapest
Alapítva: 2007
Generáció: 2
Soha nem szerepelt még a Kafijat Zrt. a családi cégek listáján, de rögtön az első helyen debütál. Megdet Rahimkulov fiainak vagyonkezelője persze nem a semmiből nőtt ekkorára, a testvérpár azután került fel az év eleji milliárdoslistánkra, hogy a G7 gazdasági hírportál tavaly év végén megírta (és később mi is megbizonyosodtunk róla), hogy rendelkeznek magyar állampolgársággal is. A testvérpár által tulajdonolt cégeket hagyományosan családinak tekintjük, emiatt nem láttuk okát, hogy ne szerepeltessük őket ezen a listán is.
Megdet Rahimkulov a Gazprom képviselőjeként érkezett a rendszerváltás utáni Magyarországra. Amikor egy évtizede visszaköltözött Oroszországba, vagyona gerincét OTP- és Mol-részvényei adták – a pakettek ma már fiai, Rahimkulov Timur és Ruszlán kezében vannak, szinte teljes egészében ezek adják a Kafijat Zrt. értékét. A Kafijat az OTP Bank második legnagyobb részvényese – a 7,08 százalék az árfolyam ingadozásától függően nagyjából 320 milliárd forintot ér –, de komoly ingatlanportfóliót is tulajdonol, az övé például az Általános Értékforgalmi Bank egykori, Városligeti fasori székháza is. (Magát a bankot még Rahimkulovék apja szerezte meg, ezt később a Sberbank vásárolta fel.) Nem a Kafijaton keresztül bár, de a Rahimkulov testvérek tavasszal beléptek a magánegészségügybe is, miután a Greenskill és a Skillinvest Kft. megjelent a MOM Parkban található Szent Magdolna Magánkórházban. Előbbi cég Rahimkulov Ruszlán, utóbbi Timur tulajdonába tartozik.
02/ MPF Holding
FÉG, Widenta, Meta
Család: Felcsuti család
Becsült érték: 288,2 milliárd forint
Központ: Szingapúr
Alapítva: 1998
Generáció: 2
Felcsuti Zsolt a régió legnagyobb ipari befektetési csoportját építette fel a szövetkezeti világból 1976-ban indult családi cégből, ma a vállalat központja Szingapúrban, míg tulajdonosa leginkább Zürichben van. Az MPF Holding bevételének 99 százaléka export, a társaság 29 országba szállítja termékeit: a legújabb az orosz piac, itt tavaly indult meg a forgalmazás, jórészt magyarországi üzemekből. Főleg géptartozékgyártásáról, csiszolószerszámairól, hűtő- és fűtőkészülékeiről és ipari alkatrészeiről ismert. A holding bevétele ugyan 751 millió euróról 680 millió euróra csökkent, de az eredményt mégis növelni tudta, mivel a járvány kezdeti szakaszában jelentős alapanyag- és félkésztermék-készletet halmozott fel, a késztermékeket pedig megemelkedett árakon értékesítette.
03/ Mészáros csoport
(Az év hazai felvásárlása)
Opus Global, Talentis Group, Talentis Agro, Status Capital, Fejér B.Á.L., Mészáros Építőipari Holding, Mészáros és Mészáros Kft.
Család: Mészáros Lőrinc és családja
Becsült érték: 255,1 milliárd forint
Központ: Felcsút
Alapítva: 2001*
Generáció: 2
Szintet lépett tavaly óta a leggazdagabb magyar és családja érdekeltségébe tartozó csoport, legalábbis ami a márkaépítést illeti: július óta azok is megismerhették az Opus nevét, akik nem ismerik ki magukat Mészáros Lőrinc háza táján, mostantól ugyanis 1,2 millió háztartás láthatja a sárga csekkeken az Opus Tigáz nevet. Az ország legnagyobb földgázelosztója azután változtatott nevet, hogy Mészárosék két lépcsőben bekebelezték – az üzlet értéke 55 milliárd forint körül lehetett.
Az energetikai ambíciók ellenére az elmúlt egy évben a többi dobogóssal ellentétben a Mészáros csoport értéke stagnált.
