Két éve mondogatjuk, hogy mindjárt vége. Két éve hisszük, hogy lesz még újra „normális” életünk. Alkalmazkodási képességünk két éve van extrém próbatételnek kitéve.
Azt a világot, amelyikben a koronavírus kitörése előtt éltünk, az állandó növekedés igénye jellemezte. A profithajhászás és a mind magasabb életszínvonal kergetése közben annyi területet vettünk már el az élővilágtól, hogy egyre gyakrabban jöttek szembe velünk az állatokról átterjedő kórságok (Lyme, MERS, Ebola és most a covid). Hiába éreztük, hogy baj lehet, nem különösebben készültünk fel világjárványra, pedig úgy tűnik, időről időre ezzel próbálja a Föld egy kicsit tehermentesíteni magát.
Címlap-, Facebook- és főműsoridős arcok egyaránt megfordultak a márciusi Kilövésen. Mindannyian a maguk pályájának szaktekintélyei, de ezen a szinten a napi nyolc óra már aligha elég. Hogy lehet ezt bírni?
Chikán Attiláról, aki még ma is heti 30–40 órát tölt a Rajk Szakkollégium ügyeivel. A fia mondta róla: „Amióta az eszemet tudom, elképesztően sokat dolgozik, de minőségi időt tölt a munkájával. Ebbe nőttem bele én is: szeretni is lehet a munkánkat. Apu szerintem napi tizenhat órát dolgozik, én mégiscsak jobb vagyok a napi tíz–tizenkettővel.”
Ifj. Chikán Attila (Alteo). Szerinte éjfélig cikkeket olvasni nem munka, ha őt ez érdekli, de ettől még fontosak neki a keretek: „A gyerekek miatt időben felkelek, heti kétszer-háromszor hazaérek mesére, és hétvégén is csak vészhelyzetben dolgozom. Jó, ha a család korán elalszik, még éjfélig elbíbelődöm. Az nekem nem munka, ami marhára érdekel.”
Hámori Gabriella (Scripted Productions), a sorozatalkotó. Úgy érzi, rá van függve a nézettségi adatokra, mint egy drogos: „Megtízszereződött az előállított tartalom, most fog jönni egy paradigmaváltás, ahol a producerek már nem akarnak ennyi sorozatot gyártani. A munkám hetven százaléka írás, húsz a rendezés, tíz az üzlet. Határidőre, kreatívan, viccesen írni egy idő után nyomasztó.”
Lackfi János. Tíz éve túlpörögte a történetet, de – utólag – nagyon sokat köszönhet a stroke-jának: „A határidő beindítja az ember írókáját, pláne, ha díjazás is tartozik hozzá. Szégyen ezt kimondani mostanában, de tényleg szeretem, amit csinálok. Aki ír, az valamilyen szinten szerelmes az életbe.”
Döntéshelyzetek, csapatszellem, egyéni hőstettek, kritikus pillanatok és félrecsúszott életek – ami egy fiktív regényhőst, az vesz körül mindenkit a való életben is. Nem csoda, hogy a gyakorló vezetők szépirodalomból is inspirálódnak, Hesse, Kundera, Márquez vagy Molnár Ferenc hőseihez nyúlnak, ha példákat keresnek békés hétköznapok dilemmáira vagy háborús veszélyhelyzettel terhelt posztpandémiás problémáikra. A Bridge Budapest vállalkozói kultúrát erősító civil szervezet üzleti könyveket ajánló első listája, a Bridge Booklist (Forbes, 2021/12.) után itt a szépirodalmi válogatás. Vezetőktől vezetőknek.
Vibráló athéni kreativitás, tengerparti fine dining ehetetlen és páratlan fogásokkal és egy távoli sziget. Ikarosz szigete, a csendes Ikaría, ahol összeérnek az étkezések, feltűnően sok a matuzsálem, és az élet nyugodt ritmusát a szieszta és a fieszta diktálja.
T-Systems Magyarország
2022 Április Támogatói tartalom T-Systems Magyarország
Az infokommunikációs infrastruktúra-kihelyezést a vállalatok körülbelül tizede alkalmazza itthon, de lassan a többiek is belátják, hogy napjaink bivalyerős felhőszolgáltatásait érdemes használni. A változó környezetre való reagálás a vállalatok fennmaradásának kulcskérdése, melyre megoldást jelenthet a felhőtechnológia által elérhető rugalmasság.