Hamarosan megérkezik a leggazdagabb magyar csoportjához a Titász (Tiszántúli Áramhálózat) is, a frissen létrehozott Opus Energy Kft. tavasszal írta alá az erről szóló megállapodást az E.On Hungáriával. (A mostani becslés értékében a Titász még nincs benne, a teljes tranzakcióról a felek tavasszal azt mondták, várhatóan 2021 harmadik negyedévében zárul.)
Az energetikai ambíciók ellenére az elmúlt egy évben a többi dobogóssal ellentétben a Mészáros csoport értéke stagnált, tavaly hasonló összegre, 252,3 milliárd forintra becsültük. Emiatt, valamint a Kafijat Zrt. érkezésének köszönhetően fordulhatott elő, hogy két év után először nem az élen végzett, noha tavaly még ötvenmilliárd forinttal toronymagasan verte a második helyezettet.
A csoport értékének közel kétharmadát adja az energetika mellett a turizmusban, élelmiszeriparban és ipari termelésben is érdekelt Opus Global Nyrt.: a tőzsdei cég a hotelek zárva tartását felújításra használta ki, de a turizmusnak való kitettség nem érződött az árbevételén, összességében közel harmincmilliárdos növekedéssel zárta az évet. A csoporthoz tartozó Fejér B.Á.L. sem unatkozik, a Swietelsky Magyarország Kft.-vel konzorciumban elnyerték az Iparművészeti Múzeum felújítására kiírt 40,2 milliárd forintos tendert, a Mészáros és Mészáros Kft. pedig szeptember végével zártkörű részvénytársasággá alakul.
*A Mészáros és Mészáros Kft. alapításának éve.
04/ Bonafarm csoport
Bonafarm Zrt. (Pick Szeged, Bábolna Takarmány, Sole-Mizo, Csányi Pincészet), Hungerit Zrt., MCS Vágóhíd Zrt., KITE Zrt.
Család: Csányi Sándor és családja
Becsült érték: 177 milliárd forint
Központ: Budapest (Pécs, Szeged, Bóly, Nádudvar, Mohács, Szentes)
Alapítva: 2004**
Generáció: 2
Az elmúlt hat évben, amióta összeállítjuk a legnagyobb családi vállalkozások listáját, nem fordult még elő, hogy Csányi Sándor OTP-vezér agrárbirodalma ne került volna dobogóra, idén azonban a Rahimkulov testvérek érkezése kiütötte az élről. A helyezésbeli csúszás azonban nem jelent értékcsökkenést, sőt: a családhoz tartozó cégcsoport egy év alatt becslésünk alapján több mint hetvenmilliárd forinttal növelte értékét. Ez nagyrészt a Bonafarm Zrt. növekedésének köszönhető – de a 2019-esnél jobb évet zárt tavaly a KITE Zrt. és a mohácsi vágóhíd is. Utóbbi továbbra sem termel profitot, de ötmilliárdról kétmilliárdra csökkentette a veszteségét, a KITE pedig a szerb piac után megjelenne a szlovákon is.
A Bonafarm legnagyobb külföldi felvevőpiaca Németország, valamint Szlovákia, Csehország és Románia – de jelentős volt a japán piac is, míg a sertéspestis ki nem szorította őket onnan. A következő években a csoporthoz tartozó Pick 60 milliárd forintból tervez új szalámigyárat felhúzni, részben a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramjában (NKP-ban) bevont 27 milliárd forintos külső forrásból, de beruház a Hungerit Zrt. is, egy modern csirkevágóhidat épít majd. Maga a tulajdonos, Csányi Sándor egyébként sohasem vezette a Bonafarmot, fia, Attila 16 éve áll a társaság élén.
**Az agrárportfólió kialakításának kezdete.
05/ Jász-Plasztik Kft.
Család: Kasza család
Becsült érték: 169,3 milliárd forint
Központ: Jászberény
Alapítva: 1990
Generáció: 2
A jászberényi székhelyű cég közel ötmilliárd forintos támogatáshoz jutott a magyar kormány nagyvállalati beruházástámogatási programjából: a fejlesztés részeként Jászberényben, Nagyrédén és Nyíregyházán új eszközöket szereztek be, így tudták megőrizni a munkaerőt. 2021 viszont rosszul indult, a jászberényi gyárban tűz ütött ki, az üzemcsarnok több ezer négyzetméteres része leégett.
A koronavírus nem volt rájuk hatással, a műanyag-feldolgozással, szerszámtervezéssel, akkumulátorgyártással, élelmiszeripari csomagolóanyagok gyártásával és autóeladással is foglalkozó vállalat konszolidált árbevétele 113 milliárd forint volt 2020-ban. Ez közel négymilliárd forinttal több, mint az egy évvel azelőtti. A Jász-Plasztik bevételének negyvenegy százaléka exportból származik.
06/ Nitrogénművek
(Az év ugrása)
Nitrogénművek Zrt., NZRT Trade, Genezis Trans
Család: Bige család
Becsült érték: 154,2 milliárd forint
Központ: Nyíregyháza, Pét
Alapítva: 1990
Generáció: 2
2020-ban stabil maradt a műtrágya iránti igény, így a Nitrogénművek csoportra nem gyakorolt különösebb hatást a járvány, sőt volt olyan piacuk, ahol még nőtt is a kereslet. A Nitrogénművek Zrt. EBITDA-mutatója jelentős, 31 százalékos növekedést ért el, részben azért, mert beértek a péti üzemet érintő beruházások, így javult a termelés hatékonysága – de segítettek a járvány miatt jelentősen bezuhanó földgáz- és energiaárak is, a műtrágyagyártás ugyanis mindkettőtől erősen függ.
Szolidabban bár, de 7,7 százalékkal az árbevétel is nőtt, 94,7 milliárd forintra. Bige László neve tavaly télen sokat szerepelt a hazai médiában, miután december közepén őrizetbe vették, és gyanúsítottként kihallgatták hűtlen kezelés, vesztegetés és hamis magánokirat felhasználása miatt. Házi őrizetét március végén szüntették meg. A cégcsoport irányításában fiai, Zoltán és Dávid is részt vesznek.
07/ Gránit Pólus csoport ÚJ!
Család: Demján Sándor örökösei
Becsült érték: 146,1 milliárd forint
Központ: Budapest
Alapítva: 1995
Generáció: 2
A cégstruktúra megszilárdulása után Demján Sándor egykori cégcsoportja a mostani tulajdonviszonyok alapján megfelel a Forbes által a családi cégekre használt definíciónak, az örökösök mellett Csányi Sándor és a menedzsment is rendelkezik üzletrésszel. Nem tettek jót a járvány okozta lezárások a csoporthoz tartozó üzemeltetőcégeknek: a Budapest Sportcsarnok Üzemeltető Kft. árbevétele hárommilliárdról 1,3 milliárd forintra csökkent a kényszerű leállások alatt, és kisebb mértékben ugyan, de a Westend bevásárlóközpont és a Sóház irodaház üzemeltetője sem érte el a 2019-es árbevételt. A Pólus Irodaház viszont gyarapodott, miután több bérlőt tudott megnyerni magának 2020-ban, mint előző évben, és a Westend Irodaház is növelte eredményét.
Az egykori alapító, Demján Sándor cégcsoportja értékének nagyobbik részét természetesen nem az üzemeltetőcégek, hanem az ingatlanportfólió adja: a Westend mellett övék a Nyugati pályaudvar mögötti építési terület is, ahova Central Park néven új városközpontot terveznek felhúzni.
08/ 77 Elektronika csoport
(Az év külföldi felvásárlása)
77 Elektronika, 77 Ing
Család: Lukács és Zettwitz család
Becsült érték: 85 milliárd forint
Központ: Budapest
Alapítva: 1986
Generáció: 2
A csoport idén áprilisban megvette német beszállítóját, a szintén családi kézben lévő Analyticon Biotechnologies AG-t. Ez az akvizíció volt a magyar családi cég első külföldi beruházása. Az Analyticon a második legnagyobb reagenscsík-gyártó a német piacon: a reagenscsíkok elengedhetetlenek a 77 Elektronika húzótermékének számító vizeletelemző automaták működtetéséhez. A terméket a cég közel száz országba exportálja, ez adja forgalmának 82 százalékát. A budapesti és balatonfüredi gyárában több mint hétszáz munkavállalót foglalkoztató cég legnagyobb piacai az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kína, Brazília és a Távol-Kelet országai.
09/ Mastergood Csoport
Master Good Kft., Baromfi-Coop Zrt.
Család: Bárány család
Becsült érték: 83,3 milliárd forint
Központ: Kisvárda
Alapítva: 1994
Generáció: 4
A Bárány család négy generáció óta foglalkozik baromfitenyésztéssel, az egykori termelési főmérnök Bárány László és két fia azonban ma már a folyamatos korszerűsítésben hisznek – ennek köszönhetik az üzemi eredmény tavalyi növekedését is. A covid évében is rohamtempóban fejlesztettek, még a járvány hazai megjelenése előtt felvásárolták az angol tulajdonban lévő Sága Zrt.-t; a cég árbevétele 34,5 millió forintról 525,8 millióra nőtt a felvásárlást és átszervezést követően.
Emellett átadták Közép-Európa legnagyobb takarmánykeverőjét, és az NKP-ban felvett közel harmincmilliárd forintot is fejlesztésekre fordítják. Összbevételük húszmilliárd forinttal lett több, mint egy évvel korábban – felét stabilan a 43 országba irányuló exportforgalom teszi ki.
10/ Budapesti Ingatlan Nyrt.
Család: Schmidt Mária és családja
Becsült érték: 70,3 milliárd forint
Központ: Budapest
Alapítva: 1995
Generáció: 2
A huszonhat éves BIF huszonkét éve van a tőzsdén, részvényeinek 64 százaléka a Schmidt Mária érdekeltségébe tartozó Pió 21. Kft. tulajdonában áll. A cég ingatlanhasznosításból származó jövedelme még a tavaly bevezetett díjmentes közterületi parkolás okozta visszaesés ellenére is emelkedni tudott, 246 millió forinttal. A Harsánylejtő Projekt keretében eladott fejlesztési teleknek köszönhetően az ingatlanértékesítés árbevétele 141 millió forinttal nőtt. A pénzeszközök csökkenését elsősorban a Major Udvar Irodaház és az Attila úti ingatlan fejlesztési költségei, valamint a 2020-as közel 2,6 milliárd forintos osztalékfizetés magyarázza.
11/ Szatmári csoport
Család: Szatmári család
Becsült érték: 47,7 milliárd forint
Központ: Jászberény
Alapítva: 1990
Generáció: 2
A Szatmári csoport egy rendszerváltás előtti gazdasági munkaközösségből nőtt tekintélyes birodalommá. Leginkább épületgépészeti szakáruházláncukról ismertek, de vannak érdekeltségeik a tejiparban és egy magukról elnevezett jászberényi lakóparkban is. Legutóbb Jászberényben húztak fel egy automatizált gyárat, az 1,4 milliárdos beruházás felét az állam fizette. Érdekeltségükbe tartozik a Szatmári Malom Kft. is, malmaik Jászberényben, Veszprémben, Szegeden, Kiskunhalason és Tótkomlóson is üzemelnek.
12/ Biotech csoport
Család: Lévai család
Becsült érték: 46,7 milliárd forint
Központ: Budapest, Szada
Alapítva: 1993
Generáció: 2
2020-ban mindössze ötmillió euróért felvásárolták a legnagyobb piaci vetélytársat, a Scitec Nutritiont. Bár az ár kedvező volt, Lévaiék számoltak azzal, hogy sok tőkét emészt fel, mire növekedési pályára állítják a márkát. A költségek végül kisebbek lettek a tervezettnél, de a Scitec forgalmát egyelőre csak szinten tartani tudják. A Scitec tavalyi árbevétele 23,3 milliárd forint, a BiotechUSA márkacsoporté 29,4 milliárd forint lett.
A Biotech a fehérjeporokkal lett híres, ma is ezek fogynak a legjobban, de arányuk már csökken az értékesítésben. Egyre kapósabbak a kiegészítő termékek, így a vitaminok és az étrendkiegészítők is.
13/ ARH Csoport
Család: Kertész testvérek
Becsült érték: 45,8 milliárd forint
Központ: Budapest, Perbál
Alapítva: 1997
Generáció: 1
Huszonöt éve fejlesztenek rendszámfelismeréshez szükséges képkészítő és -feldolgozó rendszereket, de erősek a biometria és az arcfelismerés területén is. A matematikus-mérnök végzettségű Kertész fivérek eszközeit több mint kétszáz országban használják, a közel tízmilliárdos árbevétel több mint kilencven százaléka exportból származik.
14/ Bárdi Autó Zrt.
Család: Bárdi testvérek
Becsült érték: 39 milliárd forint
Központ: Budapest
Alapítva: 1895
Generáció: 4
A Bárdi család több mint száz éve foglalkozik alkatrész-kereskedelemmel. Bárdi József biciklitartozékokkal kezdte, ma a cég már autókhoz, tehergépjárművekhez, motorkerékpárokhoz is kínál alkatrészeket és kenőanyagokat, a szervizeket pedig berendezésekkel és szerszámokkal látja el. A Bárdi Autónak Magyarországon, Romániában és Szlovákiában vannak üzletei, a tavalyi forgalom tizenkét százalékát adta az export. A cég árbevétele 2019-hez képest 53-ról 54 milliárd forintra, adózott eredménye 3,3-ról 5,5 milliárd forintra nőtt 2020 végére.
15/ Mogyi Kft.
(Az év nem várt nyertese)
Család: Kenyeres testvérek
Becsült érték: 37 milliárd forint
Központ: Csávoly
Alapítva: 1990
Generáció: 1
A Kenyeres testvérek ropogtatnivaló-birodalma helyezést ugyan nem javított a tavalyi listához képest, eredményt azonban annál inkább. A Forbes kérdésére azt válaszolták, ennek oka, hogy a covid megváltoztatta a fogyasztói szokásokat, de gyorsabban tudtak innoválni is. Már tavaly is több bevételük jött exportból, mint hazai eladásokból, idén ez a különbség újabb ötmilliárd forinttal nőtt.
16/ Béres Gyógyszergyár Zrt.
Család: Béres család
Becsült érték: 34 milliárd forint
Központ: Budapest
Alapítva: 1989
Generáció:
6,7 milliárd forint összértékű fejlesztéssel újabb gyártócsarnokkal bővül a szolnoki üzem, de raktárbővítésre, termelő- és laboratóriumi eszközök beszerzésére is futja a Béres eddigi legnagyobb beruházásából. Egyébként sem akármilyen évet zártak, üzemi eredményük 3,5 milliárd forinttal nőtt 2019-ről 2020-ra: a Béres a Forbes kérdésére azt válaszolta, a járvány miatt növekedett az emberek egészségtudatossága, fontosabbak lettek az egészségvédő termékek. A cégcsoporthoz tartozó Hungaropharma Zrt. lett a covidvakcinák hazai forgalmazója.
A gyógyszercég megőrizte pozícióját, sőt növekedésük meghaladta a piac dinamikáját.
Ennek eredményeként a gyógyszercég megőrizte pozícióját, sőt mint írják, növekedésük meghaladta a piac dinamikáját, értékbeli piacrészük 39,4 százalékra erősödött. Négy év alatt több mint tízmilliárd forintot fordítanának a budapesti raktárközpontjuk informatikai és logisztikai fejlesztésére.
16/ Lavet Gyógyszergyártó Kft.
(Az év visszatérője!)
Család: Laczay család
Becsült érték: 34 milliárd forint
Központ: Kistarcsa
Alapítva: 1992
Generáció: 3
A kistarcsai cég az állatgyógyászati szektor nemzetközileg is meghatározó szereplője, a világjárvány ellenére is jobb évet produkált 2020-ban, mint 2019-ben. A megnövekedett rendelési volumennek hála bevételük egy év alatt 1,2 milliárd forinttal 8,8 milliárd forintra nőtt. Az exportorientált Lavet külföldi értékesítése tavaly 7,2 milliárd forintot hozott a konyhára, ami 22 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
A tervekkel ellentétben az amerikai piacon egyelőre nincsenek jelen, de 2020-ban már Ausztráliában és Svájcban is megvetették a lábukat. A társaság továbbra is a kutatás-fejlesztést tartja a fejlődés motorjának – a K+F labor jelentősen bővült, folytatódtak a termékfejlesztések, dolgoznak például lovaknak szánt rágótablettákon is.
18/ Kész Csoport
Család: Varga család
Becsült érték: 33,6 milliárd forint
Központ: Budapest, Kecskemét
Alapítva: 1982
Generáció: 2
Romániában, Ukrajnában, Oroszországban, Szerbiában és Németországban vannak leányvállalataik, de idén a skandináv piacokon, Svájcban és Ausztriában is megvetnék a lábukat – a külpiaci marketinghez ötvenmilliós állami támogatást nyertek. Ennek ellenére exportbevételük aránya némileg csökkent 2019-ről 2020-ra, 8,5-ről 4,6 százalékra. Dolgoznak a Szegedi Tudományegyetem bővítésén, a szántódi Balaland és a bonyhádi pihenőpark milliárdos beruházásain is. Varga Mihály, a cégcsoport alapítója egy korábbi interjúban azt mondta lapunknak, hogy a családi alkotmánnyal akár 300 évig is túlélhet a cégcsoport.
19/ Zwack Unicum Likőrgyár Nyrt.
Család: Zwack és Underberg család***
Becsült érték: 33 milliárd forint
Központ: Budapest
Alapítva: 1840
Generáció: 5
A prémium márkák megszenvedték az évet, végül 13,6 százalékos volumen-visszaeséssel zárta 2020-at Magyarország egyik legrégebben alapított cége, és ez még lényegesen jobb is, mint amit az előrejelzések alapján vártak. A Zwack legfontosabb márkája, az Unicum kis csökkenéssel kitartott, a középkategóriába tartozó Hubertus még növekedni is tudott, dacára az év eleji áremelésnek.
A Zwack árbevételének felét adó gasztronómiai értékesítés lényegében hét hónapig szünetelt, de a kiskereskedelem erősödése részben ellensúlyozni tudta a kiesést. A várakozáson felüli eredménynek köszönhetően részvényenként 700 forintos osztalékot fizettek, ami jóval meghaladja az előző évi 300 forintot.
***A Zwack Unicum Nyrt. 50 százalék feletti tulajdonán a magyar Zwack és a német Underberg család osztozik, konszenzussal gyakorolják jogaikat. Tekintettel a márka több évszázados magyar gyökerére és a magyar Zwack család befolyására a cég ügyeiben, az előző évekhez hasonlóan idén is családi cégnek tekintjük.
20/Lighttech Lámpatechnológiai Kft.
Család: Sauska család
Becsült érték: 27,5 milliárd forint
Központ: Dunakeszi
Alapítva: 1993
Generáció: 2
Jóllehet legtöbben a borbizniszről ismerik a Sauska család nevét, vagyonukat a szoláriumcső- és világítótestgyártás alapozta meg. A dunakeszi lámpagyár tavaly került fel először a listánkra, 2019-hez hasonlóan 2020-ban is erős évet zárt: forgalma 15-ről 17 milliárd forintra, adózott eredménye 1,5-ről 2,4 milliárd forintra nőtt. A lámpák nagy része exportra készül, az EU-n kívül az Egyesült Államokba és Oroszországba szállítanak. A covid alatt új megbízásokat hoztak a cég UVC-lámpái, amelyek felületeket, vizet és levegőt is fertőtlenítenek vegyszermentesen.
21/ Kerox Ipari és Kereskedelmi Kft.
Család: Bolgár család
Becsült érték: 24,2 milliárd forint
Központ: Sóskút, Eisenstadt (Ausztria)
Alapítva: 1993
Generáció: 2
A kerámiagyártó birodalom termékeinek több mint kilencvenkilenc százalékát exportra szánja, így pénzügyi eredményét nagyban befolyásolják az árfolyam-ingadozások. A koronavírus-járvány nehézségei az átlagosnál kisebb mértékben hatottak a vevői megrendelésekre, de a növekvő logisztikai költségek, a munkaerő biztosítása és a járvány elleni védekezés a Keroxot is extra terhek elé állították. Forgalmukat és nyereségüket még így is sikerült növelni, a 2020-as évet 13,4 milliárd forint nettó árbevétellel és 2,9 milliárd forint adózott eredménnyel zárták.
22/ Kőröstej Kft. ÚJ!
Család: Naboulsi család
Becsült érték: 22,8 milliárd forint
Központ: Kőröstetétlen
Alapítva: 1991
Generáció: 2
A libanoni származású dr. Riad Naboulsi Magyarországon tanult orvosnak. Néhány év praktizálás után hazai élelmiszerek közel-keleti exportálásával került az élelmiszeriparba. A Kőröstej Kft.-ben 1992-ben szerzett részesedést, és ma már a kft. többségi tulajdonosa. A cég négy sajtüzemében, Barcson, Hajdúböszörményben, Kacsótán és Kőröstetétlenen összesen ezer munkavállalót foglalkoztat, és évente harmincezer tonna sajtot gyárt. Ez a magyar sajtfogyasztás felével egyenértékű, de a Kőröstej főleg külföldi piacokra gyárt: tavaly a 38,5 milliárd forintos árbevétel kétharmadát az export adta, öt kontinens több mint ötven országába szállított.
Nemzetközileg legismertebb márkanevük a Hajdú (nem keverendő össze a debreceni Hajdúhússal). A vállalat 2020 decemberében 4,6 milliárd forint értékű fejlesztésbe kezdett, ehhez jelentős állami támogatást is kapott. A gyártóegységeket további hűtő- és tárolókapacitásokkal, portfóliójukat új sajtterméktípusokkal bővítik. A céljuk, hogy az exportkapacitásukat legalább tíz százalékkal bővítsék.
23/ Tarr Kft.
Család: Tarr család
Becsült érték: 20,6 milliárd forint
Központ: Szekszárd
Alapítva: 1978
Generáció: 1
A járványban is tartotta magát a harmincegy éves dunántúli távközlési cég; előfizetőik száma százezer fölé kúszott, a kábeltévé és szélessávú internet mellé tovább fejlődött mobiltelefon-szolgáltatásuk is. Versenyképességük fontos tényezője, hogy a nyereség legnagyobb részét évről évre fejlesztésekbe fektetik. Ennek, valamint egy 299,5 millió forintos uniós támogatásnak köszönhetően 2021 áprilisára 671 millió forintból fejlesztették a műsorrögzítést lehetővé tevő Internet Protocol (IP) alapú televíziós szolgáltatást, júniusban pedig 1,3 kilométernyi – szupergyors internetet biztosító – légkábelt feszítettek ki a dunai Mohács-Szőlőhegy és Újmohács között.
24/ Tóth és Fiai Kft. ÚJ!
Család: Tóth család
Becsült érték: 17,1 milliárd forint
Központ: Tószeg
Alapítva: 1980
Generáció: 2
A Tóth testvérek által vezetett családi cég felépítménygyártással, buszok és haszongépjárművek felújításával, átalakításával, sőt raktérkialakítással és klímakarbantartással is foglalkozik. Édesapjuk, Tóth Géza 1980-ban nyitotta meg bőrdíszműves-kárpitos műhelyét, nadrágszíjak, táskák, autóüléshuzatok és gépkocsiponyvák készítésével foglalkozott. Mára a 8,4 milliárdos árbevételből 8,3 milliárd jön európai uniós exportértékesítésekből.
Tavaly év elején (Forbes, 2020/1) egy ideiglenes bírósági intézkedés miatt vissza kellett hívni az újságárusoktól az adott havi magazinunkat, mert egy magyar családi cég tulajdonosai kifogásolták, hogy szerepelnek a leggazdagabb magyarok Forbes-listáján. Azóta a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) állásfoglalása megerősítette, hogy egy üzleti magazinnak joga van ilyen listákat összeállítani, igaz, jelentős adminisztrációs terhet is rótt ránk a GDPR szabályokkal kapcsolatban. Az ideiglenes intézkedés már másfél éve hatályban van, így e pokolian sikeres cég értékbecslését továbbra sem készíthetjük el – a milliárdoslistánkhoz hasonlóan ehhez a listánkhoz sem. Ugyanakkor a sajtóhírek alapján dinamikusan növekedő társaságnak a legutóbbi értékbecslésből kiindulva is fent lenne a helye a legértékesebb családi cégek listáján, ezért úgy döntöttünk, idén 25 helyett 24 céget szerepeltetünk.